Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Sethariel
2008-12-25, 14:27
Prawdziwy Wzorzec grupy.
Autor Wiadomość
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-09-04, 18:10   Prawdziwy Wzorzec grupy.

Witam.

Na ostatniej sesji, postacie spotkały się w końcu (jeszcze tylko jeden gdzieś tam włóczy się po Landis i Kara Fahd) w wiosce wietrzniaków, rodzinnym miejscu jednego z bohaterów. No i miałem wszystko przygotowane, całe piękne opisy zachowania się grona wietrzniaków, z chęcią robienia psot i figli, a na koniec tego wszystkiego duży coroczny festyn z okazji udanych zbiorów jagód i wyprodukowania wina. A tu gracze mi psikusa zrobili, bo zaczęli gadać o najbliższych planach, o zakończeniu niektórych wątków aż w końcu o pokonaniu Horrora, który zalazł im i Barsawii za skórę.

No i postanowili stworzyć drużynę. Po szybkim przewertowaniu Magii i Księgi Wiedzy udało się odnaleźć odpowiednie rozdziały traktujące o tym rytuale. Nazwali się "Wędrowcy Taamiego" od Imienia wietrzniaka i od tego, że właściwie cały czas podróżują. A jakie propozycje czasem były :). Później stworzyli symbol grupy na którym widnieją fujarka (nie pytajcie), kowadło i skrzydła. Każdy wybrał sobie przedmiot wzorca. Ork wojownik kolczyk w nosie, krasnolud zbrojmistrz koralik, których ma więcej wplecionych w brodę i wietrzniak iluzjonista zdobioną bransoletę.

Później poszli w głuszę lasu, do jakieś jaskini gdzie rozpali ogień, aby nikt im nie przeszkodził Taami żucił zaklęcie "Nikogo tui nie ma". Każdy z nich obnarzył miejsca, w których zrobili sobie tatuaże z symbolem grupy. I w takim miejscu odprawili Rytuał nadania Imienia oraz Pokój Krwii. Fajny nastrój się pojawił, gdy każdy z graczy zaczął po kolei odczytywać inkantacje.

Czas przejść do meritum. Otóż ciekawi mnie czy ktoś z was forumowiczów brał udział w takim rytuale w ED? Albo czy gracze któregoś z Mistrzów Gry także stworzyli swoją drużynę? Jeśli tak to niech się podzieli ceami, jakie sobie ta drużyna obrała.
Albo jeszcze inaczej, czy często podczas przygód pojawia się taka drużyna? Bo u mnie to chyba nigdy. Przynajmniej nie przypominam sobie teraz, abym kiedyś taką stworzył, lub spotkał w jakiejś gotowej, przeprowadzonej przeze mnie przygodzie.

No i oczywiście kilka pytań technicznych. ;-) Cytat z 1ed. "Członkowie drużyny, którzy stworzyli jej prawdziwy wzorzec, mogą wplatać wątki łączące ich prawdziwe wzorce z prawdziwym wzorcem grupy. Wątki te można wykorzystywać do zwiększania talentów, umiejętności luub innych cech bohaterów." No i dalej jest tabelka, że można taki wątek mieć na 5 poziomie za PL. I właśnie, zakładając, że postać posiada już ten 5 poziom, to oznacza, że może podnieść o pięć jedną cechę, talent itd. Czy może np. podnieść pięć talentów o 1? Lub 3 o jeden a jeden o 2?
Drugie: Czy prawdziwy wzorzec drużyny jest przetrzymywany w Symbolu Grupy, czy jest on podzielony pomiędzy przedmioty wzorca postaci?
Trzecie: Czy przedmiotem wzorca postaci może być przedmiot wątkowy? Tzn. przedmiotem, który mają zrobić?

Pozdrawiam i sorry za długość. ;-)
_________________
Habibsite.pl
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2007-09-04, 19:28   

Odpowiedzi na pytania

Po pierwsze, to ile talentów, zdolności itd. można poprzez utkanie wątku ponieść zależy od rodzaju przedmiotu wzorca do którego tkamy wątek. Są trzy rodzaje: Pomniejszy, Znaczący i Główny. Utkany wątek do pomniejszego pozwala podwyższyć sobie jedną rzecz, do Znaczącego trzy rzeczy a do Głównego aż 5 rzeczy. Bonus wynikający z utkanego wątku zależy od jego poziomu, 5 poziom wątku uprawnia do bonusu +5. Maksymalny poziom wątku zależy od rodzaju przedmiotu wzorca. Pomniejszy (czyli taki jaki jest przy grupowych przedmiotach wzorca ) pozwala na maksimum 5 poziom wątku, Znaczący pozwala już na maksimum 9 poziom i Główny na maksimum równe 15.

Drugie: Prawdziwym wzorcem grupy są wszyscy jej członkowie razem :) Te przedmioty tworzone przez postaci podczas rytuału nie są ich przedmiotami wzorca, są przedmiotami wzorca grupy. Poprzez te przedmioty można badać prawdziwy wzorzec drużyny.

Trzecie: Prawdopodobnie może, ale rytuał wtedy by się znacząco wydłużył (stworzenie przedmiotu wątkowego trwa minimum miesiąc), trzeba pamiętać, że nie może to być jakiś nasz stary przedmiot wzorca, bo tworzony przedmiot wzorca ma być przedmiotem wzorca drużyny.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2007-09-04, 19:38, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-09-04, 21:10   

Generalnie jest tak jak mówisz, jednak wg zasad 1 edycji (nie wiem jak jest w classicu), za pomocą wzorca drużyny można sobie podnieść 5 współczynników, talentów itd. o 5 poziomów każdy. Jest to wyjątek od normalnych zasad przedmiotów wzorca.
Moi gracze też stworzyli drużynę nazwali się Mściciele z Domgaru. Domgar to taki kaer w którym przeżyli kilka sesji, które chyba najbardziej utkwiły im w pamięci.
Przewinęły się u mnie 2 nazwane drużyny, jednej już sam nie pamiętam, tylko tyle że była potężna i gracze pmagali im zniszczyć jakiegoś Horrora. Druga miała nazwę Sprawiedliwość dla wszystkich i była złożona z samych orków. Jeden z graczy nawiązał z jednym z orków nawet bardzo dobre kontakty

Przedmiotem wzorca grupy może być przedmiot wątkowy.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2007-09-04, 21:30   

mystic napisał/a:
Generalnie jest tak jak mówisz, jednak wg zasad 1 edycji (nie wiem jak jest w classicu), za pomocą wzorca drużyny można sobie podnieść 5 współczynników, talentów itd. o 5 poziomów każdy. Jest to wyjątek od normalnych zasad przedmiotów wzorca.


To by się zgadzało, tyle, że mechanicznie to inaczej wygląda. Ustępstwo od zasad odnosi się ilości możliwych wątków do wplecenia w przedmiot wzorca. Normalnie można tylko 1 wątek wpleść. W przedmiotach wzorca grupy można takich wątków już mieć 5 a co za tym idzie można podnieść 5 rzeczy (każdy wątek podnosi jedną rzecz, jako, że przedmioty wzorca są pomniejsze). Gdyby tak przedmioty wzorca grupy mogłyby być jeszcze znaczącymi oznaczałoby to że możnaby było podnieść rzeczy 15 (5 wątków x 3 możliwości bonusów)... Ale generalnie z przedmiotami wzorca grupy 1 wątek = bonus do 1 rzeczy, można mieć 5 wątków z przedmiotu wzorca grupy.



Ja szczerze powiedziawszy jeszcze nie uczestniczyłem w takim rytuale, ani jako gracz ani jako MG. Wprowadzam jednak od czasu do czasu wzorce grupy u NPC-ów. I tak np. w Travarze wszyscy zbrojmistrzowie ze starszyzny pewnej kuźni połączeni są wątkami z wzorcem własnej grupy. Poza tym prowadziłem "Splugawionych", gdzie wzorzec grupy również się pojawiał...

Tak na marginesie, czy też uważacie, że wątki wplecione we wzorzec grupy działają tylko jeżeli osoba z takim wątkiem działa z drużyną lub dla jej dobra? Więc, jeżeli np. ktoś z drużyny zadziała przeciw niej, bonusy z wątków nie będą działać...
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2007-09-05, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2007-09-04, 23:46   

Sethariel napisał/a:
Po pierwsze, to ile talentów, zdolności itd. można poprzez utkanie wątku ponieść zależy od rodzaju przedmiotu wzorca do którego tkamy wątek. Są trzy rodzaje: Pomniejszy, Znaczący i Główny. Utkany wątek do pomniejszego pozwala podwyższyć sobie jedną rzecz, do Znaczącego trzy rzeczy a do Głównego aż 5 rzeczy. Bonus wynikający z utkanego wątku zależy od jego poziomu, 5 poziom wątku uprawnia do bonusu +5. Maksymalny poziom wątku zależy od rodzaju przedmiotu wzorca. Pomniejszy (czyli taki jaki jest przy grupowych przedmiotach wzorca ) pozwala na maksimum 5 poziom wątku, Znaczący pozwala już na maksimum 9 poziom i Główny na maksimum równe 15.

Faktycznie, nie pomyślałem żeby połączyć jedno z drugim.
Poza tym to tworzy się tam tylko pomniejszy przedmiot wzorca, czyli pozwala na max 5 poziom wątku. Nigdzie nie jest napisane, że ten przedmiot mógłby stać się znaczącym czy głównym. Nigdzie przy opisie tworzenia prawdziwego wzorca grupy, bo oczywiście jest tam wcześniej akapit o wszystkich tych rodzajach przedmiotów wzorca.
Cytat:
Generalnie jest tak jak mówisz, jednak wg zasad 1 edycji (nie wiem jak jest w classicu), za pomocą wzorca drużyny można sobie podnieść 5 współczynników, talentów itd. o 5 poziomów każdy. Jest to wyjątek od normalnych zasad przedmiotów wzorca.

Jak dla mnie to postacie wtedy stałyby się zbyt potężne. Poza tym nigdzie nie widziałem aby gdzieś było tak to zapiosane, ani tak jak ja myślałem, że do pięciu poziomów jeden talent itd.

Pozdrawiam
_________________
Habibsite.pl
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2007-09-05, 18:06   

str. 52 Księgi wiedzy do 1 ed. Przeczytaj uważnie podrozdziały Poświęcenie punktów legend i Ograniczenia magii wątków wzorców grupy
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2007-09-11, 13:12   

Moja drużyna stworzyła Drużynę. Pomysłów na Imię było wiele, (chwilowo nie mogłem znaleźć ich spisu), ostatecznie wybrano nazwę Wieczni Wędrowcy. W skład drużyny wchodzi dwóch BG i jeden BN. Kolejny BG nie stanowi części Drużyny, choć może z czasem się to zmieni.

Tak wygląda symbol WW - http://www.artofcreation....us/emblemat.jpg

Mimo, że prowadzę tę kampanię od ośmiu lat, mam wrażenie, że decyzja o tworzeniu drużyny była zbyt pochopna. Niestety, przez niezgodność charakterów i szukani9u różnych celów niemal doszło do rozłamu w jej szeregach.
Ostatnio zmieniony przez Cryingorc 2007-09-11, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2008-11-24, 23:14   

Gracze u mnie planują stworzyć wzorzec drużyny i w związku z tym padło na ostatniej sesji takie pytanie: czy połączenie wzorcem daje coś oprócz bonusów do talentów/obrony/itp.? a konkretniej: czy można np. przy pomocy wzorca drużyny wyśledzić jakiegoś jej porwanego członka?

I bardziej techniczne pytanie mam: jak powstają potężniejsze (Znaczące i Główne) przedmioty wzorca drużyny? :-P
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2008-11-24, 23:31   

Należałoby opracować/wynaleźć stosowne zaklęcie z elemntem detetkcji. Albo skorzystać z mocy duchs sprzymierzonego (Ally Spirit) (siła minm 5) która się zwie "Find". Duch zwykle odnajduje to co jest całością części, jaka mu pod nos zostałą podsunięta...więc może...

Co do głównych/znaczących/pomniejszych przedmiotów wzorca drużyny - albo jestem niedoedukowany albo źle sądzę - ale przedmiot wzorca drużyny, ten jedyny jest po prostu głównym od razu. Poza tym każdy adept robi swój przedmiot wzorca drużyny również.

pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2008-11-24, 23:34   

Czyli każdy członek może dostrajać się do swojego (pomniejszego) i do drużynowego?

A ten drużynowy mieści ile wątków? Dla każdego członka max, czy suma wątków dotkanych przez członków razem nie może przekroczyć max?
 
 
razan 
Czeladnik V Kręgu


Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-11-25, 01:12   

Niema czegoś takiego jak przedmiot Główny wzorca drużyny, każdy ma swój Pomniejszy Przedmiot i tylko dzięki niemu dostraja się do WZORCA DRUŻYNY (wyłącznie astralny twór), te pomniejsze przedmioty wzorca są tylko łącznikiem, nie dostrajamy się do nich tylko dzięki nim. Wzorzec Drużyny to połączenie Prawdziwych Wzorców wszystkich członków Drużyny.
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2008-11-25, 09:16   

Dokładanie tak jak pisze Razan. Trochę pokręciłem, cóż pamięć już nie ta :)

pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo