Poprzedni temat :: Następny temat
Ceny nieruchomości
Autor Wiadomość
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2009-02-21, 18:12   

Dziękuję :-) czyżby budowlaniec? :-D

Kanalizacja... przychodzi mi do głowy jedynie Vivane...
 
 
Nitsu 
Nowicjusz
Klan Krwawy Kieł


Wiek: 38
Dołączył: 16 Lut 2009
Posty: 1
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2009-02-21, 19:17   

Cytat:
Generalnie czynników wpływających na budowę, jej czas i jakość jest dużo, jak chcesz im zrobić sesję pod tytułem budujemy nowy dom, to mogę ci dokładniej poopowiadać co i jak. :)

My mamy marne doświadczenia z sesjami pt. "budujemy nowy dom" zawsze po takich sesjach nie wiedzieć czemu Dziewic zmienia nam system do grania :-P
Ostatnio zmieniony przez Nitsu 2009-02-21, 19:18, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2009-02-21, 21:36   

A propos pokrewnego tematu, mam na kompie z sieci angielski artykul a propos budowania twierdz w ED, jesli kogos interesuje. Niestety, zrodla nie pamietam.

Kanalizacje budowali Theranie jeszcze przed Pogromem (Vivane, Kratas). W opisach innych miast brak wzmianek na ten temat.

Dziewic, Ja bym rozpatrywal cene takiego domu w granicach 20-30 tysiecy sztuk srebra, przy oszczedzaniu kosztow nieco mniej. Czas budowy 3-6 miesiecy.
W "Kratas:CoT" jest podana przykladowa stawka dla robotnikow budowlanych - 2 sr dziennie. :P
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2009-02-21, 21:42   

Mówisz o cenie gotowca, czy budowanego?

A artykuł poproszę - na maila :-)

Nitsu - narzekasz, raptem 2 razy się tak zdarzyło :-P
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2009-02-21, 22:10   

Hmmm... ja też bym poprosił o ten artykuł.
Tak się zastanawiam, ja dając jednemu z graczy zarys jego historii, napisałem mu coś takiego:

"Wraz z matką opuściłeś kaer dopiero po około półroczu od otworzenia jego wrót. Wtedy zarządca kaeru, krasnolud Timm, wraz z Mistrzem Żywiołów ogłosili nowinę, "wioska wybudowana". Spakowaliście się i ruszyliście. Bywałeś już poza jaskiniami kaeru, ale teraz miałeś spędzić resztę życia poza nim."

Teraz się zastanawiam, czy nie za krótko była budowana. Biorę oczywiście pod uwagę pomoc Mistrza Żywiołów i to, że większość mężczyzna budowała osadę. Chociaż z drugiej strony, pół roku na 300 mieszkańców, z czego jakaś niecała setka budowała, to może aż nadto.
_________________
Habibsite.pl
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-02-21, 23:18   

Najgorszą kwestią jest pozyskanie surowca na budowę, sama budowa jeśli jest kilku znających się na rzeczy, potrafiących pokazać reszcie to nie jest jakieś nie wiadomo ile. Oczywiście bez luksusów.
P.S. Dziewic tak obecnie budowlaniec :)
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-22, 17:33   

Cytat:
Kanalizacja... przychodzi mi do głowy jedynie Vivane...


Ja tam myślę, że w miastach przed pogromowych muszą być jakieś rozwiązania do usuwania odchodów. Nie umiem sobie wyobrazić rynsztoka w kaerze :) Nie wiem jak w cytadelach.


Co do budowania, domu to.
1) Chyba głosiciele Upandala nie zajmują się takimi rzeczami i raczej ich wynajęcie będzie drogie.
2) Dalej, w większości miast drogi jest sam grunt. Travar, Ioppos, Vivane prawdopodobnie są przeludnione i nie ma tam wolnych działek w obrębie murów. Można budować się w osadach przylegających do miasta, lub pewnie w rozbudowujących się podgrodziach.
Nie mam pojęcia jak jest w Urupie bo ona ma jakieś dziwne położenie i jej rozwój jest chyba ograniczony przez ukształtowanie terenu.

3) Po co twoim bohaterom wspólny dom? Rodzinę chcą założyć?
 
 
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2009-02-22, 18:09   

Piotrek napisał/a:
3) Po co twoim bohaterom wspólny dom? Rodzinę chcą założyć?


Nie, chcą tam trzymać złoto, a Ksenomanta chce zrobić sobie Kościany Krąg :-P
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-22, 18:22   

Rety, to niech złoto trzymają w Banku, skarbcu miejskim, dadzą na przechowanie jakiemuś znanemu kopcowi. A kościany krąg, to nie dom tylko hale przemysłową potrzeba. To ma 10 metrów średnicy.
 
 
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2009-02-22, 18:48   

Oj, co im bronisz :-P

Poza tym mają jeszcze kilka powodów (fabularnych), no i fajnie mieć bazę wypadową :-)
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-02-22, 19:12   

Nie, nie bronie im. To, może być nawet ciekawe. Jak się okaże, że pod ich nieobecność ktoś ich okradł, albo lokalna inspekcja sanitarna wykryła nielegalny kościany krąg ;-) .

U nas celem jednej z postaci jest mała willa w Travarze (dom ze skromną służbą, kilka pokoi). Ustaliliśmy, że cena tego to 100 k srebra no i zbieramy. Ale takie szacunki, są strasznie trudne, my chyba kiedyś mieliśmy wizję ekonomii 1 ss to 10 zł, jakoś działa.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-02-22, 22:41   

Piotrek napisał/a:
1) Chyba głosiciele Upandala nie zajmują się takimi rzeczami i raczej ich wynajęcie będzie drogie.

Na pewno się zajmują - w końcu to ich powołanie. Owszem, chętniej zajmą się budową zamku, czy choćby wieży maga, ale dla bohaterów zapewne zrobiliby wyjątek. Szczególnie jeśli ci wyświadczyli im wcześniej przysługą. Lub z drugiej strony - mogą zażądać przysługi w zamian za budowę domu.

Piotrek napisał/a:
2) Dalej, w większości miast drogi jest sam grunt. Travar, Ioppos, Vivane prawdopodobnie są przeludnione i nie ma tam wolnych działek w obrębie murów. Można budować się w osadach przylegających do miasta, lub pewnie w rozbudowujących się podgrodziach.

No, w dużych miastach domy się raczej kupuje, ale zawsze może się znaleźć trochę miejsca - jakiś stary magazyn do wyburzenia (i banda rzezimieszków, czy mroczny kult do wykurzenia nim będzie można to zrobić).

Piotrek napisał/a:
3) Po co twoim bohaterom wspólny dom? Rodzinę chcą założyć?

Zawsze dobrze jest mieć gdzie wracać. Bez tego zostaje tylko życie ciągle w drodze. Nawet bohaterowie chcą mieć miejsce, do którego będą mogli wrócić, by wykurować rany odniesione w ostatnich przygodach, czy choćby składować ekwipunek, oraz trofea. Nie mówiąc już o magach, którzy potrzebują miejsca na pracownię, bibliotekę i badania...

Piotrek napisał/a:
To, może być nawet ciekawe. Jak się okaże, że pod ich nieobecność ktoś ich okradł, albo lokalna inspekcja sanitarna wykryła nielegalny kościany krąg

Albo na przykład Coś przelazło przez ów krąg i władze miasta to wywęszyły. W takiej sytuacji gracze musieliby się nieźle natrudzić aby dopaść Cosia i odzyskać zaufanie władz...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Bezbronny 
Nowicjusz
Nie bij


Wiek: 40
Dołączył: 18 Sie 2006
Posty: 1
Wysłany: 2009-02-23, 22:06   

Dziewic napisał/a:
Oj, co im bronisz :-P

Poza tym mają jeszcze kilka powodów (fabularnych), no i fajnie mieć bazę wypadową :-)


złoto w chacie? najgorszy pomysł :) gram ksenomantą raptem 6 krąg ale kościany to można zrobić praktycznie wszędzie. a co do złota to zostawisz je w chacie, a jak MG ma zły chumor to ktoś okradnie i bum tyle było lepiej je zainwestować lub trzymać przy sobie, wszak przyjaciel obsydian się przyda do noszenia jak jest tego skrzynia. Zawsze miałem max 50 złotych i jakoś mg skąpił więc ;)
_________________
-=[ PIWO Rule 4 Ever ]=-
 
 
 
lord.owca 
Czeladnik V Kręgu
Zagubiony


Wiek: 39
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 152
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2009-02-23, 22:25   

My w kampanii kupiliśmy posiadłość. Zatrudniliśmy DI, mamy skarbiec, więc spokojnie można zostawiać złoto. Zaufani NPC też są w cenie. Dlatego nasz majątek jest w miarę bezpieczny. Również trzeba mieć zaufanie do MG itp.
_________________
inkscape-tutorial.pl portfolio.dnginfo.pl
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-02-24, 01:21, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Vir-Ven 
Nowicjusz
Ksenomanta


Wiek: 38
Dołączył: 19 Mar 2009
Posty: 22
Skąd: Miasto Bólu
Wysłany: 2009-04-13, 00:16   

Myślę że porządny dom (nie mówię tutaj o chatce z bali lub czymś podobnym) to koszt 100-200 tysięcy ss. Wliczam w cenę dobrą lokalizację i sporo udogodnień takich jak kanalizacja, bliskie położenie wody. Cena za budynek kupny i wybudowany może być różna lecz musimy patrzeć również z innej strony. Porównując taką samą budowlę (kompletną) to przy budowie wyszłoby na pewno taniej. Licząc na to że sami byśmy się tym zajmowali razem z drużyną graczy plus fachowa pomoc. Budowa domu to wielki koszt i wydaję mi się że zwrot po 15-20 latach jest adekwatny.

Uważam, że jak już się buduje taki dom to będzie go trudniej okraść tym bardziej gdy w drużynie jest osoba posługująca się magią. Chociaż nie tylko ona może zastawić pułapki i najróżniejsze blokady uniemożliwiające włamanie się. Można również wynająć jegomościa co nam dom zabezpieczy.

Jeżeli chodzi o sytuacje bankową. Wiemy na pewno że są. Nie mówię tutaj o porównaniach do teraźniejszych banków. Pożyczki znalazły zastosowanie wtedy gdy ukazał się pieniądz. Co do oprocentowania i zasadności pożyczki może tutaj wpłynąć wiele czynników. W ten czy inny sposób można to rozwiązać. Tak czy siak stańmy na tym że BG uda się wziąć kredyt na budowę lub kupno domu. Tutaj dobrym rozwiązaniem na pożyczkę jest Magia Krwi która zawsze wyegzekwuje swoje lub wspomniana Hipoteka. Z mojej strony uważam że 25% to już maksymalna stopa. Uwzględnić trzeba miejsce kredytu. W każdym mieście ceny inaczej się przedstawiają. No i oczywiście brak jako takiej inflacji. Bank równie dobrze może nie wypłacać pieniędzy tylko dawać materiały na budowę. Tak jak się dzieje to dziś. Przychodzisz do banku z danymi papierkami (chodzi mi tutaj o faktury) a bank płaci za dany towar. Czy bank zaryzykuje. Cóż to zależy w głównej mierze od tego jak BG będzie rozmawiał(stopień jego charyzmy plus umiejętności do gadania). Ja przykładowo pod budowę domu dałbym kredyt. Jeżeli kredytobiorca zniknie po przysiędze krwi to jedynie można współczuć :) Często się zdarzało że banki wynajmowały śmiałków którzy mieli wyegzekwować należności. Dawali im coś w rodzaju immunitetu na taką działalność.

Abishai co do templariuszy to byłbym skłonny powiedzieć że oni głównie zajmowali się gromadzeniem olbrzymiego majątku różnymi drogami. Przecież dobrze wiadomo że templariusze łupili i grabili a wymówka że chronili pielgrzymów jest dobra ale dla młodszych wiekiem. Na świętej ziemi bardziej szukali pewnych artefaktów. Listy kredytowe były powszechnie dostępne i samo to wystarczało wystarczało. :)

Jeżeli chodzi o czas przy budowie domu to nie ma on większego znaczenia. Oczywiście wiadomo że może to trwać 2 miesiące albo 2 lata.

Swoją drogą moi gracze trafili do pewnego kaeru w czasie gdy pogrom dopiero się zaczynał. Oczywiście nie mieli większego wyjścia. Kaer albo horror.Ogólnie kampania w przeszłości. Jeden z graczy uparł się by mieć swój kąt. Cóż z racji tego że Kaerem który dopiero został zamknięty rządziły inne reguły nie było problemu z materiałem ani z pomocą. Dom a raczej chatka jedno izbowa została zbudowana w coś ponad miesiąc.

Może warto by było coś grubiej ustalić i zrobić malutki pomocnik odnośnie budynków cen kosztów materiałów itd. Pozdrawiam
_________________
Wszyscy jesteśmy tylko...ludźmi
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-04-13, 09:38   

Zdefiniuj porządny dom, bo nie wiadomo o co ci chodzi z taką kosmiczną ceną :) Kanalizacji raczej w Barsawii nie ma (poza Vivane?), a przynajmniej nie ma o niej wzmianki.
Brak inflacji to raczej uproszczenie dla MG, przecież wojna idzie, powstało nowe królestwo, nowa znacząca siła wyrosła nad jeziorem Ban. Czasy niespokojne to i ceny zwykle w górę cisną, przynajmniej niektórych rzeczy.
Który bank dzisiaj ci daje materiały na budowę? Faktury to jedynie może być papierek potrzebny do wypłaty kolejnej transzy, a i to nie w każdym banku.
Immunitetu na odzyskiwanie należności to już w ogóle nie rozumiem, chodzi ci o to że ci śmiałkowie mogli wpść i zabrać co im się podoba i nikt nie zareagował? Szczerze w to wątpię. O ile jeszcze jakiś układ z władzą lokalną mógłbym sobie wyobrazić, to poza tym jakoś nie bardzo.
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-13, 10:47   

Mnie cena wcale nie wydaje się kosmiczna. :D Ale każdy z nas gra w troszkę inne Barsawii.
Co do kanalizacji, no przecież mamy magię, można wyrzucać gdzieś w astral. Potem ktoś wdepnie w astralne g... :).

Co do inflacji to pewnie nie ma jako takiej inflacji, jako stałego procesu. Są duże wahania cen. Taka głupia prozaiczna sprawa, gdzieś nieopodal wykopali jakiś kaer i w mieście pojawia się nagle strasznie dużo gotówki z niego. Na pewno kupcy będą chcieli zarobić więcej na bogatych bohaterach. Jak kapitał się rozmyje opuści miasto to ceny znowu spadną. W obiegu co jakiś czas pojawiać się musi niekontrolowany zastrzyk gotówki, który destabilizuje gospodarkę. Pewnie w miarę stałe wartość ma esencje żywiołu, bo raczej w kaerach nie gromadzono jej od tak sobie, tylko jak coś było to ładowano w zabezpieczenia. Podaż esencji jest ograniczona, popyt na nią nieustanny więc to chyba w miarę stabilny środek płatniczy. Choć nie zawsze, np u nas w momencie w którym behemot lądował, gracze jakoś ostro spekulowali esencją ognia.

Immunitet, hmmm no ja bym to widział trochę inaczej. W większych miastach, są potężne gildie kupieckie, banki należą do nich. Jeśli bank chce ścigać dłużnika, to wydaje się list gończy i puszcza go z karawanami do wszystkich większych lokali. Zaufanie w interesach to podstawa więc ten kto oszukuje gildię kupiecką musi mieć albo bardzo mocne plecy, albo głęboką potrzebę mieszkania w jaskini na odludziu. Jestem głęboko przekonany, że w Barsawi jest sporo adeptów żyjących z realizowania listów gończych. Potem delikwenci kończą na placach głównych miast jako króliki doświadczalne dla magów ku uciesze gawiedzi, to bardzo skutecznie odstrasza :D.
Ostatnio zmieniony przez Piotrek 2009-04-13, 10:49, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo