Poprzedni temat :: Następny temat
Wynajęcie bibliotekarza
Autor Wiadomość
Dreyfuss 
Uczeń II Kręgu
Dreyfuss


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-11-13, 14:12   Wynajęcie bibliotekarza

Wiadomo, że poszukiwanie wiedzy o tajnikach przedmiotów wątkowych wiąże się z grzebactwem w bibliotekach różnej jakości, z podróżami, z gadaniem itp. Generalnie z czasem i z kosztami. Czy adepci nie załatwiają tego poprzez wynajmowanie ludzi, takich bibliotekarzy (nie skrybów), którzy, by z tego żyli? Ot, rynek generuje usługę.

Jak to rozwiązujecie? Czy tak się u Was robi? Jak wtedy kształtują się koszty i możliwości wynajęcia takiej osoby? Ile jej płacić i za co? Za czas poświęcony za poszukiwania (taxa od dnia/miesiąca) czy za efekt (daję 1000 ss i przyjdźcie do mnie jak już będziecie mieć całą wiedzę). No i wiadomo, że miejsce także modyfikuje cenę.
 
 
razan 
Czeladnik V Kręgu


Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-11-13, 17:08   

Osobiście taki koszt nie jest dla mnie ważny (szczególnie ze moja druzyna jest bardzo bogata), za to nigdy nie podaje całej wiedzy na talerzu dzięki działaniom BNow. Taki bibliotekarz raczej dostarczyłby wskazówek gdzie szukać konkretny zwój/księgę/tabliczkę/sznurek z węzełkami :P, co daje możliwość kolejnych przygód.

Dziennie jakieś 20-40 ss chyba jest odpowiednia ceną. O ile wiem 20ss kosztuje dostęp do Wielkiej Biblioteki Throalu, tam nie dają łazić wśród regałów tylko od razu w cenę wliczony jest bibliotekarz, który przyniesie księgi figurujące w spisie jako te, które mogą zawierać interesującą kogoś wiedzę.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2008-11-13, 19:36   

Odpowiedź jest w podręczniku głównym na końcu działu z ekwipunkiem. Krtótko, ale powinno rozwiązać problemy.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Dreyfuss 
Uczeń II Kręgu
Dreyfuss


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-11-13, 21:56   

Kot, chodzi Ci o mędrca? (Classic, s. 455)
Sages possess immense knowledge in many scholarly areas, especially magic. They can provide characters with information on history and legends that may help them in their adventures.

Jeżeli tak, to niedokładnie o to mi chodziło, mędrzec to już facet z wiedzą czy z odpowiedziami, a tu chodzi o gościa, który wie jak i gdzie szukać, ale na razie odpowiedzi nie zna. Chociaż jako usługę można to pożenić.

Jeżeli przyjąć dziennie 30 ss, to miesiąc poszukiwań kosztowałby 900ss, a adept czeladnik jest w stanie tyle samo zarobić w tydzień (rytuały awansu). Dla tych, którzy się spieszą i nie chcą tkwić w bibliotece jest to jakieś rozwiązanie.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2008-11-14, 15:48   

Dreyfuss napisał/a:
Kot, chodzi Ci o mędrca?

Owszem, oraz skrybę. W podręczniku do ED są w tabelce na stronie 267, w oparciu o te ceny można spokojnie wypracować własną, zależną od rodzaju wiedzy, kompetencji mędrca i chociażby, sławy BG. Mogą to być spore kwoty, ale można też wynegocjować konkretną sumę za odnalezienie informacji, lub też zaproponować w zamian wiedzę zdobytą w podróży...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2008-11-16, 23:12   

Dreyfuss, nie udziele Ci odpowiedzi na Twoje pytanie, bo u Mnie gracze zawsze sami zajmowalisie poszukiwaniem wiedzy. Natomiast stosowalem domowa zasade z ktoregos z ED Journali, ze za uslugi adepci posiadajacy historie przedmiotu/broni kasowali rownowartosc punktow legend za dostrojenie sie w srebrze.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2008-11-21, 10:44   

Dostęp do biblioteki kosztuje 20-25 ss dziennie. W cenę wliczony jest zawsze pomocnik, który obsługuje adepta, wyszukuje w indeksie księgi tematyczne i generalnie pomaga (s455 PC)

pzdr
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2008-11-21, 11:10   

Gerion napisał/a:
Dostęp do biblioteki kosztuje 20-25 ss dziennie. W cenę wliczony jest zawsze pomocnik, który obsługuje adepta, wyszukuje w indeksie księgi tematyczne i generalnie pomaga (s455 PC)


Stosuję mniej więcej taką cenę w przypadku standardowych usług bibliotecznych. Jeżeli chodzi o trudniejsze rzeczy (starożytne księgi, tłumaczenia, księgi znajdujące się poza dostępnym zbiorem - tak jak to ma miejsce w Wielkiej Bibliotece Throalu), to stosuję dodatkowe koszta w różnej wysokości.

Przepisywanie ksiąg to także nie objęta podstawową stawką usługa. Od 50 do 250 srb, w zależności od wielkości księgi i trudności języka.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-11-21, 15:24, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Vir-Ven 
Nowicjusz
Ksenomanta


Wiek: 38
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 22
Skąd: Miasto Bólu
Wysłany: 2009-04-18, 22:48   

No taki pan bibliotekarz mędrzec lub jak kto woli byłby sporym ułatwieniem. Ja u siebie prowadząc staram się kierować zasadą coś za coś. Często również daną wiedzę określam losowo. Czyli kostka i jazda.
_________________
Wszyscy jesteśmy tylko...ludźmi
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo