Poprzedni temat :: Następny temat
Jak się zabrać za Earthdawna?
Autor Wiadomość
Astem 
Nowicjusz


Wiek: 36
Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3
Skąd: Poznań
  Wysłany: 2008-09-08, 14:29   Jak się zabrać za Earthdawna?

Chciałbym zapytać, od czego powinienem się zabrać, chcąc poprowadzić EarthDawna. Mam już doświadczenie w RPG, ale tym systemem dopiero co się zainteresowałem.
Z tego, co się zorientowałem - może błędnie - istnieją edycje: I, II i Classic, tak? Miałbym teraz kilka pytań do znawców :)

- po polsku została wydana tylko I edycja?

- polecano mi zacząć właśnie od I, ale jeszcze rozszerzyć ją o jakieś zasady z Classic - jak więc tego dokonać?

- czy Barsawia jest aż tak dokładnie opisana w tych wszystkich podręcznikach, że wprowadznie swoich własnych rzek, szczytów czy miast będzie sprzeczne z opracowaną już geografią?

- a postaci? czy wprowadzając do mojej gry przepotężnego smoka nie złamię jakiś założeń świata?

- i ostatnie: udało mi się dotrzeć do pewnych opisów krain czy historii i na ich podstawie zaczynam wątpić w istnienie chociażby goblinów czy nekromantów - tak więc pytanie, czy świat EarthDawna jest z grubsza takim typowym, klasycznym światem fantasy?
_________________
halo?
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-11-21, 21:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2008-09-08, 15:45   Re: jak się zabrać za Earthdawna?

Zadałeś mnóstwo istotnych pytan, więc pozwól, że opdowiem wybiórczo.


Astem napisał/a:

- po polsku została wydana tylko I edycja?

- polecano mi zacząć właśnie od I, ale jeszcze rozszerzyć ją o jakieś zasady z Classic - jak więc tego dokonać?



Zależnie od zasobów finansowych i upodobań. Ja polecam CI zdobyć polskojęzyczne materiały do ED1 i wpierw zapoznać się ze specyfiką świata. Odmiennie od innych erpegów, mechanika Earthdawna jest dość ściśle związana ze światem. Pewne pojęcia (metajęzyk gry), a więc talenty, kręgi, karma itp - funkcjonują w świecie gry. Często jest to problemem, czy barierą dla prowadzących, którzy zabierają się za Edka przechodząc z innych gier fabularnych.

Z czasem możesz przejść na edycję Classic, jeśli w miarę władasz angielskim. Albo samodzielnie wprowadzisz pewne elementy do mechaniki, o ile będzie Ci to odpowiadało. Ale wpierw poprowadź z 10-15 sesji i zobacz jak Ci to wszystko pasuje.



Astem napisał/a:

- czy Barsawia jest aż tak dokładnie opisana w tych wszystkich podręcznikach, że wprowadznie swoich własnych rzek, szczytów czy miast będzie sprzeczne z opracowaną już geografią?


Barsawia jest dokładnie opisana. Wielkie miasta to rzadkość w prowinicji i z założenia istnieje ich kilka. Natomiast pomniejsze osady - tu masz więcej pola do popisu.
Geografia - również jest bogato opisana, nazwy większych rzek, wszystkich pasm górskich, rejonów geograficznych - są ustalone. Można się o tym dowiedzieć już z podręcznika podstawowego, choć kolejne dodatki coraz dokładniej opisują konkretne miejsca. Polecam "Wężową Rzekę" i oba tomy Mieszkańców Barsawii


Astem napisał/a:

- a postaci? czy wprowadzając do mojej gry przepotężnego smoka nie złamię jakiś założeń świata?


Również postacie znaczące dla prowinicji są scharakteryzowane, często wraz z ich planami, mogącymi w mobilny i znaczący sposób, zmienić/wpłynąć na losy świata. SMoki stanowią kluczową rolę. Są najstarszymi istotami. Tych ze smoczego konklawe jest niewiele, ale to prawdziwi władcy, Tworcy Imion. Pełen opis (bogaty, polecam) znajdziesz w darmowym dodatku Dragons (w sieci znajdziesz pdfa).

Astem napisał/a:

- i ostatnie: udało mi się dotrzeć do pewnych opisów krain czy historii i na ich podstawie zaczynam wątpić w istnienie chociażby goblinów czy nekromantów - tak więc pytanie, czy świat EarthDawna jest z grubsza takim typowym, klasycznym światem fantasy?



Goblinów nie ma. Podobnie jak typowych nekromantów. Earthdawn nie jest w żadnym razie klasycznym światem fantasy z brodatymi krasnoludami, eterycznymi efami i zielonymi goblinami. Raz jeszcze polecam Mieszkańców Barsawii. Znajdziesz tam opisy kultur każdej z ras zamieszkujących prowincję. To jest esencja.

pozdrawiam
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-12-01, 22:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2008-09-09, 13:51   Re: jak się zabrać za Earthdawna?

Na wstępie witam kolegę w gronie forumowiczów. Fajnie, że pojawiają się w Polsce nadal nowe osoby zainteresowane ED. Gerion świetnie wyjaśnił podstawowe kwestie. Ze swojej strony dodam.

Astem napisał/a:
Chciałbym zapytać (...)
- po polsku została wydana tylko I edycja?

Zgadza się.

Astem napisał/a:

- polecano mi zacząć właśnie od I, ale jeszcze rozszerzyć ją o jakieś zasady z Classic - jak więc tego dokonać?

Zajrzyj na www.mag.com.pl Obecne ceny materiałów do PZ są 2-3 krotnie niższe od tych, kiedy pojawiały się na rynku. Najlepiej więc zaopatrzyć się we wszystko, jeśli tylko to nie problem.
Po więcej info nt tzw classic'a zajrzyj na www.earthdawn.com
Tam też znajdziesz odnośniki do stron, gdzie możesz zakupić podręczniki (w formie książkowej lub pdf).

Astem napisał/a:

- i ostatnie: udało mi się dotrzeć do pewnych opisów krain czy historii i na ich podstawie zaczynam wątpić w istnienie chociażby goblinów czy nekromantów - tak więc pytanie, czy świat EarthDawna jest z grubsza takim typowym, klasycznym światem fantasy?

Świat PZ jest dość oryginalny. Wiesz już pewnie, że orki i trolle to inteligentne istoty; że prócz nich występują inne, bardziej egzotyczne gatunki Dawców Imion (czyli istot potrafiących nadawać Imiona); że bogów zastępują Pasje, będące ucieleśnieniami pewnych idei i emocji Dawców Imion; że zamiast profesji mamy do czynienia z dyscyplinami stanowiącymi filozofie życiowe podążających nimi adeptów; że każdy adept, choćby Wojownik czy Złodziej wykorzystuje magiczne talenty itd.
Takim swoistym odpowiednikiem nekromanty jest dyscyplina Ksenomanty, maga zajmującego się badaniem natury przestrzeni astralnej, zamieszkujących ją istot (Horrory, duchy) oraz natury duszy.
Jeśli masz jeszcze jakieś konkretne pytania, to śmiało.
 
 
 
eliandir 
Uczeń II Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 13 Sie 2008
Posty: 40
Skąd: Szczebrzeszyn, Zamość
Wysłany: 2008-09-09, 14:43   Re: jak się zabrać za Earthdawna?

Cryingorc napisał/a:

Zajrzyj na www.mag.com.pl Obecne ceny materiałów do PZ są 2-3 krotnie niższe od tych, kiedy pojawiały się na rynku. Najlepiej więc zaopatrzyć się we wszystko, jeśli tylko to nie problem.
Po więcej info nt tzw classic'a zajrzyj na www.earthdawn.com
Tam też znajdziesz odnośniki do stron, gdzie możesz zakupić podręczniki (w formie książkowej lub pdf).



No niestety muszę kolegów rozczarować, bo ceny na stronach MAGa pochodzą jeszcze z czasów gdy MAG prowadził swój sklep internetowy. Od jakiegoś czasu produkty MAGa rozprowadza księgarnia wysyłkowa Jacek Olejsiuk (czy jakoś tak) i wszystkie kiedyś poprzeceniane RPG są sprzedawane z powrotem w swoich oryginalnych nieobniżonych cenach. Co oznacza, że za to co z Earthdawna zostało w sprzedaży trzeba słono zabulić. No chyba, że skorzysta się z Allegro i poszuka się okazji.

Wracając do tematu, to ze swojej strony polecam by kolega rozpoczynający swoją przygodę z Earthdawnem zaopatrzył się przede wszystkim w Podręcznik główny do Earthdawn oraz Księgę Wiedzy. Są to dwa w sumie niezbędne podręczniki do gry. Do tego w nastepnej kolejności dodatki Barsawia - opis prowincji powzwoli lepiej zapoznać się z krainą, Mieszkańcy Barsawii - wszystko o rasach, którymi można grać, Magia: Księga wiedzy tajemnej - ten dodatek jest bardzo ważny jeżli w drużynie są gracze, którzy będą chcieli zgłębiać tajniki którejś z dyscyplin związanych z rzucaniem zaklęć.
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2008-09-09, 14:58   

Astem napisał/a:
- polecano mi zacząć właśni

W banalnie prosty sposób - w każdej sytuacji gdy masz do czynienia w pierwszej edycji z modyfikatorami stopni testów, zamieniasz je na modyfikatory wyniku. Co daje o niebo mniej kalkulacji i znacząco upraszcza mechanikę bez straty jej sprawności. Na przykład: Postać wykonująca Manewr (Talent, pozwalający na przejście do obrony, a następnie wykonanie skuteczniejszego ataku w kolejnej rundzie) według niezmodyfikowanych zasad dodawałaby jego poziom do stopni ataku i obrażeń w kolejnej rundzie. Z modyfikacją Classicową doda ów poziom talentu do wyniku tych testów. Co pozwoli mu mieć pewność, że jego atak będzie skuteczniejszy, a nie tylko możliwość podniesienia stopnia i rzucenia większą ilością kostek, co daje szansę na wyższy wynik.

Dokładnie o taką modyfikację mi chodziło - jest prosta i skuteczna, a ponadto powinna wystarczyć do usprawnienia rozgrywki.

Dodam jeszcze swoje 3 sztuki miedzi:

Astem napisał/a:
- po polsku została wydana tylko I edycja?

Owszem. Za to Mag wydał do niej sporą ilość dodatków, z których część wnosi naprawdę wiele do gry - chociażby Dawcy Imion, czy Ścieżki Adeptów.

Astem napisał/a:
- czy Barsawia jest aż tak dokładnie opisana w tych wszystkich podręcznikach, że wprowadznie swoich własnych rzek, szczytów czy miast będzie sprzeczne z opracowaną już geografią?

Tak jak napisali moi przedmówcy, Barsawia jest już gotową krainą, jednakże nawet z dodatkami zauważysz, że jest na jej mapie mnóstwo miejsca na wymyślone samodzielnie miasta, miasteczka, wioski i osady. Największe miasta - Travar, Wielki Targ, Urupa, Kratas, Iopos, Jerris i Vivane mają już swoje opisy uwzględniające specyfikę i klimat. Cała reszta właściwie zależy już od MG.

Astem napisał/a:
- a postaci? czy wprowadzając do mojej gry przepotężnego smoka nie złamię jakiś założeń świata?

Smoków masz już kilka opisanych w podręczniku. Są to Wielkie Smoki, najpotężniejsze z potężnych. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić któregoś z ich mniejszych kuzynów... A nawet te "zwyczajne" smoki są niezwykle potężne.
Ze smokami jest jak z horrorami. Niektóre są wymienione w podręcznikach z imienia i z mocy, ale poza nimi są owe szare, nieokreślone masy innych istot tego rodzaju, które możesz już samodzielnie kształtować.

Astem napisał/a:
zaczynam wątpić w istnienie chociażby goblinów czy nekromantów

Nekromancja istnieje, a zwie się owa sztuka Ksenomancją i obejmuje wszelkiej maści kontakty z zaświatami. W ED istnieje osobna kategoria istot, z którymi kontaktują się Ksenomanci - tzw. byty, które pochodzą z różnych zakątków astralnej przestrzeni... Podobnie jak horrory.

Goblinów nie ma, ale są dziesiątki innych istot, które z powodzeniem można postawić przed graczami jako przeciwników. Właściwie, to goblinów nie ma, ponieważ ich wycinanie jak by nie spojrzeć jest mało heroiczne...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Astem 
Nowicjusz


Wiek: 36
Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-09-09, 15:49   

Dzięki bardzo za zaangażowanie w wyjaśnienia!
Jak na razie mam całą masę wątpliwości, ale czuję, że dopiero lektura podręczników mi wyjaśni, o co w EarthDawnie chodzi. Tak się nieszczęśliwie składa, że wśród moich kumpli nikt się za ten system jeszcze nie zabrał. Więc byłbym pierwszy i właśnie na mnie spadłaby rola mistrza gry. Z tego, co mi radzicie, muszę przeczytać kilkaset stron na początek... W miarę postępów pewnie będę miał pytania ;-)
_________________
halo?
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-09-09, 15:58   

Kot napisał/a:
Największe miasta - Travar, Wielki Targ, Urupa, Kratas, Iopos, Jerris i Vivane mają już swoje opisy uwzględniające specyfikę i klimat.

Dodałbym do tego Throal, Parlainth i t'skrangowe aropagoi. Regiony też są dość nieźle poopisywane. Istnieje nieco słabiej poopisywanych też. Generalnie jeśli chcesz prowadzić wg kanonu, to naprwadę warto uzbroić się w dodatki do systemu. Praktycznie każdy wnosi dużo wartościowych rzeczy i poszerza wiedzę o uniwersum PZ.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2008-09-10, 01:38   

Kot napisał/a:
Goblinów nie ma, ale są dziesiątki innych istot, które z powodzeniem można postawić przed graczami jako przeciwników. Właściwie, to goblinów nie ma, ponieważ ich wycinanie jak by nie spojrzeć jest mało heroiczne...


Są za to bagniaki :mrgreen:

A zamiast goblinów można wycinać orkowych nomadów :-P

Generalnie system nie sprzyja wycinaniu czegokolwiek, przynajmniej na począkujących kręgach dyscyplin. Dość prawdopodobne przerzuty na kościach sprawiają, że nawet słabszy przeciwnik może być zagrożeniem, zwłaszcza dla 1 kręgowców.

Co do miast, niektóre są lepiej (Throal, Urupa, Wielki Targ, Vivane, Parlainth, różne siedziby Aropagoi, Kratas niedługo będzie miało cały dodatek poświęcony temu miastu) a niektóre gorzej (Travar, Jerris, Iopos) opisane. Ja polecam na początek granie w tych lepiej opisanych. Opisy są na tyle bogate, że jest sporo materiału na pomysły przygód.

Co do rozszerzania zasad i Classica. To jeżeli nie masz problemu z angielskim (i twoi gracze też nie) to radzę od razu zainwestować w Classica. W 2 podręcznikach głownych dostaniesz 1000 stron tekstu zebranego i przeredagowango z 1 edycyjnej podstawki i dodatków. Rozszerzanie 1 edycji do Classica może być o tyle trudne, że oprócz tych takich drobnych rzeczy w czystej mechanice (typu bonusy do wyniku nie do stopnia) zmieniono bardzo dużo detali. Drobne zmiany w opisach talentów i ich działaniu. W tworzeniu statystyk stworów. W czarach i mocach. Sam mimo, że 1 edycję znałem bardzo dobrze, a RedBrickową przeczytałem w niektórych rozdziałach kilka razy, znajduję co jakiś czas zaskakujące mnie zmiany...
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-09-10, 01:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Dreyfuss 
Uczeń II Kręgu
Dreyfuss


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-09-10, 10:01   

Astem napisał/a:
Z tego, co mi radzicie, muszę przeczytać kilkaset stron na początek

To zależy. Jeżeli lubisz dobrze kontrolować świat i nie znosisz jak Cię gracze zaginają pytaniem, to tak. Ale możesz też stworzyć Twój mikroświat, w którym pula wyborów jest ograniczona i powolutku poznawać Edka wraz z graczami.

Tak zrobił mój MG. Zrobił kaer, który dopiero się otwiera. Dlatego liczba i dyscyplin, i ras była w nim ograniczona. Możesz np. dać graczom wybór pomiędzy tymi rasami, które łatwiej odgrywać (wg mnie - ludzie i krasnoludy, trudniej już prowadzić orka, elfa i t'skranga, a najtrudniej trolle, wietrzniaki i obsydian). Z dyscyplin zaś, jeśli dobrze pamiętam, wybieraliśmy spośród Łucznika, Mistrza Żywiołów, Wojownika, Władcy Zwierząt, Zbrojmistrza i Zwiadowcy.

Przy takiej opcji masz mniej do czytania i przyswojenia przed pierwszą sesją, a i ewentualne byki nie będą tak istotne (trudniej odkręcić niepodręcznikowe przedstawienie Travaru, niż jakiejś wioski)
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2008-09-12, 19:10   

Astem napisał/a:
- i ostatnie: udało mi się dotrzeć do pewnych opisów krain czy historii i na ich podstawie zaczynam wątpić w istnienie chociażby goblinów czy nekromantów - tak więc pytanie, czy świat EarthDawna jest z grubsza takim typowym, klasycznym światem fantasy?

A co to za opisy były? Z jakiś stron czy podręczników?

A świat w ogóle nie jest typowy. Parafrazując słowa ojca Tofika "Jest... oryginalny". ;-)

Pozdrawiam
_________________
Habibsite.pl
 
 
Astem 
Nowicjusz


Wiek: 36
Dołączył: 06 Wrz 2008
Posty: 3
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-09-12, 23:15   

Hm, te materiały to krótkie streszczenie z historii EarthDawna z podręcznika od drugiej edycji oraz jakieś artykuły Andrzeja Swędrzyńskiego bodaj.
_________________
halo?
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2008-09-12, 23:27   

Astem, jeśli masz sposobność, możesz nabyć "Pierścień tęsknoty", jedyną wydaną w Polsce powieść, której akcja dzieje się w świecie PZ.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2008-09-13, 00:46   

To doprawdy niewiele. Ja, jako MG, polecam dla początkującego z EDkiem dodatek Barsawia. Jest on pod tym względem dobry, że daje ogólny wgląd do świata. Opisuje tak naprawdę wszystko, chociaż bardzo ogólnikowo, ale podręcznik pozwala dobrze zapoznać się ze światem Przebudzenia Ziemi. Ale niestety problem jest taki, że książkę tą ciężko gdziekolwiek dostać. No, chyba, że ściągniesz sobie gdzieś z netu (czego, jako fan ED, nie polecam :P). Dopiero po zapoznaniu się z tą pozycją polecałbym Mieszkańców Barsawii i Wężową Rzeką, które mega zaje**ście opisują Barsawię i Dawców Imion (czyli rasy w ED). Te podręczniki naprawdę wiele dają. Esencja świata wykreowanego przez Lou Prosperi'ego.

A co do Pierścienia Tęsknoty. To książka fajna, ale nie trzymająca się za dokładnie świata. Ale o tym mową już gdzieś, kiedyś była. ;-)

Pozdrawiam
_________________
Habibsite.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo