Poprzedni temat :: Następny temat
[ED 1]Magiczne modyfikacje
Autor Wiadomość
Fenikson 
Nowicjusz

Dołączył: 11 Paź 2009
Posty: 19
Skąd: Północ
Wysłany: 2011-04-11, 22:38   [ED 1]Magiczne modyfikacje

Zgodnie z prośbą opiszę modyfikacje o których pisałem wcześniej w dziale fabularnym (topic "nauka w Barsawii"). Zaznaczam, choć to chyba oczywiste, że zmiany może destabilizują mechanikę, ale mi i ekipie pasują. Wrzucam w celach dyskusyjnych:

1) Modyfikacje zaklęć:
Mag może dowolnie modyfikować zaklęcia (tylko ze szkoły która jest dla niego dyscyplinarna - dotyczy ludzi), a konkretnie składowe części zaklęć - zasięg, czas trwania, obszar działania, liczbę celów, siłę efektu - słowem, każdą część zaklęcia. Opis fabularny w wymienionym we wstępie poście. Każda modyfikacje pociąga za sobą pewną konsekwencję - zwiększenie jednej "składowej" czaru zmniejsza jej inną składową - o tym która składowa zostanie zmniejszona decyduje MG (np. nieprzenikniony mrok rzucony na obszar 10x10 km trwał tylko sekundę - zwieszenie obszaru pociągnęło za sobą zmniejszenie czasu trwania). Jak to dział mechanicznie? Otóż aby zmodyfikować wartość, która jest określona konkretną liczbą musimy wykonać test czytania/pisania znaków magicznych o trudności równej trudności przestrojenia plus modyfikator za modyfikację. A jaki to modyfikator zapytacie? To co powiem, może przyprawić niestety wielu MG o ból głowy, bo modyfikatory są określane wg tabel zawartych w M:kwt. Najlepiej będzie jeśli poprostu podam te modyfikatory z podanym przykładem na końcu:

Każde zwiększenie zakresu zasięgów wg poniższej tabeli: modyfikator +5
osobisty
dotyk
1 metr
15-25 metrów
26-40 metrów
41-60 metrów
61-80 metrów
81-120 metrów
121 – 200 metrów
201 – 500 metrów
501- 1000 metrów
1-2 kilometry
2-5 kilometrów
5 + (decyzja o dalszych zasięgach należy do MG)

Zmniejszenie trudności utkania czaru o 1 (jeśli spadnie do 0 czar jest bez wątkowy) (np. z 11/20 na 10/20) - modyfikator +1

Zwiększenie stopnia efektu (np. obrażeń) o 1 - modyfikator +2


Zwiększenie/zmniejszenie obszaru działania wg poniższej tabeli (tyczy tylko zaklęć mających obszar działania w założeniu początkowym np. kula ognia) modyfikator +5
1 metr kw
3 x 3 metry
10 x 10 metrów
100 x 100 metrów
1 x 1 kilometr
10 x 10 kilometrów


Wydłużenie/skrócenie rodzaju jednostki czasu trwania zaklęcia wg poniższej tabeli modyfikator +5
runda
minuta
godzina
Dzień
Tydzień
Miesiąc
Rok

Wydłużenie/skrócenie czaru trwania o liczbę jednostek czasu (np. z 6 na 7 minut) - modyfikator +1

Dodanie wielu celów zamiast jednego (uwaga przy stosowaniu tej modyfikacji, zaobserwowano częściowe „rozrywanie” składowych zaklęcia – zaklęcia zadają mniejsze obrażenia lub trwają krócej jeśli nie są tworzone z myślą o wielu celach) modyfikator +7

Dodanie dodatkowej rany (tylko do zaklęć które w opisie już zadają ranę) modyfikator +5

Zmiana sposobu ochrony przed efektem zaklęciem modyfikator +4 za zamianę na duchowy, +7 za zmianę na brak pancerze

Przykład:
Mag pragnie rzucić Kulę ognia (2 wątki, 10/20, 100m, obszar działania: 10 x 10 m, obrażenia mw+5, czas: nie dotyczy, chroni pancerz duchowy). Może pomyliłem jakieś wartości, bo piszę z głowy, ale przykład ma tylko zobrazować o co chodzi. Zatem mag chciałby aby:
- czar zadawał obrażenia większe o 4 stopnie
- czar działał na obszar 100 x 100 m
- zasięg wzrósł do 300 m
sumujemy:
- +4 do efektu: modyfikator: 8
- obszar zwiększony o jeden zakres - modyfikator: 5
- zasięg zwiększony o 2 zakresy - modyfikator: 10

razem: trudność przestrojenia: 20 + modyfikator 23 = test czytania/pisania znaków magicznych o trudności 43 - jeśli się uda mag będzie miał prawo rzucić jeden raz czar o tak zmodyfikowanych właściwościach.

Zapewne rodzi się Wam masa pytań o rzeczy których mogłem nie opisać, chętnie odpowiem.

2) Ochrona przed magią:
Anty-zaklęcia: działają tylko na czary zadające obrażenia. Wszystkim czarom zostało przyporządkowane źródło ich efektu (np. kula ognia - ogień, lodowy łańcuch - woda, itp, część jest bardziej kontrowersyjnych, np pocisk zagłady - tu akurat jest to magiczna energia). Źródła są opisane w M:kwt w rozdziale o tworzeniu czarów. Anty-zaklęcie można rzucić w momencie gdy:
- mag, lub obszar będący w zasięgu anty-zaklęcia są celem zaklęcia które może zadać obrażenia
- mag posiada przysługującą mu akcję (nawet jeśli nie jest to jego kolej wg inicjatywy)

Trudność rzucenia anty-zaklęcia wynosi 2 chyba, że mag ma na sobie rzucony czary zwiększające obronę magiczną (astralna tarcza, anty magia) - wtedy trudność modyfikuje się do odpowiedniej wartości (jeśli czar dodaje do obrony magicznej - traktujemy, że dodaje do wartości bazowej, czyli 2). Anty-zaklęcie powoduje do istnienia tarczę która wchłania część mocy czaru, zmniejszając obrażenia o wynik testu efektu. Jest to czar bez wątkowy, o zasięgu osobistym, i efekcie równym moc woli + poziom talentu tkanie wątków * 2. Jeśli anty-zaklęcie nie zmniejszy obrażeń do 0, dalsze obrażenia są rozpatrywane wg normalnych zasad. Jeśli czar poza obrażeniami ma dodatkowe efekty (np rana, czy unieruchomienie) anty-zaklęcie przed tym nie chroni. Zasięg czaru jest osobisty a obszar działania zmienia się wg schematu: krag * metr średnicy (czar tworzy kulistą ochronę)

Tutaj też pewnie będzie masa pytań - równie chętnie odpowiem.

Z góry mówię, że zapewne te modyfikacje bardzo znacząco wpływają na świat ED i dla niektórych mogą wręcz gwałcić jego podstawowe założenia i fundamenty, ale jak wspomniałem, wrzucam to w celach dyskusyjnych, u nas działa i to całkiem fajnie (nie wszystkie modyfikacje są stosowane równie często, jedne rzadziej, inne częściej, ale sam system działa i jest bardzo pomocny miejscami - tak dla MG jak i dla graczy)
Ostatnio zmieniony przez Fenikson 2011-04-11, 22:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2011-04-12, 12:21   

Wybacz, ale łamiesz mechanikę gry na kolanie i oczekujesz, że będzie działała. Nie będzie, przykro mi... Earthdawn (i Shadowrun, na którym ED jest oparty) nie mają dynamicznego systemu magii. Nie mogą mieć, bo sama magia jest tutaj sztywno ograniczona regułami świata - Wzorcami przede wszystkim.
Zmiany, które opisujesz są możliwe tylko jeśli masz możliwość dowolnego kształtowania Wzorców na poczekaniu, a takowej w systemie NIE MA. Sam zobacz jakie są konsekwencje zmian we wzorcu i skąd się takie biorą. Gdyby korzystać z twoich metod, magowie mogą równie dobrze swobodnie kształtować wzorce miejsc i osób, modyfikując ich wedle swojego widzimisię i mamy system o magach i ich zabawkach...

Magowie w ED są wystarczająco potężni. Jeśli potrzebujesz dynamicznej magii, polecam Maga, lub Ars Magicę - ta ostatnia jest jeszcze dostępna za darmo bodajże, szukaj podręcznika PDF do piątej edycji.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2011-04-12, 16:50   

Jak Kot wspomniał, Magia w świecie Earthdawna oparta jest o wzorce i symbolikę. Symbolika zresztą jest bardzo widoczna w opisach zaklęć (magowie wykonujący czasem wydawało by się idiotyczne gesty odwołują się do symboliki, by łatwiej manipulować magią - chyba najważniejsze prawo magii w Earthdawnie to prawo podobieństwa). Takie zmiany więc rzeczywiście znacząco zmieniają Earthdawna.

Skoro wam to pasuje... cóż.

Mam jednak inne pytanie. Te "antyzaklęcia" rozumiem mają czas działania 1 runda, tak? Inaczej można by je rzucać jako zaklęcia nazwane, a to by już całkowicie burzyło jakikolwiek sens tego. Z drugiej strony nie byłoby problemu stworzyć przedmiot magiczny rzucający antyzaklęcie na zawołanie...

I co z antyzaklęciem wobec zaklęć zadających obrażenia przez dłużej niż rundę (Gradobicie, Pocisk Zagłady)?

Tak też się jeszcze zastanawiam nad rolą takiego maga w drużynie. Skoro większość matryc będzie zajęta antyzaklęciami to nie za wiele mu zostanie do roboty, zwłaszcza jeśli u przeciwników też będzie mag. Wtedy magowie zajmą się sobą, próbując się nawzajem zneutralizować. Nie wiem czy chciałbym do tego ograniczać rolę maga w drużynie,

Sprawdzałeś też jak wygląda ta antymagia na wyższych Kręgach?

Czy nie zwalnia to znacząco rozgrywki? Przy tak dużym Teście Efektu wchłonięcie obrażeń z jakiegokolwiek zaklęcia nie powinno stanowić większego problemu.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2011-04-16, 21:49, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2011-04-12, 18:36   

Spokojnie. Wzorce zaklęć można również zmieniać, np za pomocą magii krwi, wydłużać choćby ich czas trwania. Zaklęcia mają ustalone formuły, które trzeba wpierw zaprojektować - czego o wzorcach miejsc i osób nie da się powiedzieć (no chyba że mowa o czarach typu Zmiana Wzorca - jeśli dobrze pamiętam nazwę). W każdym razie do czego zmierzam, nowe pomysły, nowe działania i możliwości magiczne niekoniecznie oznaczają "burzenie mechaniki i zasad działania magii w ED". W końcu na czymś podobnym opiera się właśnie cały podręcznik M:KWT. Rozwinięcia talentów burzą ramy działania talentów, bo przecież wzorce dyscyplin są niezmienne. A tu bach - nowe efekty!
I tu to samo. Tak więc jeśli Feniksonowi te reguły odpowiadają, proszę bardzo. Pochwalić za inwencję. Ja jestem zwolennikiem ciekawych zasad domowych. Ale raczej takich, które są proste i nie wprowadzają dodatkowego liczenia, spowalniając rozgrywkę.

Poza tym dla mnie mechanicznie te pomysły są niedopracowane. Sformułowania typu "poziom tkania wątków * 2" w mechanice ED nie są stosowane. Myślę, że przy tych zasadach mógłby kolega naruszyć równowagę systemu o wiele bardziej niż rozwinięciem Łączenie Zaklęć, o którym rozmawialiśmy wcześniej. Kule ognia o promieniu wybuchu 100 metrów? ;)

Sam koncept fajny, ale ja go jak poprzednicy w swojej grze również bym nie wprowadził. Elastyczną mechanikę magii mamy we wspomnianej Ars Magice. Ale naprawdę nie jest łatwo dopracować ją tak, by nie dochodziło do przegięć. Ars Magica już z założeń miała taka być, poza tym poprawiano ją i ulepszano tak, że wyszło jej chyba z sześc edycji. Miałem przyjemność grać na zasadach 3 bądź 4.

Dopracuj te zasady i testuj, testuj, testuj. Może by zrobić tak, że wspomniane efekty modyfikacji zaklęć dało się stosować tylko przy użyciu rozwinięcia tkania wątków, potężnej magii krwi lub też (i ten pomysł mi się bardziej podoba) wymagałoby to skorzystania z surowej magii.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
Ostatnio zmieniony przez Cryingorc 2011-04-12, 18:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-04-12, 20:25   

Akurat w sumie ta aktywna obrona, może pomagać bo magowie mocno się blokują i starają używać bardziej wyrafinowanych zaklęć niż tojagotne-magicznie.

Według mnie dużo to nie zmieni, bo i tak najpotężniejsze efekty są bez obrażeń, ot np
strach, przyklejenie, generalnie unieruchomienia, przejęcia kontroli itd.

Przyczyna jest prosta jednym zaklęciem bardzo ciężko zabić, fechmistrz z siłą stopień 6-7 muszący przerzucić coś w klimacie 14, żeby się oderwać jest wyłączony z walki, można go polać olejem i podpalić a potem patrzeć jak się miota.

Ja grając magiem pewnie olałbym obronę i koncentrował się na takich zaklęciach jak zawsze, może poza walką z żywiołakami.

Co do modyfikowania, to według mnie zbytnie bogactwo, też przeszkadza. Jak wam dobrze to fajnie, według mnie magowie i tak są dosyć bogato wyposażeni, nawet jest za dużo zaklęć podobnych, astralne włócznie, miażdżące wole itd bardzo podobne działanie a kilka czarów, zupełnie niepotrzebnie.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2011-04-13, 00:34   

Crying, rozwinięcia, magia krwi, itp. to owszem, zmiana wzorca, ale związana z jego wzmocnieniem. Tak samo wzmacnia się wzorzec adepta przy jego rozwoju...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo