Poprzedni temat :: Następny temat
Umiejętności artystyczne
Autor Wiadomość
Czarna Owca 
Nowicjusz
Beee!


Wiek: 45
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-06, 10:31   Umiejętności artystyczne

Sethariel zachęcił mnie do przeniesienia tematu na forum, co niniejszym czynię ;-)
Ciekawa jestem, jakie jest Wasze podejście do umiejętności artystycznych?
Ignorujecie to zupełnie, czy może testujecie przy każdej okazji, by sprawdzić, czy postać nie jest naznaczona przez horrora?

U nas przyjęło się, że test umiejętności artystycznych pozwala stwierdzić, czy dana osoba jest "czysta", powszechnie się w to wierzy i stosuje. W większych miastach raczej rzadko, ale do wioski nie wpuszczą nikogo bez przetestowania, podobnie obcemu nie pozwoli przysiąść się do ogniska.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :mrgreen:
 
 
Kosmit 
Czeladnik VIII Kręgu
MG z wyboru


Wiek: 32
Dołączył: 26 Gru 2010
Posty: 430
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-06, 11:54   

Generalnie to chyba Rytuał Powitania(wymagany chociażby w Ardanyan) opiera się na prezentacji umiejętności artystycznych. U mnie gracze jeszcze nie wyszli z kaeru, bo mamy przerwę, ale oni się jeszcze przekonają co będzie jak ktoś ich poprosi o rytuał powitania, a oni zrobią wielkie oczy i nie będą wiedzieć ocb :D
_________________
kosmitpaczy.pl
Zapraszam na mojego bloga.
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2011-06-06, 18:28   

Powinni o tym wiedzieć, jeśli kaer miał egzemplarz Księgi Jutra. Nawet jeśli nie miał to takie coś powinno być pamiętane przez mieszkanców - raczej nikt im nie powiedział, że siedzą w zamknięciu dla zabawy ani dlatego, że DI po prostu tak mają, a skoro mają POWÓD, aby siedzieć to powinni wiedzieć sporo o tym powodzie (Horrorach) i jak się przed nimi broniono/unikano ich wpływu.

U nas raczej używa się umiejętności artystycznych jako kolejnej rzeczy po rasie, dyscyplinie, itd., służącej wczuciu się w postać i skłaniającej jej do określonej działalności na sesjach - nasz Wojownik na przykład gotuje i muzykuje a mój Łucznik próbuje gawędzić.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2011-06-07, 19:02   Re: Umiejętności artystyczne

Czarna Owca napisał/a:
Sethariel zachęcił mnie do przeniesienia tematu na forum, co niniejszym czynię ;-)


Tak i cieszę się, że to zrobiłaś :-)

Czarna Owca napisał/a:
Ciekawa jestem, jakie jest Wasze podejście do umiejętności artystycznych?
Ignorujecie to zupełnie, czy może testujecie przy każdej okazji, by sprawdzić, czy postać nie jest naznaczona przez Horrora?


Umiejętności artystyczne są u nas na sesjach ważne, ale nie są ostatecznym wyznacznikiem naznaczenia postaci, zwłaszcza w towarzystwie innych adeptów, bądź wykształconych Dawców Imion.

Z dala od dużych miast Barsawii dość powszechne są Rytuały Powitania (czyli jak wspomniał już Kosmit rytuały z wykorzystaniem umiejętności artystycznej - trudność testu 5).

W dużych ośrodkach prędzej woła się mędrców, magów lub w ostateczności Ponury Legion i to oni badają, z wykorzystaniem Spojrzenia Astralnego, czy ktoś jest naznaczony, czy nie.

A tak z innych rzeczy, to tak jak u sireserafina, umiejętności artystyczne dodają głębi postaci. Dodatkowo pamiętam, że nasz drużynowy łucznik na początku swojej kariery zbierał pieniądze na rynku, grając na flecie :-)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2011-06-07, 19:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Czarna Owca 
Nowicjusz
Beee!


Wiek: 45
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-10, 15:42   

U nas poza Rytuałem Powitania jedynie wietrzniak często korzysta z umiejętności artystycznych, ma ich zresztą kilka. Nierzadko robi to wyłącznie dla rozrywki, a czasami w zamian za darmowy wikt i opierunek czy zbieranie miedziaków do kapelusza ;)

Moja postać unika tego jak może (marne szanse na sukces, więc lepiej się nie wychylać).
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2011-06-11, 11:13   

Czarna Owca napisał/a:
Moja postać unika tego jak może (marne szanse na sukces, więc lepiej się nie wychylać).


A jaką postacią grasz? Tylko ze względu na słaby Stopień umiejętności rzadko z tego korzystasz, za wyjątkiem Rytuałów Powitania?
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2011-06-11, 11:30   

Dla Stopnia Trudności 6 Pathetic Result jest tylko wtedy gdy wyrzucisz 1, dla wyników między 2 a 5 jest tylko Poor Result - zwykła porażka bez szczególnych negatywnych następstw, więc można sobie na to pozwolić (np. zupę przesolisz, ale nie tak, że będzie zupełnie niejadalna).

Poza tym, używając umiejętności w końcu doprowadzisz do zwiększenia jej Poziomu (jeśli korzystacie z zasady uczenia się kolejnych poziomów umiejętności bez obecności nauczyciela, a nawet jeśli nie to wypadałoby mieć się czym pochwalić przed treningiem a nie jak ze spowiedzią - ostatni raz spowiadałem się x czasu temu i od tamtego czasu miałem gdzieś praktykę).
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2011-06-11, 11:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Czarna Owca 
Nowicjusz
Beee!


Wiek: 45
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-13, 10:12   

Gram wojownikiem, moją umiejętnością jest rzeźbienie w drewnie, więc nie jest to coś, co się może przydać na co dzień (typu gotowanie) czy do zabawiania innych.
A niestety, nie uczymy się przez samo używanie umiejętności.
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2011-06-13, 12:24   

Uczymy się jeżeli korzystamy z zasady zdobywania kolejnych Poziomów bez nauczyciela (uczenie się zajmuje wówczas jednostkę czasu więcej - na przykład X miesięcy zamiast tygodni - niż zająłby trening z nauczycielem, a po tym standardowa przerwa w oryginalnej jednostce czasu)*.

Możesz rzeźbić figurki szachowe albo ryć esy-floresy na tarczach, łukach, kuszach, rękojeściach noży, produkować biżuterię :-)

A jak nie potrafisz nic wymyślić to nie rozumiem po jakiego grzyba brałaś taką umiejętność. Przekwalifikuj się. Znajdź nauczyciela, tydzień treningu, 10-20 ss, poznasz podstawy i gotowe.

* Zasada propagowana przez Setha bazująca na rozciągnięciu na Umiejętności zasady dotyczącej uczenia się Rozwinięć talentów.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2011-06-13, 12:30, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
Czarna Owca 
Nowicjusz
Beee!


Wiek: 45
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-13, 12:39   

sirserafin napisał/a:
Uczymy się jeżeli korzystamy z zasady zdobywania kolejnych Poziomów bez nauczyciela (uczenie się zajmuje wówczas jednostkę więcej - na przykład X miesięcy zamiast tygodni - więcej niż zająłby trening z nauczycielem, a po tym standardowa przerwa w oryginalnej jednostce czasu)*.


Nie korzystamy z tej zasady i na to nie mam wpływu ;-)

sirserafin napisał/a:
Możesz rzeźbić figurki szachowe albo ryć esy-floresy na tarczach, łukach, kuszach, rękojeściach noży, produkować biżuterię :-)

A jak nie potrafisz nic wymyślić to nie rozumiem po jakiego grzyba brałaś taką umiejętność. Przekwalifikuj się. Znajdź nauczyciela, tydzień treningu, 10-20 ss, poznasz podstawy i gotowe.

* Zasada propagowana przez Setha bazująca na rozciągnięciu na Umiejętności zasady dotyczącej uczenia się Rozwinięć talentów.


Wzięłam umiejętność, która była w dyscyplinie, dowolnie nie mogłam wybrać. Pomysły na dłubaninę mam, tylko po co mam to robić? Moja postać nie chce się kształcić na artystę, chce być jak najlepszym wojownikiem ;-) Kiedyś zapewne popracuje się i nad tym, ale jest to ostatnia rzecz na liście priorytetów.

I ja generalnie nie narzekam na słabe możliwości artystyczne swojej postaci (stwierdziłam tylko fakt). Nie o tym miał być ten wątek.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2011-06-13, 17:52   

Czarna Owca napisał/a:
Wzięłam umiejętność, która była w dyscyplinie, dowolnie nie mogłam wybrać.


Rozumiem, że MG nie był chętny, byście razem wymyślili coś innego. Bo nie trzeba brać umiejętności artystycznej z listy (podręcznik sugeruje, by wybrać z listy lub razem z MG wymyślić coś innego). Sam zachęcam Graczy, by pomyśleli nad różnymi możliwościami... choć kiedyś też ograniczałem się tylko do listy.

Prowadziłem kiedyś Wojownika, elfa. Miał dwie umiejętności artystyczne: muzykowanie i poezja. Tuż przed walką zdarzało mu się grać na flecie. To był fajny motyw.

W obecnej ekipie mamy elfa Czarodzieja z umiejętnością artystyczną "Śpiew". Czarodziej wychował się wśród górskich trolli, stąd nieobce mu trollowe pieśni :-)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2011-06-13, 22:10   

Heh. Ta postać ma ledwie 1 czy 2 poziom umiejętności i zaledwie przeciętną (5 stopień) charyzmę. Ale zdarza się zabłysnąć. Tak było ze śpiewaniem pieśni bojowych na pokładzie targanego burzą drakkara. Wynik rzutu? 26. :)
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Czarna Owca 
Nowicjusz
Beee!


Wiek: 45
Dołączyła: 23 Mar 2010
Posty: 15
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-14, 12:50   

Sethariel napisał/a:
Czarna Owca napisał/a:
Wzięłam umiejętność, która była w dyscyplinie, dowolnie nie mogłam wybrać.


Rozumiem, że MG nie był chętny, byście razem wymyślili coś innego. Bo nie trzeba brać umiejętności artystycznej z listy (podręcznik sugeruje, by wybrać z listy lub razem z MG wymyślić coś innego). Sam zachęcam Graczy, by pomyśleli nad różnymi możliwościami... choć kiedyś też ograniczałem się tylko do listy.

Szczerze mówiąc, nawet wtedy nie pomyślałam, żeby może wybrać coś innego ;-)
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2011-06-14, 17:36   

U mnie gracze kolejno.
Wojownik najczęściej grywa na swojej fujarce [bez skojarzeń ;-) ], czasem też usmaży kotleta albo rosółek ugotuje. Zdarzyło mu się nawet na początku swojej kariery pracować w karczmie na kuchni.

Zwiadowca tworzy mapy, czasem też coś wyrzeźbi z jakiegoś kawałka drewna. Choć rzadko to robi.

Zabójca Horrorów [aż musiałem spojrzeć jaką ma um. art.] właściwie nie robi nic.

Łucznik [tu już Serafin wspominał] snuje opowieści. Jak chociażby bajkę o Zajączku Nieboraczku jaką opowiedział małej dziewczynce, która poprzedniego dnia straciła całą rodzinę. Ot tak dla pocieszenia.

Ogólnie to takie rzeczy wzbogacają przygody i sesje. Dodają trochę głębi i są miłym urozmaiceniem monotoni podróżniczej przez pustkowia Barsawii czy Vasgothii.
_________________
Habibsite.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo