Poprzedni temat :: Następny temat
Otwarty przez: Sethariel
2009-03-20, 01:57
Propozycja: Play by forum
Autor Wiadomość
ajfel 
Uczeń III Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 53
Skąd: Lublin
Wysłany: 2006-07-03, 09:47   

sir_lancelot napisał/a:

Nie wypowiadam się oczywiście w jego imieniu ale ja bardzo chętnie bym
widział w roli MG... może pierwszego może drugiego... w zalezności od
zapotrzebowania i od tego jak długo i dobitnie Sharaq bedzie się
upierał że jest takim "niestandartowym" MG ED:D...
Ajfla(http://www.earthdawn.pl/phpBB/profile.php?mode=viewprofile&u=17)
z którym rozmawiałem prywatnie zanim wystosowałem odezwę na liście.
Jeego jednak by trzeba wyczekać albo musiałby z nim porozmawiać ktoś
inny bo ja już dostałem chwilowego bana z racji wielkości tekstu którym
go uraczyłem:D O tym czemu opowiadam się za nim jako MG łatwo się
przekonać zgłębiając treści zawarte na jego i jego teamu stronie która
dostępna jest w jego profilu na forum. Ma on zaplecze kilku dobrych
graczy z którymi bywam w mniejszym częstszym lub mniej kontakcie więc
gdyby brakowało kogoś do któryejś z grup do gry tonic prostrzego tylko
walić do nich:) Klucz to przekonać Ajfla bo zauważyłem że jak On coś
zacznie to Oni za nim pójdą:) Więc wyzwanie Panowie niech któryś
znajdzie sposób aby go przekonac do prowadzenia:) Konia z rzędem:) Ja
już próbuje dobre 4 miesiące:)

Khmm.. nie dość że mnie molestuje od czterech mcy, to jeszcze resztę forumowiczów do tego namawia :-P :mrgreen:
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-03, 10:45   

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
haslo dla 2 teamu: cantara (swoja droga kto zgadnie skad pomysly na hasla :-P ??)


Zacznę od tego ciekawego pytania, które jest raczej proste:)

Zatem wspomniane hasło Cantara to tytuł utworu świetnego po wsze czasy zespołu Dead Can Dance:)

*************************************************************************

ajfel napisał/a:
Khmm.. nie dość że mnie molestuje od czterech mcy, to jeszcze resztę forumowiczów do tego namawia :-P :mrgreen:


Skarga Ajfla przyznaje bez bicia jak najbardziej na miejscu oddaje moje zaangażowanie w uzyskanie oznak jego aktywności zawodowej jako MG w sensie prowadzenia przez net:) To, że skusiło go, aby dać wyraz swej ku temu aprobaty na tym forum świadczy tylko o tym, że ten.... bez wazeliny ani żartów... MG, jakiego nam trzeba się wacha z decyzją prowadzenia:)... Co za tym idzie Panowie trzeba mu myślę pomóc w chwili "słabości":)

Jak widzicie jawnie przyznaje się do molestowania niezdecydowanych do prowadzenia MG:) Zaświadczam jednak, że są oni w pełni tego świadomi i pełnoletni

No, ale poważnie. Sam widzisz Ajfel, że zapędy na kampanie na żywo z czasem stają się dość problematyczne, więc z całą wyrozumiałością i nie życząc Ci takiej samej jak moja emerytury(lub renty) w kwestii RPG gorąco namawiam do zaangażowania się w prowadzenie gry na tym forum:)

Jak czytałeś powyższego posta to zakopując topór wojenny postanowiliśmy z Vasquez21 ułożyć regulamin gry poprzez forum, aby zaoszczędzić Ci ciągłego odpowiadania na powtarzające się pytania ze strony graczy i aby sam MG nie miał problemów w odnalezieniu się z tym, co powinien w danej sytuacji zaistniałej na forum czynić:)

Zatem szczerze Ci życzę abyś zauważył, że gra przez forum nie jest przedsięwzięciem bardzo czasochłonnym i daje to duże możliwości prowadzenia fajnej rozgrywki:)

Czekam, zatem na kolejne Twoje posty w tej sprawie bardziej ukierunkowane na chęć prowadzenia, bo takowe na pewno nikogo w tym i mnie nie są w stanie urazić:)

Pozdrawiam:)

*************************************************************************

Dodam jeszcze informację która powinna ucieszyć czuwającego nad poprawnością polszczyzny postów Geriona:)… W miarę możliwości postaram się pisać posty w edytorze tekstu aby bezbłędną treść dopiero zamieścić na forum:)... Twój apel jak widzisz został potraktowany przeze mnie poważnie:)

[Mod edit: jaaasne ;-) - waha]
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
Ostatnio zmieniony przez Gerion 2006-07-03, 12:26, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-07-03, 18:23   

Skoro tak już zachwalamy Ajfla to może jednak dasz się namówić ?
Wydaje mi się jednak, że nie ma sensu kogoś zmuszać.
Napisz może poprostu jakie są przeciwskazania Ajfel ?
Myślę, że raz na zawsze będziesz się mógł pozbyć Sir Lancelota, od molestowania ;)... (well... ewentualnie zostanie Ci blokada jego numeru GG :)... i wszystkich kolejnych które stworzy ), lub ewentualnie poprowadzenie gry przez forum.
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-03, 21:17   

Vasquez21 napisał/a:
Skoro tak już zachwalamy Ajfla to może jednak dasz się namówić ?


Ajfla zachwalam nie bez powodu i nie dlatego że jest go najłatwiej przekonać do prowadzenia rzecz jasna:) Żeby się przekonać o tym jakiem motywy mną kierują w tym "zachwalaniu" które mają na celu tylko wskazanie moich upodobań co do wiedzy o świecie ED jaką w swych artykułach i wypowiedziach wykazuje wyżej wspomniany osobnik, odsyłam na stronę Ajfla gdzie kilka artykułów ukazuje z czego wynika moja sympatia dla tego MG i konsekwentne dążenia do przekonania go do prowadzenia:)

Vasquez21 napisał/a:
Wydaje mi się jednak, że nie ma sensu kogoś zmuszać.


Co do zmuszania to jestem od tego daleki więc nie ma co do tego obawy:)

Vasquez21 napisał/a:
Myślę, że raz na zawsze będziesz się mógł pozbyć Sir Lancelota, od molestowania ;)... (well... ewentualnie zostanie Ci blokada jego numeru GG :)... i wszystkich kolejnych które stworzy ), lub ewentualnie poprowadzenie gry przez forum.


Co zaś się tyczy tego trafnego i zmysłowego sformułowania to Ajfelowi się nie narzucam i decyzja zawsze leży po jego stronie więc nie będzie musiał się imać takich rozwiązań co do pozbywania się moich namów do prowadzenia:)

ajfel napisał/a:
Khmm.. nie dość że mnie molestuje od czterech mcy, to jeszcze resztę forumowiczów do tego namawia :-P :mrgreen:


Tymbardziej że to jego sformułowanie jak sam przyznał w rozmowie było postawione z przymrużeniem oka... jako uzasadniony docinek pod moim adresem:)

Wiec z całym szacunkiem ale nie sądzę aby Ajfel potrzebował przedstawiciela do rozmowy na forum a tymbardziej ze mną:) Ale to miło że Vasquez21 tak się przejmuje aby żaden z graczy(tudzież MG) nie był na tym forum "molestowany":D

*************************************************************************

PS.: Gerion dużo lepiej sprawdza pisownie niż mój edytor tekstu:D... Brawo dla Niego!:)
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-06, 18:23   Regulamin Earthdawn PBF(Play By Forum)

Witam


Tak jak wspomniałem wcześniej... Po rozmowie z Vasquez21... Postanowiłem zabrać się za spisanie regulaminu, który miałby za zadanie uzmysłowić ludziom chcącym zaangarzować się w projekt Play By Forum(PBF) na czym takowa gra polega i czego wymaga się od poszczególnych uczestników takiej rozgrywki.

Poniższy regulamin to zbiór samych reguł i zasad, jakie moim zdaniem powinny obowiązywać w rozgrywce internetowej za pośrednictwem tego forum. Nie twierdzę, że przewidziałem w poniższym tekście wszystkie ewentualności i potrzeby samej gry, które należałoby poruszyć. Jeśli zatem znajda się takowe proszę o poprawienie aktualnie sformułowanych przeze mnie punktów regulaminu bądź dodanie nowych.

***************************************************************************

Regulamin Play By Forum(PBF) dla forum www.earthdawn.pl by SirLancelot



Regulamin ten powstał w celach wyłącznie systematyzujących wiedzę ludzi zainteresowanych podjęciem rozgrywki RPG poprzez forum internetowe. Treści w nim zawarte to zbiór zasad, które powinny być jasne dla wszystkich, którzy chcą w takowym przedsięwzięciu brać udział. Zaoszczędzi to wielokrotnego odpowiadania na powtarzające się pytania tej samej treści i pozwoli się skupić tylko i wyłącznie na dobrej zabawie, która stanowi w tym przedsięwzięciu wartość przewodnią i najwyższą.

Treść regulaminu została podzielona chronologicznie według etapów rozgrywki. Za etap rozgrywki uważa się każdy z procesów podejmowanych w jej trakcie dążący do osiągnięcia określonego celu w sensie organizacyjnym.

1. Organizacja rozgrywki PBF

Rozgrywka RPG PBF w całości odbywa się na forum www.earthdawn.pl w miejscu wyznaczonym do tego celu przez Administratora forum. Kontakt z Administratorem powinien być nawiązywany przez Mistrza Gry zainteresowanego prowadzeniem gry poprzez forum. MG powinien również zwracać się do niego w kwestiach obsługi technicznej rozgrywki i wszelkich niuansów związanych z obsługa i organizacją gry od strony działania forum. Gracze zaaprobowani do gry przez MG zgłaszają swoje uwagi, sugestie, niejasności bądź problemy dotyczące rozgrywki bezpośrednio do MG, u którego grają a On po ewentualnej konsultacji problemu z pozostałymi graczami, którym prowadzi zgłasza problem do Administratora forum. Pozwoli to skupić informacje dotyczące oczekiwań i problemów w technicznym prowadzeniu rozgrywki dokoła konkretnego MG i wyznaczonego mu miejsca na forum, co powinno zawęzić krąg poszukiwanych przez Administratora ewentualnych problemów.

2. Deklaracja MG PBF

Osoba decydująca się na prowadzenie rozgrywki PBF zbiera zainteresowanych tego typu zabawą graczy będących członkami forum. Zwraca się z prośbą do Administratora o udostępnienie miejsca na forum dla podjęcia rozgrywki dla zebranych przez siebie graczy. Zaoszczędzi to Administratorowi tworzenia miejsc do prowadzenia rozgrywki dla MG, których rozgrywka nie dojdzie do skutku z powodu braku zainteresowania grających.

3. Deklaracja Gracza PBF

Każda osoba zainteresowana włączeniem się w PBF powinna skontaktować się z interesującym ją MG. W przypadku braku aktualnych informacji o osobach aktualnie prowadzących rozgrywkę PBF gracz powinien zwrócić się z zapytaniem do Administratora lub Moderatora forum, który mu takiej informacji udzieli.

4. Informacje MG dla Gracza

MG, do którego Gracz zwraca się gracz z zapytaniem o możliwość gry powinien zostać poinformowany o:

• W jakim czasie Gracz może dołączyć do gry
• W jakiej koncepcji świata Earthdawn gra jest prowadzona przez MG(wszelkie odstępstwa od podręcznikowego podejścia do świata)
• Jakich informacji dodatkowych Gracz musi dostarczyć na temat postaci, którą może grać
• Czy i jakie są ograniczeni wynikające z doboru postaci przez Gracza
• Jak często MG będzie odpisywał na deklarowane na forum poczynania postaci gracza i jak często oczekuje pisemnej reakcji ze strony gracza na sytuacje opisywane przez MG
• Informacje dotyczące obranej przez MG mechaniki i formy jej stosowania
• Czy nadesłana przez Gracza postać odpowiada wymogom rozgrywki prowadzonej przez MG. W przypadku ewentualnych niezgodności MG nadsyła graczowi ramy, w jakich Gracz powinien wykreować postać(Np.: krąg postaci, dyscyplina, rasa, płeć itp.).
• Informuje Gracza jak długą rozgrywkę przewiduje w takim gronie postaci i w takiej koncepcji.
• Jeżeli Graczy deklarujących chęć gry jest zbyt wielu, aby MG mógł jednocześnie wprowadzić ich do gry musi on umieścić ich na liście Graczy oczekujących(której miejsce wyznaczy Administrator forum), skierować ich do MG, który może sobie pozwolić na większą ilość grających lub zwrócić się do Administratora sieci z informacją o zbyt małej ilości MG na potrzeby PBF.
• Weryfikuje czas zadeklarowany przez gracza na poświęcenie się rozgrywce PBF. Jeśli czas ten będzie zbyt krótki MG może odmówić wcielenia postaci Gracza do aktualnie trwającej rozgrywki i umieścić go(lub nie) na prowadzonej przez siebie liście Graczy oczekujących na grę.
• MG przydziela Gracza, którego postać zginęła aktualnej rozgrywce do tej samej rozgrywki pod inną postacią, jeśli posiada Graczy oczekujących na grę to umieszcza Gracza w kolejce oczekujących. Ewentualnie nie udziela Graczowi prawa do uczestniczenia w aktualnej rozgrywce.
• MG ma prawo usunąć postać Gracza z rozgrywki:

 Jeśli ten nie wywiązuje się z terminowego odpowiadania na treści dotyczące rozgrywki(tym samym opóźnia grę)
 Jeżeli nie dostosowuje się do ogólnie przyjętej i respektowanej przez resztę Graczy koncepcji danego MG
 Jeżeli MG stwierdzi małe zaangażowanie Gracza w rozgrywkę
 Gracz znacząco odstaje poziomem, co utrudnia prowadzenie rozgrywki
• Zanim MG usunie gracza z rozgrywki musi wystosować ostrzeżenie dla Grającego, w którym zawrze powody, przez które może On zostać usunięty z gry, jeśli ich nie poprawi.
• Zanim MG usunie Gracza z rozgrywki musi podać wszystkim Graczom uczestniczącym w aktualnej rozgrywce powód swojej decyzji. Tu powinien się posłużyć treścią ostrzeżenia wystosowanego do usuniętego Gracza.

5. Informacje gracza dla MG

Gracz wraz z deklaracją chęci gry przesyła MG następujące informacje:

• Określa swoją znajomość i obycie w świecie Earthdawn w skali od 1 do 5(pozwoli to MG określić czy Gracz może zostać wprowadzony do aktualnie prowadzonej rozgrywki i czy nie będzie miał problemów w podążaniu merytorycznym za wyznaczonym przez niego nurtem akcji). W przypadku nie znalezienia odpowiedniego stopnia skali nadsyła o krótki słowny opis swoich doświadczeń w ramach tego systemu.
• Nadsyła kartę postaci stworzoną w kreatorze postaci do Earthdawna EDCG.
• Nadsyła jednostronny opis postaci(napisany w dokumencie TXT, czyli notatniku) będący mieszanką jej historii, charakterystyki i opisu wyglądu zewnętrznego.
• Deklaruje jak na jak długo ma zamiar związać się z rozgrywką PBF

***************************************************************************

Bardzo możliwe że czegoś w tym regulaminie zabrakło albo moja jego koncepcja nie jest ta najwłaściwszą z możliwych:)

Prosze więc o wnikliwe przestudiowanie powyższego regulaminu i ewentualne sugestie bądź wprowadzenie poprawek:)

Aby wszelkie rzeczy zawarte w regulaminie były dostępne w tym poście... Bo możliwe że uda się go zatwierdzić w tej formie w jakiej go zaproponowałem:)... Załączam do tego posta najnowszego EDCG jaki mam i jaki mi działa w wersji PL oczywiście:) Nie wiem czy jest to najnowyszy swoją drogą:)
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
Ostatnio zmieniony przez Gerion 2006-07-06, 23:10, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-06, 18:31   Generator Postaci do Earthdawn Edycja 1 - EDCG PL(edcg13e_pl

No widze że załącznika nie dodało w poście powyżej:/

Więc go dodam tutaj:)...

Jako link do tego pliku: http://www.earthdawn.risp.../edcg13e_pl.zip

Czekam na opinię co do regulaminu:)
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
Misiołak 
Uczeń II Kręgu
Łakomiś


Wiek: 41
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz/Londyn
Wysłany: 2006-07-06, 18:52   

:shock: Lanc, nudzi ci się? To zrób wreszcie turę w Cytadeli.
Jak dla mnie tworzenie regulaminu to czysty absurd.
_________________
.:Rysunki:.:Blog:.
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-06, 23:05   

Cytat:
:shock: Lanc, nudzi ci się? To zrób wreszcie turę w Cytadeli.
Jak dla mnie tworzenie regulaminu to czysty absurd.


:)... Wcale mi się nie nudzi:)... Mam własnie pełne ręce roboty:/

Co zaś się tyczy sensu takowych zasad jakie zamieściłem to powstały one z myślą o tych którzy nadal nie moga jakoś dojrzeć sensu ani składu w grach RPG przez internet typu PDB np:)... A są ponoć i tacy:D

Ruch zrobiłem własnie w tej chwili:D

Absurd nie absurd ale coś co dla jednych jest masłem maślanym i oczywistą sprawą dla innych wciąż jest niedoścignioną... myślą i wyobraźnią... fantazją której nie wiedzą jak ziścić:) Stąd więc ten regulamin który może zostać rozwinięty o przykłady w wersji zatwierdzonej:) Bo ja właśnie w przykładach upatrywałem sensu wyjaśnienia kwestii gry:) Pomysł regulaminu jakotakiego możnaby w sumie przypisać Vasquez21 ale skoro ja się tym zajołem to można i mi rzecz jasna skoro Vasquez21 się ze mną tym pomysłem podzialił:)
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-07-06, 23:14   

Względem EDCG. Wersj 1.3e to ostatnia.
Myślę, że lepszy jest swój arkusz w excelu niż EDCG. Ja sporo walczyłem z tym, edytując w notatniku to i owo (brak dyscyplin, zahaszowane talenty (#) itp) Zrobiłem swoją wersję do Classica dla dyscyplin ktore prowadzę i wywaliłem ostatecznie w kosmos. Leży Wszechstronność, leży Głosicielstwo. Inaczej. Do iV kręgu to jakoś ujdzie. Wyżej....bedzie kłopot.

pozdrawiam
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-07, 09:09   

Gerion napisał/a:
Względem EDCG. Wersja 1.3e to ostatnia.
Myślę, że lepszy jest swój arkusz w excelu niż EDCG. Ja sporo walczyłem z tym, edytując w notatniku to i owo (brak dyscyplin, zahaszowane talenty (#) itp) Zrobiłem swoją wersję do Classica dla dyscyplin, które prowadzę i wywaliłem ostatecznie w kosmos. Leży Wszechstronność, leży Głosicielstwo. Inaczej. Do iV kręgu to jakoś ujdzie. Wyżej....będzie kłopot.


Nigdy tak dogłębnie nie miałem okazji testować EDCG, więc dobrze, że Moderator spieszy z merytorycznym wsparciem:) Napisałem w regulaminie o EDCG ponieważ jedyny potwierdzony... I mam nadzieje aktualny MG dla PBF na tym forum... Czyli Szaraq w swojej odezwie do zainteresowanych jak i w kontaktach ze mną dopominał się właśnie o postać stworzoną w tym programie.

Jeżeli jesteś Gerion(lub ktokolwiek inny) w posiadaniu lepszego narzędzia do tworzenia postaci dla ED Edycji 1 to dobrze by było zamieścić na forum o tym info(a może i cały taki program), bo może Szaraq niepotrzebnie wybrał program z tego, co słyszę niekompletny i w pewien sposób przez to problematyczny.

Podkreślam też żeby nie rozwodzić się nad szczegółami typu nazwa programu będącego kreatorem postaci, bo takową można zawsze zmienić... Także w treści regulaminu:) Wolałbym abyście się odnieśli do formy zawartości i rzeczowości regulaminu, który zmontowałem raczej:) Bo powtarzam to czy jest tam wspomniane o EDCG czy o innym kreatorze jest to detal, który tak naprawdę może być odstępstwem od regulaminu poszczególnego MG który podejmie się prowadzenia na forum:) Ja bym wolał żebyście wypowiedzieli się o regulaminie jako takim w sensie całości a nie detali na początek:)

Od ogółu do szczegółu Panowie:)
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-07-07, 09:50   

Przykro mi ale nie posiadam narzędzi do łatwego tworzenia postaci do ED1. Nie byłem zainteresowany zabawą w szukanie, gdyż od 3 lat nie gram w ED1. Do ED2 jest b.dobry SecondStep i to mi wystarczało. Do Classica robię swój arkusz kalkulacyjny, bo z racji mnóstwa zasad opcjonalnych, żaden programista nie zrobi generatora w 5 minut.

Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-07-07, 09:52   

Odniosę się do tego co napisałeś niedługo... utworzę osobny dział do gry PBF i tam umieszczę regulamin, zapewne zmodyfikowany trochę. Dorzucimy do tego wydaje mi się jakiś przykład gry, dla tych, którzy jeszcze nie grali przez forum.
 
 
 
ajfel 
Uczeń III Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 53
Skąd: Lublin
Wysłany: 2006-07-07, 09:56   

Vasquez21 napisał/a:
Skoro tak już zachwalamy Ajfla to może jednak dasz się namówić ?

Nie wiem skąd to zachwalanie. Pochlebiam sobie, że w kwestii earthdawna orientuję się jako tako, ale moje prowadzenie oceniać mogą tylko ci, którym prowadziłem (fakt, nie narzekają ;-) ).

Vasquez21 napisał/a:
Wydaje mi się jednak, że nie ma sensu kogoś zmuszać.

Otóż to. Lawina maili i regularne apele Lancelota przez GG przynoszą odwrotny skutek. Jeżeli najdzie mnie ochota by poprowadzić PBEM - Wy będziecie pierwsi, którzy się o tym dowiedzą.

Vasquez21 napisał/a:
Napisz może poprostu jakie są przeciwskazania Ajfel ?

Staż jako MG mam spory, ale doświadczenie w PBEM zerowe, zarówno jako MG jak i gracz. Czytając na temat tego, jak to działa stwierdziłem, że ta forma nieszczególnie mi odpowiada. Tak więc chwile wolnego czasu (o ile się znajdą) wolałbym poświęcić prowadzeniu w normalny, klasyczny sposób.

Jak mawiają w Barsawii "z niewolnika nie ma robotnika", sesje PBEM powinna poprowadzić osoba, która ma na to ochotę. Najlepiej też, żeby miała trochę doświadczenia w tej formie grania, chociażby jako gracz.

Prowadzenie wymaga więcej czasu i zaangażowania (imho) niż granie. Jeżeli jesteś Lancelocie tak głodny sesji, zdesperowany i nie masz w swoim otoczeniu ludzi do sesji przy stoliku z kostkami i kartami postaci - najlepiej będzie jeśli na początek sam zdecydujesz się poprowadzić PBEM (nawet jeśli granie bardziej Ci odpowiada).

Na koniec prośba: nie tłumacz mi po raz n-ty że chcesz grać, a nie prowadzić. Że warto, bym spróbował. Że wiesz lepiej ode mnie, że mam ochotę poprowadzić PBEM. To nie ma sensu. Przedstawiałem Ci swoje stanowisko X razy. Nie wiem, czemu nie dotarło (byłem zbyt grzeczny i uprzejmy może ;-) ).

Apele o wsparciu dla 'nielicznej grupy edkowców, dla których pbem to ostatnia szansa' są chwytem poniżej pasa. Nie moja wina przecież, że Earthdawn popularnością nie grzeszy. Nie będę też przecież 'zawracał kijem Wisły' i robił coś wbrew swym chęciom, skazując zabawę na porażkę (porażkę przynajmniej z mojego punktu widzenia). Jeżeli faktycznie żyjesz w poczuciu beznadziei, oczekując na jakąkolwiek ponowną możliwość kontaktu z Earthdawnem - to naprawdę rozważ kwestię poprowadzenia samemu.
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-07-07, 10:06   

MOże ja się wypowiem choć nieco nie na temat.
Ja osobiście zupełnie nie czuję PBFa, tak trochę dziwne. Natomiast mam w głowie projekt, który uruchomię jak zapewne przestanę prowadzić life (co niedługo może być bardzo możliwe, gdyż kończę budowę domu, wyprowadzam się na prowincję i zostaną mi tylko wolne nocki).
Projekt to taki massive mailing multiplayer ;-)
Całość jest w formie Wiki (wydarzenia ogólne, postacie, miejsca), natomiast gracze wymieniają sie z prowadzącym (lub prowadzącymi) mailami. Gracze otrzymują równiez maile (albo info na Wiki, przy logowaniu i hasłach) od postaci ze świata (nie wiedząc, czy to NPC czy gracz). Gracze nie muszą tworzyć drużyny miedzy sobą, mogą wejść w skład drużyny kilku NPCów, albo przemierzać samotnie Barsawię.
Raczej nastawione by to było na opowieść i rozwijanie własnej koncepcji świata, niż czynnik mechaniczny. No ale zrobię to w akcie desperacji, jak już nie będę nic prowadził i zostanę skazany na komputer ;-)

Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-07, 11:52   

ajfel napisał/a:
Nie wiem skąd to zachwalanie. Pochlebiam sobie, że w kwestii earthdawna orientuję się jako tako, ale moje prowadzenie oceniać mogą tylko ci, którym prowadziłem (fakt, nie narzekają ;-) ).


Zachwalanie wynika z treści twoich postów, materiałów na stronie i z obrazu gry w ED u Ciebie, jaki wywnioskowałem po kilkukrotnych rozmowach, z Acidem i Pyzą(ale 1 lub 2 razy z Nim gadałem). Więc bez zbędnej skromności, bo choć nie grałem to znam relacje Twoich graczy wcale nie negatywne i nie ubogie w treści:)

*************************************************************************

ajfel napisał/a:
Otóż to. Lawina maili i regularne apele, Lancelota przez GG przynoszą odwrotny skutek. Jeżeli najdzie mnie ochota by poprowadzić PBEM - Wy będziecie pierwsi, którzy się o tym dowiedzą.


Co do lawiny maili... Rozmów na GG itp. to już mówiłem wiele razy, z czego to wynika... Ale nie na łamach tego forum, więc napiszę:) Wynika to stąd, że mędrkowanie o ED i pisanie materiałów do szuflady bez możliwości gry(choćby przez internet) staje się jak dla mnie zajęciem dość jałowym i nużącym, więc stąd ta desperacka próba przekonania do tego, że gra przez internet też może być wartościowa. Po wtóre pewnie piszę tak często i tak obszernie, dlatego bo poniekąd denerwuje mnie to stałe negatywne podejście o braku czasu na cokolwiek. Ja też w gruncie rzeczy nie mam czasu, aby pisać ani zajmować się szerzej grą w takim wymiarze jakbym chciał. Nie przeszkadza mi to jednak zrezygnować z przerwy obiadowej w pracy(30 nędznych minut) i napisać do Ajfla, aby się okazało, że Ten jest tak niemiłosiernie zajęty, że treści, które ja pisze w 30 minut to dla niego nieprzebrane stosy informacji, które już z racji objętości go zniechęcają. Mnie z kolei zniechęca ten kryzys wieku średniego, na który jak widzę wszyscy cierpimy... Ale ja staram się z nim walczyć... A coniektórzy... Taki np Ajfel nie bardzo :P

*************************************************************************

ajfel napisał/a:
Staż jako MG mam spory, ale doświadczenie w PBEM zerowe, zarówno jako MG jak i gracz. Czytając na temat tego, jak to działa stwierdziłem, że ta forma nieszczególnie mi odpowiada. Tak, więc chwile wolnego czasu (o ile się znajdą) wolałbym poświęcić prowadzeniu w normalny, klasyczny sposób.




Zerowe doświadczenie nie jest żadnym problemem... Bo gdyby każdy patrzył, że ma zerowe doświadczenie to by nigdy żadna sesja nie doszła do skutku. Natomiast PBM jako taki jest w moim odczuciu rozrywką ciekawą, ale nieco inną od PBFa proponowanego na tym forum, który z tego, co widzę może się okazać jeszcze lepszą alternatywą gry w RPG. Każdy by wolał mieć możliwość nie pisania po próżnicy w necie i usiąść sobie do sesji na żywo... A ja to już w pierwszym rzędzie!:)

*************************************************************************

ajfel napisał/a:
Jak mawiają w Barsawii "z niewolnika nie ma robotnika", sesje PBEM powinna poprowadzić osoba, która ma na to ochotę. Najlepiej też, żeby miała trochę doświadczenia w tej formie grania, chociażby jako gracz.


Nikt, zatem do niczego Cię nie zmusza:) Czy ja w którymkolwiek kontakcie powiedziałem musisz?:) Napewno nie:) Ja mówię Ci cały czas możesz i staram Ci się opisać obiektywnie opcję gry przez net obiektywnie nie kryjąc, że ja ją postrzegam pozytywnie z racji innych opcji:) A że jestem uparty... Co nie znaczy, że niegrzeczny... To już swoją drogą:) Zatem skoro nie masz ochoty to poczytaj regulamin i napisz do Szaraqa, że chętnie byś zagrał bo ja bym chętnie zagrał z Tobą:)

*************************************************************************

ajfel napisał/a:
Prowadzenie wymaga więcej czasu i zaangażowania (imho) niż granie. Jeżeli jesteś Lancelocie tak głodny sesji, zdesperowany i nie masz w swoim otoczeniu ludzi do sesji przy stoliku z kostkami i kartami postaci - najlepiej będzie, jeśli na początek sam zdecydujesz się poprowadzić PBEM (nawet, jeśli granie bardziej Ci odpowiada).


Zdaję sobie sprawę z tego wszystkiego, o czym mówisz bardzo dobrze. Więc uwierz mi wreszcie, że gdyby bycie MG i prowadzenie, choć w małej części tak mnie kręciło jak bycie Graczem i granie... To bym Ci w ogóle nie zawracał głowy tylko sam zaczął prowadzić ED przez net. A Tobie i Twojemu Teamowi wysłałbym propozycję gry gdyby Wam starczyło na to czasu:P Ale nie zrobię tego, bo mimo tego że zmysł do prowadzenia jako taki mam to Mg z natury nie jestem. Prowadzenie mnie koszmarnie nudzi i męczy do tego stopnia, że marnuje swoje dobre pomysły i koncepcje żeby się tylko jak najszybciej pozbyć musu prowadzenia. Próbowałem wielokrotnie się przemóc, ale taki już jestem... Jak nie mam pola manewru jako gracz to sesja mnie nudzi i zasypiam niemal:) Więc sory, ale mimo szczerych chęci na moja sesję Cię nie zaproszę ani na żywo ani przez net:P Są jednak MG z powołania niemal... Sądzę, że Ty tez nim poniekąd jesteś skoro prowadzisz kilka lat:)... Więc sam rozumiesz sytuację:)... Nie to, że mi się nie chcę... Nie Nie... Nie to, że nie potrafię:)... Też Nie... Ja po prostu nie jestem do tego i czuję się prowadząc nieswojo na, tyle że zamieniłbym się z najgorzej w mojej sesji grającym Graczem, aby muc nie prowadzić i tyle:)

*************************************************************************

ajfel napisał/a:
Na koniec prośba: nie tłumacz mi po raz n-ty, że chcesz grać, a nie prowadzić. Że warto, bym spróbował. Że wiesz lepiej ode mnie, że mam ochotę poprowadzić PBEM. To nie ma sensu. Przedstawiałem Ci swoje stanowisko X razy. Nie wiem, czemu nie dotarło (byłem zbyt grzeczny i uprzejmy może ;-) ).


Ty już dosłownie wszystko wiesz w kwestii o ile, choć pobieżnie czytałeś to, co do Ciebie pisałem:) Więc nie będę się powtarzał:) Jak sądzisz, że to nie dla Ciebie to nic mi do tego. Ty jednak niby mówisz nie, ale decyzji nie zamykasz, dlatego cały czas czekam na jej zmianę po prostu:) Gdybym wiedział coś lepiej od Ciebie w kwestii, czego chcesz a czego nie to nie czekałbym tygodnia aż odpiszesz na moje słowa na forum tylko bym sam napisał za Ciebie:P... A jak widzisz tego nie zrobiłem:)... Uważam, że obydwaj byliśmy grzeczni:)... Ja grzecznie zdesperowany:D... Ty grzecznie znudzony tematem:P

*************************************************************************

ajfel napisał/a:
Apele o wsparciu dla 'nielicznej grupy, edkowców, dla których pbem to ostatnia szansa' są chwytem poniżej pasa. Nie moja wina przecież, że Earthdawn popularnością nie grzeszy. Nie będę też przecież 'zawracał kijem Wisły' i robił coś wbrew swym chęciom, skazując zabawę na porażkę (porażkę przynajmniej z mojego punktu widzenia). Jeżeli faktycznie żyjesz w poczuciu beznadziei, oczekując na jakąkolwiek ponowną możliwość kontaktu z Earthdawnem - to naprawdę rozważ kwestię poprowadzenia samemu.


Andrzej G. ze mnie żaden, więc ani poniżej pasa Cię bił nie będę ani wierszy pisał tez nie będę:D Ja w niczym twojej winy tu nie upatruje:) Ewentualnie w tym, że nie chce Ci się w tym wszystkim, o czym mówię umoczyć choćby palca:) Spoko, jeśli nie widzisz się w prowadzeniu to rozumiem i zapraszam do grania w PBF a może się przekonasz do tego wszystkiego:) Oczywiście, jeśli znajdziesz chęci czas i ochotę, bo do niczego Broń Boże Cię nie zmuszam:) Nie żyje w poczuciu beznadziei możesz mi wierzyć:) Bo RPG aż tak mocno nie rzutowało i nie będzie Rzutowało na moje życie:) Szkoda mi tylko, że niechęć takich ludzi jak Ty w końcu sprawi, że nie tylko ja, ale i wielu innych stanie przed decyzją rezygnacji z tej świetnej rozrywki, jaką jest RPG... A wrota Barsawii zostaną przed nami zamknięte:(

*************************************************************************

Gerion napisał/a:
Może ja się wypowiem, choć nieco nie na temat.
Ja osobiście zupełnie nie czuję PBFa, tak trochę dziwne. Natomiast mam w głowie projekt, który uruchomię jak zapewne przestanę prowadzić life (co niedługo może być bardzo możliwe, gdyż kończę budowę domu, wyprowadzam się na prowincję i zostaną mi tylko wolne nocki).
Projekt to taki massive mailing multiplayer ;-)


Ja podchodzę tak:)

Gry na żywo nic nie zastąpi na bank... Więc jeśli istnieje lepszy tego substytut niż PBF, PBM, PBIRC itp... To ten temat jest miejscem, aby to wyrazić:) Bo, po co nam zaczynać rozgrywkę w sposób, który teraz już można domniemywać, że nie jest najlepszy i że istnieją sposoby ciekawsze na dobrą rozgrywkę RPG przez net?

Zatem Gerion nie czekaj na emeryturę, bo Ci się nie będzie chciało tak jak Ajflowi:P Ale zapodaj jakiś szerszy opis tego pomysłu, bo moim zdaniem poszukiwania najlepszego rozwiązania technicznego na łamach forum które będzie zaakceptowane do gry w momencie kiedy jeszcze gra nie jest rozpoczęta to czas najwyższy i jak najbardziej na miejscu:)

Oj widzę, że ludzie z tego forum mają skłonności jak starzy ludzie:D... Budują sobie pomniki i kładą się do grobów RPG za życia! Zamiast otworzyć temat teraz... Zanim nie będzie za późno i chęci i celowość z nas wszystkich tu nie spłyną:/
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
klik 
Nowicjusz
klik

Dołączyła: 08 Lip 2006
Posty: 13
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2006-07-11, 11:27   

A nie macie wrażenia, że ED jest ostatnim systemem, który powienien być rozgrywany za pomocą forum?
Dla mnie istotą ED było zawsze tworzenie opowieści, legend [a także legend w legendach] - nie jest to jednak możliwe, gdy gracze [u graczy jak to u graczy styl i poziom zdolności operowania słowem pisanym jest bardzo różny] zamieszczają w zasadzie nie opisy, a deklaracje, gdy nie ma osoby, która ujednoliciłaby to wszystko, co zostało napisane, scaliła w jedną, zwartą historię. Dobry PBEM może być czytany [i mieć formę] opowiadania; PBF zawsze będzie zbiorem, mniej lub bardziej, potarganych postów.

to tak na zupełnym marginesie fascynującej dyskusji o tym, kto kogo i do czego przekonać próbował

klik
 
 
 
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-07-11, 12:13   

Może i masz rację, ale mimo wszystko jest to cały czas dobra zabawa. A samo forum nie ogranicza graczy pod względem "ubarwiania" swoich wypowiedzi. Rozumiem, jednak że chodziło Ci o to, iż np. rozmowy itp. powodują, iż czytanie tekstu jest poprostu niewygodne. A to, że sam tekst nie jest obrobiony powoduje, że osobie nie zainteresowanej kiepsko się go czyta.

Nie widzę jednak również problemu w tym by gracze równocześnie prowadzili swego rodzaju dziennik, w którym będą znajdować się informacje o tym co dzieje się "w grze".
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-11, 13:55   

klik napisał/a:
A nie macie wrażenia, że ED jest ostatnim systemem, który powinien być rozgrywany za pomocą forum?


No jak widać nie mamy skoro tyle tutaj się robi zachodu o to, aby tego typu rozgrywka doszła do skutku:)

*************************************************************************

klik napisał/a:
Dla mnie istotą ED było zawsze tworzenie opowieści, legend [a także legend w legendach] - nie jest to jednak możliwe, gdy gracze [u graczy jak to u graczy styl i poziom zdolności operowania słowem pisanym jest bardzo różny] zamieszczają w zasadzie nie opisy, a deklaracje, gdy nie ma osoby, która ujednoliciłaby to wszystko, co zostało napisane, scaliła w jedną, zwartą historię.


Tu oczywiście musze Ci przyznać rację, bo siła ED to pociąg do odkrywania, kreowania i obracania się w środowisku legend, czego żaden inny system nie daje z takim klimatem i smakiem:) Masz racje, że w tej formie całościowy wgląd na akcję będzie miał tylko Mg prowadzący PBF mający wgląd na wszystkie posty i poczynania poszczególnych postaci... Poszczególni gracze będą mieli obraz sytuacji tylko i wyłącznie z perspektywy własnych postaci... Jest to niewątpliwy minus, ale w PBM jest podobnie i w całej istocie tej niedogodności pozwala się to skupić na odgrywaniu i poczynaniach swojej postaci, co sprawia swego rodzaju satysfakcję, że postać jest prowadzona tak jak gracz sobie to obmyślił zwykle:)

*************************************************************************

klik napisał/a:
Dobry PBEM może być czytany [i mieć formę] opowiadania; PBF zawsze będzie zbiorem, mniej lub bardziej, potarganych postów.


Tu też masz rację:)... Swoją drogą fajne to zjawisko, kiedy ktoś pisze na forum pierwszego swego posta i zawiera w nim tyle racji:)... Dlatego też szukałem usilnie PBMa, bo wiem, że jak wszyscy się przyłożą to przybiera to formę pisanego przez MG i graczy opowiadania, które MG redaguje... Jest to świetny efekt, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju próby stworzenia czegoś w koncepcji ED przez net... I uważam, że trzeba się zastanowić nad konsekwencjami świadomej z tego rezygnacji, ponieważ PBF musiałby być sklecany z mało horyzontalnych w sensie mocniejszego uważam ukierunkowania tylko na poczynania i na spojrzenie własnej postaci niż w przypadku PBM. W PBM Gracz otrzymuje od MG opowiadania z udziałem postaci Gracza i ten deklaruje możliwe/ewentualne poczynania w zależności od przewidywanego biegu akcji i swoich upodobań. W PBF legendy spisywane przez Graczy będą jakoby odrębne, kiedy w PBM mogą być i zwykle stanowią jedno zwarte opowiadanie, nad którym MG nie musi się za wiele pocić i ślęczeć... Posty posklejać w logiczną całość może być ciężej...

*************************************************************************

Vasquez21 napisał/a:
Nie widzę jednak również problemu w tym by gracze równocześnie prowadzili swego rodzaju dziennik, w którym będą znajdować się informacje o tym, co dzieje się "w grze".


Pomysł przedni jednak przedmówcy chodziło bardziej o skupienie poczynań i historii postaci w jedną spójną całość, czemu oddzielne prowadzenie dzienników gry przez poszczególne postacie nie zaszkodzi... Ale i nie pomoże zdaje mi się. Najlepszym chyba wyjściem byłby spisywany w ramach aktualizowanego posta tekst rozgrywki widzianej oczyma MG, który zbierałby deklaracje i poczynania postaci w jedną spójną całość. Jest to dla niego dodatkowa robota... Co w przypadku PBM byłoby niejako konsekwencją gry od razu... Ale trzeba obgadać z MG myślę w gronie zainteresowanych grą, o jaki obraz gry nam tak naprawdę chodzi... O taki, że niby postacie są razem, ale ich działania zazębiają się tylko w ich subiektywnym odczuciu i punkcie widzenia wykreowanym przez skierowane ku niemu posty MG? Czy tez mamy ambicję, aby gra ta tworzyła swego rodzaju dziennik drużyny z podróży po świecie, co ma wielki klimat i czego jestem zwolennikiem.

*************************************************************************

Wszystko rzecz do obgadania w kwestii założeń jak widać:)

Jedne rozwiązania dają coś za darmo kosztem czegoś, więc jak chcemy mieć niejako automatem generowany dziennik poczynań drużyny w grze to trzeba pomyśleć jak zrobić żeby trochę upodobnić w tym sensie PBF do PBM i tyle:)

W sumie to cały czas czekam aż Gerion przedstawi szerzej swój pomysł na prowadzenie przez net, bo planuje coś na emeryturze, ale mówić nie chcę jak widzę:P
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
klik 
Nowicjusz
klik

Dołączyła: 08 Lip 2006
Posty: 13
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2006-07-11, 15:55   

Hmm... Generalnie chodziło mi o to, że:
- oczy moje trochę ślepe nie widziały żadnej rozgrywki na forum, która równałaby się pod względem "nastroju", przedstawionej historii, postaci czy poziomu literackiego PBEM-om z tej trochę wyższej półki.
- w PBF rozgrywka jest upubliczniona [wsyzscy wiedzą kto, czym i co robi] przez co z jednej strony nie można w pełni skupić się na swojej postaci; z drugiej zaś, nie ma możliwości wprowadzania własnych elementów świata [właśnie dlatego, że w najbliższym otoczeniu znajdują się inni bohaterowie], co sprawia, że w zasadzie MG jest jedynym twórcą świata. W PBEM-ach zawsze pociągało mnie to, że nawet jeśli MG prowadził więcej niż jedną osobę, zazwyczaj nie wiadomo było kto spośród tych wszystkich przewijających się postaci jest graczem [pamiętam, że najwięcej radości sprawiało mi czytanie opowieści pozostałych graczy - oczywiście już po zakończeniu całej historii. coś fantastycznego]. Daje to większą wolność [także w tworzeniu fabuły] - dzięki temu, gracz staje się współtwórcą [oczywiśćie gracz dobry], a nie jedynie osobą trzymającą za sznurki jednej postaci. Koniec końców wydaje mi się, ża daje możliwość snucia opowieści bardziej pełnej, "osobistej" i, w gruncie rzeczy, ciekawszej i bardziej skomplikowanej.
Jasne, że PBF jest także dobrą zabawą. I jasne, że w PBF można pisać dziennik postaci - ale to nie to samo [przynajmniej dla mnie]. I jasne, że można wypracować kompromis - np. wrzucanego na forum PBEM-a :]
Co wcale nie znaczy, że chcę kogokolwiek przekonać, że PBF jest złym pomysłem - bo nie jest. Lepszy PBF niż nic.

ufff... tyle na ten moment
z ukłonami

klik
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-11, 18:50   

klik napisał/a:
- oczy moje trochę ślepe nie widziały żadnej rozgrywki na forum, która równałaby się pod względem "nastroju", przedstawionej historii, postaci czy poziomu literackiego PBEM-om z tej trochę wyższej półki.


No przyznam, że również nie widziałem takowej rozgrywki i mam nadzieje, że MG, który obstaje przy formie PBF potrafi wyjaśnić, dlaczego akurat ta forma jest najlepsza. Materiały, które widziałem do tej pory w formie PBF który Szaraq zmontował na próbę nie były szczerze mówiąc powalające i nie postawiłbym je wartościowo wyżej niż mój poprzedni PBM, z którego z powodów koncepcji świata ED zrezygnowałem rok temu. Mam, więc nadzieję, że przejście ludzi z listy mailowej gdzie wystosowałem z Borysem orędzie w celu poszukania ludzi chętnych do PBMa nie zaowocuje rozgrywkę w estetycznym i technicznym sensie gorszą. Liczę, że PBF miło mnie zaskoczy:)... Choć musiałby się w założeniach trochę chyba do tego zmienić w stosunku do powziętych wcześniej prób.

*************************************************************************

klik napisał/a:
- w PBF rozgrywka jest upubliczniona [wszyscy wiedzą, kto, czym i co robi] przez co z jednej strony nie można w pełni skupić się na swojej postaci; z drugiej zaś, nie ma możliwości wprowadzania własnych elementów świata [właśnie dlatego, że w najbliższym otoczeniu znajdują się inni bohaterowie], co sprawia, że w zasadzie MG jest jedynym twórcą świata.


Na to wcześniej zwracałem w pewnym sensie uwagę... Aby pomyśleć nad technicznym rozplanowaniem rozgrywki takim, aby każdy dostał tylko taka informację, jaka dla jego oczu jest powołana... Vasquez21 jako Admin forum skwitował to możliwością wysyłania wiadomości prywatnych... Jednak pomysł ten jeszcze bardziej rozdziela treści całej rozgrywki i rozrywa je na coraz to mniejsze części... Tu pytanie... Czy po jakimś czasie w natłoku tego typu podzielonych informacji ktokolwiek... W tym i MG będzie w stanie dojść jak wygląda w danym momencie całościowy obraz gry nie biorąc pod uwagę podziału na poszczególnych graczy?... Zaczynam szczerze mówiąc w to wątpić i po to też dociekałem jak by to rozplanować, czemu też dałem wyraz w regulaminie, który poczyniłem jakiś czas temu... Który nie został jakoś mocno poprawiony... Czyli zaakceptowany jak mniemam:)

*************************************************************************

klik napisał/a:
W PBEM-ach zawsze pociągało mnie to, że nawet, jeśli MG prowadził więcej niż jedną osobę, zazwyczaj nie wiadomo było, kto spośród tych wszystkich przewijających się postaci jest graczem [pamiętam, że najwięcej radości sprawiało mi czytanie opowieści pozostałych graczy - oczywiście już po zakończeniu całej historii. Coś fantastycznego]. Daje to większą wolność [także w tworzeniu fabuły] - dzięki temu, gracz staje się współtwórcą [oczywiście gracz dobry], a nie jedynie osobą trzymającą za sznurki jednej postaci. Koniec końców wydaje mi się, że daje możliwość snucia opowieści bardziej pełnej, "osobistej" i, w gruncie rzeczy, ciekawszej i bardziej skomplikowanej.


Tu bardzo ważny tekst... Polecam każdemu, kto ma zamiar włączyć się do dyskusji na temat formy rozgrywki ludzi skupionych wokół forum. Ze wszystkimi treściami powyżej, znając specyfikę gry w PBF, nie można się nie zgodzić:) Jedyne, co pozostaje to dopowiedzieć do tego przykład z życia wzięty i własny:)... Otóż grałem w PBMa ED około 2 lata... Powstała w tym czasie ponad 300 stronicowa historia, w którą nie dość, że chronologicznie zostały wplecione losy mojej postaci to widać w niej jak na dłoni losy przewijających się postaci innych w tym i tez moich współtowarzyszy... Których wcale do dnia dzisiejszego nie mogę z pewnością określić jako żywych Graczy:) Poezja po prostu:) Wszyscy Ci, którzy określają gry typu PBM jako "nędzne" substytuty gry na żywo na pewno zmieniliby częściowo zdanie po prześledzeniu, chociaż takiej opowieści:) Opowieść tak rozegrana przez jak dobrze podkreśliłeś dobrych i zaangażowanych Graczy ze smakiem podsycana przez niemniej dobrego MG to po prostu palce lizać... I takiej właśnie szukałem i szukam:) A czy ją znajdę tutaj? Czy w postaci PBF? Oby... Ale któż to wie:)

*************************************************************************

klik napisał/a:
Jasne, że PBF jest także dobrą zabawą. I jasne, że w PBF można pisać dziennik postaci - ale to nie to samo [przynajmniej dla mnie]. I jasne, że można wypracować kompromis - np. wrzucanego na forum PBEM-a :]
Co wcale nie znaczy, że chcę kogokolwiek przekonać, że PBF jest złym pomysłem - bo nie jest. Lepszy PBF niż nic.


Korzystając z tegoż rok szukałem dojścia do zainteresowanych tym tematem ludzi o odpowiednim poziomie pojmowania gry w ED i znając niektóre dywagacje, które jak już pewnie zauważyłeś mój drogo przedmówco Kliku na tym forum występują... To Twoje słowa ze swej strony skwituję tylko tak... Obyś miał rację i oby moje nadzieje nie spełzły na niczym:)

*************************************************************************

klik napisał/a:
ufff... tyle na ten moment
Z ukłonami


Widzę, że długa polemika nie weszła Ci jeszcze w krew:)... Mogę, zatem stwierdzić tak... Oszczędzaj siły na rozgrywkę:)... Jeśli oczywiście jesteś nią zainteresowany bezpośrednio?:)... Bo po pewnym czasie zauważysz, że teoretyczne rozważania zaczynają denerwować, gdy nie możesz wrzucić je w wir gry:) Co mnie aktualnie dotyka i denerwuje!:)
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
Szaraq 
Czeladnik VI Kręgu


Wiek: 36
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 236
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-20, 10:26   

Dobra, wrocilem z wyjazdu i, jak ktos (chyba lancelot) duzo wyzej napisal, faktycznie jestem zalamany wielkoscia waszych ustalen :-P . Ale w sumie moze i macie racje, ze to ja wszystko powinienem ustalac, tyle ze mnie nie bylo przez ten czas i nie bylo jak sie z wami skontaktowac.
W kwestii doswiadczenia Ajfel - to ja tez wyzej pisalem, ze coprawda w RPGi gram od poczatku podstawowki, to przez neta moje doswiadczenie jest niemalze zerowe. Ale i tak mysle, ze moge sprobowac (o ile wciaz nie znajdzie sie inny kandydat, ktoremu bez gadania powtarzam ustapie).
W kwestii kontrargumentow do PBFow przez klika - ja sam uwazam, ze gra przez net jest o wiele gorsza od gry na zywca, ale tez zawsze jakas zabawa. Ponadto argument o "zbiorze potarganych postow" jest kompletnie bezsensowny - prowadzilem przez jakis czas pewnego PBFa i u mnie gracze zamieszczali barwniejsze i rozleglejsze opisy od samego MG (mnie :-P )...
Dobra, to teraz odpowiedz na regulamin lancelota i Vasqueza:
Cytat:
MG, do którego Gracz zwraca się gracz z zapytaniem o możliwość gry powinien zostać poinformowany o:

• W jakim czasie Gracz może dołączyć do gry


Tutaj mamy 2 opcje: albo zaczynamy jak najszybciej, jak juz skonczymy wszelkie formalnosci (mysle, ze zajmie nam to kilka dni) i gramy do 7 sierpnia (kolejny wyjazd); albo zaczynamy dopiero we wrzesniu (niby mamy pewnosc, ze nikt nam nie wyjedzie na wakacje i nie bedzie trza przerywac przez moje wyjazdy), ale jak dla mnie gorsza opcja, bo to juz sie szkola zaczyna i bede mial o wiele mniej czasu (jak wogole cos znajde). Wiec ja bym obstawal za 1 opcja, tylko podajcie mi daty waszych najblizszych wyjazdow.

Cytat:
• W jakiej koncepcji świata Earthdawn gra jest prowadzona przez MG(wszelkie odstępstwa od podręcznikowego podejścia do świata)


Tu bez komentarza, bo kazdy widzi, ze moglbym napisac epopeje na temat moich odstepstw od podrecznikowego podejscia do swiata :-P . Na pewno biorac pod uwage wasza wczesniejsza dyskusje o adeptach, to musze tu goraco poprzec Vasqueza, bo u mnie adept wzbudza wielka sensacje, a jak wogole jest na kregu powyzej 6 to juz wszyscy mu poklony bija :-) .

Cytat:
• Jakich informacji dodatkowych Gracz musi dostarczyć na temat postaci, którą może grać


Wymagam skroconej historii postaci (podkreslam, ze skroconej, bo cala historie postaci u mnie gracze wymyslaja podczas gry), jak najbardziej rozbudowany opis charakteru postaci (chociaz jezeli podczas gry chcielibyscie zmodyfikowac charakter, bo wam sie ciezko takim gra, nie widze przeszkod - tylko wczesniej mnie poinformowac, bo w przeciwnym wypadku bedzie traktowane jako gra niezgodna z charakterem postaci i jedziemy po PLach :-D ), karty postaci zrobionej w dowolny sposob - EDCG byl tylko sugestia - jak komus wygodniej moze mi i w notatniku przeslac ;-) . Argument, ze EDCG jest dobry tylko do 4 kregu jest bezsensowny, bo wasze postacie moga miec maxymalnie 3 krag (chociaz moze bedzie mozliwy awans powyzej 4 - zobaczymy jak dlugo bedziemy grac).

Cytat:
• Czy i jakie są ograniczenia wynikające z doboru postaci przez Gracza


Jak juz powiedzialem: max 3 krag; ponadto zastrzegam sobie prawo do wszelkich zmian, wprowadzonych w karcie bohatera, jezeli nie bedzie mi cos do szkicu przygody pasowalo (oczywiscie po wczesniejszym poinformowaniu o tym gracza).

Cytat:
• Jak często MG będzie odpisywał na deklarowane na forum poczynania postaci gracza i jak często oczekuje pisemnej reakcji ze strony gracza na sytuacje opisywane przez MG


Hmm... mam chwilowo plany 2-3 dni, ale jeszcze zobaczymy jak nam wyjdzie.

Cytat:
• Informacje dotyczące obranej przez MG mechaniki i formy jej stosowania


D20 :-P . Nie no a serio, to nie czaje co autor mial na mysli - standardowa mechanika ED1, z uwzglednieniem wszystkich parametrow (w grze na zywca nie uzywam dla przykladu kostek inicjatywy, bo o wiele za dlugo trwalaby walka).

Cytat:
• Jeżeli Graczy deklarujących chęć gry jest zbyt wielu, aby MG mógł jednocześnie wprowadzić ich do gry musi on umieścić ich na liście Graczy oczekujących(której miejsce wyznaczy Administrator forum), skierować ich do MG, który może sobie pozwolić na większą ilość grających lub zwrócić się do Administratora sieci z informacją o zbyt małej ilości MG na potrzeby PBF.


Wlasnie - w tym miejscu chcialbym poprosic graczy o deklaracje, kto ma ochote na taka gre. Bo chwilowo nie otrzymalem zadnej karty postaci, a zainteresowanych widze tylko 2: Vasquez i lancelot.
Z drugiej strony mysle, ze limit graczy 4-5 bedzie prawidlowy (zastanowie sie jeszcze ktora z tych liczb :-P ).
_________________
Pozdrawiam
Szaraq
Ostatnio zmieniony przez Szaraq 2006-07-20, 15:58, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-07-20, 12:34   

Do tego co napisałeś w większości posta nie ma co komentować. Ja tylko więc odniosę się do końcówki.

Szaraq napisał/a:
Wlasnie - w tym miejscu chcialbym poprosic graczy o deklaracje, kto ma ochote na taka gre. Bo chwilowo nie otrzymalem zadnej karty postaci, a zainteresowanych widze tylko 2: Vasquez i lancelot.
Z drugiej strony mysle, ze limit graczy 4-5 bedzie prawidlowy (zastanowie sie jeszcze ktora z tych liczb :-P ).

Myślę, że wszyscy oczekiwali kiedy się pojawisz :) wszyscy chcięli zobaczyć jakie są Twoje wymagania itp. Myślę, że zainteresowanych jest mimo wszystko więcej, tylko nie wszyscy uczestniczyli w "rozmowie".
Dlatego prosiłbym Cię byś w wolnej chwili założył nowy temat: "PBF by Szaraq" gdzie znajdą się wszystkie potrzebne informacje dla graczy. Większość jest już w tym poście ale np. móglbyś poinformować nas czy gra będzie prowadzona wspólnie przez drużynę, czy może każdy podąża w świecie własną ścieżką a ich losy będą się poprostu przeplatać ?

Poza tym jeśli razem to nie rozumiem troszkę tego założenia z max 3 poziomowymi postaciami. Bo troszkę drużyna w której jest 1 kręgowy i 3 kręgowy adept ma już pewne rozbieżności :) Ja osobiście jestem za 1 kręgową postacią... niech historia buduje się od nowa...
 
 
 
Szaraq 
Czeladnik VI Kręgu


Wiek: 36
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 236
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-07-20, 15:54   

Tzn. ja juz jestem przyzwyczajony do rozbieznosci w poziomach, bo jak u mnie ktos gra 6 kregowa postacia, a inny chce zaczac inna, to musi zaczynac od 1, wiec mam nawet jak widac rozbieznosc 5 kregow. To, nie przecze, jest ciezkie do poprowadzenia, chociazby z powodu wielkosci przeciwnikow - stwory dla 1-"kregowca" beda wrecz wyrzynane przez 6-kregowego, a dla 6 beda o wiele za ciezkie dla 1. Ale to juz jest sprawa graczy jak taktyke walki ustalic, zeby wszyscy przezyli.
Ale wracajac do tematu, to ok - mi pasuje 1 krag.

Wspomniany temat zalozylem w dziale: "play by forum".

Ponadto Vasquez potrzebuje jakiegos miejsca, w ktorym moglbym umieszczac wszelkie pomoce dla graczy oraz ew. (chociaz zastanawiam sie czy to bedzie mialo sens) muzyke.
_________________
Pozdrawiam
Szaraq
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-21, 00:33   

Szaraq napisał/a:
Dobra, wróciłem z wyjazdu i, jak ktoś (chyba Lancelot) dużo wyżej napisał, faktycznie jestem załamany wielkością waszych ustaleń :-P .


Powiem tak!

Bój Się Boga Nareszcie!:)

Tak to ja śmiałem zabierać głos mówiąc, że w sprawie PBF, od kiedy wyjechałeś niewiele się stało i sprawa tkwi albo w punkcie wyjścia albo się wręcz uwsteczniła niestety. A uwstecznić się mogła, dlatego że czas ten wskazuje jednoznacznie, że PBF nie budzi zainteresowania wśród ludzi na forum.

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
Ale w sumie może i macie racje, ze to ja wszystko powinienem ustalać, tyle ze mnie nie było przez ten czas i nie było jak się z wami skontaktować.


Ja uważam, że to powinien być dialog między graczami, ustalenie wspólnego stanowiska, wyłożenie go MG, podjęcie próby sformułowania razem z MG koncepcji gry, która by zadowoliła jak największą ilość zainteresowanych(bądź wciąż obojętnych). Jednakże jak już podkreślałem, Twoja nieobecność to czas letargu całkowitego w temacie i zastoju. Więc Jesteś, wróciłeś, chwała Ci za to, Więc decyduj, bo Gracze milczeniem zrezygnowali jak widzisz z prawa głosu.

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
W kwestii doświadczenia Ajfel - to ja tez wyżej pisałem, ze, co prawda w RPGi gram od początku podstawówki, to przez neta moje doświadczenie jest niemalże zerowe. Ale i tak myślę, ze mogę spróbować (o ile wciąż nie znajdzie się inny kandydat, któremu bez gadania powtarzam ustąpię).


Załamujecie mnie. To jest całe podejście do inicjatywy. Wychodzi na to, że zarówno Ty jak i Vasquez21 zainteresowani jesteście z braku innych zainteresowanych. Czyli jakby nie było to z chęci gry zostałem sam? Dobrze zrozumiałem? Myślę, że tak:/

Doświadczenie można zdobyć. A o poziomie rozrywki, jakie to daje to nie wiem, czemu wszyscy doskonale wiedzą, że to słaba rozrywka nie mając pojęcia o tym skoro nie grali w ten sposób!

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
W kwestii kontrargumentów do PBFów przez klika - ja sam uważam, ze gra przez net jest o wiele gorsza od gry na żywca, ale tez zawsze jakąś zabawa. Ponadto argument o "zbiorze potarganych postow" jest kompletnie bezsensowny - prowadziłem przez jakiś czas pewnego PBFa i u mnie gracze zamieszczali barwniejsze i rozleglejsze opisy od samego MG (mnie :-P )...


Wspaniale po prostu! Sceptyczny MG. Klik ma dużo racji w tym, co napisał na temat PBF. Jednak załamywanie rąk i stwierdzanie: "Po co się angażować, jeśli i tak wyjdzie z tego kicha". To najgorsze, co można na początku założyć. Więc jeśli jedyny do tej pory MG, który zdecydował się z braku innych chętnych, zamierza poprowadzić dwojgu Graczom, którzy tak świetnie dogadywali się na forum, że aż Gerion musiał interweniować to może powiem tak.

Dajmy sobie spokój Panowie!

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
Tutaj mamy 2 opcje: albo zaczynamy jak najszybciej, jak juz skończymy wszelkie formalności (myślę, ze zajmie nam to kilka dni) i gramy do 7 sierpnia (kolejny wyjazd);


Proponuje nie stawiać na szybkość, w której zginie chęć i koncept tylko na rzeczowe i z zapałem zabranie się do sprawy w nieco większym gronie niż 3 osoby(licząc MG) jak sam Szaraq stwierdziłeś. Dobrze by tez było, aby te 3 osoby, które są określiły czy robią PBF z chęci, ciekawości, czy dlatego że się poczuwają do tego, aby inicjatywa nie upadła z braku innych opcji. Jeżeli kierujecie się wyłącznie tym ostatnim to ja nie wróżę długiej i pieczołowitej gry:/

Przerwy nieważne. Ważne żeby się zaczęło coś z tym wreszcie naprawdę dziać oprócz ciągnięcia ludzi za język żeby się bez emocjonalnie i bez zainteresowania tematem wypowiedzieli, chociaż:)

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
albo zaczynamy dopiero we wrześniu (niby mamy pewność, ze nikt nam nie wyjedzie na wakacje i nie biedzie trza przerywać przez moje wyjazdy), ale jak dla mnie gorsza opcja, bo to juz się szkoła zaczyna i będę miał o wiele mniej czasu (jak w ogóle cos znajdę). Wiec ja bym obstawał za 1 opcja, tylko podajcie mi daty waszych najbliższych wyjazdów.


Przyznaje, że druga opcja dopełniła czary goryczy mówiąc, że jeśli nawet zaczniemy teraz to i tak do września skończymy. Uważam, że to na tyle krótki czas, że nie zdążymy się nawet dobrze rozkręcić i w sumie kończąc we wrześniu każdy będzie zawiedziony, na jakim etapie jest gra i do koncepcji nie będzie powrotu. Tak czuje. Choć bym tego nie chciał.

PS.: Żadnych wyjazdów nie przewiduje:) Oby coś to dało:)

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
mógłbym napisać epopeje na temat moich odstępstw od podręcznikowego podejścia do świata


Coraz bardziej mnie martwi to, że z taką wręcz dumą to podkreślasz:/ Na mnie wpływa to wręcz zniechęcająco do podjęcia gry. Cóż mogę rzec. Jesteś jedynym MG chętnym do prowadzenia. Ciekawe jak długo wytrzymam Twoje epopeje odstępstw w praktyce, którą będzie rozgrywka PBF.

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
Na pewno biorąc pod uwagę wasza wcześniejsza dyskusje o adeptach, to musze tu gorąco poprzeć, Vasqueza, bo u mnie adept wzbudza wielka sensacje, a jak w ogole jest na kręgu powyżej 6 to juz wszyscy mu pokłony bija :-) .


Miło, że jesteście tacy zgodni. Wszystko z umiarem i bez przesady. Oby się nie okazało, że jesteśmy jedynymi adeptami, jakich można napotkać podczas podróży i to w dodatku, którzy podróżują razem:D

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
podkreślam, ze skróconej, bo cala historie postaci u mnie gracze wymyślają podczas gry


Najlepiej daj jakąś przykładową postać z opisem:) proporcja w opisie między historią a charakterem na razie jawi mi się tak: historia 20%, charakter 40%, wygląd 40%.

Co do opisu charakteru w kontekście PL to oki.

W temacie EDCG i kart postaci to niech każdy zrobi poprawnie dane postaci i zapisze je w pliku, które Szaraq będzie w stanie odczytać. Tyle.

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
max 3 krąg;


Spoko. Ty decydujesz.

Szaraq napisał/a:
zastrzegam sobie prawo do wszelkich zmian, wprowadzonych w karcie bohatera, jeżeli nie biedzie mi cos do szkicu przygody pasowało (oczywiście po wcześniejszym poinformowaniu o tym gracza).


Podaj przykład, bo jakoś nie wiem, co takiego możesz zmienić w karcie postaci w trakcie gry, aby dopasować to do rozgrywki.

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
Hmm... Mam chwilowo plany 2-3 dni, ale jeszcze zobaczymy jak nam wyjdzie.


Dla mnie oki. Rozsądny czas.

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
Nie no a serio, to nie czaję się, co autor miał na myśli - standardowa mechanika ED1, z uwzględnieniem wszystkich parametrów


Miałem na myśli to żebyś powiedział czy poprowadzisz to opisowo czy będziesz ciskał sobie kostkami w imieniu Graczy:)

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
Właśnie - w tym miejscu chciałbym poprosić graczy o deklaracje, kto ma ochotę na taka grę. Bo chwilowo nie otrzymałem żadnej karty postaci, a zainteresowanych widzę tylko 2: Vasquez i Lancelot.


Przypominam, że Vasquez21 zadeklarował się tylko wtedy, kiedy nie będzie chętnych. Wolałbym, aby każdy, kto gra angażował się z chęci do takiej gry a nie z tego, że nikt nie chce grać. Więc On się zobowiązał dla podtrzymania tematu.

*************************************************************************

Szaraq napisał/a:
Z drugiej strony myślę, ze limit graczy 4-5 będzie prawidłowy (zastanowię się jeszcze, która z tych liczb :-P ).


Limit logiczny:) Ciekawe czy ktoś się pojawi, kto będzie chciał dopełnić skład graczy choćby do minimum, 4 które wskazałeś. Na razie jak widzę zainteresowanie na forum to wątpię. Proponuje, więc określić termin, do którego czekamy na chętnych.
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
sir_lancelot 
Czeladnik VI Kręgu
Sir Lancelot


Wiek: 42
Dołączył: 28 Cze 2006
Posty: 304
Skąd: Iława
Wysłany: 2006-07-21, 00:46   

Vasquez21 napisał/a:
Myślę, że wszyscy oczekiwali, kiedy się pojawisz:) wszyscy chcieli zobaczyć, jakie są Twoje wymagania itp.


Prawda:) Niektóre z nich, zwłaszcza te mówiące o słabych perspektywach rozgrywki, zwłaszcza w czasie, mnie osobiście zawiodły, ale zobaczymy, co dalej.

****************************************************************************

Vasquez21 napisał/a:
Myślę, że zainteresowanych jest mimo wszystko więcej, tylko nie wszyscy uczestniczyli w "rozmowie".


Oby. Choć skoro byli takowi to szczeże powiem zawiedli w przygotowawczym etapie do gry. Gdyby byli zainteresowani, aby wszystko wyszło dobrze i każdy miał dobrą zabawę tak naprawdę to tknęliby, chociaż ten temat. A tak się nie stało jak wszyscy wiemy.

*************************************************************************

Vasquez21 napisał/a:
mógłbyś poinformować nas czy gra będzie prowadzona wspólnie przez drużynę, czy może każdy podąża w świecie własną ścieżką a ich losy będą się po prostu przeplatać ?


To jest ważna informacja, którą powinieneś zachować bezwzględnie dla siebie, aby nie psuć nam wszystkim zabawy zaraz na początku! Wielka niewiadoma w formie czy mam do czynienia z NPC czy z Graczem to tez część klimatu tego typu rozgrywki:) Napisz, więc wszystkie potrzebne info a to zostaw dla siebie!:)

*************************************************************************

Co do kręgu, jaki obierzesz dla Postaci graczy w rozgrywce to masz wolną rękę. Ja się nie upieram ani przy 1 kręgu ani przy 3 kręgu ani nawet przy równości kręgów wszystkich graczy. Jak Gracz dobrze uzasadni historią swój krąg to niech ma i 5 krąg:) Serio:)
_________________
http://www.myspace.com/sobiewolaclub

http://www.sobiewola.pl/
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo