Poprzedni temat :: Następny temat
Obsydianie a zbroje
Autor Wiadomość
birchie 
Uczeń IV Kręgu
Metal Fist Shaman


Wiek: 41
Dołączył: 23 Mar 2007
Posty: 94
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-02-08, 21:34   Obsydianie a zbroje

Dlaczego obsydianie nie moga uzywac zbroi? Czy ktos ma na to sensowne wytlumaczenie? :-/
_________________
Szaman wali pozytywem w twarz agresora... pozytywne fluidy...
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2008-02-08, 22:11   

Obsydianie używaja wyłącznie żywych zbroi. Wynika to nie tylko z filozofii, ale też fizjologii. To nie są dawcy z krwi i kości, tylko duchy podobne duchom ziemi, przyobleczone w fizyczną powłokę:
They are in fact composed of elemental earth and astral spirit, which together form a substance that outwardly resembles stone. The earthen portion of their physical nature gives them great endurance;

Living Armor
While any obsidiman would be perfectly able to wear a suit of armor (provided it was tailored to his size), most of them generally refuse to do so, for the same reason that
obsidimen prefer to wear as little clothing as possible. Most obsidimen feel that surrounding their bodies with dead material puts a barrier between them and nature,
which is the reason why they prefer to wear living armor only in times of need.

Polecam jako dodatek lekturę tłumaczenia kota


W źródłach możesz spotkać obsydian w czarnych, żelaznych, płytowych pancerzach. ALe są to...martwi obsydianie. Polecam lekturę Secret Societies i Wspólnoty Nocy (Brotherhood of Night)


Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
Ostatnio zmieniony przez Gerion 2008-02-08, 22:14, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2008-02-08, 22:21   

No niestety, nie mamy tu konkretnego umotywowania tej reguły. Myślę, że wyjaśnienia trzeba szukać własnie w ich magicznej naturze, jak pisze Gerion. Obsydianie nie rozmnażają się zwyczajnie, lecz wynurzają z żywogłazu. Dzięki mocy żywogłazu, którego są częścią, mogą śnić, odczuwać empatyczną więź ze sobą nawzajem, a nieomal telepatyczną z żywogłazem, nie potrzebują wiele jedzienia, by przetrwać itd. Wiadomo, że czerpią silę bezpośrednio z ziemi, oraz ze swego Żywogłazu.
Ja to wyjasnialbym mniej więcej tak. Najwidoczniej ich potężne ciało nie znosi bycia okrytym czymś ciężkim. No, ale co będzie jak obsydianin wdzieje coś takiego na siebie? Może czuć się zdezorientowany i np odczuwać duszności. Co wtedy? Na krótką metę minusy do akcji, a na dłuższą obsydianin izoluje ciało od ziemi, oslabia więź z żywogłazem i np nie wytrzymuje podobnego stanu psychicznie. Wiadomo, że obsydianie żyjący pod powierzchnią ziemi zapadają w letarg. Może w przypadku noszenia zbroi również stają się senni? Stąd też nie produkuje się zwykłych zbroi dla obsydian. Myślę, że izolacja ciała od świata i żywiołów może być podstawna. Szukałbym interpretacji raczej w tym kierunku, niż w zwyczajnym "nie założysz, bo nie możesz". To w końcu nie DnD.
Przy okazji tego gatunku DI pojawia się wiele pytań dotyczących jego fizjologii. Gdzieś na forum znajduje się przetłumaczony tekst na ten temat. Wiadomo, że mają uklady fizjologiczne podobne do innych stworzeń, za wyjątkiem rozrodczego, którego brak. Zbudowani są z tych samych pierwiastkow (oraz dodatkowych, które pewnie im wiele złego nie robią) i tych samych substancji chemicznych.
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-04-13, 15:00, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2008-02-08, 23:10   Re: Obsydianie a zbroje

birchie napisał/a:
Dlaczego obsydianie nie moga uzywac zbroi? Czy ktos ma na to sensowne wytlumaczenie? :-/


Ja bym zmienił pytanie... Dlaczego obsydianie nie powinni używać zwykłych zbroi?

Jak Gerion zacytował, Classic precyzuje tą kwestię. Jako MG nie miałbym nic przeciwko obsydianom w zbrojach. Pod warunkiem oczywiście, że byłoby jakieś wytłumaczenie odstępstwa od obsydiańskiej filozofii.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2008-02-09, 12:55   

Cryingorc napisał/a:
Szukałbym interpretacji raczej w tym kierunku, niż w zwyczajnym "nie założysz, bo nie możesz".

Sethariel napisał/a:
Ja bym zmienił pytanie... Dlaczego obsydianie nie powinni używać zwykłych zbroi?

Bo ślepną. Dosłownie - oprócz zwykłych zmysłów obsydianie mają coś w rodzaju zmysłu natury, który daje im poczucie jedności. Obsydianin zakuty w martwą, metalową, lub skórzaną zbroję czuje się jak człowiek żywcem pogrzebany. Nie czuje niczego wokół siebie, lub osłabia znacznie możliwość odczuwania. Jak dla mnie, przerażająca perspektywa.
Poza tym, trzeba pamiętać, że przedmioty wątkowe dowolnego rodzaju, a więc również dowolne zbroje, nie podlegają tym ograniczeniom, ze względu na swoją magiczną naturę. Obsydianin dostrajając się do zbroi sprawia, że staje się ona związana z jego wzorcem i nie przeszkadza w żaden sposób w odczuwaniu natury. Ale nawet obsydianin w wątkowej zbroi płytowej raczej nie założy butów, jeśli nie będzie musiał...

Sethariel napisał/a:
Jako MG nie miałbym nic przeciwko obsydianom w zbrojach. Pod warunkiem oczywiście, że byłoby jakieś wytłumaczenie odstępstwa od obsydiańskiej filozofii.

Wystarczające tłumaczenie powyżej? Oczywiście moje własne, nieoficjalne, ale myślę, że pasuje do tego, co można znaleźć w przetłumaczonym przeze mnie fragmencie i materiałach podręcznikowych. Ja osobiście będę się starał tak odgrywać swoją postać.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-04-13, 15:00, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-04-07, 14:40   

Tak się przy tłumaczeniu natknąłem na jedno zdanie:

Shorn of their living minds, these obisidemen have no compunction about wearing unliving armor, and so the nethermancers clothe them in heavy plate from head to foot.

Z tego (i cytatu Geriona) by wynikało, że najważniejszym czynnikiem jest jednak zwykła niechęć do noszenia zwykłych zbroi.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-04-07, 15:16   

Owszem. Ale zauważ, że magiczne zbroje wątkowe przestają być wtedy problemem, bo są połączone z obsydianinem za pomocą wątków.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-04-07, 15:18   

Nie bardzo rozumiem kiedy porzestają być problemem... Generalnie nie bardzo wiem do czego sie odnosisz.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-04-07, 15:28   

mystic napisał/a:
Z tego (i cytatu Geriona) by wynikało, że najważniejszym czynnikiem jest jednak zwykła niechęć do noszenia zwykłych zbroi.

Kot napisał/a:
Bo ślepną. Dosłownie - oprócz zwykłych zmysłów obsydianie mają coś w rodzaju zmysłu natury, który daje im poczucie jedności. Obsydianin zakuty w martwą, metalową, lub skórzaną zbroję czuje się jak człowiek żywcem pogrzebany. Nie czuje niczego wokół siebie, lub osłabia znacznie możliwość odczuwania. Jak dla mnie, przerażająca perspektywa.
Poza tym, trzeba pamiętać, że przedmioty wątkowe dowolnego rodzaju, a więc również dowolne zbroje, nie podlegają tym ograniczeniom, ze względu na swoją magiczną naturę. Obsydianin dostrajając się do zbroi sprawia, że staje się ona związana z jego wzorcem i nie przeszkadza w żaden sposób w odczuwaniu natury. Ale nawet obsydianin w wątkowej zbroi płytowej raczej nie założy butów, jeśli nie będzie musiał...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-04-07, 16:27   

Kot napisał/a:
Ale zauważ, że magiczne zbroje wątkowe przestają być wtedy problemem, bo są połączone z obsydianinem za pomocą wątków.


A kiedy magiczne zbroje wątkowe są problemem?

Ja też nie za bardzo wiem o co Ci chodzi.

Generalnie jak już ustaliliśmy, obsydianie normalnej zbroi nie noszą ze względu na filozofię pozostawania jak najbliżej natury. Wyjątkiem są żywe zbroje (choć nawet i te też przeszkadzają co niektorym obsydianom). Czy przy okazji ślepną czy nie... to już indywidualna interpretacja.

Zbroje wątkowe natomiast poprzez dostrojenie się właściciela do niej, powinny po części omijać problem chęci pozostawania obsydianina w bliskim kontakcie z naturą. (Choć na pewno takie wyjście nie zadowoli wszystkich obsydian)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-04-07, 20:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-04-07, 16:47   

Sethariel napisał/a:
Czy przy okazji ślepną czy nie... to już indywidualna interpretacja.

To była metafora...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Vir-Ven 
Nowicjusz
Ksenomanta


Wiek: 38
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 22
Skąd: Miasto Bólu
Wysłany: 2009-04-14, 11:41   

Kot napisał/a:

Bo ślepną. Dosłownie - oprócz zwykłych zmysłów obsydianie mają coś w rodzaju zmysłu natury, który daje im poczucie jedności. Obsydianin zakuty w martwą, metalową, lub skórzaną zbroję czuje się jak człowiek żywcem pogrzebany. Nie czuje niczego wokół siebie, lub osłabia znacznie możliwość odczuwania. Jak dla mnie, przerażająca perspektywa.
Poza tym, trzeba pamiętać, że przedmioty wątkowe dowolnego rodzaju, a więc również dowolne zbroje, nie podlegają tym ograniczeniom, ze względu na swoją magiczną naturę. Obsydianin dostrajając się do zbroi sprawia, że staje się ona związana z jego wzorcem i nie przeszkadza w żaden sposób w odczuwaniu natury. Ale nawet obsydianin w wątkowej zbroi płytowej raczej nie założy butów, jeśli nie będzie musiał...


Teoria bardzo mi się podoba lecz nie do końca otóż z tymi zbrojami wątkowymi to bym się trochę opanował. Otóż tak czy siak będzie przeszkadzać z tym że dużo mniej. Wydaje mi się że to natura Obsydian nie znosi zbroi. Przy czym nie mogę sobie wyobrazić Obsydianina w zbroi płytowej rozmawiającego z drugim obsydianinem. Może by go w ogóle zignorował?
_________________
Wszyscy jesteśmy tylko...ludźmi
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo