Poprzedni temat :: Następny temat
Walne bitwy w Earthdawnie
Autor Wiadomość
Dan 
Nowicjusz

Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 17
Skąd: Lubin
Wysłany: 2013-02-17, 12:41   Walne bitwy w Earthdawnie

Ma może ktoś dostęp lub wie gdzie mozna znaleźć jakieś fajne zasady do przeprowadzania masowych/walnych bitew w earthdawnie. Nie chodzi mi tu o skirmish kilkunastu stworów na kilku adeptów czy małego tłumku wieśniaków na kilkunastu łowców niewolnikow tylko o bitwy w których biorą udział tysiące czy dziesiatki tysięcy wojowników/żonierzy.

Najbardziej satysfakcjonowało by mnie rozwiązanie podobne do zasad z gry LOTR rpg firmy decipher z dodaku Helms deep. Jednak każde rozwiązanie gdzie gracze będa mieli realny wpływ na zwycięstwo lub przegraną w danej bitwie oraz gdzie dokładna taktyka i manewry będa się liczyć jest mile widziane.

Narazie korzystam z zasad walki powietrznej jest to jednak trochę zbyt uproszczone jeśli chodzi o wielkie wlane bitwy i nie daje ani mi ani moim graczom odpowiedniej satysfakcji jako dowódcom czy herosom dzieki którym ich strona ma odnieść zwycięstwo (lub porażkę).

Podobnie szukam fajnych zasad walki z tłumem. COś jak w siódmym morzu albo w QIN: warring states. Gdzie banda niewyszkolonych lub słabo wyszkolonych istot bedzie traktowana jak jeden organizm jeden przeciwnik mimo to będa pewnym (mniejszym lub większym) wyzwaniem/zagrożeniem dla adepta.

Za pomoc juz z góry dziękuję.


PS: proszę o zasady dla mechaniki ED. Użycie mechanik innych systemów nie wchodzi za bardzo w grę gdyż ja i moi gracze są purystami i wychodzimy z zalożenia że jeśli gramy w dany system to wykorzystujemy jego mechanikę plus ewętualnie jakies zasady domowe (choć te ostanie z rzadka).
_________________
For the coward there is no life for The hero there is no death - KAKITA

Tchórz nie zazna życia bohater nie zazna śmierci - KAKITA
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2014-08-22, 09:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2013-02-17, 23:12   

Niestety, wiele razy ten wątek był poruszany, ale nie spotkałem się z jakąś porządną mechaniką bitew. Pamiętam, że ktoś na starym forum RedBrick'a kiedyś wrzucił jakieś swoje zasady, ale nie wiem czy je mam, a w każdym razie nie mogę znaleźć. A co, planujesz jakieś większe bitwy w swojej Barsawii?
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Dan 
Nowicjusz

Dołączył: 09 Cze 2008
Posty: 17
Skąd: Lubin
Wysłany: 2013-02-18, 13:18   

Ja oagólnie prowadze bardzo bardzo epicko pozwalając garczom na robienie cudów więc biwty u mnie to nie skirmish z ogólną setką walczących po obu stronach tylko pitwa pełną gębą z manewrami, maszynami bojowymi, taktyką magią i tak dalej.

A co do planowanych bitew to mam kilka na oku. Mam nadzieję że w okolicy 6 kregu gracze znowu powróca do ardanyan gdzie będe mial zamiar poprowadzić oblężenie miasta przez albo terańskie siły albo czszkowe wilki.
_________________
For the coward there is no life for The hero there is no death - KAKITA

Tchórz nie zazna życia bohater nie zazna śmierci - KAKITA
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2013-02-22, 23:00   

Mechanika jest w 3ed. Traktuj jednostki jak okręty. Wyszukaj wątek w którym naszkicowałem dawno temu jeśli chcesz dodatkowych szczegółów.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-22, 09:09   

Proszę oto link do Małej Wojny, systemu bitew mojego autorstwa do dowolnego Fantasy, w tym jak najbardziej Earthdawna, może Ktoś skorzysta: https://docs.google.com/file/d/0B5Z8zUWbF27xX3FxdXljaVZZOWs/edit

Wszelkie uwagi mile widziane, jak Ktoś wypróbuje.

EDIT - 25.08.2014 16:45

Naprawdę Nikt nie pobrał Małej Wojny z linku wyżej? No nic, może jakieś uwagi się pojawią za jakiś czas. :-P
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2014-08-25, 17:02, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-08-25, 17:02   

Araven napisał/a:
Naprawdę Nikt nie pobrał Małej Wojny z linku wyżej? No nic, może jakieś uwagi się pojawią za jakiś czas. :-P


Podejrzewam, że większość aktywnych użytkowników forum ma już własne metody prowadzenia większych potyczek/bitew w Earthdawnie lub nie jest to dla nich ważny element gry (w końcu tematem są raczej nasi bohaterowie, a nie wielkie bitwy).
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2014-08-25, 17:24, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2014-08-25, 18:20   

Ja przejrzałem Twoje reguły, ale nie wgryzłem się jeszcze. Wyglądają fajnie. :)
Mi osobiście brakuje oficjalnych zasad walk masowych tym bardziej, że mamy zasady walk okrętów.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-25, 18:36   

Spoko, dzięki. Doskonale zdaję sobie sprawę, że bitwy są tylko elementem niektórych sesji i to rzadkim. Dlatego Mała Wojna, jest narzędziem dla MG. Ja mam kilka systemów bitew, ale zwykle używam Małej Wojny. Inne to zasady bitew z SW, lub zasady bitew z Age of Arthur, te są na Fate.

Edit: Czekam na jakieś uwagi, z ew. użycia MW w praktyce.
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-08-25, 19:57   

Araven napisał/a:
Inne to zasady bitew z SW, lub zasady bitew z Age of Arthur, te są na Fate.


Ja ostatnio korzystałem ze zmodyfikowanych zasad Savage Worlds.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-25, 20:12   

Jednak mnie system bitew z SW, odpowiada najmniej. Zrobiłem co mogłem, dałem link do Małej Wojny, jak Ktoś skorzysta fajnie, jak nie to trudno. :-D
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2014-08-29, 15:34   

Araven napisał/a:
Naprawdę Nikt nie pobrał Małej Wojny z linku wyżej? No nic, może jakieś uwagi się pojawią za jakiś czas.

Nie, dobre zasady są w podręcznikach. Zastąp okręty jednostkami i wszystko gra.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-29, 16:47   

Mnie do bitew lądowych, zasady walk okrętów nie pasują, nawet po zastąpieniu okrętów jednostkami.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2014-08-29, 17:06   

To dziwne, bo są identyczne z zasadami walki w ED.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-29, 17:16   

Zasady walki w ED dotyczą walki jeden na kilku, lub kilku na kilku. Ew. drużyna na kilkunastu przeciwników, tu jeszcze spokojnie się to sprawdza. Potyczki z kilkoma setkami walczących po każdej ze stron, z uwzględnieniem, terenu, rodzaju, wyszkolenia i uzbrojenia jednostek, zdolności dowódczych, morale, zwiadu i wielu innych czynników, wymagają czegoś więcej, niż reguły walki z ED.
Dla statków się sprawdzają i to bardzo dobrze, temu nie przeczę. Można je w wielkim uproszczeniu zastosować i do walk oddziałów. Ale są na to inne opcje.

A można wiedzieć jak Ty przeprowadzasz walki oddziałów na bazie walk okrętów? Jakiś link do opisu tych zasad mile widziany. Zauważ, też, ze nie próbuję nikomu nic narzucać, w tej kwestii.
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2014-08-29, 18:27   

IMO to system bitew jest dla picu. Sesje kręcą się wokół postaci graczy, jeśli te nie mają realnego wpływu na losy całej bitwy (nie są dowódcami) to zostaje skala mikro (czyli wg zasad podręcznikowych). A nawet jeśli są dowódcami to zawsze występuje jakiś niedobór informacji do podjęcia odpowiednich przeciwdziałań lub działania z wyprzedzeniem i nie ma się realnego wpływu na jednostki czy oddziały ergo zostaje storytelling i w sumie jak gram te kilkanaście lat to nigdy mi nie przeszkadzało, że wynik bitwy był taki czy inny i z góry zaplanowany. Adept czy nawet drużyna to kropla w morzu. Zabicie wrogiego dowódcy, skuteczne przeprowadzenie akcji dywersyjnej - OK, to może mieć wpływ na potoczenie się bitwy (mówię z perspektywy Gracza), rzucanie kilka godzin kostkami, żeby w real time sprawdzać jak idzie kilkudziesięciu oddziałom - bezsens.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2014-08-29, 18:28, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-08-29, 18:35   

Hm, Mała Wojna załatwia kwestię bitwy kilkoma rzutami. Wystarczą 2 serie rzutów po 3k20, z obliczeniami siły wojsk itd. maks 10 do 15 minut. Narzędzie uwzględnia wpływ Graczy jacy dowódcami nie są. (Mogą dokonać zwiadu, zabić wrogiego dowódcę i kilka innych działań podjąć, wpływających mniej czy bardziej na wynik starcia).

To nie system bitewny na kilka godzin. Bo nie o to chodzi. To narzędzie symulujące wynik bitwy, w bardzo szybki sposób. W Earthdawnie akurat, może być sporo możliwości do staczania bitew, czy z Theranami, czy z innym przeciwnikiem.

Widzę, że chyba nawet nie zajrzeliście do MW. Ok, można i tak.
Ostatnio zmieniony przez Araven 2014-08-29, 18:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-08-29, 22:05   

Każdy i tak zrobi po swojemu ;)

Ale zawsze miło, gdy jest więcej możliwości.

Problem jednak jest inny. Po części wspomniał o tym sirserafin. Sesje kręcą się wokół bohaterów, a świat Earthdawna jest na tyle wysoce magiczny, że największe i najważniejsze bitwy i tak rozstrzygają magiczne fenomeny i wyjątki (rytuały, zaklęcia, itd.). Wystarczy wspomnieć historię shivalahali V'strimon i tego, jak powstrzymała atak therańskich statków powietrznych, lub historię ataku Behemota na trolle ze Lśniących Szczytów. Albo (uwaga spoiler!) zniszczenie Vivane...
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2014-09-01, 21:38   

Araven napisał/a:
A można wiedzieć jak Ty przeprowadzasz walki oddziałów na bazie walk okrętów? Jakiś link do opisu tych zasad mile widziany. Zauważ, też, ze nie próbuję nikomu nic narzucać, w tej kwestii.

Przeszukaj forum, jest taki wątek, sam projekt w nim opisany spoczywa w szufladzie.

A jak przeprowadzam walki? Zamień "okręt" na "oddział" i masz całkiem dobry system, który nie wykracza poza mechanikę walki ED. A jakich rozmiarów są oddziały? Zależy od skali starcia.

Zamiast użerać się z jakimiś taktycznymi/strategicznymi obliczeniami i używać przeklętych k20, można rozegrać bitwę tak samo jak każdą inną walkę, tylko w większej skali.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-01, 22:43   

Przemyślałem to i faktycznie można to zrobić, na bazie walki okrętów. Jednakże taka walka kilku oddziałów potrwa znacznie dłużej, niż bitwa za pomocą MW. To zliczanie zajmuje około 1 minuty, czasem i w 10 sekund można, jak liczba zmiennych do zsumowania jest niewielka.

Są jednak sytuacje, gdzie fajniej rzucać za poszczególne oddziały, większy dramatyzm.

Dobrze mieć wybór jak napisał Sethariel, i kilka metod na rozgrywanie bitew. Można użyć jednego z nich albo połączyć np. 2 metody. Cała bitwa wg. jednego systemu, a starcie oddziału Graczu bardziej szczegółowo, na wzór walki okrętów.

Co do MW są opcjonalne zasady, umożliwiające zastąpienia 3k20 za pomocą 4k6 lub 3k10, co kto lubi.
 
 
Kosmit 
Czeladnik VIII Kręgu
MG z wyboru


Wiek: 32
Dołączył: 26 Gru 2010
Posty: 430
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-09-02, 00:05   

Z MW jest ten problem, że w ED są adepci, a oni potrafią znacznie boostować oddziały i nijak nie idzie tego uwzględnić :(
_________________
kosmitpaczy.pl
Zapraszam na mojego bloga.
 
 
Araven 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 20 Sie 2014
Posty: 49
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2014-09-02, 00:23   

E tam, wszystko można. Wystarczy dać bonus do dowodzenia (od 1 do 4) lub 2 opcja zwiększyć Wartość bojową oddziału np. od 10 do 50% w zależności od możliwości Adepta.
To tak na szybko.

MW ma być uniwersalna do bitew fantasy, nie tylko do bitew w Earthdawnie. :mrgreen:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo