Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Sethariel
2008-12-26, 00:36
[EDC] [ED1] Rzucanie czarów
Autor Wiadomość
razan 
Czeladnik V Kręgu


Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-28, 11:43   [EDC] [ED1] Rzucanie czarów

Czy jest gdzieś w Classicu opisany sposób rzucania czarów? Nie chodzi mi o mechanikę, tylko czy magowie muszą wykonywać jakieś gesty, wymawiać słowa czyli czy postać czarująca by wykonać Test rzucania czarów musi pomachać łapkami i pomielić ozorem. Jak na razie tylko w opisie 'Umysłowego sztyletu' jest sposób rzucania tego konkretnego zaklęcia. Może ktoś zna jakieś forum gdzie było to omawiane. Napiszcie tez jak wy to rozwiązujecie.
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-03-24, 00:19, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Dreyfuss 
Uczeń II Kręgu
Dreyfuss


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-28, 12:04   

każdy czar ma swój opis w którym jest wyszczególnione co trzeba zrobić, aby go rzucić i tam jest także to czego szukasz

The spell description explains the spell’s effect or any special
information for the spell. It also describes any requirements
for the spell to be cast, such as gestures, supporting objects or
access to a particular environment, Difficulty Numbers for Effect
Tests, and other conditions and restrictions.
(Classic, s. 294)
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2008-08-28, 14:13   

Dokładnie. Rzucanie czarów w ED różni się od większości systemów. Kto widział, żeby to Czarodziej rzucając czar chodził jak pająk? :]
Ars Magica ma fajną mechanikę czarowania. Gestykulacje i głośne inkantacje pozwalają skuteczniej rzucić zaklęcie.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
razan 
Czeladnik V Kręgu


Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-28, 14:48   

Nie chodzi mi o gesty przy tkaniu watkow, ale juz o same slowa badz gesty w rundzie, w ktorej wykorzystuje sie talent Rzucanie czarow, (czyli czy mag z rekami zwiazanymi za plecami badz zakneblowany moze rzucic czar tylko widzac swoj cel, zakladajac ze nie musi tkac watkow i niema dokladnego opisu rzucania czaru).

I od razu kolejna sprawa jesli jedyny potrzebny watek juz mamy w ulepszonej matrycy, czy materialne skladniki do czaru nadal sa potrzebne, jesli w opisie jest napisane ze sa uzywane w trakcie tkania watkow, a nie rzucania czaru? (wiekszosc czarow ma taki wlasnie opis, ze materialne skladniki sa uzywane podczas tkania watkow potrzebnych do rzucenia czaru)
 
 
Dreyfuss 
Uczeń II Kręgu
Dreyfuss


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-08-28, 16:07   

razan napisał/a:
czyli czy mag z rekami zwiazanymi za plecami badz zakneblowany moze rzucic czar tylko widzac swoj cel, zakladajac ze nie musi tkac watkow i niema dokladnego opisu rzucania czaru

Wg mnie tak. Ale też postacie ze świata o tym wiedzą i pierwszą rzeczą jest wrażego maga związać i zasłonić mu oczy. Wykwalifikowani łapacze czyli łowcy niewolników uwzględniają jeszcze takich szczegół jak Astralne spojrzenie i pojmanym magom nakładają na łeb specjalny hełm potraktowany esencją żywiołu ziemi, wtedy misiu może się pieklić i ślinić, a nic nie uczyni.

razan napisał/a:

I od razu kolejna sprawa jesli jedyny potrzebny watek juz mamy w ulepszonej matrycy, czy materialne skladniki do czaru nadal sa potrzebne, jesli w opisie jest napisane ze sa uzywane w trakcie tkania watkow, a nie rzucania czaru?

Mnie się zda, że nie. Jeżeli przy spleceniu wątku wszystkie warunki zostały spełnione, to dopuściłbym rzucanie takiego czaru.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2008-08-28, 18:06   

razan napisał/a:
Nie chodzi mi o gesty przy tkaniu watkow, ale juz o same slowa badz gesty w rundzie, w ktorej wykorzystuje sie talent Rzucanie czarow, (czyli czy mag z rekami zwiazanymi za plecami badz zakneblowany moze rzucic czar tylko widzac swoj cel, zakladajac ze nie musi tkac watkow i niema dokladnego opisu rzucania czaru).


Wszystko zależy od opisu czaru. Jeżeli nie jest wyszczególnione, że mag musi tak jak w przypadku Umysłowego sztyletu rzucając czar wykonać odpowiedniego ruchu ręką, to czar możesz rzucić z zawiązanymi rękami. Celu tak naprawdę widzieć nie musi, ale musi go w jakiś sposób wyczuwać. Więc nawet nie widząc celu czy to spojrzeniem astralnym czy własnym zwykłym wzrokiem, można rzucać czary po prostu wyczuwając cel dotykiem (o ile to możliwe).

Co do gestów, magia w Earthdawnie działa na zasadzie podobieństw, wzorców i skojarzeń. Tak samo dzięki właśnie prawie podobieństwa statki powietrzne mogą unosić się w powietrzu. Tak więc wykonując pewne gesty (czy to skakanie na jednej nodze czy udawanie pająka) mag przywołuje pewną symbolikę związaną z wzorcem zaklęcia.


razan napisał/a:
I od razu kolejna sprawa jesli jedyny potrzebny watek juz mamy w ulepszonej matrycy, czy materialne skladniki do czaru nadal sa potrzebne, jesli w opisie jest napisane ze sa uzywane w trakcie tkania watkow, a nie rzucania czaru?


Materialne składniki? Takie jak np. w Kuli Ognia, gdzie by utkać rzucić czar potrzebne jest źródło ognia. Tak, w tym przypadku mimo posiadania gotowego wątku w matrycy nadal potrzebny jest ten materialny składnik. Wątki magowie tkają do zaklęć po to by uzupełnić wzorzec zaklęcia. Jeżeli zaklęcie jest skomplikowane lub wymaga więcej energii, to będzie miało dużo wątków, nie zmieści się też do zwykłej matrycy. Materialne składniki to zupełnie inna sprawa.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-08-28, 18:11, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Gashlug 
Nowicjusz

Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 11
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-03-23, 23:36   

Witam! To mój pierwszy post na tym forum

Ostatnio u mnie na sesji pojawił sie problem: czy rzucanie czaru bezwątkowego jest tożsame pod względem mechaniki z czarowaniem za pomocą surowej magii? Jeśli nie tkamy wątku, to nie korzystamy z matrycy. Czy zatem taki mag może zostać zauważony przez jakiegoś Horrora?

Ze swej strony staram się tłumaczyć to tym, ze czary bezwątkowe są na tyle proste i tak małe zawirowanie magii powodują, że raczej nie zwracają uwagi osób/stworzeń postronnych.

Jak Wy to traktujecie?
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-03-23, 23:41   

Korzystasz z matrycy rzucając czary bezwątkowe - jeśli tylko wcześniej dostroiłeś ją [matrycę] do czaru. Chyba wiesz i zgodzisz się, że zwykle zanim rzucicie zaklęcie dostrajacie matryce, nawet jeśli czar nie ma wątków?

Tkanie wątków jest konieczne przy bardziej skomplikowanych czarach, kiedy potrzebna jest większa ilość odpowiednio ukształtowanej (stąd też różne dziwne zachowania, wymachiwanie rękami, nogami i chodzenie na czworakach czy kreślenie wzorów na ziemi) magicznej energii.

Tak na chłopski rozum napisałem, bo nie wiem jaka jest Twoja wiedza w temacie. Jak coś to daj znać, że oczekujesz bardziej fachowego języka.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2009-03-23, 23:45, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-23, 23:45   

Ja zawsze grałem tak, że bez wątkowe czary też wymagają matryc. Zawsze matrycę uważałem za filtr, to jest tak, że jak coś tkam, to jakbym dostrajał matrycę, reguluje ją dodatkowo, a potem rzucając czar przepuszczam przez nią energię. Czary bez wątkowe nie wymagają dodatkowego regulowania, ale energia i tak musi przejść.

Wydaje mi się, że to nie tkanie wątków z surowej jest problemem tylko rzucanie czarów. Zobacz, że wątki do przedmiotów tka się bez matryc(bo normalne dyscypliny nie mają matryc). Dopiero kiedy rzucasz czar używasz tyle energii, że mogą cię zauważyć horrory a twoje ciało jest narażone na obrażenia.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-03-23, 23:48   

Witamy, witamy. Bardzo nam miło. Możesz się nawet przywitać w Rytuale przywitania w dziale Offtopic :-)

Otóż nawet nie tkając wątku korzystamy z matrycy, o ile chcemy by energia potrzebna do rzucenia czaru nie przeszła przez nas a została przefiltrowana w matrycy.

Czary bezwątkowe mają po prostu na tyle nieskomplikowany wzorzec, że cały ich wzorzec i energia potrzebna do rzucenia czaru mieszcza się w matrycy i nie trzeba tkać wątków by ten wzorzec i energie uzupełnić.

Możemy oczywiście rzucać każdy czar z surowej magii, ale wtedy ryzykujemy zauważenie przez horrora, a na pewno obrażenia od zanieczyszczonej energii astralnej. Jak duże ryzyko, to zależy od stopnia zanieczyszczenia danego miejsca.

Między innymi dlatego tak ważny jest wybór czarów które mamy w matrycach.

W każdym bądź razie rzucanie czaru bezwątkowego NIE jest tożsame pod względem mechaniki z czarowaniem za pomocą surowej magii. Są to dwie niezwiązane ze sobą bezpośrednio kwestie.

EDIT:

Polecam ogólnie strony 150-157 w Podreczniku Głownym (Polska Edycja), tam jest to w miare dobrze wyjasnione. Jeżeli chodzi o Wątki to na 151 jest tekst zatytułowany Wątki Zaklęć.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-03-23, 23:57, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Gashlug 
Nowicjusz

Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 11
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-03-23, 23:56   

Właśnie, z pojęciem istoty dostrajania matryc mam, nie ukrywam, problem, bowiem na str. 153 podręcznika głównego jest napisane:

Magowie korzystają z Tkania wątków, aby umieścić wzorzec zaklęcia w matrycy. Ten proces nazywamy dostrajaniem matrycy. Raz dostrojona matryca przechowuje dany czar dopóki:
1. Mag nie zginie.
2. Mag nie przestroi matrycy do innego czaru.
3. Magiczne działanie (na przykład zaklęcie) nie usunie wzorca czaru z matrycy.


Zatem jak może mag dostroić matryce do bezwątkowego czaru, skoro dostraja się poprzez tkanie wątków?

Na stronie 151 natomiast napisano:

Mag, który zacznie tkać zaklęcie, ale przerwie tkanie na rundę lub dłużej, straci wszystkie utkane wcześniej wątki. To samo stanie się, jeśli utka wszystkie wątki, ale nie uda mu się w następnej rundzie rzucić czaru.

Czy zatem, jeśli tkanie wątków jest dostrajaniem matrycy, utrata wątków anuluje jej dostrojenie do danego czaru?

Nadmieniam, że korzystam z podręcznika 1 edycji.
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-03-24, 00:02   

Wyobraź sobie matrycę jako kupkę gliny. Jeśli chcesz ją dostroić, nadajesz tej glinie kształt. Jako, że nie jest to naprawdę glina to nie używasz umiejętności lepienie garnków (or smth) tylko Tkania Wątków. Kiedy matryca przybierze odpowiedni kształt - zgodny ze wzorcem czaru, energia, która przez nią przepływa sprawia, że odpowiedni efekt pojawia się na naszej płaszczyźnie. I tyle.


Gashlug napisał/a:
Czy zatem, jeśli tkanie wątków jest dostrajaniem matrycy, utrata wątków anuluje jej dostrojenie do danego czaru?


A logiki tego pytania to zupełnie nie rozumiem...
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-03-24, 00:04   

Nie tkasz żadnych wątków dostrajając się do matrycy. Chodzi o to, że dzięki talentowi Tkanie wątków mamy po prostu mozliwość dostrojenia zaklęcia do matrycy.

A dostrajamy się wcześniej medytując 10 minut. Na stronie 153 masz początek tekstu o tym jak to się robi. Dostrajanie i przestrajanie matryc.

Mozna też dostroić matrycę na szybko w ciągu 1 rundy ale jest to ryzykowne i kosztuje 1 punkt wyczerpania.

Co do samego talentu Tkanie wątków to służy on wielu celom. Aby utkać zaklęcie, aby dostroić się do przedmiotu wątkowego, aby przestroić matrycę, aby dostroić się do wzorca zaklęcia w księdze magicznej... użyjesz tego samego talentu, ale za każdym razem jego działanie będzie się znacznie różniło.

EDIT:

Ale się rzucili wszyscy heroicznie na pomoc... zdążyć nie można ;-)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-03-24, 00:08, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Gashlug 
Nowicjusz

Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 11
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-03-24, 00:06   

Logika jest taka, że jeśli następuje utrata wątków, czyli dostrojenia matrycy, to starając się utkać inny czar, mag nie musi przestrajać matrycy?

I jeszcze jedna kwestia: rzucenie czaru usuwa dostrojenie matrycy? czy też można spokojnie jeszcze raz tkać ten sam czar, aby go ponownie rzucić bez uprzedniego dostrajania?
Ostatnio zmieniony przez Gashlug 2009-03-24, 00:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-03-24, 00:12   

Nie pamiętam sytuacji, żeby mogło nastąpić coś, co nazywasz "utratą wątków" (abstrahując od tego, ze w ogóle nie ma takiego pojęcia wedle mojej wiedzy).

Mag może tkać i rzucać sobie dowolny czar, który zna albo ma w księdze czy jakimś przedmiocie. Matryce przestraja jeśli czar, który zna, chce rzucić bez narażenia się na obrażenia spowodowane przez zanieczyszczoną przestrzeń astralną.

Raz dostrojona matryca, jeśli nie nastąpi któraś z sytuacji, które wymieniłeś, może służyć magowi aż do śmierci ze starości, pozwalając na rzucanie tego samego czaru "w nieskończoność".


Mylisz pojęcia... zrób parę kroków do tyłu i przeczytaj jeszcze raz podstawy. Idąc do przodu z takim zasobem wiedzy nic ci się nie naświetli i tylko coraz bardziej utrudniasz sobie zrozumienie tematu poprzez stawianie kolejnych pytań.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2009-03-24, 00:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-03-24, 00:13   

Rzucenie czaru nie usuwa dostrojenia do matrycy. Robią to tylko te 3 rzeczy ktore podales wczesniej w cytacie. Czyli smierc maga, przestrojenie matrycy na inny czar, lub obca magia np. jakis mag rzuci na ciebie zaklecie co Ci usuwa czary z matrycy...

Tkanie wątków nie jest tym samym co dostrojenie się do matrycy. Owszem używa się tego samego talentu do jednej rzeczy, ale to wszystko.

A wątki owszem, można utracić, ale tylko w przypadku wątków tymczasowych (które tkamy by rzucić czar) lub wątków utkanych do jakiegoś przedmiotu (czyli potocznie mówiąc dostrojeniu się do przedmiotu), w ostatnim przypadku tylko poprzez ingerencję magiczną osoby trzeciej.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-03-24, 00:17, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Gashlug 
Nowicjusz

Dołączył: 23 Mar 2009
Posty: 11
Skąd: Radom
Wysłany: 2009-03-24, 00:19   

Jak dla mnie kwestia ta w podręczniku jest nieco zawile opisana, ale rozwialiście moje wątpliwości.

Dzięki serdeczne za pomoc :)
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-03-24, 00:22   

Magia w Earthdawnie jest dość rozbudowana, ale ma swoją logikę i sens... szczerze powiedziawszy teorię magiczną ma jedną z lepszych jakie widziałem w ogole w RPGach.

Ale rozumiem, z początku też nie do końca rozumiałem te zawiłości.

W każdym razie polecamy się na przyszłość.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-03-24, 00:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-03-24, 00:59   

Generalnie łączysz dwa pojęcia w jedno. Czym innym jest wplatanie zaklęcia w matrycę (czyli dostrajanie matrycy), a czym innym tkanie wątków podczas rzucania zaklęcia. Jeśli już sobie "powkładasz" zaklęcia w matryce, czyli to jest to tkanie opisane na str. 153, to nie zniknie dopóki dopóki nie spełni się jeden z owych 3 punktów. I utrata wątków podczas rzucania czarów nie ma z matrycą nic wpsólnego, powoduje jedynie, że rzucenie wielowątkowego zaklęcia musisz zaczynać od nowa. A jak czar nie ma potrzebnych wątków to i tak musisz poświęcić 10 minut żeby go w tą matrycę włożyć, tyle że potem nie musisz tkać wątków a od razu go rzucasz. Podobnie jak to ma miejsce z zaklęciami o 1 wątku włożonymi w Ulepszoną matrycę, też je rzucasz od razu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo