Poprzedni temat :: Następny temat
Wiele Dyscyplin
Autor Wiadomość
Messer 
Nowicjusz

Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 24
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-11, 23:34   Wiele Dyscyplin

Wydaje mi się, że ten wątek nie był poruszany, więc postanowiłem go utkać.
Otóż co sądzicie o łączeniu Dyscyplin? I od czego ewentualnie uzależniacie możliwość wybrania drugiej (i kolejnych) Dyscypliny?
Jest to problem trudny do rozwikłania i stąd - jak sądzę - dosyć lakoniczne uwagi autorów ED (pomijam tutaj kwestie mechaniki). Bo przecież wybór drugiej Dyscypliny zależy od czegoś więcej niż tylko Dyscypliny wyjściowej. Sądzę, że taka decyzja musi brać pod uwagę: 1) rasę postaci, 2) wiek postaci, 3) charakter postaci i wreszcie 4) przeszłość postaci. I żeby nie być gołosłownym: wydaje mi się, że np. Ludzie powinni mieć większą swobodę w wyborze dodatkowej Dyscypliny niż np. Orki, które - z reguły - żyją na tyle krótko, że zanim zdołają rozsmakować się w swojej pierwotnej Dyscyplinie, starzeją i tracę chęć do nauki;). Inaczej Obsydianie - 900 lat wystarczy, aby poznać kilka Dyscyplin. No, w każdym razie jak to jest? Czy w ogóle dopuszczacie "dyscyplinarne hybrydy"?
I inna kwestia - w jaki sposób będzie traktowana postać łącząca np. Dyscyplinę Wojownik (X Kręgu) z Dyscypliną Czarodzieja (I Kręgu) przez środowisko Wojowników i Czarodziejów?

Pozdrawiam
M.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2010-08-12, 17:24   

Ciekawy temat. W naszej drużynie nawet na czasie, bo dwóch bohaterów szykuje się do drugiej Dyscypliny. Jeden szybciej, drugi powoli.

Trochę o łączeniu Dyscyplin jest w Ścieżkach adeptów, i oczywiście standardowo w Player's Compendium (EDC) i Player's Companion (ED3). Przy każdej Dyscyplinie jest wzmianka o tym, z jakimi innymi łatwo się łączą, a z którymi im całkiem nie po drodze.

Wiele zależy od gracza i tego, jaką wizję dla postaci znajdzie. Bo Dyscypliny powinny się w jakiś sposób uzupełniać, nie wchodzić sobie za bardzo w drogę (Złodziej-Zbrojmistrz na przykład to dwa różne, przeciwstawne światopoglądy) i mieć możliwość rozwoju.

Jak wspomniałeś, to w dużej mierze kwestia charakteru postaci.

A dla przykładu. Jedna z postaci naszej kampanii chce zacząć kroczyć Dyscypliną Strażnika Lasu (Woodsman). Jego pierwszą Dyscypliną jest Łucznik, więc obie mają jakieś punkty wspólne. Jako MG jednak dałem ultimatum, postać musi się bardziej zainteresować kulturą elficką.

A jak inni patrzą na "mieszańców"? Myślę, że to zależy od tego, jak taka postać wykorzystuje swoje możliwości drugiej Dyscypliny.

Wśród Strażników Krwi na Dworze Elfów dość częste jest podążanie więcej niż jedną ścieżką. Wielu magów jako drugą Dyscyplinę bierze Wojownika, dzięki czemu lepiej mogą się spełniać w swej roli.

U siebie w kampanii miałem też na przykład Banitę(Troll Outcast)-Czarodzieja, który był odpowiedzialny za ochronę Gildii Magii. Dzięki pierwszej Dyscyplinie szybciej i sprawniej reagował w warunkach bojowych, druga natomiast podpowiadała mu najrozsądniejsze rozwiązania. Musiał on więc łączyć te dwie kwestie i żadnej nie przeceniać... bo inaczej kryzys Dyscypliny gotowy.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2010-08-12, 18:12   

Ja się odniosę do wieku postaci...

Według mnie (i tego co wiem o świecie ED...) długowieczność jest ściśle powiązana z tym, co nazwałbym "intensywnością życia" oraz skłonnościami i chęciami przedstawicieli poszczególnych ras do uczenia się nowych rzeczy. Koniec końców wszystkie rasy wypadają tutaj dość podobnie. Wyjątkiem są elfy, które maja szczególne predyspozycje do opanowania wielu dyscyplin (o ile uda im się odpowiednio długo przeżyć ;-) ). Wiek więc nie powinien być brany pod uwagę, gdy rozpatruję się problem multidyscyplinarności.

*Pisząc o intensywności życia mam na myśli nie tylko "rasowy temperament", ale i częstotliwość brania udziału w wyprawach, które zwiększają legendę postaci.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2010-08-12, 18:14, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2010-08-13, 12:10   

Ja jako gracz nigdy nie doszedłem do drugiej Dyscypliny, za to jako MG tak.
Jeden z moich graczy grający wietrzniakiem Iluzjonistą będąc na V Kręgu postanowił zostać Powietrznym Żeglarzem i mu się udało. Długo przyuczał się jako zwykły majtek na powietrznej galerze, po czym pomyślnie przeszedł Inicjację. Za PLki zdobyte w przygodach szybko awansował na Trzeci Krąg w drugiej dyscyplinie.

I tu mam właściwie takie pytanie... stosowalibyście rozdział PL dla dwóch Dyscyplin, czy nie? Ja się zastanawiałem kiedyś nad tym, ale uznałem, że nie ma co kombinować, zwłaszcza, że już talenty kosztują na starcie więcej o 1 poziom.
_________________
Habibsite.pl
 
 
Messer 
Nowicjusz

Dołączył: 12 Mar 2010
Posty: 24
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-08-13, 13:39   

Ja na rozdział Punktów Legend bym się nie zdecydował. Postać Twojego gracza to raczej "Iluzjonisto-Powietrzny Żeglarz" niż "Iluzjonista i Powietrzny Żeglarze". Nie skazujmy postaci na rodzaj schizofrenii. Postać ma jeden Wzorzec - zintegrowany i kompatybilny ze wszystkimi Dyscyplinami, których jest adeptem.
Osobiście - jako elf Czarodziej - zamierzam rozwinąć się jako Wojownik, ale co z tego będzie zależy (jak zwykle) od MG...

Pozdrawiam.
M.
Ostatnio zmieniony przez Messer 2010-08-13, 13:40, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kotul 
Uczeń III Kręgu

Wiek: 41
Dołączył: 08 Sie 2009
Posty: 52
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-08-13, 16:49   

Ja też bym nie polecał rozkładanie PL na dwie pule. U mnie musi minąć odpowiednio długi czas (w czasie gry) przed awansem na wyższy krąg. I o tym że on minął decyduje osoba u której awansujemy.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2010-08-13, 18:11   

Sethariel napisał/a:
Jedna z postaci naszej kampanii chce zacząć kroczyć Dyscypliną Strażnika Lasu (Woodsman).

Druga (moja) jest wychowanym przez trollowe Przymierze elfim Czarodziejem, który planuje wstąpić na ścieżkę Powietrznego Żeglarza, by okiełznać swoją pasję do latania i stać się pełnoprawnym członkiem przymierza, a także by zacieśnić więzi wewnątrz drużyny.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo