Poprzedni temat :: Następny temat
W kwestii orkowych plemion...
Autor Wiadomość
birchie 
Uczeń IV Kręgu
Metal Fist Shaman


Wiek: 41
Dołączył: 23 Mar 2007
Posty: 94
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-15, 11:10   W kwestii orkowych plemion...

Niestety nie za bardzo moge odwołać sie na chwile obecna do konkretnych cytatow z podrecznikow,ale... czy liczba orkowych nomadow zyjacych z rozbojow i na sposob koczowniczy nie jest zbyt wielka? Jak sie to ma wzgledem obszarow Barsawii (ktora jednak nieco ustepuje stepom Azji)?? Kogo, w koncu, rabowac? Po jednym najezdzie nie zostaloby juz chyba nic do wziecia, zas mniej wojownicze spolecznosci innych Dawcow Imion moglyby miec problem z odnowieniem zasobow... Co wy na to?
_________________
Szaman wali pozytywem w twarz agresora... pozytywne fluidy...
 
 
 
Przemo 
Uczeń II Kręgu

Dołączył: 04 Maj 2008
Posty: 32
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2008-05-15, 21:06   

Faktycznie coś tu nie gra - nic tylko jeżdżą i łobuzują. Ja dla równowagi zrobiłem kiedyś z jednej orkowej hordy straż konną w jednym z miast - rozbijali się po okolicy więc władca miasta zaproponował taki układ i się zgraja ucywilizowała, ubrali barwy miasta, mundury, ich rodziny osiedliły się w nowej dzielnicy itp. Pomysł się fajnie wpasował w rzeczywistość (?) i było OK.
_________________
Pozdrawiam,

Przemo
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2008-05-16, 07:25   

birchie napisał/a:
Co wy na to?

Porównaj do plemion koczowniczych naszego świata, które tak właściwie żyły głównie z pasterstwa. Ich rozbójnicze ekscesy związane były raczej z liczebnością i łatwymi zyskami.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Dreyfuss 
Uczeń II Kręgu
Dreyfuss


Dołączył: 23 Sty 2008
Posty: 49
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-05-16, 09:33   

Kot napisał/a:
Porównaj do plemion koczowniczych naszego świata, które tak właściwie żyły głównie z pasterstwa

oraz prostej uprawy roli, choć może to dziwnie brzmieć w kontekście nomadów

Zwykle plemiona dzieliły się okresowo na grupy, które zajmowały się poszczególnymi działkami: hodowlą zwierząt, uprawą ziemi i wyprawami wojennymi (te od święta). Łupieżczość nie odgrywała dużej roli gospodarczej. Symboliczną, polityczną, wierzeniową, rozrodczą (porywanie kobiet czy dzieci) - owszem, ale nie gospodarczą. Koczownicy nie żyli z rozboju (jak piraci), choć walka i rozbój często były dla facetów najważniejsze.

Odnośnie edka - nie mam wiedzy z dodatków, czy są tam konkret informacje o nomadach? Zawsze można uznać, że rozbójnictwo nomadów jest przede wszystkim przekonaniem tych innych - osiadłych na ziemi i w miastach, i to oni widzą ich jako "tylko jeżdżą i łobuzują". Tak zresztą było w rzeczywistej historii.
 
 
birchie 
Uczeń IV Kręgu
Metal Fist Shaman


Wiek: 41
Dołączył: 23 Mar 2007
Posty: 94
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-05-16, 11:31   

Czy ktos ma informacje o ilości orkowych nomadów w Barsawii? :P
_________________
Szaman wali pozytywem w twarz agresora... pozytywne fluidy...
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2008-05-16, 12:01   

Informacje znajdziecie:
Barsawia - dane demograficzne o ludności Barsawii i charakterystyka kilku plemion
Ork Nations of Cara Fahd - stan po migracji orków opisanej w ostatnim rozdziale Preludium wojny. Nie wiem czy są tam dane demograficzne, pytajcie Cryingorca - on prowadzi projekt tłumaczenia podręcznika, wiec będzie wiedział więcej.


Gerion
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2008-05-21, 18:28   

Birchie, jest na ten temat w "Barsawii". W 1506 TH trzy główne plemiona łupieżców dają w sumie 17 tysięcy nomadów:
Złamany Kieł - 5000, Żelazna Pięść - 8000, Czaszkowe Wilki 4000.
[Przewodnik po Barsawii]

Myślę podobnie jak koledzy, że łupieżcy muszą utrzymywać się nie tylko z samego łupiestwa. W grę wchodzi na pewno do tego łowiectwo i zbieractwo. Nie wydaje Mi sie jednak, żeby rolnictwo odgrywało w ich życiu dużą rolę. Jeśli już, to raczej jest to zjawisko sporadyczne, niszowe. Plemię Żelaznej Pięści to jedyne, które wyraża swoją pogardę dla rolnictwa.
"The earth smiles to those who follow her cycles, who accept her gifts and do not bind her to their will. If you travel as a beast does, you will find food enough to feed your family and your animals will survive for another season. To chain wild beasts and replace trees with straight lines of grain offends Jaspree; if she wished to grow in a field, she would grow it...". Nie przeszkadza to z kolei Złamanym Kłom wyszydzać tę filozofię uwielbienia natury i Jaspree przez Żelazne Pięści.

"Half the pop�ulation lives in the lowlands, with half of this number residing in the cities. This means that the great lowland jungles of Barsaive support slightly more than a fourth of the province’s population." [EGC]

Może to rzeczywiście niewiele, ale łupieżcy będą często woleli zamiast drobne osady i wioski rabować karawany oraz innych wędrowców, których z roku na rok jest w Barsawii coraz więcej.
Liczba osad także rośnie jak grzyby po deszczu. Przypuszczalnie przyrost naturalny w Barsawii jest ogromny. Pomiędzy Liaj, a Lśniącymi Szczytami (na terenach Zlamanego Kła) tyle samo osób w wioskach zostaje rolnikami, co wojownikami. Ci biedacy mają jeszcze na głowach kryształowych łupieżców. Na szczęście na pomoc przychodza kawalerie orkowe chroniące osad i miast. W rezultacie widok orków walczących z innymi orkami to był standard (i rzecz, która bardzo nie podobała się Krathis Gron). Wszystko to się zmienia po wydarzeniach z Prelude to War.

[Ork Nation of Cara Fahd, czyli 1510 TH] - Złamanym Kłom przybyło 600 członków, ale na dobrą sprawę to w Barsawii z plemion zostają tylko chyba Czaszkowe Wilki.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-05-21, 21:46   

Ale przecież orkowie to nomadzi nie łupieżcy, nie róbmy z nich kryształowych na grzmotorożcach...
 
 
Cryingorc 
Czeladnik VII Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 25 Maj 2006
Posty: 851
Skąd: Włocławek/Olsztyn
Wysłany: 2008-05-22, 00:31   

Jak najbardziej łupieżcy. Jedna z Trzech Dróg życiowych orków, obok miastowej i służby w kawalerii.
_________________
Jestem Prawem - Chaosem, Przeznaczeniem - Losem.
Jestem Pasją - Horrorem, Przebudzeniem - Pogromem.
Wasze życia w Mych rękach... i nieszczęsnej k8.
 
 
 
Bleddyn 
Czeladnik V Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 133
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-20, 20:19   

Prowadzę kampanię na północ od Scytii, gdzie znajduje się kaer Tsenan znany z dema do ED3. Kampania obecnie kręci się coraz bardziej wokół orkowych nomadów. Między Krwawą Puszczą a przyczółkiem umiejscowiłem trzy plemiona: Czarne Wilki, Szalone Konie i Czerwone Kruki. Teren też wzbogaciłem o różne miejsca w porównaniu z tym co w Mgłach Zdrady. W GM's Guide jest mowa, iż łupieżcy podróżują w plemionach liczących 50-300 orków. Wojownicy to chyba 1/4 ogółu. Moje pytanie jednak dotyczy możliwej liczebności nomadów na tym terenie.

I drugie pytanie, czy Ork Scorcher z GMs Companion powinien mieć Siłę Woli 13, czy raczej zamieniono to z Żywotnością?
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-12-20, 20:24   

Bleddyn napisał/a:
Moje pytanie jednak dotyczy możliwej liczebności nomadów na tym terenie.


Sam ich wprowadziłeś, więc to zależy głównie od Ciebie. Patrząc jednak na geopolitykę, to nie powinno tam być ich wielu.

Bleddyn napisał/a:
I drugie pytanie, czy Ork Scorcher z GMs Companion powinien mieć Siłę Woli 13, czy raczej zamieniono to z Żywotnością?


Jest dobrze, to tylko kwestia innej kolejności Cech. Może to poprawią w jakiejś erracie.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Bleddyn 
Czeladnik V Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 133
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-20, 20:40   

Pomijając Faktorię na środku Północnych Równin to w sumie dość zapomniany rejon. Opierając się na GMs Guide planowałem dać każdemu plemieniu ok. 200 orków, czyli jakieś 50 wojowników każde. Czy nie jest to zbyt mała siła aby zainteresować Theran na tyle, żeby ci chcieli przeciągnąć ich na swoja stronę? Może wprowadzic jakieś klany jeszcze luźno związane z głównym plemieniem?
Plemiona te wróciły na te ziemie z Throalu gdzie schroniły się po zakładzie kaeru Gra'Vakk. Zachodnia część Szmaragdowej Równiny jest przedzielona Kanionem Pasji - Czarne Wilki to północ, a Szalone Konie na południu. Wschodnia część równin to domena Czerwonych Kruków.
W sumie z sesji na sesję przybywa postaci, miejsc i wątków dlatego zaczęła mnie interesować liczebność aby było w miarę kanonicznie.
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-12-20, 22:05   

Bleddyn napisał/a:
Czy nie jest to zbyt mała siła aby zainteresować Theran na tyle, żeby ci chcieli przeciągnąć ich na swoja stronę?

Tylko najbardziej zdeprawowane plemiona zhańbią się współpracą z Therą. Orkowie generalnie nienawidzą imperium ze względu na niewolnictwo.
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2009-12-21, 10:50   

Popieram Kota. Bardziej bym tu widział interes Iopos i finansowanie przez Denairastów byle tylko Throalowi krwi napsuć...

pozdrawiam
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-12-21, 16:38   

I delikatną nutkę wpływów z Dworu Elfów, który stara się potencjalne zagrożenie zneutralizować nie używając siły. I konkurencję ze strony trollowych przymierzy (Krwawa Wiedza?).
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-12-21, 16:48   

Kot napisał/a:
I konkurencję ze strony trollowych przymierzy (Krwawa Wiedza?).


Jakoś nie widzę tak daleko trollowych przymierzy. Parlainth? Krwawa Wiedza to powinna się bardziej martwić orkami w Ich regionie.

Z Przymierzy trolli najbliżej to ma Ognista Łuska, ale to też by się pewnie wiązało z jakimś zainteresowaniem Denairastów i Ishkaratu, jako że są w małym sojuszu.
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Habib 
Opiekun IX Kręgu
Smok Karatenga


Wiek: 40
Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 1005
Skąd: Czďż˝stochowa
Wysłany: 2009-12-21, 22:06   

A z innej beczki.
Czy wśród orkowych nomadów panuje wielożeństwo?
Bo weźmy pod uwagę fakt, że to najczęściej wojownicy (nie ważne jakiej dyscypliny czy w ogóle kroczą jakąś jej ścieżką) i biorą udział w wojnach, groźnych polowaniach, ciężkich przeprawach gdzie na pewno giną mężczyźni. Co za tym idzie, jest ich znacznie mniej niż kobiet. Wniosek nasuwa się sam, że żeby zaspokoić wszystkie kobitki, należą się takiemu facetowi ze dwie-trzy babeczki.
_________________
Habibsite.pl
 
 
Bleddyn 
Czeladnik V Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 133
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-21, 22:11   

Dwóch agentów adeptów podało się za therańskich emisariuszy i pomagają synowi wodza Czerwonych Kruków przejąć władzę w plemieniu. Na razie "therański" iluzjonista otruł wodza pod postacią jego młodszego syna. Nawet wśród orków znajdą się czarne owce.
Pomysł z Iopos fajny. W sumie można go kolejny raz wykorzystać. Zastanowię się nad tym. Szczególnie, że ostatnio uratowali dziewczynę smoczej krwi przed straceniem z rąk Ponurego Legionu (inspiracja Splugawionymi), a ona jest potomkiem odszczepieńca z rodu Denairastów.

Nadal jednak zastanawia mnie ta liczebność orków. Nie są to zbyt małe siły? Czerwone Kruki powinny być najsilniejsze, więc dajmy im 300, pozostałe dwa po 200. To daje 175 wojowników. Warte aby zainteresować Iopos?
 
 
mystic 
Czeladnik VII Kręgu
Emeryt


Wiek: 114
Dołączył: 27 Maj 2006
Posty: 882
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2009-12-21, 22:18   

Na pewno wielożeństwo jest praktykowane wśród kryształowych łupieżców. Nie pamiętam jak to z tym u orków.
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2009-12-21, 22:27   

Bleddyn,spokojnie możesz przyjać liczebność plemienia na 500 Dawców Imion... To już coś powazniejszego...w skład plemienia mogą wejść różne mniej lub bardziej liczne szczepy, choćby wyspecjaliowane (Czerwone Kruki Lakota np w hodowli koni, a Czerwone Kruki Dakota w sztuce wojennej) :)
pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Bleddyn 
Czeladnik V Kręgu


Wiek: 45
Dołączył: 08 Lis 2009
Posty: 133
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-12-21, 22:58   

Dzięki za odpowiedź, Gerion. W takim razie Czerwone Kruki 500 DI, a pozostałe po 300 DI.
A jak wygląda waszym zdaniem rozkład dyscyplin u nomadów?

Cytat:
Czy wśród orkowych nomadów panuje wielożeństwo?


Raczej wielokrotna monogamia - vide Mieszkańcy Barsawii.
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2009-12-26, 19:52   

U nomadów na pewno dużo jest Wojowników i Władców Zwierząt powiązanych magicznie z wierzchowcami. Dwudyscyplinarni również. Z magów to bym widział Szamana, Ksenomantę i Mistrza Zywiołów. Rzadziej Czarodzieja a orkowy Iluzjonista mi nie pasi zupełnie.
Na pewno kilku Trubadurów adeptów, być może Łucznik i Zwiadowca - obie dyscypliny mogą częściej występować i nomadów orkowych. Złodziej raczej sporadycznie. Tak mi się nasuwa na gorąco.
pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Sethariel 
Opiekun X Kręgu


Wiek: 40
Dołączył: 10 Cze 2006
Posty: 1861
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2009-12-26, 20:18   

I przede wszystkim Kawalerzyści :)

Kawalerzyści, Wojownicy, Zwiadowcy, Władcy Zwierząt, Łucznicy, Szamani, Mistrzowie Żywiołów, Ksenomanci...

Przede wszystkim te Dyscypliny związane z energią, pasją, naturą, wspólnotą. Pozostałe będą raczej rzadkością (Złodziejowi, Czarodziejowi we wspólnocie nomadów byłoby ciężko)
_________________
Wojciech 'Sethariel' Żółtański
Gry-Fabularne.pl - serwis o grach fabularnych
 
 
 
Kot 
Opiekun IX Kręgu
Wędrowiec


Wiek: 42
Dołączył: 09 Cze 2006
Posty: 1329
Skąd: zadupie pomniejsze
Wysłany: 2009-12-27, 02:51   

Sethariel napisał/a:
Czarodziejowi we wspólnocie nomadów byłoby ciężko

Chyba że to jeden z tych, którzy opierają się na intuicji...
_________________
Mariusz "Kot" Butrykowski
"The only way to keep them in line is to bury them in a row..."
 
 
 
Gerion 
Opiekun IX Kręgu
Troll Warrior


Wiek: 51
Dołączył: 24 Maj 2006
Posty: 1091
Skąd: Poznaďż˝
Wysłany: 2009-12-29, 09:41   

Oczywiście, że Kawalerzyści nie wiem dlaczego nie wymieniłem w pierwszej kolejności?! Amnezja?! Chyba się starzeję...

pzdr
_________________
Moja wikipedia ED,
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template junglebook v 0.2 modified by Nasedo