Poprzedni temat :: Następny temat
Kaer Earthdawn
Autor Wiadomość
ajfel 
Uczeń III Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 53
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-23, 08:21   

Dla mnie to kwestia zdrowego podejścia do swojego hobby. Jak podejście masz niezdrowe, to kończy się stresem i frustracją.

Jestem fanem ED, prawdopodobnie nie wiernym, raczej marnotrawnym synem, ale jednak fanem. Earthdawn to kawał mojego erpegowego życia. Fanów ED w Polsce jest bardzo wąska grupa, ale niewielka liczebność grupy nie czyni jej jeszcze elitarną :-) Niszowy system, to i fanów mało, słówko "elitarny" jest dla mnie tutaj kapkę śmieszne.

Druga sprawa: to, że jestem fanem ED nie musi od razu oznaczać że powinienem uskuteczniać karkołomną misję popularyzacji systemu w Polsce. Wyrosłem już z takich utopijnych wizji, w których fani bez wsparcia wydawcy popularyzują erpega w swoim kraju. Bez jaj.

Porównywanie do poruszenia przy okazji wydania SWEPL jest zupełnie chybione. Savage Worlds ma POLSKĄ premierę, stąd tyle się o tym mówi. Założę się o piwo i paczkę orzeszków, że gdybyśmy doczekali się porządnej* polskiej edycji ED3, zamieszania by było o wiele, wiele więcej. Kupa nowych graczy, notek blogowych, dyskusji etc. Pamiętacie ile lepszych/gorszych sajtów powstawało w czasach, gdy MAG wydawał pierwszą edycję? A to były inne czasy, wtedy nie dało się postawić bloga w 5 minut. Trzeba sobie było zadać trochę trudu.

*) przez porządną rozumiem aktywną linię wydawniczą. Czyli bez większych poślizgów premiera podstawki i zaraz potem dodatki. Bo polskiej edycji ED zrobionej tak, jak było z Exalted, Midnight albo Dragonlance to bym sobie nie życzył.

Co tu dużo gadać: lubisz Earthdawna, to w niego grasz, śledzisz co się dzieje na świecie, wymieniasz opinie z tymi nielicznymi, co też grają. Ale fanowska aktywność nie wyciągnie systemu z niszy. To może zrobić tylko wydawca z prawdziwego zdarzenia. IMHO.

Nie jest też prawdą że "ED w Polsce wymiera". Trochę osób grało w czasach 1ed od MAGa, potem z pewnością liczba graczy zmalała. To naturalne - produkt zniknął z rynku, a jako alternatywa pojawiło się wiele innych.
W Lublinie mam kontakt z naprawdę sporą ilością rozmaitych erpegowych grup. Większość z nich bardzo miło wspomina Earthdawna ("wow, wróciłeś do ED, słyszałem, słyszałem. Fajnie, jakbyś miał w drużynie wolne miejsce..."), ale aktualnie nie znam w swoim mieście drugiej (obok mojej) grupy grającej w EDka . Przesiedli się na WoD, Dark Heresy, Warhammera, Neuroshimę i tak dalej. I w sumie nie dziwię im się. Ludzie często wybierają to, co bardziej popularne. Nie dla wszystkich nasz ulubiony system musi być numerem jeden.

A to, że wybraliśmy sobie erpega niepopularnego nie czyni nas ani lepszymi, ani gorszymi od innych.
Ostatnio zmieniony przez ajfel 2010-04-23, 08:25, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2010-04-23, 11:12   

DObrze do doczytałem post Ajfla, bo w sumie chciałem napisać coś bardzo podobnego. Z jednej strony Kocie rozumiem Twoją frustrację, z drugiej nie rozumiem idei zawracania kijem Wisły, czyli popularyzowania systemu niszowego, przez utyskiwanie w stylu weźcie się i zróbmy...
Super, że zacząłeś bloga (odwiedzam i czytam :)), myślę, że każdy kogo w środku coś uwiera i ma potrzebę uzewnętrznienia siebie w formie mniej lub bardziej artystycznej sięgnie prędzej czy póxniej po jakiś sposób pisania/publikowania.

Popularyzowanie systemu niszowego ... Ajfel ładnie to ujął, że wizja gdzie fani bez wsparcia wydawnictwa popularyzują erpega w swoim kraju jest utopijna. Tak sobie myślę o tym. Kocie - przecież nie zajmuje Ciebie wyłącznie ED... interesujesz się zarówno Shadowrunem jak i Światem Mroku i masz na ten temat sporą wiedzę...

Ja to dopiero musiałbym płakać, że staram się "popularyzować" system niszowy jakim jest węgierski Magus, w którego w polsce grało..yyy...5 osób? :) no może kapkę więcej. Też się zastanawiam czasami po co to robię? Może jakbym przełożył wszystko na węgierski to zaliczałbym 5 tys wizyt dziennie? :)

Ja tak se myślę, że pasja-hobby, obojętnie jak to nazwać, ma swoje prawa. I każdy z nas czuje indywidualnie na ile mu na tym zależy i ile chce dać z siebie innym.. Nie tylko pro publico bono, ale przede wszystkim dla SWOJEJ własnej satysfakcji. I to chyba jest miernikiem wszystkiego. Nie czas wolny i życie rodzinne, praca czy obowiązki. Bo jak nam na czymś szczególnie zależy to czasami świat staje do góry nogami :) WIem po sobie.

Sądzę, również, że wielu z nas ma zmienne okresy "chcenia" i angażowania się w hobby. Taka sinusoida. Ja to lubię wykorzystywać na twórczą pracę...mam miesiące gdzie nie chce mi sięnic, nawet książki przeczytać, a wolne nocki spędzam przed durnym kompem grając w durne gry. Ba, nawet starzy kumple się nie odzywają i nie namawiają, żebym coś poprowadził (widać się zestarzalem i kiepsko mi to idzie). A potem przychodzi wiatr w żagle i aż chce mi sie coś napisać, przetłumaczyć, pograć... Sądzę, że nie tylko ja tak mam. W każdym razie, Kocie pisz Ty swojego bloga, wsadzaj kij w mrowisko i twórz...
Trzymam kciuki.


pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
Ostatnio zmieniony przez Gerion 2010-04-23, 12:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2010-04-23, 12:13   

ajfel napisał/a:
Druga sprawa: to, że jestem fanem ED nie musi od razu oznaczać że powinienem uskuteczniać karkołomną misję popularyzacji systemu w Polsce. Wyrosłem już z takich utopijnych wizji, w których fani bez wsparcia wydawcy popularyzują erpega w swoim kraju. Bez jaj.

No nie, nie chodziło mi o wielką krucjatę, tylko o zwyczajne próby utrzymania systemu na powierzchni. Też nie jestem utopijnym EDsocjalistą.

ajfel napisał/a:
Nie jest też prawdą że "ED w Polsce wymiera". Trochę osób grało w czasach 1ed od MAGa, potem z pewnością liczba graczy zmalała. To naturalne - produkt zniknął z rynku, a jako alternatywa pojawiło się wiele innych

Ale to nie jest "życie" systemu, tylko wegetacja. I alternatywy dla ED nie ma - jest jedynym systemem wysokomagicznej heroicznej fantasy w Polsce.

ajfel napisał/a:
W Lublinie mam kontakt z naprawdę sporą ilością rozmaitych erpegowych grup. Większość z nich bardzo miło wspomina Earthdawna (...)

I właśnie o takich ludzi mi chodzi. O tych, którzy miło wspominają ED i są gotowi wrócić do systemu, jeśli coś ich zachęci. I o takim zachęcaniu pisałem...

Gerion napisał/a:
Kocie - przecież nie zajmuje Ciebie wyłącznie ED... interesujesz się zarówno Shadowrunem jak i Światem Mroku i masz na ten temat sporą wiedzę...

SR, WoD, Wolsung, oraz kilka innych, plus projekty osobiste - na wpół zapomniane 'jednoosobowe autorki' i przypadkowe inspiracje. Ale tylko ED spędza mi sen z powiek, że się tak wyrażę.

Generalnie, to czuję się przytłoczony i zawstydzony tym, że Ajfel i Gerion tak z 10 razy lepiej napisali to, co ja chciałem, a mnie udało się tylko poobrażać co bardziej wrażliwych użytkowników...
To może ja się tym swoim blogiem zajmę i nie będę tu więcej mącił.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2010-04-23, 21:37   

Kot napisał/a:
SR, WoD, Wolsung, oraz kilka innych, plus projekty osobiste - na wpół zapomniane 'jednoosobowe autorki' i przypadkowe inspiracje. Ale tylko ED spędza mi sen z powiek, że się tak wyrażę.


Speaking of which (witch?:D)... Z kilka miesięcy temu obiecałeś recenzję podręcznika do Shadowruna... A jeżeli liczysz na większy odzew, może wystarczyłby jakiś artykulik do innych systemów, które też bardzo lubisz, a które są z pewnością bardziej popularne od ED... :)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2010-04-23, 21:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2010-04-23, 22:09   

Sethariel napisał/a:
Z kilka miesięcy temu obiecałeś recenzję podręcznika do Shadowruna...

Ta... Tyle, że nie miałem ochoty tego pisać, bo za bardzo bym się zaangażował znowu w SR i chciał grać/prowadzić.
A poza tym - SR jest popularny w bardziej cywilizowanych krajach. W Polsce jest bardziej niszowy niż ED.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
ajfel 
Uczeń III Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 07 Cze 2006
Posty: 53
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-04-23, 23:23   

Kot o SR napisał/a:
W Polsce jest bardziej niszowy niż ED.

Oj chyba nie. Nie śledzę specjalnie, ale serwis Shadowrun Polska afair skupiał wokół siebie trochę graczy.

Kot napisał/a:
nie miałem ochoty tego pisać, bo za bardzo bym się zaangażował znowu w SR i chciał grać/prowadzić.

No tym tekstem to mnie szczerze rozbawiłeś;-)
"Nie napiszę, bo się podjaram i zechcę grać" :D .

Kot napisał/a:
O tych, którzy miło wspominają ED i są gotowi wrócić do systemu, jeśli coś ich zachęci. I o takim zachęcaniu pisałem...

A po cholerę na siłę zachęcać? Niech każdy gra w to, co lubi. Od zachęcania są wydawcy, którzy chcą swój produkt sprzedać i na tym zarobić.
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2010-04-23, 23:27   

ajfel napisał/a:
Oj chyba nie. Nie śledzę specjalnie, ale serwis Shadowrun Polska afair skupiał wokół siebie trochę graczy.

Chodzi ci o ten serwis? Niestety, mniejszy jest, niż EDPL.

ajfel napisał/a:
No tym tekstem to mnie szczerze rozbawiłeś;-)
"Nie napiszę, bo się podjaram i zechcę grać" :D .

Nie napiszę teraz. Nie potrzebuję więcej inspiracji z kategorii 'obvious and unnecessary distraction'.

ajfel napisał/a:
A po cholerę na siłę zachęcać?

Kto mówi, że na siłę? Delikatne szturchnięcie tam, udany test Pierwszegro Wrażenia ówdzie...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2010-04-23, 23:59   

Ja w każdym razie chętnie bym przeczytał reckę Shadowrun 20th Anniversary Edition :) Choć systemu już raczej więcej nie poprowadzę, o wiele lepiej jako MG czuję się w innych klimatach...

Tak apropo zachęcania, to dobrze by się w tej roli sprawdził ogólny tekst erpegowy, korzystający z ED do porównań czy przykładów... Nic tylko napisać na RPGO ;)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2010-04-23, 23:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo