Poprzedni temat :: Następny temat
Kwestionariusz Bohatera
Autor Wiadomość
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-11-27, 20:02   Kwestionariusz Bohatera

Nie wiem jak wy, ale ja niezbyt przepadam za spisywaniem historii bohatera przy tworzeniu postaci. Sam tego nie robię, może też trochę z lenistwa, ale chyba przede wszystkim dlatego, że nie spełnia swojej roli w kreacji bohatera. Podejrzewam, że niektórzy potrzebują takiej formy, by zebrać myśli, by wszystko ładnie spisać.

Niestety w większości przypadków z jakimi ja się spotkałem, historie postaci absolutnie się nie sprawdzały. Gracz wysyłał mi spisane 1-2 strony A4, z których tak naprawdę niewiele wynikało, a przynajmniej nic co by mnie naprawdę interesowało. Dopiero gdy zaczynałem zadawać pytania kreacja bohatera zaczynała nabierać jakichs kształtów. Dostawałem zahaczki na sesje czy choćby nawet sceny.

Nię będę ukrywał, że Kwestionariusz Bohatera stworzyłem (a w większości przetłumaczyłem) na podstawie ostatniego wpisu na Earthdawn Blog. Mniejsza jednak o to. Kwestionariusz zawiera szereg różnych pytań. Mam nadzieję, że będzie pomocny, zwłaszcza dla nowych graczy.

Możecie go ściągnąć TUTAJ

Chciałbym jednak przy okazji poruszyć temat. Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii? A może macie jakieś ciekawe propozycje dotyczące Kwestionariusza?
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-11-27, 23:30   

Sethariel napisał/a:
Chciałbym jednak przy okazji poruszyć temat. Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii?

Kilkukrotnie spisywałem pytania pomocnicze do tworzenia postaci, zarówno szczegółowe, punkt po punkcie, jak i mniej poukładane, na zasadzie burzy mózgów. Niestety, nic z tego nie zostało spisane w formie cyfrowej, a za papierowymi nie mam obecnie czasu szperać. Jak tylko skończę pisać artykuł o wietrzniakach, zabiorę się do lektury kwestionariusza i uzupełnię swoją wypowiedź.

EDIT:
Fajna kompilacja, choć trochę sztywna w formie. Liczyłem tylko na coś więcej, niż materiały z podstawek do ED. :P Ale i one są naprawdę fajne i mają tą niezaprzeczalną zaletę, że pasuja do systemu. No i to ostatnie pytanie... Jako MG nie mogłem powstrzymać się od złośliwego usmiechu.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
Ostatnio zmieniony przez Kot 2009-11-28, 01:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Piotrek 
Czeladnik VIII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 24 Cze 2008
Posty: 379
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-28, 12:57   

My raczej czegoś takiego nie używamy, kwestia tego, że ramy ze sobą długo i nie zmieniamy postaci, charaktery ukształtowały się już a historie z życia postaci rodzą się co jakiś czas, albo gracz albo Mg stwierdza, że to by mu pasowało i zostaje.

Co do kwestionariusza brakuje mi jednego, ale ważnego punktu. Czemu twoja postać wyruszyła w świat z tą ekipą. Wiadomo RPG jest raczej zabawą grupową a nie ty i MG więc jasne i dobre motywacje postaci względem grupy są ważne.

Ot, np ktoś zrobi sobie maga lalusia lubiącego przyjęcia itd. i połączy z ekipą zabójców horrorów i mrocznych wojowników. Nie pasuje no nie. I na początku będzie fajnie, bo będą sobie jechać przez las i będzie fajnie itd. Ale w pewnym momencie część ekipy powie idziemy zabić tego horrora choćby połowa z nas miała nie wrócić, a mag zacznie się pukać w czoło i będzie zonk.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-11-28, 13:06   

Piotrek napisał/a:
Ot, np ktoś zrobi sobie maga lalusia lubiącego przyjęcia itd. (...)

Popukałbym się w czoło jako MG i powiedział graczowi, żeby zaczął brać na poważnie drużynę i nie strzelał fochów. To nie kwestia postaci, tylko gracza. Nawet Mag-bawidamek może być Bohaterem. I to jakim stylowym i brylującym na salonach!
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-11-28, 13:28   

O bohaterach uciekających od przygód, które jednak w końcu tego bohatera dopadają, a on wychodzi z nich zwycięski, są najlepsze historie.

Ale kwestia drużyny to ciekawy aspekt.

Mogę dorzucić do Kwestionariusza rozdział "DRUŻYNA"

Pytania:
Czy bohater należy do jakiejś drużyny? Jakiej? Czemu do niej dołączył?
Kogo z drużyny bohater darzy największym szacunkiem, a komu nie ufa?

Pamiętając, że odpowiedzi powinien widzieć raczej tylko MG.

Kot napisał/a:
Fajna kompilacja, choć trochę sztywna w formie. Liczyłem tylko na coś więcej, niż materiały z podstawek do ED.


Nie siliłem się na odkrywanie Ameryki ;-)

Kwestia z pytaniami w podręczniku jest taka, że nie wiem czemu, ale często są pomijane... Może dlatego, że nie ma pod tymi pytaniami miejsca na wpisanie odpowiedzi. Ankiety odpowiedzi w jakiś sposób już wymuszają. Poza tym taki Kwestionariusz w zasadzie może zastąpić właśnie tę nielubianą przeze mnie jako MG historię postaci.

Jeżeli macie pomysł, jak to uatrakcyjnić to piszcie. Może niektóre pytania byście zmienili?
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
Ostatnio zmieniony przez Sethariel 2009-11-28, 13:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
sirserafin 
Czeladnik VII Kręgu
Human Archer


Wiek: 39
Dołączył: 08 Kwi 2008
Posty: 610
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-11-28, 14:55   

Sethariel napisał/a:
O bohaterach uciekających od przygód, które jednak w końcu tego bohatera dopadają, a on wychodzi z nich zwycięski, są najlepsze historie.

Heh... też tak myślę. W przypadku mojej obecnej postaci tak właśnie było, że moja postać - 17-letni gówniarz, który znalazł się sam setki lub tysiące km od domu i poszukiwał tylko jakiejś stabilności i bezpieczeństwa, ale dla mojego MG, Habiba ;-) , było to nie do przeskoczenia na początku - ot, ułożył sobie całą historię, jak to mój Serafin zostaje adeptem, tylko, że moja postać wcale się do tego nie garnęła... teraz jest już lepiej, ale było ciężko.

Kwestionariusz - dobra alternatywa dla spisywania samemu historii postaci. Mam wrażenie, że brakuje kilku pytań w stosunku do wersji EN, ale może to tylko wrażenie...
_________________
W szkole, kiedy kumple zażywali narkotyki, ja wierzyłem w sprawiedliwość i uczciwość polityki...
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-11-28, 15:26   

sirserafin napisał/a:
Kwestionariusz - dobra alternatywa dla spisywania samemu historii postaci. Mam wrażenie, że brakuje kilku pytań w stosunku do wersji EN, ale może to tylko wrażenie...


Bo to nie jest stricte tłumaczenie. Część pytań została lekko zmodyfikowana.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
avantio 
Nowicjusz

Dołączył: 30 Lip 2009
Posty: 27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-04, 08:00   

fajna sprawa, sam uzywam czegos takiego zeby miec podstawowe informacje o postaciach w jedym miejscu.
I uwaga uwaga! Polecam do tego google docs - jest tam opcja budowania formularzy. Dzieki temu w bardzo prosty sposobu robimy taki formularz jak ten w pdf z ta roznica ze wisi on w necie i kazdy gracz moze go sobie wypelnic kiedy mu sie podoba. Przeslane odpowiedzi automatycznie wypelniaja arkusz (tak jak w excel) ktory mozna sobie wydrukowac i miec wszystko ladnie pieknie razem. Aby kozystac z google doc's wystarczy miec konto na google (np gmail). Przy czym osoby wypelniajace nie musza miec konta google (chyba... u mnie wszyscy mamy :P )

swoja droga to ciekawe, moze ktos sprobowac otworzyc tego linka: http://spreadsheets.googl...yMVp3cFRhZ0E6MA

akurat ten kwestionariusz jest mocno skierowany pod nastepna kampanie ktora przygotowuje w zwiazku z tym sa pewne odgorne ustalenia co do przeszlosci postaci... np to ze sa odmiencami :) jezeli linka da sie otworzyc, to zachecam do wypelnienia, moze skorzystam z ciekawych pomyslow mmm :mrgreen:
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-12-04, 20:23   

Działa bez konta, wypełniłem ci mam nadzieję że coś tam skorzystasz :)
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-12-04, 20:37   

Dobry pomysł Avantio. Problem z PDF jest taki, że nie można zapamiętać rezultatu, trzeba wydrukować... Choć to też może mieć i swoje zalety.

Zrobię coś takiego dla Kwestionariusza na Stronie i dorzucę link do PDF.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Dziewic 
Opiekun IX Kręgu


Wiek: 37
Dołączył: 02 Sie 2007
Posty: 925
Skąd: Iława/Gdańsk
Wysłany: 2009-12-05, 01:38   

W sumie u mnie też czasem stosujemy takie kwestionariusze - wydaje mi się, że najważniejszymi w nich pytaniami są zazwyczaj:
a) stosunek do różnych nacji
b) które z elementów, "zasad" (nie w sensie mechaniki, ale... hm... "duchowym") systemu są najważniejsze dla twojej postaci (np. w L5K posłuszeństwo czy honor)
c) jakieś jedno ciekawe wydarzenie z przeszłości (zahaczka dla MG)

EDIT:
Może dodam jeszcze, że takie kwestionariusze zawsze pojawiały się u nas na sesjach po rozegraniu kilku(nastu) przygód, nigdy na/przed pierwszą sesją. Gracze mieli już lepszą wizję postaci, lepiej się w nią wczuli, swoje przeszli.
W związku z tym w ankietach pojawiało się też pytanie:
d) cele postaci (jeden główny, albo kilka w hierarchii ważności)
Ostatnio zmieniony przez Dziewic 2009-12-05, 13:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
avantio 
Nowicjusz

Dołączył: 30 Lip 2009
Posty: 27
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-12-07, 10:32   

dzieki mystic :)
nie przewidzialem opcji horror stalkera, bo nie ma jeszcze opisanej tej profesji w 3ed.

obecnie konczymy Barsawie at War w wersji EDC i chcemy zrobic sobie przerwe przed Barsawie in Chaos, ktore byc moze poprowadze juz po konwersji starych postaci do 3ed. Co zajmie troche czasu, bo gracze wlasnie nablili 10-11 krag.

A nowa druzyna bedzie sie skladac ze zlodzieja, zwiadowcy i czarodzieja - bedzie smiesznie :mrgreen:

sorry za offtop :oops:

ciesze sie ze spodobala sie wam propozycja z google doc's. Piekne jest tez to, zo mozna to otworzyc nawet na telefonie 8-)
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2010-02-24, 09:12   

Do ściągnięcia jest zmodyfikowana wersja. Poprawiłem kilka literówek. Przede wszystkim jednak teraz Kwestionariusz jest zapisywalny, można więc go wypełnić i przesłać na przykład do swojego MG.

P.S. W najbliższym czasie taką samą opcję otworzę w Kartach Zaklęć.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2010-02-24, 09:31   

avantio napisał/a:
nie przewidzialem opcji horror stalkera, bo nie ma jeszcze opisanej tej profesji w 3ed.


Jest Łowca Horrorów dla ED3, można go ściągnąć z zajawek na stronie Red Bricka. (też byłem zainteresowany ze względu na skład drużyny) :)

pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo