Poprzedni temat :: Następny temat
Widzenie w przestrzeni astralnej
Autor Wiadomość
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-07-12, 17:15   Widzenie w przestrzeni astralnej

Witam.
Dzisiaj postanowiłem poczytać sobie o przestrzeni Astralnej, czego dawno nie robiłem i przyznam, że wiem mniej niż przed tym jak rozpocząłem zdobywanie tej wiedzy :)

Zupełnie się pogubiłem już. Powiedzcie mi jak to u Was jest np. z magicznymi przedmiotami.
Przykładowo mam przed sobą jakiś bardzo stary miecz (magiczny), i teraz chciałbym na niego spojrzeć w przestrzeni astralnej, ale załóżmy, że nie udało mi się "pokonać" jego obrony magicznej. Widzę samo odbicie miecza ? czy nic nie widzę ?

I właśnie gdybyś mógł Gerionie (chyba, że ktoś jeszcze ma Classica) napisać czy zmieniło sie coś związanego z przestrzenią astralną w najnowszym wydaniu ?
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-12-27, 00:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-07-12, 21:13   

Tak. Wreszcie Classic jasno i wyraźnie okresla jak to jest z tą przestrzenią astralną, która sprawia naprawdę wiele problemów mistrzom gry.

Generalnie nic się nie zmieniło względem świata astralnego od inforacji zawartych w MKWT. Różnica tkwi jednak w samym procesie postrzegania. Wreszcie mamy podział na astralne odbicia (imprint) i astralne wzorce (pattern) które w obu wcześniejszych edycjach często były zamiennikami.

W Classicu jest tak: wykonujesz test astralnej percepcji (obojętnie czego użyjesz, talentu, zdolności zaklęcia). Trudność pierwszego testu to 6. Obrona magiczna astralnej przestrzeni (która się zmienia jeśli przestrzeń jest splugawiona). Jeśli ją pokonasz otrzymujesz informacje o WSZYSTKICH astralnych odbiciach jakie znajdują się w zasięgu Twojej percepcji.

Tu przerwę i wyjaśnię.
Odbicia astralne ma praktycznie wszystko. Ale. Rozróżniamy odbicia astralne martwej substancji (skały, mury) i odbicia astralne żywych obiektów i magicznych przedmiotów. Te pierwsze są matowe i pozbawione wyraźnyxh zarysów, te drugie (żywe i magiczne obiekty) mają jaśniejącą aurę odbicia.

Wracając do pierwszego testu astralnego postrzegania. Jeśli test jest udany, to postrzegający nie tylko widzi odbicia astralne wszystkiego w zasięgu postrzegania. Rozpoznaje ktore z nich są martwym przedmiotem, a które magicznym/żywym. Wie też jakiego rodzaju jest astralna przestrzeń w którą spogląda (bezpieczna, otwarta, skażona czy splugawiona). Jeśli nie uda mu się pokonać trudności przestrzeni astralnej (bo np. jest splugawiona i ma OM+ ileśtam), ale przerzuci 6, to i tak wie, że próbował spoglądać w splugawioną przestrzeń astralną.

I to już koniec danych po pierwszym teście.

Jeśli adept chce przyjrzeć się bliżej wzorcowi postrzeganego obiektu, musi wykonać drugi test astralnego postrzegania, ale tu trudnością będzie już Obrona Magiczna obiektu. Jeśli test mu się powiedzie, MG musi opowiedzieć o tym, jak wygląda wzorzec astralny oglądanego obiektu, a na podstawie wzorca adept może zyskać konkretne informacje.

Te informacje moga mieć różne poziomy szczegółowości, zależnie od osiągniętego poziomu sukcesu. By dowiedzieć się więcej, adept musi wykonać jeszcze jeden test (oczywiście dający wynik lepszy niż test poprzedni). Ja na swoje potrzeby opracowałem sobie pewne zasady (dyskutowałem o tym na forum RedBricka).

Na 257 str. PC masz info, co pozwala odkryć badanie wzorca (Dyscyplinę, utkane wątki, zdolności, moce, magię krwi, ogólny stan zdrowia...)

Dopiero w GC masz opisane postrzeganie wątków wplecionych w przedmioty. Generalnie to nieco trudniejsze. Wpierw trzeba dostrzec wzorzec przedmiotu, a potem wątek weń wpleciony. DOpiero potem możesz zabrać się za badanie wątka, by poznać nieco więcej o osobie która go wplotła. Tyle w olbrzymim skrócie.

pozdrawiam
Gerion

ps Vasquez jeśli sobie życzysz, to mogę wrzucić moje domowe zasady, barziej szczegółowo rozpisują co daje każdykolejny poziom sukcesu w pierwszym teście postrzegania i w teście badania wzorca.
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-07-13, 08:14   

Na początek wielkie dzięki za dokładne wyjaśnienie... :)

A co do:

Gerion napisał/a:
ps Vasquez jeśli sobie życzysz, to mogę wrzucić moje domowe zasady, barziej szczegółowo rozpisują co daje każdykolejny poziom sukcesu w pierwszym teście postrzegania i w teście badania wzorca.

Wrzuć. Z pewnością inni też by chcieli zobaczyć jak to się prezentuje :)

EDIT: Zastanowiło mnie jeszcze jedno. Czy patrząc w przestrzeń astralną gracz od razu dowie się, że dany przedmiot jest magiczny ? Nawet jeśli nie "pokona" jego obrony ?
Tak to rozumiem, gdyż wszystkie magiczne przedmioty emanują delikatnym światłem. Chyba, że owo światło pojawia się dopiero w momencie kiedy adept zobaczy wzorzec ?
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2006-07-28, 20:23   

Rozwiązanie z Classica jest rzeczywiście niezłe. Dotychczas kiedy BG wyrzucił w postrzeganiu astralnym dość wysoką liczbę oczek, a nie dostrzegł samego obiektu, pewnym było, że jest on magiczny.

Co do pomyłek między wzorcem a odbiciem, Magia Księga Wiedzy Tajemnej już dokładnie wyjasniała tę sprawę.

Przy okazji, nie wiem jak to wygląda w innych systemach fantasy, ale WFRP ze swoim: (magiczny, niemagiczny) badaniem magii dalece odstępuje od świetnie opisanego cyklu magii, eksploracji przestrzeni astralnej, zaświatów itd.
wiem, że do DND istnieje jakaś Księga Planów, ale czy w praktyce nie sprowadza się to do opisu nowych demonów i zaklęc je niszczących... cóż,. nie wiem.

Chwała ED za to.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Szaraq 
Czeladnik VI Kręgu


Wiek: 36
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 236
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-28, 20:42   

Cryingorc napisał/a:
Przy okazji, nie wiem jak to wygląda w innych systemach fantasy, ale WFRP ze swoim: (magiczny, niemagiczny) badaniem magii dalece odstępuje od świetnie opisanego cyklu magii, eksploracji przestrzeni astralnej, zaświatów itd.

Generalnie nie ma chyba systemu, ktory by lepiej opisywal magie niz ED, gdzie poswieca sie jej znaczna czesc podrecznika. I to nie tylko na opisy kolejnych czarow/przedmiotow magicznych, ale takze na cala teorie magii, ktora powinni znac nie tylko magowie. W sumie nie ma sie co tu dziwic - jakiego bys bohatera nie stworzyl, to musi on zawsze korzystac z magii :-) .
_________________
Pozdrawiam
Szaraq
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2006-07-29, 01:06   

Szaraq napisał/a:

Generalnie nie ma chyba systemu, ktory by lepiej opisywal magie niz ED, gdzie poswieca sie jej znaczna czesc podrecznika.


Jest "Mag:Przebudzenie" 8-) Ale zgodze sie, ze z systemow fantasy trudno znalezc jakis gdzie magia bedzie lepiej opisana niz w ED. Za to trzeba naprawde pochwalic tworcow Przebudzenia Ziemi.
 
 
 
Sharkuz 
Uczeń III Kręgu


Wiek: 43
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-29, 19:37   

Szaraq napisał/a:
Generalnie nie ma chyba systemu, ktory by lepiej opisywal magie niz ED, gdzie poswieca sie jej znaczna czesc podrecznika. I to nie tylko na opisy kolejnych czarow/przedmiotow magicznych, ale takze na cala teorie magii, ktora powinni znac nie tylko magowie.


Pewnie nie grałeś w Ars Magica ;-) . Warto spojrzec także na Ambera. Tam podręczniki pękają aż od magii.
 
 
Szaraq 
Czeladnik VI Kręgu


Wiek: 36
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 236
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-29, 20:36   

Sharkuz napisał/a:
Pewnie nie grałeś w Ars Magica ;-) . Warto spojrzec także na Ambera. Tam podręczniki pękają aż od magii.

Wiesz... objetosciowo, to i pewnie DeDeki by wiecej poswiecily magii, niz ED. Tylko 80% tego to kolejne czary, a 20% to mechanika ;-) - o samym wplywie magii na swiat i teorii magii ani slowa. Fakt w Ars Magica, ani Ambera nie gralem, wiec niewiem jak jest tutaj...
_________________
Pozdrawiam
Szaraq
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2006-07-30, 05:06   

Sharkuz, owszem, grałem w Ars Magica, bodaj 4 edycję. Bardzo ciekawy, lecz niedoceniany i mało popularny system (mimo, że niektóre edycje gry wychodzą jako darmowe pliki!).
Z tego co wiem to Świat Mroku nawet zaczerpnął z AM (nie oszukujmy się - zerżnął) cały ten klan Tremerów. AM to rzeczywiście system z płynną mechaniką tyczącą się magii. I podobnie jak ED pozwala na tworzenie BG artefaktów, eliksirów, samych formuł zaklęć itd. Bo poza istniejącymi listami czarów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby np rzucić dowolne zaklęcie, jakie tylko podyktuje graczowi wyobraźnia, np zmienić kogoś w żabę... wystarczy formuła Muto Corpus, odpowiedni st trudności (uznanie MG) i gotowe! :>

Natomiast nie znam się na teorii magii w AM - w ED masz cykle wahania poziomu magii, teorię magicznej myśli, wzorce, astral i szereg metod ich badania.

Maga:Wstąpienie przyznam się, że nie znam, mam ogólny uraz do tych wszystkich mrocznych systemów.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2006-07-30, 14:05   

Stary Swiat Mroku to przyznam sie tez nie do konca znam, wiec nie bede sie wypowiadal czy zostal zerzniety z AM czy nie. Natomiast Nowy Swiat Mroku z tego co wiem jest juz troszeczke inny. Oczywiscie na lepsze. Magia w Mage:The Awakening jest naprawde ciekawie wytlumaczona a same zasady nia rzadzace latwe w uzyciu, tak ze poslugiwanie sie magia czy tworzenie nowych efektow magicznych nie sprawia zadnego problemu.
 
 
 
Sharkuz 
Uczeń III Kręgu


Wiek: 43
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 77
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-15, 17:00   

Gerion napisał/a:

Tu przerwę i wyjaśnię.
Odbicia astralne ma praktycznie wszystko. Ale. Rozróżniamy odbicia astralne martwej substancji (skały, mury) i odbicia astralne żywych obiektów i magicznych przedmiotów. Te pierwsze są matowe i pozbawione wyraźnyxh zarysów, te drugie (żywe i magiczne obiekty) mają jaśniejącą aurę odbicia.

W rozdziale o astralnej przestrzeni, napisane jest że adept przebywający w planie astralnym może przechodzic przez odbicia martwej substancji (drzwi, ściana, mur).
W jaki sposób adepci przemierzają przestrzeń astralną mogąc przechodzic przez wymienione odbicia astralne? Czy udostępnia to talent Astral Sight?
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-12-15, 22:57   

NIe. Spojrzeniem tylko dokonujesz percepcji świata stralnego.
Przenosisz się zaś w całości albo przes Portal Astralny (moc ducha, na rozkaz/prośbę Ksenomanty), albo zaklęciem właśnie takim, albo Talentem Netherwalk (Astralny spacer - talent Kseno).

Wtedy Twoje cialo fizyczne staje sie jednością (ang. merge) z odbiciem astralnym i adept znika z wymiaru "ziemskiego".

pozdrawiam
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo