Poprzedni temat :: Następny temat
"Gazety" w Barsawii
Autor Wiadomość
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-08-25, 21:51   

Kupując jedną gazetę odbierasz pracę dwóm trubadurom. Powiedz nie postępowi, powiedz nie nowobogactwu, bądź wierny tradycji. - znalezione przy martywm trubadurze, gdzieś w rynsztoku Trawaru.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-08-25, 22:10   

Dazzir napisał/a:
Co taka gazeta miałaby zawierać? Plotki, opowieści adeptów, ogłoszenia matrymonialne, ogłoszenia związane z Areną, 'najnowsze' wieści z całej Barsaive, historyjki dotyczące poszczególnych Kompanii Kupieckich, komentarze do aktualnych zdarzeń.


+ Ogłoszenia związane z Areną :-)
+ wieści z Barsawii
+ nowe prawa ustanowione przez Rajców (co miesiąc ustalają nową politykę)
+ Aktualne Ceny i Kursy Giełdy (akcje na wyprawy kupieckie, które można zakupić w porcie - jak w Pływającym Mieście)

Tak w sumie to taki perdiodyk miałby nawet szansę zaistnieć, choć na pewno nie w takiej formie jak tradycyjna gazeta. Druku też bym nie wprowadzał :) Za to zupełnie serio wyobrażam sobie, że co miesiąc Rajcy Travaru oraz Rada Kupców wynajmują heraldów by w najważniejszych miejscach miasta odczytywali "gazetę". Tak też chyba zrobię w swoim Travarze... Narodziła się nowa świecka tradycja :mrgreen:
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Dazzir 
Uczeń II Kręgu


Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 41
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-08-25, 22:26   

Osobiście myślałem bardziej o nieregularniku :D

Zastanawiam się, czy w Travarze grają też w hach'var i czy odbywają się tam również regularne wyścigi rydwanów (opisując na swoje potrzeby Tansiadrę stworzyłem rozgrywki pięciu cechowych zespołów, które składały się z drużyny hach'var i zaprzęgu rydwanów), bowiem takie zawody (oraz zakłady z nimi związane) mogłyby również być szeroko komentowane w owej gazecie (moja ma nazwę Travar's Herald).
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-08-25, 23:04   

Kiedy właściwie pojawiły się gazety i z jakiej okazji?

Jeśli idzie o kolesi którzy wykrzykują ogłoszenia i wiadomości, to na pewno. W serialu Rzym był taki jeden gruby fajny.
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2009-08-25, 23:22   

Sethariel napisał/a:
Aktualne Ceny i Kursy Giełdy (akcje na wyprawy kupieckie, które można zakupić w porcie - jak w Pływającym Mieście)

Abstrahując od gazet, to to mnie zawsze zastanawiało. Jakoś mi to nigdy nie pasowało do EDka, jednakże dam wam szansę do przekonania mnie do tego dziwnego zwyczaju wśród t,skrangów w Pływającym Mieście Domu V'strimon. ;-)
_________________
Habibsite.pl
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-08-25, 23:22   

Piotrek napisał/a:
Kiedy właściwie pojawiły się gazety i z jakiej okazji?


http://pl.wikipedia.org/wiki/Gazeta

"Gazety we właściwym rozumieniu tego słowa zaczęły się ukazywać w 1609 r. Do pierwszych gazet należy zaliczyć Relation - gazeta drukowana w Strasburgu i Aviso - drukowana w Wolfenbüttel. Pierwsza gazeta codzienna (ukazywała się 6 dni w tygodniu) pojawiła się w Lipsku w 1650 r."
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-08-27, 09:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-08-26, 13:31   

Piotrek napisał/a:
Jeśli idzie o kolesi którzy wykrzykują ogłoszenia i wiadomości, to na pewno. W serialu Rzym był taki jeden gruby fajny.

O heroldach już pisałem. A może coś w rodzaju gildii heroldów, utrzymujących specjalną ścianę, na której zamieszczają wieści, wykrzykiwane po mieście za odpowiednią opłatą.

Swoją drogą, byłoby to również zajęcie dla wszelkiej maści urwisów, którzy pracowaliby jako gońcy przynoszący kupcom wieści o najnowszych wahaniach cen w porcie i przybyłych transportach towarów...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo