Poprzedni temat :: Następny temat
Shadowrun jako dalsza czesc ED'ka
Autor Wiadomość
lord.owca 
Czeladnik V Kręgu
Zagubiony


Wiek: 39
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 152
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-10-04, 23:23   Shadowrun jako dalsza czesc ED'ka

Hej

Czy ktoś z was miał styczność z Shadowrunem?? Bo historia Shadow'a jest trochę zbliżona do historii ed'ka i zastanawiam się czy Shadow może być pewnego rodzaju kontynuacją. Oczywiście podobieństwa są znikome, ale tak mi się wydaje że można stworzyć pomost miedzy tymi dwoma systemami.

pozdro
lord owca
_________________
inkscape-tutorial.pl portfolio.dnginfo.pl
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-12-27, 00:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marceli 
Czeladnik V Kręgu
Istota pracująca


Wiek: 48
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 192
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-10-05, 15:45   

Shadowrun to 6 era (earthdawn to 4 era) tego samego świata. W shadowrunie znajduje się cała masa odniesień do ed.
_________________
Brak podpisu to lenistwo :)
 
 
 
Sir Valeq 
Uczeń IV Kręgu
Gracz


Dołączył: 01 Cze 2006
Posty: 82
Skąd: Włocławek/Łódź
Wysłany: 2006-10-05, 18:24   

Chociażby znajome Imiona Wielkich Smoków u władzy. :]
_________________
"We cannot all be masters." - William Shakespeare

http://artofcreation.strefa.pl
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2006-10-05, 19:21   

Gdzieś w jakichś oficjalnych wypowiedziach twórców rozwiano wszelkie wątpliwości. Shadowrun jest jakby kontynuacją Earthdawna. Jak Marceli powiedzial Shadowrun to VI a Earthdawn to IV era. Powiązania to choćby spadający i wrastający poziom magii. Imiona takie jak Dunkelzahn (pamięta ktoś jak się nazywał pomocnik Górskiego Cienia :-> ) Te dwa systemy są ze sobą ścisle związane, szkoda tylko, że Shadworun powstał wcześniej i ma troszkę skopaną mechanikę...
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-12-27, 00:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Misiołak 
Uczeń II Kręgu
Łakomiś


Wiek: 41
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz/Londyn
Wysłany: 2006-10-05, 21:59   

Tiaa, EarthDawn to ma niby taką doskonałą?
Z resztą oceniasz chyba SR przez pryzmat polskiego wydania. Obecnie SR dochrapał się 4 edycji. IMO całkiem przyjemnej.
_________________
.:Rysunki:.:Blog:.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2006-10-06, 00:48   

Racja oceniam po 2 edycyjnej, zdaje sobie sprawe ze jest juz 4 edycja pewnie znacznie poprawiona.

Nie zmienia to faktu ze 2 edycyjna mechanika shadowruna a 1 edycyjna earthdawna to dwa rozne swiaty. Troszke mi szkoda tego, ze oprocz wspolnej historii, tych dwoch systemow nie laczy podobna mechanika, a przynajmniej taka ktora latwo by bylo przeniesc z jednego na drugi system. Tak by np. magie z Shadowruna mozna by bylo wytlumaczyc poprzez Earthdawna i na odwrot... Niby w obu systemach pobiera sie energie z przestrzeni astralnej, sa adepci, magowie, ale jakos brakuje mi jakiegos polaczenia miedzy systemami w mechanice... chociaz jakiejs malej zbieznosci... Ale to juz chyba temat bardziej na rozmowe przy piwie niz na forum

Pozdrawiam

PS co do mechaniki ED to moze i nie jest doskonala ale nigdy nie sprawiala mi wiekszych problemow w przeciwienstwie do Shadowruna
 
 
 
Misiołak 
Uczeń II Kręgu
Łakomiś


Wiek: 41
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz/Londyn
Wysłany: 2006-10-06, 10:56   

Seth napisał/a:
Troszke mi szkoda tego, ze oprocz wspolnej historii, tych dwoch systemow nie laczy podobna mechanika, a przynajmniej taka ktora latwo by bylo przeniesc z jednego na drugi system. Tak by np. magie z Shadowruna mozna by bylo wytlumaczyc poprzez Earthdawna i na odwrot...

Tylko, że taka zbieżność mechaniczna nie miałaby większego sensu.
Przede wszystkim dlatego, że SR i ED dzieli ogomna różnica poziomów magii. SR to świat raczkujący, liczący raptem 60 lat. Pochodzenie metatypów od ludzi jest faktem, a nie wyśmiewaną legendą. Sinusoida magii dopiero leniwie brnie ku gónej amplitudzie ;) , gdy tymczasem ED jest w zasadzie u szczytu potęgi.
Shadowrunowi adepci korzystają z magii czysto intuicyjnie (nie pamiętam jak to się zwało w ED - adepci półmagii?), wzorce Dyscyplin albo nie istnieją, albo jeszcze nie zostały odkryte, magowie żmudnie odtwarzają starożytną wiedzę.
Dowolny Adept wrzucony w świat SR byłby słaby jak dziecko, a t'skrang najpewniej zamieniłby się w aligatora. Inna sprawa jak radzą sobie z niskim poziomem magii smoki, ale one mają doświadczenia sięgające pierwszej ery magii ;)
Cytat:
Ale to juz chyba temat bardziej na rozmowe przy piwie niz na forum

A kiedy my się przy piwie spotkamy? :)
_________________
.:Rysunki:.:Blog:.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2006-10-06, 11:43   

Misiołak napisał/a:
Tylko, że taka zbieżność mechaniczna nie miałaby większego sensu.


Miałaby dla mnie sens, gdybym chciał np. nieco rozwinąć magię w Shadowrunie.

Misiołak napisał/a:
Shadowrunowi adepci korzystają z magii czysto intuicyjnie (nie pamiętam jak to się zwało w ED - adepci półmagii?)


Zwało się to adeptami niskiej magii.

Pochodzenie metaludzi jest faktem przede wszystkim dzieki nowoczesnym metodom badan naukowych. Nieporownywalnych do tych ze swiata ED, no moze z wyjatkiem niektorych czarodziei, ktorzy o czystej teorii czegokolwiek maja zapewne wielka wiedze.

Co do tego czy w Shadowrun korzysta sie z magii czysto intuicyjnie to nie bylbym taki przekonany. W koncu istnieja tam magowie hermetyczni, istnieja szkoly magiczne, magia a raczej wspolczesna taumaturgia jest kierunkiem studiow na co niektorych uniwersytetach.

Ale rzeczywiscie magia dopiero co raczkuje, choc jej poziom poszybowal w gore w naprawde niezlym tempie. NIe tylko smoki sie odrodzily, ale i wszelkie rozne dziwolagi typu ghule, jednorozce, duchy itd.

Magowie zmudnie odtwarzaja starozytna wiedze... wlasnie tego mi brakuje, powiazania wlasnie w tej starozytnej wiedzy i juz chociazby jakichs malych wskazowek co do wzorców, magii wątków itd.

Tyle, że z tym wszystkim jest jeden maly problem z jednego prostego powodu: To nie Shadowrun jest nawiązaniem do ED, tylko na odwrót. Jako, że Shadowrun był jakby pierwowzorem, powstał wcześniej niż ED.

Misiołak napisał/a:
A kiedy my się przy piwie spotkamy? :)


Moze na jakims konwencie...

W kazdym razie proponuje na razie skonczyc temat.
 
 
 
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-10-06, 12:37   

Swoją drogą ja bardzo miło wspominam mechanikę Shadowruna... oczywiście na początku wydawało mi się to troszkę pomgamtwane, ale jak już się porzucało to było łatwo i szybko. Zresztą podobnie z Earthdawnem... przeważnie jak nowym graczom wytłumaczyło się na początku zasady i na co mają patrzeć to byli przerażeni.
 
 
 
Misiołak 
Uczeń II Kręgu
Łakomiś


Wiek: 41
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz/Londyn
Wysłany: 2006-10-06, 12:48   

Seth napisał/a:
Pochodzenie metaludzi jest faktem przede wszystkim dzieki nowoczesnym metodom badan naukowych.

Pochodzenie metaludzi jest faktem przede wszystkim dlatego, że od Przemiany minęło ledwie jedno pokolenie, a spontaniczne przemiany nadal mają miejsce.

Cytat:
Co do tego czy w Shadowrun korzysta sie z magii czysto intuicyjnie to nie bylbym taki przekonany. W koncu istnieja tam magowie hermetyczni, istnieja szkoly magiczne, magia a raczej wspolczesna taumaturgia jest kierunkiem studiow na co niektorych uniwersytetach.

W przypadku ulicznych adeptów to w dużej mierze intuicja. Magom już znacznie bliżej do EDowych Adeptów.

Cytat:
NIe tylko smoki sie odrodzily, ale i wszelkie rozne dziwolagi typu ghule, jednorozce, duchy itd.

Wiesz, na moje znacznie więcej magii potrzeba na wyniesienie nieaerodynamicznego smoka w powietrze niż na przyprawienie koniom rogów ;)

Cytat:
W kazdym razie proponuje na razie skonczyc temat.

Stęskniony za bezruchem na forum?
_________________
.:Rysunki:.:Blog:.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2006-10-06, 14:05   

Misiołak napisał/a:
Pochodzenie metaludzi jest faktem przede wszystkim dlatego, że od Przemiany minęło ledwie jedno pokolenie, a spontaniczne przemiany nadal mają miejsce.


Tak, racja, ale chciałem podkreslic fakt ze dzieki nowoczesnym metodom latwiej jest zbadac niektore zjawiska. Tak jak kiedys np. deszcze tlumaczono placzem bogow, tak dzisiaj sa odpowiednie metody by udowodnic ze tak nie jest.

Cytat:
W przypadku ulicznych adeptów to w dużej mierze intuicja.


Adepci Walki tak, ale np Szamani i magowie hermetyczni juz nie. Kazdy z nich musi posiadac choc szczatki wiedzy teoretycznej. Szamani robia to jednak w inny niz przystalo na zachodni swiat sposob. Czesc oczywiscie dziala intuicyjnie, ale nie wszyscy. I tu pojawia sie furtka na wprowadzenie cos z ED...

Cytat:
Wiesz, na moje znacznie więcej magii potrzeba na wyniesienie nieaerodynamicznego smoka w powietrze niż na przyprawienie koniom rogów ;)


Tak czy siak moim zdaniem swiadczy to o gwaltownym wzroscie poziomu magii...

Cytat:
Stęskniony za bezruchem na forum?


Nie, ale wolalbym porozmawiac na tematy czysto zwiazane z ED. Poza tym mam jakies dziwne wrazenie, ze dyskusja prowadzi powoli w klotnie...
 
 
 
Misiołak 
Uczeń II Kręgu
Łakomiś


Wiek: 41
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz/Londyn
Wysłany: 2006-10-06, 17:28   

Seth napisał/a:
chciałem podkreslic fakt ze dzieki nowoczesnym metodom latwiej jest zbadac niektore zjawiska. Tak jak kiedys np. deszcze tlumaczono placzem bogow, tak dzisiaj sa odpowiednie metody by udowodnic ze tak nie jest.

Z tego co pamiętam, ta cała nauka wystarczyła im się jedynie na stwierdzenie, że to jakaś skaza genetyczna musi być, bo jak nie, to ani chybi magia.

Cytat:
wolalbym porozmawiac na tematy czysto zwiazane z ED. Poza tym mam jakies dziwne wrazenie, ze dyskusja prowadzi powoli w klotnie...

Maruda :-P
_________________
.:Rysunki:.:Blog:.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo