Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Sethariel
2008-12-25, 14:27
Wzorzec druzyny / Strzaskanie kosci
Autor Wiadomość
razan 
Czeladnik V Kręgu


Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-11-11, 04:02   Wzorzec druzyny / Strzaskanie kosci

W przypadku czarów, które umożliwiają kilka testow efektu w tej samej rundzie (wersja classic) np: strzaskanie kosci przy odpowiednim sukcesie, czy wystarczy uzyc talentu moc woli tylko raz, otrzymujac 1 punkt wyczerpania, by miec z niego bonus do wszystkich testow efektu w tej rundzie czy trzeba uzyc do kazdego osobno?

Czy dzieki wzorcowi druzyny mozna podniesc talent Wytrzymalosc (Durability)?
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-11-21, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2008-11-11, 11:50   

Każde użycie Mocy Woli wymaga wyczerpania, więc owszem, za każdy test w którym użyto Talentu uzyskujemy jedno obrażenie.

Co do drugiego pytania, to raczej nie. Chociaż pewności mieć nie mogę.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-11, 12:01   

Nie mam classica, ale w 1 edycji nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwiększyć wytrzymałość. A co do pierwszego to zgadzam się z przedmówcą.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2008-11-11, 12:10   

Meh, jak zaznaczałem, nie pamiętam tego na 100%, ale Wytrzymałości bodajże nie obejmowała możliwość podnoszenia Talentów dzięki dostrajaniu się do Prawdziwego Wzorca. Trochę byłoby to przesadzone, a poza tym Wytrzymałość czerpie z magii dyscypliny i wzorca samego adepta. Logicznym byłoby, gdyby nie umożliwiało to połączenia z wzorcem grupy.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 40
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-11, 12:29   

No i mi chłopaki klina zabijacie, bo "od zawsze" uważaliśmy i graliśmy tak, że talentu Wytrzymałość podnosić nie można. Przeglądam podręczniki, patrzę i żadnych referencji jednak podać nie mogę, bo ani słowa o tym nie znajduję (może szukam niezbyt dokładnie...).

Co jednak stoi za tym, aby zabronić podnoszenia talentu Wytrzymałość dzięki magii wątków?

Wyobraźmy sobie trollowego Wojownika o imieniu Orrguth, który zdobył przedmiot wzorca swego głównego antagonisty (jakos często się to słowo na forum pojawia...) orkowego Kawalerzysty Ulaga. Orrguth zdobywa przedmiot wzorca Ulaga oraz poznaje odpowiednie tajniki, po czym tka wątek trzeciego poziomu podnosząc o trzy stopnie talent Wytrzymałość i wyrusza, aby go pokonać. Zdarza się tak, że Ulag, w przeciwieństwie do naszego trolla nie podróżuje sam, lecz z dwójką innych adeptów i kilkoma innymi Dawcami Imion z jego plemienia. Załóżmy sytuację, że Orrguth postanawia wyzwać Ulaga na pojedynek, a ten przyjmuje wyzwanie. Walka jest zacięta i ostra - w końcu walczą o swe życie. Oboje odnoszą poważne rany, lecz Orrguth w końcu zadaje ostateczny cios, który ma uniemożliwić sprowadzenie Ulaga z zaświatów. I co się dzieje? W chwili śmierci wątek ulega rozpleceniu i okazuje się, że obrażenie, które odniósł Orrguth przekraczają znacznie jego próg życia, w związku z czym po chwili troll dołącza do Ulaga na łonie Pasji. Kompani Ulaga mogliby mu to dodatkowo ułatwić.

Jeśli wątek miałby pochodzić z wzorca grupy to też jest pewien problem, bo takie wątki raz działają raz nie i też mogłoby się okazać, że nasz bohater nagle umiera, bo wątek przestał być z jakichś powodów aktywny.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2008-11-11, 12:46, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2008-11-11, 12:49   

Jak najbardziej można podnieść Wytrzymałość poprzez dostrojenie się Wzorca Drużyny, czy innego Wzorca (np. miejsca). Jest 6 rzeczy które można podnosić dostrojeniem się do jakiegoś wzorca: obrona fizyczna, obrona magiczna, obrona społeczna, próg ran, pancerz duchowy i 1 dowolny talent (ANY one talent).

Zresztą gdzieś w dodatkach chyba nawet widziałem jakąś postać z dostrojonym do wytrzymałości wątkiem.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-11-11, 12:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 40
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-11, 13:02   

Przejrzałem Q&A i znalazłem sformułowania, które wskazują na to, że Wytrzymałość można w taki sposób podnosić...

Jednak nadal możliwe konsekwencje skłaniają mnie do tego, by uważać to za wyjątek.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2008-11-11, 13:48   

sirserafin napisał/a:

Jednak nadal możliwe konsekwencje skłaniają mnie do tego, by uważać to za wyjątek.


Podobne konsekwencje jak opisywałeś mogą wystąpić przy Drewnianej Skórze, gdy wojownik dość dużo wyrzuci na teście a po wyczerpującej walce nie zdąży, przed zakończeniem się działania talentu, wyleczyć obrażeń.

Lub nawet w podobnej sytuacji co opisałeś. Wojownik by wzmocnić się w walce z wrogiem zdobywa jego przedmiot wzorca i dostraja swoją Drewnianą skórę do wzorca przeciwnika. Po walce, gdy przeciwnik pada okazuje się, że wątek przestaje działać a Drewniana skóra kończy działanie wcześniej niż planowane wcześniej poziom talentu godzin.

Co do dostrojenia talentu Wytrzymałość do jakiegoś wzorca to pojawiły się już na moich sesjach takie postaci (NPC). Jeden NPC jako przyjaciel, drugi NPC jako wróg.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-11-11, 14:49, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-11, 15:57   

Przymusu nie ma przecież. Jak chcesz ryzykować twoja sprawa.
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 40
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-11, 16:06   

Interpretacja mówiąca, że nie można podnosić Wytrzymałości używając magii wątków wzięła się, jeśli dobrze pamiętam, z pewnego artykułu, w którym autor wyjaśniał znaczenie podstawowych i bardziej skomplikowanych pojęć z mechaniki i świata systemu ED.

Chodziło o to, że utkany wątek zwiększa, tak samo jak to robią niektóre magiczne przedmioty/skarby, STOPIEŃ talentu a nie jego POZIOM.

Co to znaczy? Ano mianowicie znaczy to, że na przykład, posiadając talent Unik na POZIOMIE (rank) 5 oraz, na przykład, wątek drużyny utkany dla tego talentu na POZIOMIE (thread rank) 5, zwiększa się jego STOPIEŃ (step) o 5. Czyli: nadal możemy wykonać tylko 5 uników w ciągu rundy, ale robimy to posługując się lepszymi kostkami.

Idąc tą drogą... gdybyśmy wybrali talent Tkanie Wątków to nie moglibyśmy posiadać o 5 więcej aktywnych wątków, a jedynie łatwiej byłoby nam je tkać. A co z Wytrzymałością o której mowa? Skoro MOC (brak mi jakiegoś innego słowa, którego mógłby w tym miejscu uzyć) (nazwijmy ją "moc ilościowa", bo oznacza zwiększanie liczny użyć na rundę, obszaru i czasu działania) talentów zwiększa się poprzez podnoszenie ich POZIOMÓW, a zwiększenie STOPNIA oznacza jedynie łatwiejsze ich wykorzystywanie to podnoszenie Wytrzymałości okazuje się bez sensu, bo tam nic by nam nie wzrosło. Tak samo w przypadku Rytuału Karmicznego - zwiększenie stopnia nie przynosi żadnego efektu, bo opis tego talentu odwołuje się do jego POZIOMU.

A co do Drewnianej Skóry z przykładu Setha - długość godzin działania talentu liczona w godzinach również nie ulega zwiększeniu, więc talent nie może skończyć się przedwcześnie dlatego, że wątek został rozpleniony, a sam wynik testu, moim zdaniem utrzymywałby się nawet po rozpleceniu wątku. A że działanie tego talentu może skutkować śmiercią wie o tym każdy Wojownik :-) ale wie też, że talent ten go od tej śmierci zwykle o krok oddala.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2008-11-11, 16:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
razan 
Czeladnik V Kręgu


Dołączył: 16 Paź 2007
Posty: 143
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-11-11, 16:21   

Co do utkania Wytrzymalosci znalazlem w koncu opis, podniesienie odnosi sie do pozuiomu (rank) w Classicu.

"When the character interacts with the True pattern to which he has woven a thread, the thread rank increases the ability to which it is attached. In the case of talents, this increases the rank and affects everything that is based on the rank, such as the final step, or duration of the talent." strona 270 Players compendium, dzial Using Woven Threads
Ostatnio zmieniony przez razan 2008-11-11, 16:22, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 40
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-11, 16:44   

Tym krótkim cytatem razanie wywróciłeś mojego poprzedniego posta do góry nogami, ale oczywiście masz racje.

Pozdrawiam
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-11-12, 17:10   

No ja też nie wiem skąd to wziąłeś w w Księdze wiedzy pierwszoedycyjnej też wyraźnie stoi: zwiększyć poziom talentu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo