Poprzedni temat :: Następny temat
Rytuał Duchowego Mistrza vs Przywołanie
Autor Wiadomość
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2011-01-29, 14:24   

Sethariel napisał/a:
Same fakty z życia adepta mogą się jednak przydać. Przy szukaniu Prawdziwego Imienia Ducha. Przy szukaniu jego przedmiotu wzorca.


Powiedzmy, że znamy Imię takiej Nioku i chcemy ją przyzwać by opowiedziała nam o swoim Łuku - o Tajnikach - i nam się udaje, gadamy z jej duchem. Co stoi na przeszkodzie, aby zapytać się tej starożytnej Łuczniczce o wyszkolenie? Co? Wtedy trzeba odprawić inny rytuał? Niby tak. Ale jakieś sensowniejsze wyjaśnienie by tu się przydało.
_________________
Habibsite.pl
 
 
Bleddyn 
Czeladnik V Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 133
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-01-29, 14:54   

Można potraktować rytuał przywołania mistrza jako test, czy adept zasługuje na szkolenie. Kwestia tez tego, czy awans na krąg sprowadza się tylko do wydania PL, czy jest to rodzaj wątku pobocznego, który jest ważną częścią przygód. W pierwszym przypadku można skwitować wszystko w paru zdaniach i jakie dodatkowe rytuały/rzuty wydają się zbędne.
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2011-01-29, 15:36   

Habib, po kolei.
Aby przywołać Nazwanego ducha - Nioku - trzeba znać jego Prawdziwe Imię (a Nioku wcale nie musiała się nazywać Nioku - mógłby to być skrót lub tylko cześć jej Prawdziwego Imienia), posiadać Przedmiot Wzorca ducha lub być w miejscu jego urodzenia lub (bohaterskiej lub nie - zależy) śmierci, które chyba można traktować jako element Wzorca ducha - zmarłego Dawcy Imion.

Łuk Nioku nie jest Przedmiotem Wzorca Nioku, gdyż przedmioty wątkowe są swoimi własnymi Przedmiotami Wzorca (choć wcześniej mógł być jej przedmiotem wzorca), a więc nie wystarczy do jej przyzwania.

Szkolenie nie może się odbyć dzięki zwykłemu Przywołaniu, a podczas szkolenia Rytuału Przyzwania Duchowego Mistrza nie można żądać od ducha dodatkowych przysług (udzielanie informacji o jego przeszłości) poza treningiem - to byłoby nadużycie, jeśli patrzeć na ograniczenia związane z Przywoływaniem.

Standardowo jak ci się uda przyzwać ducha to możesz żądać od niego spełnienia pewnej ilości przysług w zależności od Poziomu Wyniku (edycje wcześniejsze niż Classic: Poziomu Sukcesu) osiągniętego w teście Przywołania.

Przysługi duch spełnia w czasie działania talentu, który wynosi: wynik testu Siły Woli/Niskiej Magii (jeśli dany rodzaj Przywołania wynika z Dyscypliny) liczony w minutach (w godzinach, jeśli skorzysta się z magii krwi). Jest to czas zbyt krótki, aby ukończyć szkolenie (obowiązkowe 40 godzin w czasie nie dłuższym niż 3 tygodnie).

Ponadto przy zwykłym przywoływaniu brak podstawowego elementu związanego z awansem - zapłaty (można powiedzieć, że nawet Zabójcy Horrorów płacą, choć odbierają szkolenia za darmo - wszakże są zobowiązani w przyszłości szkolić za darmo innych Zabójców Horrorów). Nie mogąc zapłacić duchowi, szkolenie nie może się odbyć. A nawet jeśli uznać, że duch nie chciałby zapłaty (ciekawe dlaczego miałby być takim niezrozumiałym altruistą...) lub żądałby przysługi to zawsze można powiedzieć, że awanse żądzą się innymi - ścisłymi i konkretnymi - regułami i tyle.
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2011-01-29, 15:52, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2011-01-29, 15:50   

Sirserafin praktycznie wyczerpał temat w tej kwestii.

Dodam tylko, że do czegoś ta moneta orichalkowa jest wymagana w Rytuale. Zawsze, gdy potrzeba jakiejś wyjątkowej magii, nawet w rytuałach, sięga sie po orichalk, by magię wzmocnić. Zatem można uznać, że Rytuał Awansu przy pomocy Duchowego Mistrza to naprawdę potężna magia i nie powinna być dostępna jakimiś półśrodkami.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2011-01-29, 16:04, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2011-01-29, 16:01   

W sumie najważniejszą sprawą jest to, że nie jest to zaklęcie, a rozszerzenie talentu Tkanie Wątków.
sirserafin napisał/a:
Łuk Nioku nie jest Przedmiotem Wzorca Nioku

Nigdzie tego nie napisałem.
sirserafin napisał/a:
(a Nioku wcale nie musiała się nazywać Nioku - mógłby to być skrót lub tylko cześć jej Prawdziwego Imienia)
Tutaj to zależy od MG, więc wiesz, ode mnie. ;-)

Poza tym wiem doskonale o tym co napisałeś, bardziej mi chodziło o logiczność tego całego przywoływania duchów w różny sposób, a nie o samą techniczną kwestię przywołania i tego jak się to nazywa: zwykłe przywołanie, krwawe czy duchowego mistrza.
Nie wiem, może się po prostu czepiam.
_________________
Habibsite.pl
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2011-01-29, 16:04   

Tak mnie jeszcze naszło. Tak tu teoretyzujemy, a w praktyce przywołanie Ducha adepta 15 Kręgu to nie lada wyzwanie nawet dla najlepszych Ksenomantów. I wielkie ryzyko sprowadzenia kłopotów w razie porażki.

Niech sprawdzę. By przywołać Ducha Nazwanego z Siła 15 - czyli adepta 15 Kręgu - trzeba wyrzucić Duży Sukces od (21+15), czyli 48.

Trudność w Testach Przekonywania to jedyne 36, a jeśli chcemy Próby Woli to Duch będzie rzucał minimum 17 Stopniem + 18 Stopniem Karmy.

Habib napisał/a:
Poza tym wiem doskonale o tym co napisałeś, bardziej mi chodziło o logiczność tego całego przywoływania duchów w różny sposób, a nie o samą techniczną kwestię przywołania i tego jak się to nazywa: zwykłe przywołanie, krwawe czy duchowego mistrza.
Nie wiem, może się po prostu czepiam.


Magia ED opiera się na symbolach i symbolice. W tej symbolice jest właśnie zawarta pewna logiczność. System, raz lepiej, raz gorzej, próbuje to mechanicznie opisać.

Sposób wykonania ma znaczenie. Po to są różne, czasem głupie, gesty magów podczas rzucania czarów. Po to też adepci muszą przestrzegać pewnych reguł, by czerpać z magii. To wszystko jest skodyfikowane. Dlatego też nie powinno dziwić skodyfikowanie zasad w obrębie Dyscyplin.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2011-01-29, 16:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2011-01-29, 16:09   

No, czepiasz się. Ja też nigdzie nie pisałem, że czegoś nie wiesz czy coś plączesz - napisałem dla ogólnej informacji, jak rzeczy wyglądają.

Chcesz konkretnej odpowiedzi na pytanie, co się stanie jak zapytasz o szkolenie? Proszę.

Żądanie odpowiedzi na pytanie to jedna przysługa. Pytasz czy duch Cię wyszkoli, duch mówi: "Tak." lub "Nie." (skoro już ci się udało go przyzwać to pewnie znasz jego prawdziwe Imię lub wkrótce poznasz skoro masz jego Przedmiot Wzorca i wiesz, że należał do osoby, która była znana pod takim a takim imieniem; aby odpowiedział "Tak." musisz jednak być adeptem tej samej Dyscypliny) i tyle. A wszystkie warunki na jakich odbędzie się ewentualne szkolenie są opisane przy sposobie awansu z wykorzystaniem Duchowego Mistrza.

Z czerpaniem wiedzy od duchów jest jak z Analizą Stworzenia - głupie pytanie, głupia odpowiedź.


Jeśli zażądasz: "Wyszkól mnie." (jedna przysługa), powinien odpowiedzieć: "Zrobię to, jeśli dasz mi orichalkową monetę (może jak będzie miał dobry humor powie, że w odpowiednim rytuale :-) )" albo powie, że nie da rady, bo (...).
Adept podaje monetę: "Proszę (w sensie: bierz)" (kolejna przysługa). Duch weźmie, ale w tej przysłudze żadnej mowy o szkoleniu nie ma, więc tracisz monetę :-D


W sumie... jak ma się Przedmiot Wzorca to po przyzwaniu jego właściciela można by zażądać ujawnienia jego Prawdziwego Imienia.

"Kim jesteś/jak się nazywasz?"
"Jam jest Legion." :-P
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
Ostatnio zmieniony przez sirserafin 2011-01-29, 16:27, w całości zmieniany 10 razy  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo