Poprzedni temat :: Następny temat
Kwestie językowe
Autor Wiadomość
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2009-08-31, 11:56   

Dziewic, chłop by raczej powiedział "te przeklęte orki" :), bo tak jak napisałeś to nie ma żadnej różnicy między ambasadorem, a wieśniakiem. Ale oczywiście wszyscy wiemy co chciałeś napisać :P

pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Dazzir 
Uczeń II Kręgu


Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 41
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-31, 12:42   

Może będę upierdliwy, ale tu naprawdę nie chodzi o to jak będą mówili możni/biedacy/uczeni/kalecy intelektualnie mieszkańcy Barsawii. Jak będą chcieli, będą mówić na krasnoludy - krasnoludki, karły czy kurduple. Problem polega na to jak orków opisywać w tłumaczeniach, czy nawet przygodach spisywanych ku potomności (tudzież jak neutralnie opisuje je MG).

Jak widać słownik języka polskiego podaje Orki (a nie Orkowie) więc kłócić się nie powinniśmy, chyba że uznamy Orkowie to nazwa własna. To, o co postuluję, to konsekwencja wykorzystywania danego słowa. (z pominięciem wykorzystania czysto fabularnego).
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-08-31, 15:14   

sirserafin napisał/a:
Co zaś do lubienia mnie to ciekawe czemu nikt z forum mi tego wprost nie powiedział w twarz, jak tylko miał okazję ;-) ani nie wytknął wad mojego charakteru, a za to spędziliśmy ze sobą czy to Poznaniu czy Raciborzu w miły sposób całkiem sporo czasu.


A bo na żywo to jesteś taka cicha i spokojna myszka :-) . Poza tym szkoda czasu na takie rozmowy na konwencie, jak se siądziemy we 2, to se możemy pogadać o dupie marynie.
 
 
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2009-08-31, 15:23   

Ups! Już edytowałem. Roztrzepany jestem :-P

Dazzir - to trza by sprawdzić w tłumaczeniach MAGa - staramy się trzymać przyjętej przez nich konwencji, tak, żeby była ciągłość z wydanymi przez nich rzeczami.

Co innego ED3, tam to już tłumacz zadecyduje... sirserafinie ;-)
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-08-31, 16:07   

mystic napisał/a:
A bo na żywo to jesteś taka cicha i spokojna myszka :-) .

Na żywo daję się czasem poznać z tej "lepszej", bardziej (zre)socjalizowanej strony. Ciemną znacie troszeczkę z forum, więc próbuję pokazać, że nie taki serafin straszny na jakiego wygląda (bywam bardziej nieprzyjemny).
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-08-31, 20:03   

sirserafin napisał/a:

A wracając do kwestii końcówek... Seth, anglisto mój ulubiony, jak możesz zerknij choćby tutaj i powiedz jak ma się twój post do zasady z punktu 3, z którego wynika, że "elfs" byłoby raczej wyjątkiem niż powszechną regułą. No chyba, że zasada ta zmieniła się od czasów Tolkiena.


Odpowiem cytatem z wykładowcy:
"Niemiecki jest uporządkowanym językiem. Mamy powszechne reguły oraz kilka wyjątków. W angielskim natomiast mamy kilka reguł i mnóstwo wyjątków."

A serio w kwestii odmian nie bazowałbym tylko na internetowych słownikach, bo one nie powiedzą Ci, że na przykład hoof możesz napisać i hoofs i hooves, to samo z liczbą mnogą scarf czy wharf. Czy też nasz fantastyczny dwarf, który może mieć formę mnogą i dwarfs i dwarves (choć obie formy mają troszkę inne znaczenie, dwarfs powinno uzywac się w stosunku do karłów a dwarves w stosunku do krasnoludów)

Owszem zasady w językach się zmieniają. O ile wiem za czasów Tolkiena elfs było jak najbardziej poprawną formą. Obecnie chyba od tej formy się odeszło. Wydaje mi się, że stousnkowo niedawno nawet była jakaś reforma językowa. No ale, że mam przerwę w studiach to nie jestem na bieżąco.

PS. Tak swoją drogą ciekawostką jest odmiana elf w szkockim: elvis :mrgreen:
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-08-31, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo