Poprzedni temat :: Następny temat
Marynarz, Żeglarz czy jak mu tam...
Autor Wiadomość
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-07-24, 11:29   Marynarz, Żeglarz czy jak mu tam...

Zastanawiałem się jakiś czas temu, a ostatnio mi się przypomniało, nad kwestią czy jest możliwe i sensowne wykreowanie się takiej dyscypliny jak Marynarz czy Żeglarz. I nie chodzi mi tutaj o Dyscyplinę Marynarza przeznaczoną tylko dla t'skrangów. Chodzi mi o taką Dyscyplinę, którą mogliby inni Dawcy Imion kroczyć (no może bez wietrzniaków i obsydian). Bo przecież są inne statki poza t'skrangowymi parowcami. Pływają one po morzach Aras i Selestreńskim i wszystkich innych, pływają po rzekach i jeziorach i właśnie braku Dyscypliny Marynarza/Żeglarza mi brakuje, który by pływał po tych morzach.

Ja widzę wielką lukę w braku takiej dyscypliny. Bo przecież jak już są Marynarze t'skrangi i Powietrzni Żeglarze innych ras, to czemu ta nie miałaby zaistnieć? Każda z Dyscyplin przecież odzwierciedla jakiś światopogląd, a bycie takim to Żeglarzem też można mieć swoje spojrzenie na świat.

Czekam na komentarze i propozycje jak taka Dyscyplina miałaby wyglądać? Czy jest możliwe jej powstanie itd.

Pozdrawiam
Habib
_________________
Habibsite.pl
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2007-07-24, 12:00   

Ja normalnie daję Dyscyplinę Marynarza (Boatman) dostępną dla wszystkich poza obsydianami i wietrzniakami. Oczywiście takich adeptów jest bardzo bardzo mało, ale widzę sens w istnieniu Marynarzy nie t'skrangów.

pozdrawiam
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
birchie 
Uczeń IV Kręgu
Metal Fist Shaman


Wiek: 41
Dołączył: 23 Mar 2007
Posty: 94
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-07-24, 13:10   

Ze tak nawiąze luzno do tematu - czy silniki ogniowe sa uzywane tylko do napedu parostatkow? :-P
_________________
Szaman wali pozytywem w twarz agresora... pozytywne fluidy...
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2007-07-24, 13:32   

Gerion napisał/a:
Ja normalnie daję Dyscyplinę Marynarza (Boatman) dostępną dla wszystkich poza obsydianami i wietrzniakami. Oczywiście takich adeptów jest bardzo bardzo mało, ale widzę sens w istnieniu Marynarzy nie t'skrangów.


Według Namegiver's Compendium oprócz t'skrangów dyscyplinę Marynarza mogą posiadać Scavianie... Ja trzymam się tego standardu.

Czy potrzebna kolejna dyscyplina? Kto miałby pływać po tych rzekach?
Elfy? Po Wężowej pływa jeden elficki okręt...
Ludzie? Są Scavianie...
Krasnoludy? Obsydianie? Trolle? Wietrzniaki? Orkowie?

Dla samej Barsawii nie widziałbym proponowanej dyscypliny. Może dla Theran, choć w ich przypadku to myślę, że prędzej po tym morzu Selestreńskim latają na swych powietrznych okrętach.

A żeby pływać na statkach nie potrzeba od razu dyscypliny. Myślę, że umiejętności starczą. Sam prowadziłem grę, gdzie jedna z bohaterek, elfia fechtmistrzyni była kapitanem parostatku, starczały jej umiejętności oraz dobra t'skrangowa załoga :-)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-07-24, 16:12   

Gerion napisał/a:
Oczywiście takich adeptów jest bardzo bardzo mało, ale widzę sens w istnieniu Marynarzy nie t'skrangów.

Cytat:
Według Namegiver's Compendium oprócz t'skrangów dyscyplinę Marynarza mogą posiadać Scavianie... Ja trzymam się tego standardu.

Ja to chyba zrobię trochę tak jak Gerion, że tylko niewiele osób może zostać Marynarzami. Z tym, że jednak nie mieliby oni raczej pływać po rzekach tylko po morzach. ie będzie to jakaś bardzo pospolita Dyscyplina w Barsawii, ale już w innych prowincjach takich jak chociażby Talea, Kreana czy Marak. Z jednego powodu, krainy te leżą nad morzem Selestreńskim i podejrzewam, że połączenia między nimi odbywają się nie tylko poprzez powietrzne okręty.
Sethariel napisał/a:
A żeby pływać na statkach nie potrzeba od razu dyscypliny.

Też racja. ;-)
_________________
Habibsite.pl
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2007-07-24, 18:42   

Habib napisał/a:
pospolita Dyscyplina w Barsawii

Wasnie... W Barsawii. A Barsawia to niezby wiele zeglownych terenow poza Wezowa i jej doplywami - a tam dominuja nasi ogoniasci przyjaciele...

Poza Barsawia, to juz zupelnie inna sprawa. Szczegolnie na terenach Imperium widzialbym jakas piracko-marynarska Dyscypline nawodna.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-07-24, 21:20   

Kot napisał/a:
Szczegolnie na terenach Imperium widzialbym jakas piracko-marynarska Dyscypline nawodna.

Dobry pomysł. Zwłaszcza, że przypomniała mi się niewielka kampania jaką mój były MG w ED prowadził gdzieś na wodach Morza Selestreńskiego. Było to gdzieś w pobliżu Talei, chyba nasze wyspy greckie. Kumpel grał t'skrangiem Marynarzem a ja grubym orkiem Mistrzem Żywiołów i dostaliśmy się pod niewolę piratów do których później przystaliśmy. ;-) Z tego co pamiętam t'skrangów tam trochę było, ale biorąc pod uwagę procenty to więcej było tam innych Dawców Imion. Ale nie pamiętam czy ten mój były MG zrobił tam z nie-t'skrangów adeptów Marynarzy.

A powracając do mojego zamysłu nowej Dyscypliny, którą kiedyś nazwałem Morskim Marynarzem ale teraz będę ją nazywał po prostu Żeglarzem, to kiedyś opracowałem tą Dyscyplinę opierając się głównie na Marynarzu i po części (niewielkiej) na Powietrznych Łupieżcu i Żeglarzu.

Pozdrawiam
_________________
Habibsite.pl
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2007-07-24, 23:18   

Morski Marynarz? ;-) Bez urazy, ale to masło maślane...

Proponuję zatem nazwać nową dyscyplinę "Żeglarz" i skupić się właśnie na tym typie morskich statków. Główny nacisk kładąc na żeglowanie, a nie na parostatki. A więc bez Pilotowania łodzi, za to z Żeglowaniem jako talentem.

Poza tym polecam korzystanie z Discipline Design ze strony RedBricka. Do pobrania TUTAJ

Tak na marginesie, nigdy nie podobało mi się polskie tłumaczenie dyscypliny "Boatman" jako "Marynarz". O wiele lepsze moim zdaniem jest "Załogant". Choć może gorzej brzmi to lepiej oddaje esencję dyscypliny. Bo przecież chodzi o załogę ;-)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-07-24, 23:27   

Sethariel napisał/a:
Morski Marynarz? ;-) Bez urazy, ale to masło maślane...

Proponuję zatem nazwać nową dyscyplinę "Żeglarz"


Właśnie dlatego zmieniłem. ;-) Zapomniałem dodać, ze później zmieniłem na po prostu Marynarz, ale, że to już było to dałem Żeglarz. Co w sumie najlepiej brzmi.

Sethariel napisał/a:
O wiele lepsze moim zdaniem jest "Załogant".

Z tego co kojarze, to było takie tłumaczenie w jakimś MIMie, chociaż nie posiadam numeru więc nie mogę do końca stwierdzić czy chodziło o nową Dyscyplinę czy o tą samą.

Pozdrawiam.
_________________
Habibsite.pl
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2007-07-31, 21:18   

W MIMie przetlumaczona została ta sama dyscyplina, Boatman.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-08-12, 21:46   

Pytanie takie mam do posiadaczy EDC.
Czy RedBrick opracował talenty dla Marynarza powyżej ósmego kręgu? A jeśli tak, to mógłby ktoś przeklepać je na forum, gdyż chciałbym się z nimi zapoznać i porównać według własnego "widzi misie" jakie dokonałem. Zamotałem trochę...

Ja gram na 1ed z elementami 2giej i swojej wersji ED, a do Classica nie mam dostępu. więc stąd moje pytanie i prośba.

Pozdrawiam i dziękówa z góry.
Z poważaniem
Habib
_________________
Habibsite.pl
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2007-08-13, 13:59   

Habib, jeżeli chcesz to mam akurat własnoręcznie zrobiony (zeskanowany z Classica i połączony) pdf właśnie z tą dyscypliną. Podaj tylko swój mail w prywatnej wiadomości a Ci wyślę...

Plik ma tylko 1,7 MB
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-08-13, 14:44   

Oka. Podaje ci meila.

Dzięki.
PS. Jak było na Goblikonie?
_________________
Habibsite.pl
 
 
Przemo 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 32
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2008-05-05, 23:02   

Z tego co pamiętam ta dyscyplina pojawia się wśród opisów w "Therańskim Imperium" - narrator wyraża zdziwienie jej powszechnością w Talei (lub wogóle w prowincjach Thery - rzecz do sprawdzenia), opisuje tam postać taleańskiego trolla marynarza itp. Tak przynajmniej pamiętam.
_________________
Pozdrawiam,

Przemo
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo