Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Sethariel
2008-12-25, 14:38
[EDC] Trolle, a Zwiadowca
Autor Wiadomość
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-06-08, 09:25   [EDC] Trolle, a Zwiadowca

Powiedzcie mi jak to widzicie. W Classicu, przy charakterystyce ras mamy akapit: najpopularniejsze Dyscypliny.
U Trolli (str 39) widnieje fragment: "Some trolls also follow such specialized Disciplines as Beastmaster, Cavalryman, Scout, Troubadour, and Weaponsmith."

Oczywiście w dalszej części podręcznika, przy jakiejkolwiek charakterystyce Zwiadowcy, ograniczenia rasowe to obsydianin i własnie troll.

Sądzę więc, że to po prostu błąd. Ale identycznie wręcz napisano w Mieszkańcach Barsawii II (str 105). Podejrzewam, że chłopaki z RedBrick zrobiły copy-paste i stąd ten błąd.

Pytam, bo tak do końca nie jestem przekonany, by troll nie mógł podążać ścieżką Zwiadowcy. Co stoi na przeszkodzie? Podkradanie się? Toż troll złodziej dostaje magię tego talentu na dzień dobry. Coś innego? Jak to widzicie i jak robicie u siebie?

pozdrawiam
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Vasquez21 
Administrator


Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 337
Skąd: Jaworzno
Wysłany: 2006-06-08, 09:41   

Osobiście biorąc pod uwagę to co napisano w wcześniejszych podręcznikach i podtrzymano w Classicu to to, iż ograniczenia rasowe, do końca nie powinny naszym graczom zabraniać możliwości danej konfiguracji. Aczkolwiek taki gracz powinnien sobie zdawać sprawę, że z jakiegoś powodu ograniczenia te zostały nałożone.

Co do samego Trolla zwiadowcy, to może chodzi właśnie o jego rozmiary, utrudniające skradanie się czy też ukrywanie.

W Classicu dochodzi jednak jeszcze jedna rzecz, że na dobrą sprawę sami precyzujemy jaką ścieżką będzie podążała nasza postać. Nie mówię teraz o samej dyscyplinie... ale tak jak jest to np. w przypadku Łucznika czy będzie on używał kuszy, czy może łuku... W przypadku zwiadowcy nie widzę powodu dla którego nie można by stworzyć takiego, który nie zważa na niebezpieczeństwa, byle tylko znaleźć swój cel... nie ukrywa się czy skrada... poprostu dąży do celu. Inna sprawa ile taka postać jest w stanie przeżyć :)
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-06-08, 09:50   

Vasquez21 napisał/a:
Co do samego Trolla zwiadowcy, to może chodzi właśnie o jego rozmiary, utrudniające skradanie się czy też ukrywanie.


Eee no własnie o to mi chodzi. Przecież Zwiadowca, technicznie rzecz biorąc, ma część tych samych talentów co Złodziej. A Złodziejem może być pierwszy lepszy troll (co mi zupełnie nie leży z ideą honoru tej rasy). Szukam właściwego uzasadnienia, ale nie znajduję.

pozdrawiam
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
ajfel 
Uczeń III Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 53
Skąd: Lublin
Wysłany: 2006-06-08, 10:39   Re: [EDC] Trolle, a Zwiadowca

Gerion napisał/a:

Sądzę więc, że to po prostu błąd.

Tak to dokładnie odbieram.
IMHO wśród trolli nie brakuje adeptów ścieżki Zwiadowcy.
 
 
 
lord.owca 
Czeladnik V Kręgu
Zagubiony


Wiek: 39
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 152
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-06-08, 15:15   

Troll o rozmiarach okolo 2,60 cm wzrostu waki okolo 200 kg byłby marnym zwiadowca. nawet biorac pod uwage magie ktora by mu w tym pomagala to i tak jest strasznie naciagane. zeby schowac tak wielkie cialo i podejsc do np wroga no coz powodzenia:P
ale jezeli rozwazyc zwiadowce jako tropiciela, przewodnika, czyli cos odrembnego, dystypline ktora kozysta z magii by odnajdywac droge, przeprowadzac innych, to by mialo rece i nogi bo raczej takie zastosowanie nie wymaga cichego chodzenia :mrgreen:

po przeczytaniu krutkiego opisu zwiadowcy w sciezkach adeptow powiem tak Troll nie rowna sie zwiadowca.
_________________
inkscape-tutorial.pl portfolio.dnginfo.pl
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-06-08, 15:42   

EDC praktycznie bez zmian wobec Ścieżek zapatruje się na tę Dyscyplinę.
Piszesz:
Cytat:
. zeby schowac tak wielkie cialo i podejsc do np wroga


Jak w takim razie wytłumaczysz najprostszą niekonsekwencję: trolla Złodzieja, który nie tylko "Podkrada się" do przeciwnika (talent Silent walk), ale atakuje go z zaskoczenia (talent: Surprise strike)?

O to mi chodzi, chyba rozumiesz. Dlatego odbieram obwarowanie Zwiadowcy ograniczeniami rasowymi, jako niekonsekwencję. Mam Ci porównać talenty Złodzieja i Zwiadowcy, czy sam poszukasz? ;-)

pozdrawiam
Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Misiołak 
Uczeń II Kręgu
Łakomiś


Wiek: 41
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 47
Skąd: Bydgoszcz/Londyn
Wysłany: 2006-06-08, 17:41   

Problem sprowadza się do tego, że większość (jeżeli nie wszystkie) ograniczenia dyscyplinarne są mocno naciągane i sztuczne. Do dziś zastanawia mnie, czemu t'skrang nie może być Władcą Zwierząt.
_________________
.:Rysunki:.:Blog:.
 
 
lord.owca 
Czeladnik V Kręgu
Zagubiony


Wiek: 39
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 152
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-06-08, 17:52   

kurcze w wydaniu polskim ED'ka trolle nie moga byc zlodziejami

Misiołak napisał/a:
Do dziś zastanawia mnie, czemu t'skrang nie może być Władcą Zwierząt.


tego to ja tez nie wiem niektore prawa podrecznikowe sa zaskakujace
_________________
inkscape-tutorial.pl portfolio.dnginfo.pl
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2008-12-29, 03:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Bragi 
Nowicjusz


Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 9
Wysłany: 2006-06-08, 18:27   

zastnawiająca jest nieco jedna sprawa, przecież nie każdy zwiadowca musi się ukrywać, równie dobrze może po prostu badać jakiś teren, lub zwyczajnie obserwować to co ma to zaobserwowania (nie zawsze z ukrycia), a również służyć jako tropiciel. Sądzę, że uzasadnianie tego rozmiarami jest po prostu głupie...co zresztą widać po wyżej wspomnianym złodziejskim przykładzie.
_________________
"Nie istnieje człowiek, sprawa, zjawisko, a nawet żadna rzecz, dopóty, dopóki w sposób swoisty nie zostały nazwane. Władzą jest więc moc swoistego nazywania ludzi, spraw, zjawisk i rzeczy tak, aby te określenia przyjęły się powszechnie."
 
 
lord.owca 
Czeladnik V Kręgu
Zagubiony


Wiek: 39
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 152
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-06-08, 21:28   

co do zlodzija to w wydaniu polskim jest ograniczenie: obsydjanin i troll

a co do zwiadowcy zgodnie z sciezkami adeptow:
jezeli nie bedzie ""lekko stapał" to moze sie nabawic kryzysu dystypliny.
zycie jako wtopienie sie w otoczenie, taki sam styl poruszania sie przyjkuje przy zwiadach po nie znanym otoczeniu gdzie moze czaic sie cos co cie zje
_________________
inkscape-tutorial.pl portfolio.dnginfo.pl
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2006-06-08, 22:12   

Bo w pierwszej edycji w obu wersjach polskiej i angielskiej troll nie mogl byc zlodziejem, rozmowa o classicu wiec pewnie tam juz moze byc zlodziejem.
 
 
lord.owca 
Czeladnik V Kręgu
Zagubiony


Wiek: 39
Dołączył: 23 Maj 2006
Posty: 152
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2006-06-08, 23:45   

no to strzelilem gafe wiec przepraszam za zamieszanie :oops:
_________________
inkscape-tutorial.pl portfolio.dnginfo.pl
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2006-06-08, 23:57   

Ten sie nie pomyli, kto nie robi nic ;)
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2006-06-09, 00:21   

Eeee Panowie. To ja dałem d@#y ;D
Oczywiście, że Zodziej ma ograniczenie rasowe trolla. We wszystkich edycjach. Mój bład.

Miałem na myśli Łowcę Horrorów z Podkradaniem się i Tropieniem (jak Zwiadowca), w którym w żadnej edycji nie wspomniano o ograniczeniu dla trolli. Nie wiem skąd mi się ten Złodziej przyczepił ;-)
Raz jeszcze przepraszam.

Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo