Forum EARTHDAWN.PL
Forum fanów gry Earthdawn

Nowiny ze świata - Earthdawn Trzecia Edycja

Sethariel - 2009-03-16, 14:18
Temat postu: Earthdawn Trzecia Edycja
Rok 2009

Earthdawn Trzecia Edycja

Zresztą zobaczcie

REDBRICK napisał/a:
RedBrick Limited is pleased to announce that it has signed contracts with Mongoose Publishing to publish new editions of their Earthdawn, Fading Suns, Blue Planet, Age of Legend 4e, and Equinox game lines under Mongoose Publishing’s Flaming Cobra imprint, already famous for such popular games as Dragon Warriors and Spycraft 2.0.

Under this arrangement, RedBrick Limited retains full creative control of writing, design, editing, and layout. Mongoose Publishing will handle printing, marketing, sales, and distribution.

The first RedBrick Limited products to be released under the Flaming Cobra imprint will be available in game stores worldwide from July 2009, starting with Earthdawn Third Edition, before moving into the product release schedules for our other game lines.

After five years honing its skills as a game publisher on the Earthdawn Classic and Fading Suns Second Edition game lines, and being among the forefront of RPG publishers embracing the digital and print-on-demand publishing models, RedBrick Limited are excited to be working with Mongoose Publishing and taking the next step toward bringing our games to a wider audience. Mongoose Publishing are the “perfect partner” for RedBrick Limited and everyone on board the ‘Brick looks forward to a lengthy collaboration with the Mongoose team under the hood of the Flaming Cobra.

More information on RedBrick’s product releases will be published on Mongoose’s web site at http://www.mongoosepublishing.com and RedBrick's company web site at http://www.redbrick-limited.com.

RedBrick Limited is headquartered in Auckland, New Zealand. Age of Legend4e™ is a trademark of RedBrick Limited. Equinox™ is a trademark of RedBrick Germany. Earthdawn® is a registered trademark of FASA Corporation. Fading Suns™ is a trademark of Holistic Design Inc. Blue Planet™ is a trademark of Biohazard Games. Flaming Cobra™ is a trademark of Mongoose Publishing. All used under license.

Dziewic - 2009-03-16, 16:46

Ja bym chciał wiedzieć co z tego wynika dla drukowanej wersji Kratas :-P
sirserafin - 2009-03-16, 16:49

Daniel napisał/a:

So what about the Kratas book, which is still ED Classic? Will it ever see the light of day as print product?


Dammi napisał/a:

Yes, it will appear in print later this year. The print version will be ED3, but then, the book doesn't feature too many rules for this to be an issue.


Best,

Dammi

Sethariel - 2009-03-16, 16:55

Według tego co już wiadomo, wszystkie druki nowych rzeczy, jak i też wydawanie nowych dodatków zostało wstrzymane do czasu wydania Trzeciej Edycji. Co więcej Kratas, Nations of Barsaive vol 2 i Cathay zostaną wydane już w wersji trzecioedycyjnej. Zgodnie z cytatem podanym przez sirserafina, Kratas w druku wyjdzie prawdopodobnie jeszcze w 2009.

Z kolejnych informacji wiadomo, że Dyscypliny w Trzeciej Edycji oparte będą o ADM, będą też drobne zmiany w opisach talentów, czarów (dopracowanie kwestii iluzji) oraz kilka innych drobnych zmian w mechanice. Jądro mechaniki pozostanie niezmienione. Tak samo wszystkie sourcebooki EDC będą kompatybilne z Trzecią Edycja jeśli chodzi o opisy, świat itp.

Poza tym będą Trzecioedycyjne wersje wszystkich wydanych do tej pory podręczników EDC. Trzecia Edycja zamierza też ruszyć dalej storyline wydając powoli książki kampanijne.

Dziewic - 2009-03-16, 17:20

I bardzo, bardzo dobrze.
sirserafin - 2009-03-16, 20:20

Mnie ciekawi czy wypuszczą erraty dla posiadaczy classica czy trzeba będzie WSZYSTKIE podręczniki kupować raz jeszcze.
Sethariel - 2009-03-16, 21:01

Dobrze, że pytasz...

Rozmawiałem z Mordomem, w najblizszym czasie bedzie przeprowadzal wywiad z Carstenem Damm. Jeżeli macie jakieś pytania odnośnie dystrybucji, publikacji i ogólnych planów RedBricka proszę zadawajcie, najlepsze dołączą do wywiadu. (Nie mogą to być pytania odnośnie samego ED3, mechaniki i zmian)

To wstępne pytania jakie zada Mordom.

Mordom napisał/a:
1. Hey ho, the news „The Times are A-changing“ on the Earthdawn.com homepage introduced your new partner: Mongoose Publishing.

I honestly have to admit that I’ve never heard of this company. So how did you get in touch with them and why are they the „perfect partner“ for RedBrick Limited?


2. Mongoose Publishing’s headquater is based in Swindon, UK, are the books also produced there? If yes, will this have any consequences on the shipping prices directing to the U.S. or to Europe?

3. Your old resellers were DriveThru, Rpgnow (ebooks) and Lulu for the hard- and softcovers. What will happen to the “EDC” books that are sold via them? Will they keep on selling them until nothing’s left or did you cancel the contracts with them?

4.Earthdawn and all the other systems Red Brick Limited is producing will soon be available as Print-on-demand PDF’s again and as Hard- and Softcover? Or will you exclude the softcovers?

5. The arrangement lets RedBrick Limited keep full control for writing, designing and all the creative stuff. The news on your homepage says, that Mongoose will handle the sale, distribution, printing and marketing of the products. Who will do the advertisement for Earthdawn and all the rest? And how will the advertisement be done? I ran a poll on the earthdawn blog, asking: How long do you play Earthdawn? And this was the result:
- 15 years, 13 votes (21%)
- 10-14 years, 15 votes (24 %)
- 5-9 years, 21 votes (34%)
- 1-4 years, 9 votes (14%)
- Just started, 0 votes (0%)
- Never played, 3 votes (4%)

It shows that your new 3rd edition is a great chance to attract new player to start with Earthdawn. So again what will be done for advertisement, starting people to play Earthdawn?

LAST: Is a price predictable for the upcoming gameline?

Habib - 2009-03-17, 00:26

Jako MG wypowiem się.
Po niespełna półrocznej przerwie w graniu, opracowaniu ADMu, zupełnym przejściu na EDC z mieszanki I i II, taki nius.

Zaskoczyłem się bardzo i trochę zmartwiłem. Z sirserafinem namęczyliśmy się, by przygotować dla innych graczy podkład po polsku do EDC, a tu mi 3 edycję wydają, w dwa dni po pierwszej sesji.

Z drugiej strony cieszę się. ED nie umarł, ma się coraz lepiej, w Polsce, o dziwo, też.
A najbardziej ucieszyła mnie wiadomość:
Sethariel napisał/a:
Trzecia Edycja zamierza też ruszyć dalej storyline wydając powoli książki kampanijne.

W końcu się wypowiedzieli o linii fabularnej.
Fajnie też, że ADM nie będzie już alternatywą. ;-) Zobaczymy jak to dopracują chłopaki z RB.

Podejrzewam, że pewnie i tak nie kupimy tych podręczników, które będą powielać to co już mamy (EDC mamy gdzieś od pół roku, poza tym ciągłe wsparcie podręczników do I edycji), ale zapewne kupimy nowe.

Ogólnie... dobry nius dla fanów.

big up

sirserafin - 2009-03-17, 00:55

Kupimy, kupimy :-) Choćby dla samego, dopracowanego, ADMu i czystej ciekawości. 50$ za dwa podręczniki po ponad 500 stron to nie majątek.

Choć wolałbym, oczywiście, jakby nam dali erraty... Ok. 220$ już wydałem na podręczniki, z których dopiero co zaczynamy korzystać.

Sethariel - 2009-03-17, 01:24

sirserafin napisał/a:
Kupimy, kupimy :-) Choćby dla samego, dopracowanego, ADMu i czystej ciekawości. 50$ za dwa podręczniki po ponad 500 stron to nie majątek.


Ceny jeszcze niestety nie znamy. Wątpię by było to 50$. Średnie ceny podręczników w Moongoose Publishing to około 30$ za podręcznik mający 200-300 stron.

W przypadku gry Runequest, który tak jak EDC jest podzielony na Player's Book i Gamemaster's Book koszt każdego z podręczników to 25$, tyle że one mają po 120 stron każda.

No ale poczekamy, zobaczymy.

Na pewno też kupię ;-)

sirserafin napisał/a:
Choć wolałbym, oczywiście, jakby nam dali erraty... Ok. 220$ już wydałem na podręczniki, z których dopiero co zaczynamy korzystać.


A to ciemna strona medalu. Również cieszę, się na 3 edycję, ale jak wiele osób grających w EDC i wypowiadających się w kwesti 3 edycji, czuję, że formuła EDC jeszcze się nie wyczerpała, szkoda niewydanych w EDC Cathay czy Nations of Barsaive vol 2.

Z drugiej strony patrząc na sytuację z LULU, Redbrick nie miał innego wyjścia i musiał przyspieszyć prace nad 3 edycją i przejść pod skrzydła jakiegoś wydawnictwa. Gdyby tego nie zrobili Earthdawn być może straciłby szansę ponownego zaistnienia, na jaką z pewnością zasługuje, a może nawet powoli zacząłby znowu umierać.

Kot - 2009-03-17, 14:54

Sethariel napisał/a:
W przypadku gry Runequest, który tak jak EDC jest podzielony na Player's Book i Gamemaster's Book koszt każdego z podręczników to 25$, tyle że one mają po 120 stron każda.

Tyle że runequest to czysta mechanika, tabelki i "mokry sen munchkina". Bierz pod uwagę, iż ED zawiera o wiele więcej treści, opisów świata, ras, historii, kultury, sztuki - wszystkiego co istotne. A nie sądzę by RB nagle zmniejszył objętość podręczników.

Sethariel napisał/a:
Z drugiej strony patrząc na sytuację z LULU, Redbrick nie miał innego wyjścia i musiał przyspieszyć prace nad 3 edycją i przejść pod skrzydła jakiegoś wydawnictwa.

Dokładnie. Prawa rynku - PoD powodowało, że pieniądze rozchodziły się między trzema stronami - wydawca, firma PoD, drukarnia... Niezbyt zdrowe dla produktu. A tak, mamy tylko dwie firmy, obie z branży i obie zajmujące się wydawaniem systemów, powiedzmy to sobie szczerze, niszowych, chociaż rewelacyjnych...

Sethariel - 2009-03-18, 01:30

Kot napisał/a:
A nie sądzę by RB nagle zmniejszył objętość podręczników.


Zmniejszy.

Dammi napisał/a:
We can't publish our books in the same format with our new partner either. It's a different process, different printers, and a different distribution model. We crammed as much material as we could into our Lulu tomes to make up for the high PoD book prices. That doesn't work in traditional print so we have to revisit all our books.

Raven Bloodeyes napisał/a:
As for cost, you'll note the core books were announced as a Player's and Gamemaster's Guide, followed a month later by a Player's and Gamemaster's Companion, this will allow lower prices than currently (smaller books, and as the Player's Guide is all a new player would really need for quite a while, or so we're trying hard to do), as well as the advantages of a larger print run, but this has yet to be announced (even to us on the team).


Poczekamy, zobaczymy.

Dziewic - 2009-03-18, 09:15

Oto pojawiło się RedBrick & Mongoose: Questions and Answers, Part 1 - życzę przyjemnej lektury.
Gerion - 2009-03-18, 13:16

Mi w zupełności wystarczy CLassic i to co jest do tej pory. Jak ktoś słusznie zauważył, formuła Classica się nie wyczerpała. Więc osobiście o ile wrócę do ED, to raczej nie tknę ED3 i nie przesiądę się trzeci raz na coś nowego.

pozdrawiam

Kot - 2009-03-19, 11:50

A ja z kolei chętnie przesiądę sie na ED3. Classic fajny jest, ale sztywna konstrukcja Dyscyplin mi nie odpowiada, a dopasowanie doń ADM to nie jest coś, co chcę robić w weekendy. Jeśli ED3 zawierać będzie bardziej elastyczne mechanizmy tworzenia postaci, to mnie to odpowiada... Już teraz postanowiłe po prostu umożliwić graczom wykupywanie dodatkowych talentów, jeśli wykonają pod nie odpowiedniego "questa" w stylu zgodnym z dyscypliną.
Chavez - 2009-03-19, 12:03

Swoja droga taka ciekawostka przyrodnicza - ponoc ED zszedl w nakladzie 25k podstawek. I gdzie ci ludzie? Przeciez gdyby nawet polowa dalej grala, to bylby calkiem niezly odbiorca docelowy dla jakiegos polskiego wydawcy.
Sethariel - 2009-03-19, 12:36

Kot napisał/a:
... a dopasowanie doń ADM to nie jest coś, co chcę robić w weekendy.


Nie jest tak źle. Obiecywałem sobie i innym przejść na ADM, gdy ED3 bedzie na horyzoncie. Teraz gdy to stało się faktem, zacząłem konwersję. Przerobienie najważniejszych NPC w aktualnej kampanii zajelo mi kilkanascie minut.

Kot napisał/a:
Jeśli ED3 zawierać będzie bardziej elastyczne mechanizmy tworzenia postaci, to mnie to odpowiada...


Bedzie oparty o ADM. Nie bedzie jakichs znaczacych rewolucji, przynajmniej tak wynika z wypowiedzi Redbrick Team.

Kot napisał/a:
Już teraz postanowiłe po prostu umożliwić graczom wykupywanie dodatkowych talentów, jeśli wykonają pod nie odpowiedniego "questa" w stylu zgodnym z dyscypliną.


A to nietypowa modyfikacja. Dowolnych dodatkowych talentów? Czy jakichs szczegolnych zwiazanych troche z dyscyplina (skoro trzeba wykonac questa w stylu zgodnym z dyscyplina)

Chavez napisał/a:
I gdzie ci ludzie?


Znam takie przypadki, że przestali w ogole grać. A reszta... nie wiem szczerze. Duza czesc jak to w ogole w RPG sie nie udziela w necie. Ci co sie udzielali, przestali grac, zmienili system itp.

eliandir - 2009-03-19, 14:50

Martwi mnie, że mogę nie zdążyć kupić na DriveThru reszty dodatków do EDC, których jeszcze mi brakuje. A na jednorazowy wydatek kilkuset zł jakoś sobie za bardzo pozwolić nie mogę.
sirserafin - 2009-03-19, 14:55

Teraz to już szkoda kasy... kupisz sobie 3ed wydania... a tak kupisz Classica i będziesz w końcu płacił jeszcze raz za to samo... choć w FAQ jest coś o zniżkach dla osób, które kupiły Classica.
eliandir - 2009-03-19, 14:59

Czy ja wiem czy kupie podręczniki podstawowe 3 ed. W sumie będą się różnić od Classica mechaniką ADM i okrojeniem w stosunku do classicowych. Prędzej skupie się na dodatkach rozwijających storyline i rozszerzających opis świata.
Kot - 2009-03-19, 20:34

Sethariel napisał/a:
A to nietypowa modyfikacja. Dowolnych dodatkowych talentów? Czy jakichs szczegolnych zwiazanych troche z dyscyplina (skoro trzeba wykonac questa w stylu zgodnym z dyscyplina)

Tych z listy alternatywnych w ADM.

Cryingorc - 2009-05-14, 10:22

Trzecia edycja robiona jest pod nowych fanów i związany z tym rozwój firmy. Nie dziwi więc irytacja starych graczy na oficjalnym forum ED, którzy po raz trzeci musieliby konwertować bohaterów i nabywać kolejny raz odgrzany obiad. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy. Przebudzenie Ziemi ma szansę wypłynąć na szersze wody, choć na pewno bez jakiegokolwiek *bum*. RedBrick chce się rozwijać, powiększać kapitał, tak aby stać go było na lepszych grafików, większy nakład itd. Niestety, taki krok ma więc uzasadnienie. Sam zastanawiam się czy warto przesiadać się na kolejną edycję, zwłaszcza że w praktyce nie prowadzę. Co do ADM - jestem sceptykiem tego pomysłu. Nie chcę też wydawać kolejny raz pieniędzy na podstawowe zasady, chyba, że mógłbym liczyć na jakiś upust z racji posiadania kompendiów. James pisał o zniżkach dla osób posiadających drukowane kompendia.
Do tego fakt, że opisane w Player's Guide dyscypliny zostaną tylko do 8 kręgu troszkę Mnie odrzuca. A więc wyjdzie kolejny ED Companion, a podejrzewałbym osobiście, że wejdzie to w skład Earthdawn Codex.
Za kupnem przemawia Moja pasja kolekcjonerska, fakt że classica mam w pdf, a wolę druk.
No w każdym razie ED classic był (możemy już tak powiedzieć) tylko forma przejściową systemu, pozwalającą firmie odbić się od dna.

Sethariel - 2009-05-14, 10:35

Cryingorc, wyjdą osobne Companiony do każdego z Głównych Podręczników, czyli Companion dla Graczy i Companion dla Mistrzów Gry. Planują wydać te Companiony jakiś miesiąc po Głównych Podręcznikach. Chociaż już przebąkują coś o możliwych opóźnieniach i wydaniu Companionów nie na Sierpień, a na Wrzesień.

ADM jest bardzo fajny. Przekonwertowałem już wszystkich najistotniejszych NPC-ów w moich Kampaniach. No i Bohaterowie Graczy też zostali przekonwertowani. Największy problem z ADM pojawia się, gdy jesteś niezdecydowany. Poza tym bardzo fajnie wspomaga kreację postaci. Gracz z postacią chcącą uchodzić za nieustraszoną, weźmie sobie odpowiedni talent z alternatywnych... np. Lwie Serce.

Earthdawn Codex oraz inne projekty wyjdą dopiero po Głównych Podręcznikach do 3 Edycji. Tak więc na Kratas, Cathay oraz resztę poczekamy sobie jeszcze przynajmniej do Września...

Cryingorc - 2009-05-14, 10:55

W takim razie Ja pewnie zrezygnuję z wydatku 150 funtow na kolejne podręczniki główne i księgi wiedzy. W każdym razie poczekam na recenzje.
Dziewic - 2009-05-14, 11:19

Cryingorc napisał/a:
RedBrick chce się rozwijać, powiększać kapitał, tak aby stać go było na lepszych grafików

Wnosząc po Kratas Character Codex itp. to by się im zdecydowanie lepsi graficy przydali :-P

BTW, a Laubenstein to jeszcze żyje? :-P

Sethariel napisał/a:
Tak więc na Kratas, Cathay oraz resztę poczekamy sobie jeszcze przynajmniej do Września...

Jak chcą powiększyć kapitał to myślę, że powinni się pośpieszyć właśnie z Kratas i Cathay'em - te rzeczy na pewno kupią starzy wyjadacze.

Cryingorc - 2009-05-14, 11:44

Dziewic napisał/a:
BTW, a Laubenstein to jeszcze żyje? :-P
[...]
Jak chcą powiększyć kapitał to myślę, że powinni się pośpieszyć właśnie z Kratas i Cathay'em - te rzeczy na pewno kupią starzy wyjadacze.


Zyje. Spójrz na datę tego obrazka.
Spieszą się, robią co mogą.

Dziewic - 2009-05-14, 22:12

Fakt, zapomniałem o tym obrazku :-P a przecież jak go zobaczyłem, to cieszyłem się (jak dziecko ;-) ) z nowego rysunku Laubensteina...

Ciekawe co trzeba zrobić, żeby go namówić na rysowanie dla RB :-P

Sethariel - 2009-06-02, 12:20

NETHERWORLD NEWS

Raven Bloodeyes napisał/a:
"Earthdawn Third Edition... the final pdf's of the Player's Guide and the Gamemaster's Guide are days away and should be out the door to Mongoose soon."


Prace nad Trzecią Edycją idą pełną parą. Jeśli Mongoose nie nawali wyrobią się na pewno na początek Lipca.

sirserafin - 2009-06-02, 17:22

Wspaniałe wieści :-)

Dodane 2009-06-04

Na earthdawn.com pojawiły się pierwsze zwiastuny podstawek do trzeciej edycji! Okładki robią piorunujące wrażenie.

Sethariel - 2009-06-04, 13:32

Rzeczywiście robią wrażenie. Dobracowane z bardzo ładną, intensywną kolorystyką. Chociaż szczerze powiedziawszy, to bardziej mi się podobają chyba te, które wisiały wstępnie na stronie Mongoose Publishing (z okrętami i Parlainth).

Może muszę się przyzwyczaić. Symbole i styl świetne. Przypomina mi się nieco 1 edycyjna okładka, ale ta angielska z maską we Mgle, bo polska mimo, że fajna to moim zdaniem była nietrafiona. Na pewno chciałbym zobaczyć jak te okładki wyglądają na żywo... razem z podręcznikami ;-)

Cryingorc - 2009-06-04, 19:34

Są aż przebajerzone, rzekłbym.
Dziewic - 2009-06-04, 22:55

To dobrze, czy źle? :-P

Ja im dłużej na nie patrzę, tym bardziej chcę je mieć na półce :-P

Gerion - 2009-06-05, 10:52

Wiecie czy może linia fabularna ED3 jest już po Preludium Wojny? I w ogóle w jakim czasie osadzona??

pzdr

Sethariel - 2009-06-05, 15:05

Z tego co wiem i co jak na razie mówi ekipa RedBricka to linia fabularna ED3 ma być taka sama jak Classic. Więc zaraz po Preludium Wojny. Różnica jest taka, że o ile Classic Linii nie rozwijał, w ED3 z czasem mają zamiar to zrobić.

A jak jest dokładnie to pewnie dowiemy się w najbliższym czasie.

Dodane 2009-06-06


Kilka ciekawostek w nowym wpisie na Blogu Slayride

Slayride napisał/a:
Rather than a system where Movement rates are based on the creature or character's Dexterity score, the system has changed to one of static Movement rates. A character or creature may double their Movement rate to run (aka Full Movement in older editions). There are also some obvious changes that had to be done to spell and ranged weapon distances to support this.


Slayride napisał/a:
There are some major changes to the Purchase Point system, and the way starting Attributes are assigned for each race. There is also a major change to Karma step, and how current/maximum Karma interacts with the Karma Ritual talent.


Wygląda na to, że będzie sporo zmian... Ciekawe jak ciężko będzie się konwertowało z obecnej edycji na trzecią. W zapowiedziach ten aspekt brzmiał dobrze...

Dziewic - 2009-06-06, 21:36

Panowie... tłumaczymy 3 edycję? 8-)
Cryingorc - 2009-06-06, 21:49

Brzmi dobrze. Nie ma co. Ekipa RB jak już przysiądzie do czegós, to wprowadza bardzo szczegółowe i analityczne zmiany. Gdybym jeszcze mógł liczyć na nowe grafiki Janet Aulisio i Jeffa laubensteina, nawet bym się nie zastanawiał nad kupnem.
Tłumaczmy. Znajdźmy wydawcę. :P

Kot - 2009-06-06, 22:05

Dziewic napisał/a:
Panowie... tłumaczymy 3 edycję?

Spokojnie. Może poczekajmy, aż ją wydadzą, meh?
A jak już wydadzą i się zaznajomimy, to można się zabrać i do tłumaczenia... Tylko czy tłumaczenie będzie "fanowskie"? Wiem, że jestem nadmiernym optymistą, ale gdybyśmy mieli gotowe tłumaczenie i błogosławieństwo RB, to znalezienie wydawcy nie byłoby takim problemem... Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wysyp podręczników ostatnimi czasy...

Dziewic - 2009-06-07, 00:33

Kot napisał/a:
Wiem, że jestem nadmiernym optymistą, ale gdybyśmy mieli gotowe tłumaczenie i błogosławieństwo RB, to znalezienie wydawcy nie byłoby takim problemem... Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę wysyp podręczników ostatnimi czasy...

No też myślę, że to by przed nami jakieś perspektywy otwierało...

Habib - 2009-06-07, 13:09

Dziewic napisał/a:
Panowie... tłumaczymy 3 edycję? 8-)

Why not?

Ja jestem bardzo za.

Kot - 2009-06-07, 13:58

Habib napisał/a:
Ja jestem bardzo za.

Ja też. Ale się nie rozpędzam i poczekam aż wyjdzie... :P

Sethariel - 2009-06-07, 14:05

I do tego czasu proponuję skończyć temat tłumaczenia 3 edycji...

Inna sprawa. Miło by było, gdyby udało się najpierw skończyć tłumaczenia juz rozpoczęte...

A wracając do głównego tematu. Bardzo ciekawią mnie te zmiany. W jaki sposób wpisywana będzie szybkość, koniec z szybkością opartą o zręczność. Czy jakiś inny współczynnik to przejmie? Jak będą powstawać różnice w prędkości... Czy też może prędkość będzie nowym współczynnikiem???

Bardzo ciekawe rozwiązanie będzie jeśli chodzi o nagrodę w PL za przeciwników. Z tego co zrozumiałem, będzie rozrzut, tak jak w obecnej tabelce Legend Award (np. 500-1500 PL).

W przypadku bestii 500-1500 w zależności od grupy MG i trudności jaką dla grupy może stanowić bestia, MG da albo 500 albo 1000 albo 1500 PL.

Kot - 2009-06-07, 18:08

Sethariel napisał/a:
W jaki sposób wpisywana będzie szybkość, koniec z szybkością opartą o zręczność.

Prawdopodobnie stałe wartości zależne od rasy. W sumie dość logiczne, a przynajmniej bardziej niż stare zasady. Może będą przy pościgach testy przeciwstawne, jak w WoDzie?

Sethariel napisał/a:
W przypadku bestii 500-1500 w zależności od grupy MG i trudności jaką dla grupy może stanowić bestia, MG da albo 500 albo 1000 albo 1500 PL.

Albo nic nie da, bo BG nakarmią ją i oswoją. W sumie, ta część podręcznika to zwykle tylko wskazówki...

Sethariel - 2009-06-07, 18:43

Chodziło mi o to, że taki zapis ma się pojawić przy statystykach przeciwników, zamiast starej prostej ilości PL za pokonanie.

Ale oczywiście liczba przyznanych PL zawsze leży w gestii MG...

Co do szybkości, nie wiem czy bym chciał dodatkowego rzutu na ruch. Z bloga wynika, że przy bieganiu prędkość ma być zwiększana dwukrotnie. Przypomina mi to bardziej rozwiązanie z Warhammera.

Dziewic - 2009-06-07, 20:04

Sethariel napisał/a:
Inna sprawa. Miło by było, gdyby udało się najpierw skończyć tłumaczenia juz rozpoczęte...

To się weź za Kult Wielkiego Łowcy :-P :-P :-P


Co do punktów legend i potworów... mi by się przydała osobiście jakaś taka DnDkowa (tfu!) tabelka ze "skalą wyzwania"...

Piotrek - 2009-06-07, 20:17

Ty nie pokrzykuj na Setha on i tak ma urwanie głowy. Materiały na Avangardę musi zrobić.
Cryingorc - 2009-06-07, 21:18

Nie mam czasu teraz sprawdzić, ale czy wspomniana w blogu szybkośc nie dotyczy jedynie szybkości stworów, nie zaś Dawców Imion? :)
Sethariel - 2009-06-07, 21:28

"Rather than a system where Movement rates are based on the creature or character's Dexterity score, the system has changed to one of static Movement rates. A character or creature may double their Movement rate to run (aka Full Movement in older editions). There are also some obvious changes that had to be done to spell and ranged weapon distances to support this."

W najbliższym czasie ma być jakiś preview dotyczący tej sprawy, więc pewnie się wyjaśni...

Spokojnie Piotrek. W gruncie rzeczy dobrze, że Dziewic mi przypomina. Tak, inna sprawa, że mam wiele na głowie... Z drugiej strony Dziewic, te języki to zupełnie niepotrzebnie :->

Kot - 2009-06-08, 10:13

Sethariel napisał/a:
Chodziło mi o to, że taki zapis ma się pojawić przy statystykach przeciwników, zamiast starej prostej ilości PL za pokonanie.

Zerknąłem na blogi i wychodzi w sumie dedekopodobny podział na spotkania z X kręgu. Mnie się podoba, bo pozwala dostosować ilość PL do rzeczywistej trudności starcia. W końcu nie raz zdarzało się wam zorientować po fakcie, że stworzyliście coś, co w waszym rozeznaniu było proste, a gracze nieźle się z tym namęczyli. Taki mechanizm rozwiązuje przynajmniej problem z nagradzaniem PL. Zmiana na plus, jak najbardziej.

A co do ustalonej wartości Szybkości, to jestem za, o ile będzie wygodny mechanizm pościgów, a nie zaledwie "jestem szybszy, wygrałem". Bo w sumie elf o Żywotności 10 średnio może wygrać na długim dystansie z orkiem o Żywotności 16. Ten drugi w połowie drogi załatwi go kondycyjnie. I właśnie o takie niuanse mi chodzi. Mam nadzieję, że ekipa RB przygląda się nowoczesnym mechanizmom (np. w Świecie Mroku, który takich elementów ma sporo i są one niezwykle przydatne - jak właśnie pościgi, praca zespołowa, rzuty pomocnicze, itp.). Częściowo były one już wprowadzane, ale zaledwie jako rozwinięcia talentów, lub podobne mechanizmy...

Piotrek - 2009-06-08, 11:45

A czy wy patrzycie na tabelki jak przyznajecie pl??. U nas patrzymy ile graliśmy daną sesję i czy zrobiliśmy coś doniosłego i z tego na oko ocenia się ile średnio powinno być na gracza a potem na oko rozpisuje kto co robił i jakie miał pomysły i troszkę rozsuwa, żeby nagrodzić tych którzy akurat mieli dobry dzień. :lol: Nie wiem kiedy ostatnio patrzyłem do tabelek z punktami legend.
Habib - 2009-06-08, 18:58

Kiedyś przyznawałem PL, tak jak mi się wydawało to słuszne, czyli według własnego widzimisię.

Teraz przyznaję punkty według tabelki z NGC, jest jednak taki problem, że nie można jej traktować dosłownie. Przykład: BG na I Kręgu zabije stwora za którego jest 500 PL, a według tabelki powinien dostać za pokonanie przeciwników od 25-75 PL. Zawsze można podłączyć pod to Indywidualne dokonanie i powiedzmy magiczne skarby (to też inna sprawa) jakie ze stwora wyciągniemy, ale to maksymalnie będzie 225 PL, a nie 500.

Dlatego jest to li tylko dobry wyznacznik, a nie reguła 'tak trzeba i już'.

Pozdro

Sethariel - 2009-06-08, 20:06

Dokładnie.

Przyrównałbym to do remontu. Możesz wyjmować gwoździe ręcznie, możesz też użyć kombinerek. Jako MG zawsze warto mieć odpowiednie narzędzia, bo one ułatwiają zadanie. Pod warunkiem oczywiście, że są dobrze skrojone, odpowiednio przystosowane do zadania i panujących warunków (czyt. ogólnej mechaniki systemu).

Im więcej tego typu narzędzi, tym lepiej.

Co do pościgów, mechanizm z nWoD akurat średnio przypadł mi do gustu.

Piotrek - 2009-06-08, 20:22

Dzięki, że podważasz mój rozsądek ;-) . Jeśli wam to pomaga to fajnie.

A jeśli chodzi o remonty i takie tam to istnieje taka zasada nazywa się Brzytwa Ockhama :-P

sirserafin - 2009-06-09, 17:52

Na Mangoose widać już nowe okładki do Companionów... cena: 20 funtów lub 34,95 $ za 192 strony w twardej oprawie. Data wydania - wrzesień 2009... trochę późno ;-)


Sethariel - 2009-06-09, 18:49

Okładka Gamemaster's Companion jest z Therańskie Imperium. Okładki Player's Companion nie kojarzę. Wyglądają całkiem dobrze. Aczkolwiek chyba nie tak dobrze jak te do podręczników Głównych. Szkoda, że nie ma większej wersji, by się przyjrzeć, ale znając RedBrick zrobią taką w jakimś najbliższym Preview.

Co do daty... No cóż, zgodnie z oczekiwaniami (Chociaż zapowiadane było, że postarają się jeszcze na sierpień)

Cryingorc - 2009-06-09, 18:59

Jeśli wyrobbią się w ogóle do września.Moim skromnym zdaniem to i tak szybko. RB narzucił sobie konkretne tempo. Mam nadzieję, że błędów nie będzie dużo.
a okładki tak czy owak mogą jeszcze inaczej wyglądać.

Sethariel - 2009-06-09, 23:38

Cryingorc napisał/a:
Mam nadzieję, że błędów nie będzie dużo.
a okładki tak czy owak mogą jeszcze inaczej wyglądać.


Też mam nadzieję, bo ciężko się gra z erratami.

Co do okładek...

Dammi napisał/a:
Hiya!

No, the Companion art is still under construction.

Best,

Dammi


Więc okładki się zmienią :mrgreen:

P.S. 1000 postów, mówcie mi spamer ;-)

mystic - 2009-06-10, 15:56

OT. No ale część z tych postów jest dla większości niewidoczna :-)
Kot - 2009-06-11, 20:17

No, trzeba upominać admina, coby nie spamował. Zaraz zaczną się odwołania podpadające pod prawo Godwina i forum upadnie.
Cryingorc - 2009-06-15, 09:46

Pojawił się pierwszy ze zwiastunów trzeciej edycji - zmiany w Dyscyplinach. Na Mnie wywarł bardzo pozytywne wrażenie. Podobnie jak w classicu czekają nas zmiany, zmianki na każdym kroku. Z niecierpliwością czekam na kolejne.
Habib - 2009-06-15, 12:07

Nie podoba mi się to, że Wytrzymałość została talentem opcjonalnym i okrojono ilość talentów na krąg. Niektórych rzeczy nie powinni ruszać.
sirserafin - 2009-06-15, 14:12

Pewnie nie mogli inaczej, żeby dało się ten nowy system, który balansuje wszystkie dyscypliny, utrzymać i jeszcze dać opisać bez zbędnych komplikacji... ale pewnie będzie tu jakaś Rules Option albo można sobie dodać tą Wytrzymałość jako obowiązkową i już...

Tym co mnie bardziej smuci jest to, że każda dyscyplina ma teraz o 2 talenty mniej, bo zabrali po talencie z 2 i 9 kręgu (wcześniej można było na tych kręgach mieć po trzy).

Cieszy jednak to, że każdej dyscyplinie dodano zdolności dyscyplinarne i skasowano ich koszt - Mistrzowie Żywiołów i Złodzieje mieli do tej pory nieciekawie pod tym względem.

Co do Wytrzymałości jeszcze - takie rozwiązanie sprawi, że postacie, które zostały adeptami, ale czują, że ta Dyscyplina, w którą zostali wdrożeni, to jeszcze nie jest "dokładnie to", będą mogli po wejściu na kolejną Ścieżkę wykupić dowolną (wyższą) Wytrzymałość.

In plus jest jeszcze zwiększenie ilości talentów do wyboru na 1. kręgu z 3 do 5 - zawsze to coś, 3 to było nieco mało i na siłę czasem trzeba było coś wybierać. Z tego co widać, zracjonalizowaniu również uległy opcjonalne talenty na wyższych kręgach, czemu nie przeszkadza tak bardzo to, że ograniczono ich ilość.

Szkoda, ze Łucznik nie otrzymał ostatecznie Search jako opcji :-/ trzeba będzie korzystać ze Wszechstronności chyba albo nauczyć się jako umiejętności.

Z preview wynika jeszcze, że bonusy do Obron zostały obcięte skoro do głównej postać otrzymuje je tylko 2 razy +1 na drugim i pewnie +2 na ósmym. Można wnioskować, że bonus do drugiej obrony wyniesie łącznie +2, a do trzeciej tylko +1, co przy wcześniejszych ~ +5/+3/+2 to trochę mało, ale pewnie nie będzie to bardzo przeszkadzać jeśli dobrze przeprowadzono cały proces wyważania pod względem mechaniki. Później i tak można sobie podpakować obrony przedmiotami albo nazwanymi czarami.

Dziewic - 2009-06-15, 14:19

To już ostateczna wersja?

Tłumaczymy? :-P

Nie podoba mi się Astral Sight na I Kręgu u Czarodzieja...

Gerion - 2009-06-15, 14:35

NIe chciało mi się dokładnie czytać oryginału, więc wiem tyle ile napisaliście. NIe mam na razie zdania, zresztą nie będę grał w ED3. ALe jakby Dziewic mógł przełożyć i wrzucić na ed.pl byłby fajny artykuł i podstawa do dyskusji/analiz.

pzdr

Kristof - 2009-06-15, 14:49

A ja uważam że wygląda ciekawie ;)
Poza tym, po prawdzie, jeśli ktoś chce, może nadal grać w "naszą", pierwszą edycję. Trzecia i tak prawdopodobnie nie wyjdzie po Polsku, więc automatycznie zainteresowanie w kraju będzie mniejsze. Ja prawdopodobnie zainwestuję w te nowe podręczniki pod warunkiem posiadania odpowiednich nakładów finansowych, ale to raczej z ciekawości i w nadziei że może ktoś tutaj będzie chciał pograć...
I tak moje sentymentalne wspomnienia leżą z "jedynką" (pierwszy system, pierwsze kości, te sprawy).

Sethariel - 2009-06-15, 14:57

Nie podobają mi się zmiany dotyczące awansu na kolejny krąg. Z jednej strony niby jest wolność w doborze talentów alternatywnych tak jak w ADM, z drugiej strony nadal jest ograniczenie w talentach dyscyplinarnych i w rezultacie nadal można skończyć z niechcianym talentem, w który dodatkowo trzeba jeszcze ładować PL...

Poza tym dość pozytywnie. Bardzo pozytywne na pewno jest zdjęcie ze zdolności kosztu obrażeń przy ich braniu.

Zabranie 2 talentów też mnie trochę smuci... Choć z drugiej strony kładzie to większy nacisk na umiejętności (na które z kolei przy tworzeniu postaci będzie się miało teraz 14! punktów), więc może wyjść to całkiem dobrze.

Co do talentu wytrzymałości... Nie wiem czy ktoś nie będzie brał tego talentu od razu jak będzie tylko możliwość. W większości wypadków zawsze jak się pojawia to drużyny biorą go i od razu pakują... a kto nie pakuje ten często zostaje w tyle...

sirserafin - 2009-06-15, 15:48

Sethariel napisał/a:
Nie podobają mi się zmiany dotyczące awansu na kolejny krąg. Z jednej strony niby jest wolność w doborze talentów alternatywnych tak jak w ADM, z drugiej strony nadal jest ograniczenie w talentach dyscyplinarnych i w rezultacie nadal można skończyć z niechcianym talentem, w który dodatkowo trzeba jeszcze ładować PL...

Chyba się zwyczajnie czepiasz ;-) [mało autentycznie to brzmi i za dużo tłumaczenia...] W sumie piszesz tylko: "szkoda, że nic się nie zmieniło w tej kwestii" - i niby czemu miałoby się zmienić to, że trzeba spełnić jakieś wymagania do awansu? Poprzednie były równie arbitralne (jeśli nie bardziej) i może dawały pewna swobodę w wyborze ale czasem wybierałeś pomiędzy "gówienkami" a teraz dostajesz same diamenty, z których każdy dla danej dyscypliny jest ważny i sam się prosi o szlifowanie. Spójrz jednak co się zmieniło (choć na razie mamy tylko małą próbkę tego) - z trudem można powiedzieć, że wybór talentów, które zostały dyscyplinarnymi jest nietrafny, zwłaszcza po paru latach testów, zmian i dyskusji. Jeśli ktoś jednak uważa, że taki np. Czarodziej ma źle dobrane talenty dyscyplinarne to są tutaj (co najmniej) dwie opcje:
1) nie rozumie człowiek dyscypliny Czarodzieja i lepiej, żeby wybrał jakąś inną, która mu będzie bardziej odpowiadać albo skorzystać z rozwinięcia dyscypliny, co sprawia, że część talentów zostaje zastąpiona przez inne (choć na razie nie mamy nawet małej próbki jak to teraz będzie wyglądać)
2) zmienić na potrzeby własnej drużyny opis ścieżki rozwoju - twórcy systemu nie uważają, że powiedzieli tutaj ostatnie słowo i jak komuś nie pasuje to niech sobie we własnym zakresie ludzie zmieniają wedle woli i upodobań (przy wspólnej zgodzie współgraczy i MG oczywiście)
no ewentualnie mamy jeszcze drogę nr 3 czyli stworzenie własnej dyscypliny od podstaw, co nie powinno być trudne (bynajmniej od strony mechaniki) biorąc pod uwagę, że dostaniemy w łapki dopracowany i nieskomplikowany system tworzenia nowych dyscyplin.

Tak więc kategoria "niechciany talent" przywodzi mi na myśl tylko taki "wytrych", który będzie "usprawiedliwiał" bezzasadne marudzenie. Łatwo napisać "niechciany talent", ale może warto pomyśleć trochę co komu tak naprawdę nie odpowiada i dlaczego oraz spróbować wyjaśnić innym o co dokładnie chodzi... bo pewnie, że "byłoby lepiej jakby adept X mógł na kręgu Y opanować talent Z zamiast P", ale w sumie dlaczego miałoby tak być? RB zbierał feedback'i naprawdę długo i każdy komu coś nie pasowało mógł dać im znać i uzasadnić odpowiednio swoje zdanie. Jednak wiadomo - nie wszystkim można dogodzić i tym polecam skorzystanie z którejś z wyżej wspomnianych możliwości.


EDIT:
sirserafin napisał/a:
Z preview wynika jeszcze, że bonusy do Obron zostały obcięte skoro do głównej postać otrzymuje je tylko 2 razy +1 na drugim i pewnie +2 na ósmym. Można wnioskować, że bonus do drugiej obrony wyniesie łącznie +2, a do trzeciej tylko +1, co przy wcześniejszych ~ +5/+3/+2 to trochę mało, ale pewnie nie będzie to bardzo przeszkadzać jeśli dobrze przeprowadzono cały proces wyważania pod względem mechaniki. Później i tak można sobie podpakować obrony przedmiotami albo nazwanymi czarami.


Jak byk stoi, że na 8 kręgu obrona też wzrasta o +1... no to może być krucho z tymi obronami (chyba, że coś tam dochodzi na kręgach 9-13 a nic na razie o tym konkretniej nie wspomnieli) Panowie i Panie :-) zaczynajcie odkładać kasę na przedmioty ;-)

Kot - 2009-06-15, 16:41

Sethariel napisał/a:
a kto nie pakuje ten często zostaje w tyle...

Pod dwumetrową warstwą gleby.

A mnie się podoba. Chociaż wolałbym, żeby były jakieś mechanizmy dodatkowego zdobywania talentów, choćby i w bardzo kosztowny sposób. W ten sposób, żeby zaprezentowany Łucznik mógł poznać i Unik i Broń Białą...

Sethariel - 2009-06-15, 16:55

Nie czepiam się, tylko stwierdzam jak to postrzegam ja i gracz prowadzący akurat Łucznika. Talenty takie jak Strzała kierunku i Przewidywanie ciosu były do tej pory praktycznie nieużywane... W poprzednich wymogach rytuału awansu mógł te talenty zachować na niższym poziomie, w nowych musi wszystkie podnosić równomiernie.

Z Czarodzieja jestem bardzo zadowolony.

Zobaczymy jak wygląda reszta dyscyplin.

Co do tworzenia własnych dyscyplin czy własnych zasad... Jasne zawsze można. Ale kupując gotowy produkt oczekuję, że nie będę musiał za wiele kombinować przy nim... zwłaszcza, że coraz mniej mam na to czasu.

Co do kolejnej dyscypliny to przy takich wymaganiach awansu ciężej będzie tą drugą rozwijać, zwłaszcza, że teraz mniej talentów ma się pokrywać.

Poza tym proszę Cię sirserafinie o niestosowanie retoryki, że jeżeli coś się komuś nie podoba znaczy, że tego nie rozumie...

Poza tym zgadzam się, że Łucznik powinien był dostać Search chociaż w puli talentów opcjonalnych.

Kot napisał/a:
Chociaż wolałbym, żeby były jakieś mechanizmy dodatkowego zdobywania talentów, choćby i w bardzo kosztowny sposób. W ten sposób, żeby zaprezentowany Łucznik mógł poznać i Unik i Broń Białą...


Może, wystarczy że na 1 kręgu z puli opcjonalnych weźmie Unik, a na 2 kręgu weźmie Broń Białą... Chyba, że chodziło Ci o to by mógł juz na 1 kręgu...

Kristof - 2009-06-15, 17:29

Akurat dobrze, że wybieranie drugiej dyscyplinie będzie utrudnione. Wg mnie to jedno z brzydkich piętn D&D na pięknym ED. W końcu dyscypliny to nie tylko talenty, ale też rytuały oraz, do pewnego stopnia, filozofia życiowa. To nie jest robota, z której jak cię wyrzucą to możesz sobie obrać następną ;)
Fakt, że ograniczenie wyboru Talentów i zmuszanie do kroczenia wyznaczoną ścieżką nie jest może jakieś bardzo fajne, ale szczerze powiedziawszy nie grałbym w ED dla koksania sobie postaci i robienia z niej optymalnego rzeźnika, więc rozwój tejże nie jest dla mnie jakiś bardzo ważny pod względem mechaniki. Bardziej interesował mnie zawsze rozwój psychologiczny i "legendarny".

A tak przy okazji zapytam - co to jest wymieniane tam "Half-Magic"? Nie kojarzę tego kompletnie z "jedynki", chyba że przez te wszystkie lata podświadomie omijałem jakiś rozdział... Albo ewentualnie zostało to kompletnie inaczej przetłumaczone. Czy to coś dodanego w drugiej edycji?

Kot - 2009-06-15, 17:37

Sethariel napisał/a:
Może, wystarczy że na 1 kręgu z puli opcjonalnych weźmie Unik, a na 2 kręgu weźmie Broń Białą... Chyba, że chodziło Ci o ty by mógł juz na 1 kręgu...

Dobrze, mój błąd. Uznałem, że talenty opcjonalne są tylko na danym kręgu/etapie.

A druga sprawa, że taki system ułatwia tworzenie nie-awanturniczych BN. W ten sposób można spokojnie założyć, że lokalny, stacjonarni magowie wolą wziąć inny talent miast Wytrzymałości...


Kristof napisał/a:
A tak przy okazji zapytam - co to jest wymieniane tam "Half-Magic"? Nie kojarzę tego kompletnie z "jedynki"

Niska Magia.

sirserafin - 2009-06-15, 18:12

Sethariel napisał/a:
Poza tym proszę Cię sirserafinie o niestosowanie retoryki, że jeżeli coś się komuś nie podoba znaczy, że tego nie rozumie...

Twoja interpretacja, że coś takiego napisałem. EOT

Dziewic - 2009-06-15, 20:03

Sethariel napisał/a:
Nie podobają mi się zmiany dotyczące awansu na kolejny krąg. Z jednej strony niby jest wolność w doborze talentów alternatywnych tak jak w ADM, z drugiej strony nadal jest ograniczenie w talentach dyscyplinarnych i w rezultacie nadal można skończyć z niechcianym talentem, w który dodatkowo trzeba jeszcze ładować PL...

Z jednej strony się zgodzę - niechciany talent, który trzeba rozwijać to kiepska sprawa. Jednak to od strony mechaniki/expo. Od strony fabularnej ma to dla mnie uzasadnienie w postaci podobieństwa rdzenia u różnych przedstawicieli tej samej Dyscypliny. A bardziej EDkowo: każda Dyscyplina ma swój Wzorzec, więc pewne talenty muszą być stałe.

Ale fakt, że czasem ten rdzeń to kiszne talenty.... hmm... Zawsze możemy w tłumaczeniu to zmienić 8-)

Sethariel - 2009-06-16, 01:21

Dopiero teraz zauważyłem tą lekką zmianę... Brak ograniczeń rasowych przy Łuczniku. A tak właściwie w ogóle brak podpunktu Ograniczenia rasowe. Czyżby przeniesione do opisu ras? Czy może całkiem zniesione...

A wracając do rdzenia, czyli obecnie Talentów Dyscyplinarnych, to właściwie nie zmieniło się zbyt wiele od ADM. Jedynie to, że teraz te talenty muszą być rozwijane, by postać awansowała na kolejny krąg. Mam nadzieję, że chociaż będą jakieś ciekawe rozwinięcia tych talentów. Jeżeli tak, to jakoś damy sobie z tym radę ;-)

Kot - 2009-06-16, 11:14

Sethariel napisał/a:
Dopiero teraz zauważyłem tą lekką zmianę... Brak ograniczeń rasowych przy Łuczniku. A tak właściwie w ogóle brak podpunktu Ograniczenia rasowe. Czyżby przeniesione do opisu ras? Czy może całkiem zniesione...

Ha. Mnie się podoba. Wreszcie będą obsydiańscy Łucznicy (Zen) i wietrzniaccy Ksenomanci (czyli "Death from Above").

Sethariel napisał/a:
A wracając do rdzenia, czyli obecnie Talentów Dyscyplinarnych, to właściwie nie zmieniło się zbyt wiele od ADM. Jedynie to, że teraz te talenty muszą być rozwijane, by postać awansowała na kolejny krąg. Mam nadzieję, że chociaż będą jakieś ciekawe rozwinięcia tych talentów. Jeżeli tak, to jakoś damy sobie z tym radę

A mnie się to podoba. Wymusza wszechstronność i korzystanie z możliwości dyscyplin. Bo w sumie jak musisz mieć ten Mistyczny Znak i Strzałę Kierunku, to wypada z nich korzystać. Szczególnie, że się przydają i przy odrobinie kreatywności można znaleźć dla nich dodatkowe zastosowania (jak chociażby płonąca Strzała Kierunku, w postaci pocisku przeciwnika, która oświetla go jak flara i wystawia na cel).

P.S. Ciekawym pomysłem na rozwinięcie (chociaż pewnie już taki był) dla Mistycznego Znaku byłby taki, który umieszcza się na określonej części ciała, czy punkcie celu, aby ułatwić strzały mierzone.

Habib - 2009-06-16, 12:56

Cytat:
Dopiero teraz zauważyłem tą lekką zmianę... Brak ograniczeń rasowych przy Łuczniku. A tak właściwie w ogóle brak podpunktu Ograniczenia rasowe. Czyżby przeniesione do opisu ras? Czy może całkiem zniesione...

Miałem o tym napisać wczoraj, ale z głowy mi wyleciało.
Mam jednak nadzieję, że jakieś ograniczenia zostaną tutaj, ale z drugiej strony zobaczymy co z tego wyjdzie... cały czas byliśmy przekonywani, że natura niektórych DI nie może współgrać z wszystkimi Dyscyplinami. Mam nadzieję, że nie spłyci to świata ED.

W następnym preview ma być coś niecoś o Karmie.

Kristof - 2009-06-16, 13:29

Fakt, ja wolałbym żeby były ograniczenia rasowe. Obsydiański łucznik ewentualnie jeszcze ujdzie, ale wyobrażacie sobie drużynę obsydiańskich powietrznych łupieżców? Pół bidy że nie współgra to z ich charakterem, ale taki statek nie byłby w stanie się nawet unieść... A poza tym oznaczałoby to chyba rezygnację z profesji tylko dla jednej rasy - np. Marynarza lub Wyzwoliciela. Trochę byłoby szkoda.
Wg mnie powinni nawet dodać parę ograniczeń. Wietrzniak Kawalerzysta? Błagam...

Gerion - 2009-06-16, 13:37

OT:
Wietrzniaccy kawalerzyści mają fajne wierzchowce. Nawet na okładce dodatku Barsawia jest ładna wietrzniaczka dosiadająca pewnego stworka...Wygląda to całkiem przyzwoicie.

pzdr

Habib - 2009-06-16, 13:41

Kristof napisał/a:
A poza tym oznaczałoby to chyba rezygnację z profesji tylko dla jednej rasy - np. Marynarza lub Wyzwoliciela. Trochę byłoby szkoda.
Marynarz według mnie powinien być wielorasową Dyscypliną. Jedyne ograniczenie wynika z niedopatrzenia twórców, przecież jest wiele innych statków pływających po świecie i co, nie ma żadnego wśród nich adepta Marynarza? Bez jaj, zwłaszcza, że jest dyscyplina Powietrznego Żeglarza, która powstała po Marynarzu.

Kristof napisał/a:
Wietrzniak Kawalerzysta? Błagam...

A tu się nie zgodzę. ;-) Jak dla mnie to to dobrze wypada. Zresztą, może gadam tak, bo przyzwyczajony jestem do ED1 i EDC?

Dziewic - 2009-06-16, 15:38

Ja się za to zgodzę co do obsydian-Powietrznych Łupieżców. Sam miałem o tym napisać.
Z drugiej strony... mieli by świetne zastosowanie niszczące - wielki skok na statek przeciwnika gwarantowałby dziurę w kadłubie :-P

Cryingorc - 2009-06-16, 15:52

Obsydianin Złodziej - tup tup. Jakieś ograniczenia w tej kwestii zostaną mam nadzieję, bo Dammi coś się zgrywa na forum, że o tym później.
Poza tym, to spore ograniczenie, że można wybrać tylko jeden talent na krąg. Może będzie możliwość wykupienia dodatkowych po większych kosztach w PL. Zobaczymy.

Sethariel - 2009-06-16, 15:55

Jak dla mnie to ograniczenie liczby talentów jest ok. Zwiększa rolę umiejętności, które tym razem prawdopodobnie będzie też łatwiej zdobyć. No i jak już wspominałem już na starcie otrzymuje się aż 14 punktów do dyspozycji na umiejętności (z czego kilka oczywiście trzeba zużyć na języki, artystyczne i wiedzę)
Kot - 2009-06-16, 17:44

Mnie taki stan rzeczy nie odpowiadał w poprzednich edycjach. Stąd cieszę się, że w trzeciej nie będzie ograniczeń - te powinny się pojawiać tylko ze względu na koncepcję rasy. Ale - to np. w DnD było dobre, że jeśli ktoś chciał, mógł grać Półorkiem Bardem, czy Krasnoludzkim Łotrzykiem, zawsze miał taką możliwość.
Kristof - 2009-06-16, 17:48

Wietrzniaczka na Jaszczurze autorstwa Tony'ego Szczudlo ma pewne walory, przyznam, ale ograniczają się one do estetyki. Jak dla mnie Wietrzniak szarżujący na jaszczurce albo ptaku to raczej pośmiewisko.
Marynarz - zgoda, ale to był raczej przykład dyscypliny dla jednej rasy. Lepszym przykładem w moim argumencie byłby Banita. Ogólnie wg mnie te rzadkie specyficzne dyscypliny są bardzo fajnym smaczkiem.

Kot - 2009-06-16, 18:03

Ale... Wietrzniak-kawalerzysta na latającym wierzchowcu doskonale pasuje do natury wietrzniaków i przełamuje własne ograniczenia.
Kristof - 2009-06-16, 18:47

Tak, plus wystarczy że ktoś nie popatrzy pod nogi i taki "wierzchowiec" zostanie spłaszczony na ziemi. Także przełamywanie ograniczeń przełamywaniem ograniczeń, ale może jednak system nie powinien się własnowolnie narażać na śmieszność :-P
Sethariel - 2009-06-16, 19:00

Wydaje mi się, że mimo wszystko jakieś ograniczenia pewnie będą. Patrząc na to, jak było zrobione Namegiver's Compendium, to bardzo prawdopodobne, że ograniczenia rasowe przeniesiono do działu o rasach.

Niemniej jednak część ograniczeń rasowych rzeczywiście powinna zostać może zniesiona lub chociaż złagodzona. Nigdy nie rozumiałem dlaczego t'skrang miał ograniczenie rasowe przy Władcy Zwierząt... Z kolei zupełnie nie wyobrażam sobie Obsydianina Powietrznego Łupieżcy czy Złodzieja.

mystic - 2009-06-16, 19:47

Aleś się uczepił tego kawalerzysty, przecież wierzchowiec zwiększa mobilność wietrzniaka niesamowicie. Poza tym możemy też powiedzieć, że jak ktoś nie popatrzy pod nogi, to wietrzniaka rozgniecie. Ile rozgnietliście w swoim życiu kotów czy psów? Mnie się nie zdarzyło... I jak się zaczniesz śmiać z takiego kurdupla to możesz się trochę zdziwić.
Kristof - 2009-06-16, 20:37

No przyczepiłem się, bo zawsze mnie to raziło. Nie zrozum mnie źle - nie mam nic przeciwko Wietrzniakom, uważam ich za świetnie obmyśloną rasę (z którą jest masa problemów pod względem mechaniki, niestety, ale nie przejmuję się tym za bardzo), ale to jedno połączenie uważam za mocno abstrakcyjne. Nie będę się w każdym razie kłócił, mam tego dość na innych forach, tutaj przyszedłem pogadać na luzie.
Cryingorc - 2009-06-16, 20:57

Ciekawe co wymyślili zamiast ograniczeń w poznawaniu dyscyplin. Nie wierzę, że tak po prostu je zdjęli. Ja w przeciwieństwie do Kota mam nadzieję, że coś zostanie. Bo w innym razie mamy drugą rewolucję francuską, rewolucję barsawiańską :/

Kristof, to wyobraź sobie świeżo stworzonego wietrzniackiego Kawalerzystę. Taktyka walki: pikowanie. Niewysoki krąg, a obrażenia wyglądające następująco: SF + stopień obrażeń włóczni + SF zoaka + poziom Szarży + kostka karmy (k10!). Średnio wychodzi jakieś 4+2+5+2+6=18. A rozłośc go, to doda do tego jeszcze 3 po agresywnym ataku. Do tego, by go w ogóle móc próbować zaatakować bronia ręczną, musisz wygrać inicjatywę. Nadal brzmi zabawnie? To zapraszamy do Głębi Leśnych Dolin. Chłopaki lubia pokazywać wielkoludom jak bardzo sie mylą. Tylko czekają na takich twardzieli ;)

T'skrang nie może zostać Władcą Zwierząt, bo ta rasa nie potrafi poświęcić się w takim stopniu oddaniu i zrozumieniu innych stworzeń. brak woli niby. Wspominali co nieco w Ścieżkach Adeptów. Kwestia nieelastyczności psychiki - tak jak wietrzniak ma opory przed studiowaniem ksenomancji z faktu afirmacji życia.

Kristof - 2009-06-16, 21:10

Cryingorc napisał/a:

Kristof, to wyobraź sobie świeżo stworzonego wietrzniackiego Kawalerzystę. Taktyka walki: pikowanie. Niewysoki krąg, a obrażenia wyglądające następująco: SF + stopień obrażeń włóczni + SF zoaka + poziom Szarży + kostka karmy (k10!). Średnio wychodzi jakieś 4+2+5+2+6=18. A rozłośc go, to doda do tego jeszcze 3 po agresywnym ataku. Do tego, by go w ogóle móc próbować zaatakować bronia ręczną, musisz wygrać inicjatywę. Nadal brzmi zabawnie? To zapraszamy do Głębi Leśnych Dolin. Chłopaki lubia pokazywać wielkoludom jak bardzo sie mylą. Tylko czekają na takich twardzieli ;)


Ech, a wy mi tutaj znowu z tą mechaniką wyjeżdżacie... Mechanika mówi że statystycznie w ED trzeba trzech-czterech ciosów żeby zabić przeciwnika (Pierwszokręgowa postać i odpowiednio nisko-poziomowy przeciwnik), czasami więcej. Realnie potrzeba jednego. Także fajnie że korzystacie z mechaniki, ale mała włócznia Wietrzniaka kawalerzysty nie zada takich obrażeń jak orkowski topór, z tego prostego powodu że istnieje coś takiego jak realizm, poza turlaniem, modyfikatorami i całym tym magicznym syfem.

Ale, jak już rzekłem, nie będę się wykłócać o de gustibusy i inne takie...

Habib - 2009-06-16, 21:22

Kristof napisał/a:
Także fajnie że korzystacie z mechaniki, ale mała włócznia Wietrzniaka kawalerzysty nie zada takich obrażeń jak orkowski topór, z tego prostego powodu że istnieje coś takiego jak realizm, poza turlaniem, modyfikatorami i całym tym magicznym syfem.

Co jak co, ale ten system (kostkowy) to z założenia nie jest realistyczny. ;-)
Poza tym, każdy przecież może korzystać z systemu jak chce i nie ma co na siłę przekonywać go, że moja racja jest mojsza niż twojsza. Każdy niech robi jak chce, byleby tylko anarchii nie było.

Kristof - 2009-06-16, 21:34

No i właśnie o tym mówię pisząc że nie będę się wykłócał. Mój sposób prowadzenia jest specyficzny i na nikim go nie będę wymuszać. Swoje zdanie mam, ale nie zamierzam się nim na każdym kroku chwalić ;-)
Cryingorc - 2009-06-16, 21:56

Realnie karma zadaje mniejsze obrażenia od topora. Fakt, o którym zapomniałem. I realnie nie ma krwiożerczych zajęcy - precesów, a wietrzniaki przy 6kg masy nie wzniosą się w powietrze. :)

Sorry kolego. Mechanika oddaje zarówno realia zwykłej fizyki, jak i magii. Nie widzę więc podstaw, by uważać ją za mało ważny element gry (ani wietrzniaków za śmiesznych Kawalerzystów, IMHO to prawdziwe szerszenie). Przepraszam za offtop. Z Mojej strony tyle.

Kristof - 2009-06-16, 22:34

Mówiłem oczywiście o czymś co lubię nazywać realizmem świata fantastycznego. No, ale ten offtop jest dość długi już, nie ma co ciągnąć. Z chęcią się podzielę moimi poglądami na ten temat. W osobnym topicu, oczywiście. Przepraszam że tak długo to ciągnąłem.
Kot - 2009-06-17, 11:32

Zanim zaczniecie się wykłócać - proszę o wydzielenie odpowiedniego tematu o taktyce walki wietrzniaków. Zaznaczam uczciwie, że jestem w trakcie pisania (z oporami, ale jednak) tekstu na ten temat i będę bezczelnie kradł inspiracje, ale i podrzucał swoje.

I bez realizmu mi tu. Pamiętajcie, że za każdym razem jak próbujecie wpakować realizm do ED, Verjigorm zabija małego Krojena. Nawet jak nie lubicie Krojenów, nie dodawajcie PLi Verjigormowi.

Sethariel - 2009-06-17, 21:20

--> KOLEJNE ZWIASTUNY

Tym razem Spisy treści nowych podręczników.

O ile pamiętam obie ilustracje pojawiły się w Ardanyan's Revenge. Na pewno ta kobieta, chyba Wojowniczka, tylko imienia nie pamiętam.

Dziewic - 2009-06-18, 09:27

No i już mi się układ treści nie podoba, zdecydowanie nie podoba... :-/
Uważam za duży błąd brak historii świata w podręczniku dla graczy. Podobnie sporo informacji z dodatku Barsawia dostępnych wcześniej dla graczy teraz jest w podręczniku dla Misia Gry... Co oznacza, że MG będzie musiał graczom udostępnić swój podręcznik, IMHO bez sensu wtedy podział.

Na plus... na pewno zamieszczenie w podstawce dla graczy informacji o magii z M:KWT. Archetypy też się mogą przydać...

Na minus jeszcze... zawsze uważałem EDekowy rozdział o gamemasteringu za słaby - jeśli wnioskować po spisie treści to nic się nie zmieniło.

Cryingorc - 2009-06-18, 10:07

Ja za to dostrzegłem błąd w numeracji stron.

EDIT:
Ciekaw jestem na ile nowych smaczków możemy liczyć w tekście Przewodników nie będącym mechaniką.

sirserafin - 2009-06-22, 10:17

W poniedziałek kolejny preview...a Seth jeszcze nie otrzymał odpowiedzi co do możliwości publikacji tłumaczenia poprzedniego... ehh...

EDIT:
no i mamy kolejny zwiastun... tym razem o rasach

Cryingorc - 2009-06-22, 10:38

No i mamy kolejny zwiastun. Kurcze, sporo zmian. Teraz wszyscy DI mają karmę k6. maksymalna ilość kartmy również silnie ograniczono. Nie wiem co o tym myśleć. Jeśli koszt pozostaje, jak w Classicu, tj. 10 PL, to ogólna przydatność karmy spadnie. Najbardziej straciły wietrzniaki.
Kot - 2009-06-22, 11:23

No no no...

1. Bardzo ładnie poradzili sobie z generowaniem atrybutów metodą punktową.

2. Karma jak dla mnie jest świetnie rozwiązana, chociaż Łucznicy będą ją przeklinać, o ile Celny Strzał nie zostanie zmieniony. Nareszcie Rytuał Karmiczny ma znaczenie, a trolle i obsydianie nie są upośledzeni karmicznie. No i ta k6, która się tak rewelacyjnie przerzuca. :P

3. Opisy niby te same, ale jednak odświeżone i przyjemne.

4. Ciekawy sposób rozwiązania ruchu, hexy!

5. Nareszcie Wietrzniaki mają Wzrok Astralny z prawdziwego zdarzenia, a nie takie tam byle co.

Sethariel - 2009-06-22, 18:21

1. CECHY (+)

W porządku. Już nie trzeba będzie tłumaczyć graczom, że nie należy brać żadnej z Cech na bardzo niskim poziomie celem podpakowania innej ;-)

2. RUCH (+)

Tak jak się spodziewałem po spojlerach na Blogu Slayride. Mamy współczynnik ruchu zależny od rasy. Rozwiązanie dość podobne do tego w Warhammerze czy częściowo w nWoD.

Hekso-yardo-metry! Tak właściwie to nie ma nowej jednostki, a dodatkowa opcja, która pozwala łatwiej dostosować ED do realiów Bitewniaka czy po prostu siatki heksagonalnej. Swoją drogą patrząc na to, że maksymalnie 6 przeciwników mogło zawsze zaatakować bohatera to heksy w ED zawsze były (str 410 EDC Players Compendium)

Generalnie samo dodanie heksów dużo nie zmienia, jako że będą zawsze dwa współczynniki przy zasięgu NP. Zasięg = 20 jardów (10 heksów)
Dużo zmienia jednak znaczne zmniejszenie ruchu. Oczywiście zgodnie z zapowiedziami zasięgi broni i czarów też ulegną zmniejszeniu czy dopasowaniu. Ciekaw tylko jestem czy zmnieniony zostanie czas trwania rundy.

I na koniec przy takim rozwiązaniu samo nasuwa się wprowadzenie Sprintu jako umiejętności domyślnej. Zobaczymy.

3. KARMA (+/-)

Z jednej strony bardzo dobrze Karma jest teraz połączona z Dyscyplinami, co ze względu na teorię Karmy powinno zawsze istnieć. Karma jako dodatkowa energia, którą mogą posługiwać się adepci. Karma zależna bardziej od Dyscyplin... pozytywnie

Poza tym Rytuał Karmiczny zyskuje na znaczeniu. Obecnie bardzo ważny talent, równie ważny co Wytrzymałość jak nie ważniejszy. Przy założeniu, że startujemy z 2 poziomem to Troll będzie miał 6 maksimum na samym początku, a Wietrzniak 12. Spora różnica.

Z drugiej strony brakować mi będzie tej rasowej różnicy w kościach karmy. Wietrzniaki z K10... Sentyment.

4. ZDOLNOŚCI RASOWE (+)

Generalnie w porządku. Bez znaczących zmian. Spojrzenie Astralne Wietrzniaka to kolejny dobry powód by grać Wietrzniackim magiem. Dostaniemy darmowy slot na talent. Wietrzniacki Czarodziej na przyklad ma na I Kręgu Spojrzenie Astralne jako Talent Dyscyplinarny. Rasowy talent pójdzie więc na jego miejsce a my dostaniemy dodatkowy slot na jakiś Talent Opcjonalny :-D

Habib - 2009-06-22, 19:33

Mi się nadal nie podoba to, że wyrzucono Wytrzymałość do opcjonalnych talentów.

Jeśli chodzi o część drugą to, podoba mi się, że Karma będzie miała znaczenie, a dokładnie Rytuał Karmiczny. Nie podoba mi się za to to, że została aż tak ograniczona.
Aktualnie gramy na zasadzie, bodajże z 2ed, że ilość punktów Karmy równa jest 10+(poziom talentu*przelicznik dla danej rasy od 3 do 6).

Jeżeli będziemy przechodzić na 3ed, to się gracze powk... denerwują.

Reszta może być. Większej rewolucji nie ma i tylko, może to wyjść na plus, to docieranie systemu.

Cryingorc - 2009-06-22, 20:28

Karma powinna IMHO dawać sporą przewagę adeptom nad zwykłymi Dawcami Imion. Różnica ta, zdaje się, została przytemperowana, zwłaszcza w przypadku początkujących adeptów.
sirserafin - 2009-06-22, 20:39

Habib napisał/a:
Jeżeli będziemy przechodzić na 3ed, to się gracze powk... denerwują.

do przełknięcia... faktycznie trochę mało będzie tej Karmy na początku, ale wiadomo - od zera do bohatera

Mi się podoba, że w końcu zrobili coś z tym ruchem, a sam pomysł siatki czy figurek/pionków mnie nie przeraża/odstręcza... co więcej - chciałbym, abyśmy weszli w ten system, żeby było na bieżąco widać ruchy wszystkich postaci, planować ucieczkę czy zmianę lokalizacji a nie zależeć tu od nie wiadomo czego... wolałbym to mieć jak na dłoni, żeby MG mówił "tej części planszy/tych postaci nie widzisz" i dokładał pionki sukcesywnie... czasem po prostu brakuje wyobraźni lub słów, żeby sobie przedstawić wszystkie obiekty w przestrzeni.

Zmiany zmianami... najbardziej mnie ciekawi postaci z których edycji będą potężniejsze i czy trzeba będzie staty od nowa przyznawać przy konwersji czy też da się osiągnąć te same wartości...

Cryingorc - 2009-06-22, 21:04

sirserafin napisał/a:
Zmiany zmianami... najbardziej mnie ciekawi postaci z których edycji będą potężniejsze i czy trzeba będzie staty od nowa przyznawać przy konwersji czy też da się osiągnąć te same wartości...


Da się osiągnąć inne wartości, wietrzniaki z SF 8 na przykład. Jestem dośc sceptyczny do tych wszystkich zmian, ale pożyjemy, zobaczymy. Czy wy też chcielibyście mieć już to w łapach i móc ocenić od deski do deski? :D

sirserafin - 2009-06-22, 21:16

nie chodzi mi o to, że będzie można przekraczać granicę i ktoś tam będzie mógł (przynajmniej teoretycznie) mieć wyższe to czy tamto, tylko czy po rozdzieleniu punktów na cechy (powiedzmy 17/11/11/17/11/11 dla człowieka) w nowym systemie zostaną jeszcze jakieś wolne punkty czy nie, czy może ich zabraknie...
Cryingorc - 2009-06-23, 04:28

Przypuszczam, ze Punkty Tworzenia bedzie mozna przeznaczyc poza Cechami na Szybkosc, moze tez na karme (w co jednak bardziej watpie), wiec ciezko stwierdzic jak to wyjdzie. Nie lubie w kazdym razie balansowania mechaniki w sposob polegajacy na zmniejszaniu amplitudy heroizmu. Szkoda, ze pomimo zwiekszenia znaczenia poziomu rytualu karmicznego oslabili karme. IMHO to temat na dluzsza i glebsza analize.
Kot - 2009-06-23, 08:47

Cryingorc napisał/a:
Szkoda, ze pomimo zwiekszenia znaczenia poziomu rytualu karmicznego oslabili karme. IMHO to temat na dluzsza i glebsza analize.

Zagramy - zobaczymy. Ja myślę, że Karma wcale nie została osłabiona. Po prostu stała się cenniejsza.

Sethariel - 2009-06-23, 10:40

Kot napisał/a:
Zagramy - zobaczymy. Ja myślę, że Karma wcale nie została osłabiona. Po prostu stała się cenniejsza.


Jeżeli chodzi o jej ilość to tylko na początkujących poziomach. Na poziomach Rytuału Karmicznego 7-8 ilość Karmy (oprócz wietrzniaków) zaczyna przerastać tą starą rasową ilość z poprzednich edycji.

Np. Troll 8x3 = 24

Adept z ED3 na 10 kręgu będzie miał więcej punktów karmy od adepta EDC na 10 kręgu.

Inna sprawa, że zwiększyła się liczba talentów dyscyplinarnych i ogólne zużycie karmy generalnie chyba też wzrośnie. Zatem Troll mimo wszystko na początkujących poziomach może być karmowo upośledzony w porównaniu do wietrzniaka czy człowieka.

Kot - 2009-06-23, 10:56

Sethariel napisał/a:
Zatem Troll mimo wszystko na początkujących poziomach może być karmowo upośledzony w porównaniu do wietrzniaka czy człowieka.

No, niekoniecznie. Zapominasz, że rzuca już nie k4, a k6. Poza tym, skoro wejście na wyższy krąg wymaga wszystkich talentów na odpowiednim poziomie, to Rytuał Karmiczny będzie zwiększany regularnie. Można więc założyć, że jego poziom zależy od kręgu bohatera. Oczywiście, ci, którzy intensywnie używają karmy, będą zwiększać jego poziom częściej - podobnie jak było z Wytrzymałością w ED1 i EDC.

Piotrek - 2009-06-23, 11:20

Drap drap, a czemu?

Poleci na hybrydzie. Świat się nie zmienia, co najwyżej będzie musiał dostosować trochę BN-ów i parę innych rzeczy. Ale zawsze się tak robi.

Cryingorc - 2009-06-23, 11:27

Nie sposób wyrazić jednoznacznego sądu nie znając dokładnie nowych zasad, ale z tego co się dowiedzieliśmy ze zwiastuna tak wynika - karma została lekko przytemperowana. Wzrosło znaczenie poziomu rytuału karmicznego (na plus), ale nie samej karmy. No oczywiście można stwierdzić, że karma stała się cenniejsza idąc do walki z kilkoma, a nie parodziesięcioma punktami w zapasie. Ale czy to fajnie. Spadła tym samym przewaga początkowych adeptów nad nieadetami (IMHO zmiana na minus). Na szczęście ten 3-4 poziom talentu stosunkowo szybko można uzyskać i jest motywacja :)
Porownajmy edycje pod kątem karmy. Jakoże druga ma niewiele wspólnego z trzecią, a classic był już tworem RB odniosę się do edycji FASA.

-stopień karmy:
1ed. dla ras 3,3,4,4,4,5,5,6; średnia = 4,25
3ed. = 4

-koszt karmy:
1ed. 5,6,7,8,10,10,10,10; średnia = 8,25
3ed. (przypuszczalnie) = 10

-maksymalna ilość na starcie:
1ed. 20,20,25,25,25,40,40,60; średnia=31,88
3ed. od: 3 (troll,1poz. ryt. karm.) do 18 (wietrzniak,3poz. ryt. karm.)

-maksymalna ilość rozwiniętego adepta
1ed. (wietrzniak 14 kręgu) 85
3ed. (wietrzniak,15 poz. ryt. karm.) 90

3:1.
To takie wyliczenia orientacyjne. Nie są to znaczne róznice, ale jednak na minus. Powstrzymuję się w każdym razie od jednoznacznego sądu na temat nowej karmy.

Zgodzę się, że pomysł z zależnoscią maks liczby punktów karmy od poziomu talentu to super rzecz. Do tego większa ilość przyznawanych PL za sesję (edycja classic, ale przypuszczalnie tu będzie podobnie) niweluje minus za zwiększony koszt karmy (no i ujednolicenie kosztu w PL też bardzo dobry pomysł).
Ogólnie więc jestem sceptyczny, bo lubię mocną karmę. Wolałbym wzmocnioną niż choćby nieznacznie osłabioną :) Dammi pisał, że jak zobaczymy całość - zrozumiemy sens zmian w karmie. Ciekaw jestem o co chodziło.

Sethariel - 2009-06-23, 11:28

Kot napisał/a:
Zapominasz, że rzuca już nie k4, a k6.


Nie zapominam. Chodziło mi o ilościowe podejście, bo teraz to różnicuje Karmę w Trzeciej Edycji. Na początkujących poziomach granie trollem/obsydianinem i karmożerną Dyscypliną będzie dość dużym wyzwaniem. Dodatkowo, jak wspomniałem wzrosła ilość Talentów Dyscyplinarnych, którymi teraz są wszystkie talenty główne. A poza tym wśród Talentów Opcjonalnych cały czas są talenty wymagające Karmy. Tak więc prawdopodobnie wzrośnie liczba zużywanej Karmy...

Karma może być i K10... jeśli jej nie masz to kość nie robi różnicy ;-)

W każdym razie Wietrzniaki górą :mrgreen:

EDIT:

Cryingorc napisał/a:
Dammi pisał, że jak zobaczymy całość - zrozumiemy sens zmian w karmie. Ciekaw jestem o co chodziło.


Arma napisał/a:
No, what Dammi is hinting at is simply all the rules and principles of Karma put together.

With these compact previews, it's too easy to forget how Karma is actually applied, of what other parts of the game mean for Karma. For example, everyone being able to spend Karma on some special Discipline-move in ED3, Talent Options where you can never get rid of the Karma, or that there are more Discipline Talents at the lower Circles now (without knowing all Disciplines, go over into the ADM and look at what would be Discipline talents for the individual Disciplines there... you'll be surprised of what now becomes a Discipline Talent all of the sudden...)

sirserafin - 2009-06-23, 11:45

Cryingorc napisał/a:
Jakoże druga ma niewiele wspólnego z trzecią

A tam niewiele... choćby właśnie sposób wyliczania karmy zerżnęli bezczelnie... tylko, że już nie ma bazowego "+10" do jej ilości


Ponadto skopiowali część pomysłów z sekcji talenty/umiejętności - np. taka 2ed umiejętność Sprint stała się w classicu talentem.

I pewnie dużo więcej, więc nie ma co się odżegnywać w co drugim poście od 2ed i wykpiwać ją na przeróżne sposoby, gdy:
- po pierwsze nie zna się jej na wskroś
- po drugie - nie widziało się na oczy 3ed, bo może się okazać, że więcej pomysłów jest zbieżnych

Cryingorc napisał/a:
-maksymalna ilość rozwiniętego adepta
1ed. (wietrzniak 14 kręgu) 85
3ed. (wietrzniak,15 poz. ryt. karm.) 90

nie 90 a 115 (+25 na 13 kręgu w każdej dyscyplinie)

Cryingorc - 2009-06-23, 14:09

sirserafin napisał/a:
A tam niewiele... choćby właśnie sposób wyliczania karmy zerżnęli bezczelnie... tylko, że już nie ma bazowego "+10" do jej ilości

Stwierdziłbym raczej, że dziwnym trafem w classicu nie wystosowali podobnego rozwiązania. Ekipa RB zmieniała mechanike w miejscach, gdzie coś zdawało się być nie tak, na podstawie zasad i pomysłów/dyskusji fanów oraz własnych rozwiązań. A że LRG poprawił system (choc nie tak znacznie i przyjął inną taktykę - więcej przesunięć talentów, mniej grzebania w ich mechanice) w podobnych miejscach, to wynika z faktu, że w sytuacjach jak talent karmiczny nietrudno dojść do podobnego rozwiązania jak uzaleznienie maks karmy od poziomu talentu.

sirserafin napisał/a:
Ponadto skopiowali część pomysłów z sekcji talenty/umiejętności - np. taka 2ed umiejętność Sprint stała się w classicu talentem.

Jak to stała się w classicu talentem? W 1 ed była talentem. W drugiej i w classicu jest zarówno talentem jak i umiejętnością. To masz na myśli? Moim zdaniem skopiowanie pomysłu byłoby, gdyby umiejętność działała w identyczny sposób w 2 edycji i w classicu, a działa inaczej.

sirserafin napisał/a:
I pewnie dużo więcej, więc nie ma co się odżegnywać w co drugim poście od 2ed i wykpiwać ją na przeróżne sposoby, gdy:

Nie wykpiwam drugiej edycji (poza śmiechowym aspektem oprawy graficznej). Nie wiem skąd taki wniosek. Nie Ja odżegnuję się od drugiej edycji, ale ekipa RB, która choćby ostatnio, ale nie pierwszy już raz, na pytanie laika - co prawda o metaplot - sugeruje rozłączność obu systemów --> tutaj.

sirserafin napisał/a:
- po pierwsze nie zna się jej na wskroś

Prowadziłem drugą edycję (niektóre zmiany odrzucając i wprowadzając własne) w latach 2006-2008. Przyznaję jednak - nie znam jej na wskroś. A Ty znasz?

sirserafin napisał/a:
- po drugie - nie widziało się na oczy 3ed, bo może się okazać, że więcej pomysłów jest zbieżnych

Przeczytaj jeszcze raz pierwsze zdanie w Moim poprzednim poście. :)

Może sie tak okazać, jak piszesz. Ale co z tego, skoro tendencja kierunku zmian i ogólne zamierzenia RB są takie: "To było źle? LRG to poprawił przed nami? Hmmm. To teraz myślmy jak to rozwiązać po naszemu."

Pamiętam rozczarowanie Moje i graczy, kiedy z fajnie zrobionego w drugiej edycjiakrobatycznego ataku przeszliśmy na classicowy - zmieniany, podobnie jak prowokacja, kilkakrotnie po toku długaśnych dyskusji na forum RB.
Wszyscy uznaliśmy wtedy, że rozwiązanie z drugiej edycji bardziej nam pasowało, a RB zamiast przyswoić/zerżnąć dobry pomysł od LRG - poci się i kwiczy jak może, by zrobić to po swojemu, jakby na przekór. Osobiście, woleliśmy wtedy, gdyby RB zerżnął parę pomysłów z 2 edycji. Jednak tego nie zrobili. Ale faktycznie poszli tropem tych dostrzeżonych "potknięć" FASY. W każdym razie to nie jest kopiowanie pomysłów IMHO. Nie trzeba było być geniuszem, żeby zauważyć, że coś było nie tak ze sprintem, prowokacją, czy Tańcem Kości w pierwszej edycji. Sorry, to oczywiście sztampowe przykłady, gdzie potrzeby zmian widać od razu. Ale ta sama rzecz tyczy się wspomnianego zwiększenia znaczenia umiejętności, czy poziomu rytuału karmicznego. Ja, podobnie jak habib, nawet w classicu stosowałem zasadę maksymalnej liczby punktow karmy z drugiej edycji.

A idąc Twoim tokiem myślenia - LRG skopiował parę Moich pomysłów. Pewnie wzięli na spytki któregos z Moich graczy i wydusili od niego co nieco, bo na przykład prowokację zmienilem u siebie w identyczny sposób przed wydaniem drugiej edycji. Zerżnęli ją bezczelnie z Cryingorc's Earthdawn (TM)! :shock:

sirserafin napisał/a:
nie 90 a 115 (+25 na 13 kręgu w każdej dyscyplinie)

Cos przeoczyłem. Jak Ci wyszło 115?

sirserafin - 2009-06-23, 14:53

Cryingorc napisał/a:
Jak to stała się w classicu talentem?

Zerknij sobie na opis umiejętności z 2ed i talentu z classic. To wszystko.

Cryingorc napisał/a:
Cos przeoczyłem. Jak Ci wyszło 115?

tak jak w cytacie, pod którym to napisałeś: 90 + 25 = 115 (a skąd to 25? informacja w nawiasie)

A w reszcie to jakieś żale wylewasz i nie mam zamiaru na to odpowiadać - nie chce mi się. Nie pisałem personalnie do ciebie a bronisz się jakbym cię o zbrodnię przeciwko ludzkości oskarżał.

Cryingorc - 2009-06-23, 16:32

sirserafin napisał/a:
Zerknij sobie na opis umiejętności z 2ed i talentu z classic. To wszystko.

Patrzę i patrzę i widzę różnice. Umiejętność 2ed dodaje wynik rzutu do Pełnej Szybkości, liczony w stopach. Talent classicowy dodaje wynik rzutu do Szybkości w Walce oraz podwojoną ilość do Pełnej Szybkości, w jardach. Jeżeli to jest wg Ciebie skopiowanie pomysłu, to ok.

sirserafin napisał/a:
tak jak w cytacie, pod którym to napisałeś: 90 + 25 = 115 (a skąd to 25? informacja w nawiasie)

Nadal nie rozumiem Twoich obliczeń. Skąd wziąłeś bazową wartość 90?

sirserafin napisał/a:
A w reszcie to jakieś żale wylewasz i nie mam zamiaru na to odpowiadać - nie chce mi się. Nie pisałem personalnie do ciebie a bronisz się jakbym cię o zbrodnię przeciwko ludzkości oskarżał.

Lol :mrgreen:
Ja się bynajmniej nie żalę, tylko sprostowuję rzeczy, które zasugerowałeś i które Mnie zdziwiły. Nie neguję też Twojego zdania nt zżynania przez RB zasad z LRG. Przedstawiłem jedynie swoje odczucie odnośnie podejścia RB do tematu.

Jeśli uwagi odnośnie wykpiwania drugiej edycji nie były skierowane do Mnie, to po cholerę Mnie cytowałeś? :)

Sethariel - 2009-06-23, 16:45

Cryingorc napisał/a:
Nadal nie rozumiem Twoich obliczeń. Skąd wziąłeś bazową wartość 90?


Chodziło pewnie o to, że nie uwzględniłeś bonusu +25 do Karmy na 13 kręgu.

6(współczynnik rasy) x 15 (poziom talentu) = 90 + 25 (bonus Karmy) = 115

Choć tak naprawdę to w obecnym wydaniu nie widziałbym bonusu do Karmy jako zdolności dyscyplinarnej. Bonus był potrzebny w poprzednich edycjach, by jakoś zrównoważyć większe zużycie Karmy na wyższych kręgach. Teraz tą funkcję przejmuje podnoszenie poziomu Rytuału Karmicznego. Zatem zdolność dyscyplinarna podnosząca maksymalną Karmę jest według mnie już niepotrzebna.

W każdym razie nie zdziwiłbym się, gdyby bonusu już nie było.

sirserafin - 2009-06-23, 20:12

Dammi napisał/a:
Quote from: sirserafin on Today at 10:09
Could anyone speak a word about Karma Bonus (+25 to Max. Karma) at 13 Circle? Is it still there?

To be blunt: nope, as it counters the idea of having a (smaller) pool limited by your Talent Rank. However, Master Level Adepts gain a Step Increase to their Karma, using a D8 instead.


Best,

Dammi


Jak w cytacie... bonusu "ilościowego" do Karmy na 13 Kręgu nie będzie... ale będzie "jakościowy" - na Kręgach Mistrzowskich (obstawiałbym Krąg 13...) Stopień Karmy wzrośnie do 5/k8"

Cryingorc - 2009-06-23, 21:08

Mnie się to rozwiązanie bardzo podoba.
Dziewic - 2009-06-23, 21:47

Nie no, zmiana kości z k6 na k8 to totalna porażka! Już lepiej na k10 by było... zdecydowanie tej zmiany nie zaakceptuję (a na pewno nie moi gracze :-P na k6 jest więcej przerzutów :-P ).

Może napiszmy do RB petycję, żeby nie zmieniali stopnia na 5/k8, tylko albo więcej karmy, albo na 6/k10...

sirserafin - 2009-06-23, 23:12

możesz pisać... wydanie compendium przewidują na 31 sierpnia, więc chyba jeszcze nie poszło do druku

k8 to rzeczywiście nieco mało na bonus na 13-15 krąg... jak się zostaje Świetlistym to więcej się z tego ma (chyba, że coś się zmieniło w tej materii)

mystic - 2009-06-23, 23:25

Ale przerzut na k6 może być równy lub mniejszy wynikowi rzutu k8 :)
Habib - 2009-06-24, 01:08

Dziewic napisał/a:
Nie no, zmiana kości z k6 na k8 to totalna porażka!

Aha, zwłaszcza, że dopiero od 13 Kręgu! No bez jaj. Mogliby chociaż dać to wcześniej, lub co każdy level ew. dwa zwiększyć stopień karmy o jeden.

Cryingorc - 2009-06-24, 08:26

Habib, co każdy level, tzn: kręgi uczniowskie k6, czeladnicze k8, mistrzowskie k10, arcymistrzowskie k12?
Można zrobić taką domową zasadę. Nie wygląda źle, ale nie wiem czy na najwyższych kręgach karma nie byłaby aż przegięta.

sirserafin - 2009-06-24, 08:32

Hehe... wcześniej nie było żadnych bonusów, a teraz co niektórym zmiana na k8 to za mało...

Annunaki napisał/a:
Quote from: sirserafin on Yesterday at 16:25
One guy from Polish fandom wants to send a petition with motion of changing Karma Bonus to d10... is it any sense of it? Wink Are Companions in print already?

Sure. If it's a petition backed by individual receipts of purchase for 10,000 copies of the two ED3 Guides. Grin But most importantly, only if there is a really good reason to increase it to D10 (which I personally can't see).

If a GM wants to make the increased Karma Step for Warden adepts D10 instead of D8, not a problem! It's their Barsaive.


Jako, że Dammi mówił o Master adepts, a Annunaki o Warden adepts, to być może zmiana ta nastąpi już wcześniej i będzie k8 na 9 a k10 na 13... chyba trzeba poczekać.

Habib - 2009-06-24, 10:59

Cryingorc napisał/a:
Habib, co każdy level, tzn: kręgi uczniowskie k6, czeladnicze k8, mistrzowskie k10, arcymistrzowskie k12

Mniej więcej.
Btw. Nienawidzę, jak ktoś używa tego nazewnictwa: arcymistrzowskie.
sirserafin napisał/a:
będzie k8 na 9 a k10 na 13

No i takie coś byłoby fajne.

Dziewic - 2009-06-24, 11:20

Jeszcze bym przeżył :-P ale my (ja i moja drużyna) po prostu nie lubimy k8-ki :-P

Ew. będę korzystał z habibowo-cryingorcowo-domowej zasady ;-)

Cryingorc - 2009-06-24, 11:36

Dziewic, a pamiętasz jaki miałem kiedyś podpis? Chyba go dodam z powrotem.

Habib, przychylam sie do waszej opcji z sirserafinem, ze zmianą tłumaczenia i usunięciem arcymistrzów w 3 edycji; tym samym: 1 nowicjusz, 2-4 uczeń, 5-8 czeladnik, 9-12 opiekun, 13-15 mistrz.
Jardy? Zdecydowanie lepiej metry. Można napisać w tłumaczeniu: "heks odpowiada dwóm jardom (metrom)" i dalej trzymać się już miary metrycznej.

Dodane 2009-06-29

Jest nowy zwiastun. No i kolejny raz nie wiem do końca co mam myśleć. Jest parę fajnych zmian, m.in to że nie trzeba podnosić poziomu tkania Wątków po nieudanej probie dostrojenia. Albo ciekawy pomysł z wykorzystaniem umiejętności ogólnych jak choćby "broń biała" - jako wiedzowych nt broni.
Z drugiej strony - Sprint 3 wyczerpania? o_O
Rozwinięcia talentów niezależne od dyscyplin. Pomysł ogólnie na plus z perspektywy graczy, ale wlaśnie - rozwinięcia były charakterystyczne dla dyscyplin, czasem nawet dla jakichs kultur. I nie wiem jak to teraz będzie działać.

Rytuał karmiczny ma stopień. Do czego to, nie wiadomo z opisu.
kolejny pomysł zaczerpnięty z drugiej edycji to zlączenie Historii Broni i Przedmiotu w jeden talent. :)
IMHO szkoda, że nie zrobili tego samego z Zapamiętaniem i Odtworzeniem Tekstu.

No i ciekawy podział pod kątem akcji, tj czasu trwania talentów. Mamy teraz Action: NA, Free, Simple i Standard.

Kot - 2009-06-29, 18:06

Cryingorc napisał/a:
Z drugiej strony - Sprint 3 wyczerpania? o_O

Jako umiejętność. Z resztą, w starym ED też umiejętności miały generalnie większe wyczerpanie niż analogiczne talenty.

Cryingorc napisał/a:
Rozwinięcia talentów niezależne od dyscyplin. Pomysł ogólnie na plus z perspektywy graczy, ale wlaśnie - rozwinięcia były charakterystyczne dla dyscyplin, czasem nawet dla jakichs kultur. I nie wiem jak to teraz będzie działać.

No, Czarodziej ci nie wykupi rozwinięcia do Broni Białej, ale Fechtmistrz, Łupieżca i Wojownik tak. Podobnie Złodziej, Zbrojmistrz, czy Trubadur. I dobrze...

Cryingorc napisał/a:
Rytuał karmiczny ma stopień. Do czego to, nie wiadomo z opisu.

Cytat:
Step: Rank


Cryingorc napisał/a:
IMHO szkoda, że nie zrobili tego samego z Zapamiętaniem i Odtworzeniem Tekstu.

Popieram stanowczo.

Cryingorc napisał/a:
No i ciekawy podział pod kątem akcji, tj czasu trwania talentów. Mamy teraz Action: NA, Free, Simple i Standard.

Czyli: Stałe działanie, odruchowe i nie zajmujące czasu/uwagi, odpowiedniki ruchu i odpowiedniki ataku. Sprawdzony system.

Dziewic - 2009-07-06, 11:26

Oto i mamy kolejny zwiastun .

Zwykłe przedmioty wątkowe mają tylko jeden tajnik - Imię. Zmiana na plus (nie wiem, czy była już w EDC :-P ) Szablony (templates) wątkowych przedmiotów również wydają się dobrym... wygodnym rozwiązaniem.

Zmieniły się też delikatnie pancerze, zwiększono rolę hełmów - zmiana ok, choć nie wiem, czy nie będzie przez to więcej pierdzielenia się z mechaniką.

sirserafin - 2009-07-06, 14:35

Czwarty zwiastun zwiastuje wielkie i bardzo dobre zmiany (w tym - bardzo się cieszę z zajęcia się sprawą hełmów i zbroi, którą kiedyś zgłaszałem).

EKWIPUNEK:
- zmodyfikowano lekko statystyki niektórych broni
- dodano wykaz broni dla wietrzniaków
- dodano nowe eliksiry oraz zasady ich używania w trakcie walki i wyjaśnienie, które kiedy zaczynają działać
- tarcze (znany już bonus) oraz hełmy (nowy!) dodają bonusy do stopnia trudności przebicia pancerza
- Rozmiar broni jest dodawany do wyniku testu parowania
- wszystkie zbroje sprzedawane są teraz z odpowiednimi hełmami, ale ich noszenie poza tym, że daje wspomnianą premie do stopnia trudności przebicia pancerza powoduje również, że postać otrzymuje kary do Percepcji (nie napisali czy do stopnia, czy do wyników i jak to dokładnie działa)
- zniknął zasięg średni broni dystansowych; wszystkie mają teraz tylko Krótki i Daleki

PRZEDMIOTY WĄTKOWE i PROJEKTOWANIE MAGICZNYCH SKARBÓW:
- po pierwsze, jak już dało się zobaczyć w opublikowanych spisach treści, zwykłe przedmioty wątkowe znajdują się z podręczniku gracza, a precyzując nie same przedmioty, ale zasady ich tworzenia w postaci "szablonów" (jak to napisał Dziewic)
- zwykłe przedmioty wątkowe są dostępne w powszechnym obiegu handlowym, a dodatkowo można je robić samemu (zapewne jak się jest Mistrzem Żywiołów albo Zbrojmistrzem... a w każdym razie można wykonanie ich komuś takiemu zlecić)
- zwykłe przedmioty wątkowe mają po 4 poziomy dostrojenia
- przedmiot typu broń, pancerz, tarcza, stając się wątkowym, otrzymuje na pierwszym poziomie dostrojenia wszystkie bonusy jakie dostałby, gdyby został "na maksa" przekuty przy pomocy odpowiedniego talentu (Przekucie Broni, Przekucie Pancerza...), co ma sprawia, że wszystkie wątkowe przedmioty a zwłaszcza Rzadkie i Legendarne stały się znacznie potężniejsze niż wcześniej
- przedmioty wątkowe zostały poklasyfikowane w "grupy" podobnie jak stopnie zaawansowania adeptów na kręgi Ucznia, Czeladnika, Opiekuna i Mistrza, które określają koszty dostrojenia do nich... grupy te odzwierciedlają zapewne rodzaj wybranego szablonu dla przedmiotu i w zależności od tego ile bajerów będzie przedmiot posiadał, to tym droższe będzie dostrojenie do niego (a przynajmniej da się to wywnioskować z przykładów zamieszczonych przedmiotów...)

Powiem tylko jedno - WIĘCEJ TAKICH ZMIAN!

Cryingorc - 2009-07-06, 19:09

Przyznam, że ten zwiastun jako jedyny nie spowodował Moich wątpliwości typu "czemu tak, a nie inaczej/po staremu?".
Bardzo fajne i przemyślane zmiany. Ajtemy stały się skastomizowane pod względem pałera i apgrejdowania ich ranków.

Właściwie to jedna tylko rzecz, typowa kusza po dostrojeniu na pierwszy poziom zadaje obrażenia z 9 stopniem. Czy to znaczy, że stopień obrażeń nadal dodaje się do SF? Jesli tak jest, to SyF po dziewięciokroć.

Piotrek - 2009-07-06, 19:31

Bo to jest taka kusza co jak nią strzelasz to jeszcze machasz jak oszczepem żeby pędu strzale dodać :-) . A wszystko to robisz z półobrotu, bo to heroic ;-) .
Cryingorc - 2009-07-06, 19:46

Tak, Piotrek, wiem. :)
Liczyłem, że to poprawią. No chyba, że w nowej edycji kusza typowa ma 8 stopień obrażeń i nie dodaje się SF, ale to tez lipa. Kusza zwykła IMHO powinna zadawać obrażenia ze stopniem w okolicach 12-14.
Kolejna rzecz - porównując stopnie obrażeń magicznego młota i krótkiego miecza w zestawieniu ze starymi stopniami, odnoszę wrażenie, że stopień obrażeń standardowego młota bojowego wzrósł do 10. A z tego już ośmielam się przypuszczać, że zwiększyli stopnie obrażeń broni dwuręcznych. I dobrze. Ale wtedy kusze tym bardziej powinny być wzmocnione! A tutaj - nawet zasięgi skrócili do 100 metrów.

Fakt faktem, że teraz runda będzie trwała pewnie ok 3 sekund, tudzież "czas bliżej nieokreślony" i z nową, zmniejszoną Szybkością, walka strzelecka będzie wyglądać inaczej, choć nie jestem pewien czy lepiej. Zobaczymy.

Piotrek - 2009-07-06, 20:41

Ale kusza wcale nie powinna zadawać dużych obrażeń :) powinna tylko dobrze pancerz przebijać jeśli by tak na to patrzeć. Tak mi się wydaje.
Problemem jest odwieczna walka
realistycznośc vs grywalność
za dużo zasad opcjonalnych tabelek itd. odpycha od systemu :/

sirserafin - 2009-07-07, 09:37

Jak wynika z forum RB, chłopaki się wycwanili z tym pierwszym poziomem przedmiotów wątkowych :-)

Aby taki zrobić najpierw bierzemy zwykły przedmiot...
później idziemy do Zbrojmistrza, który musi go "na maksa" przekuć (a to trochę trwa i trochę kosztuje)...
później idziemy do Mistrza Żywiołów, żeby zrobił z niego przedmiot wątkowy...
a przedmiot wówczas traci wszystkie efekty przekucia do czasu utkania wątka pierwszego poziomu...

Zastanawiam się jednak czy w proces tworzenia przedmiotów wątkowych nie zostaną wplątane też inne dyscypliny...

A z tą kuszą to odgrzewanie starych kotletów... na Pasje! ile można? tak samo jak n-ty raz czytanie o problemie "A czemu obrażenia z Ognistej Strzały są gorsze niż jak strzelam zwykłymi?"; "A czemu Wietrzny Łuk ma takie same obrażenia jak Ognista Strzała a jest dużo droższy?"
Jest zasada opcjonalna do kusz - brać jak się chce...
Kierując się upraszczaniem mechaniki nie obchodzi mnie to, że się dolicza te kilka stopni, nawet jeśli wydaje się to głupie czy nierealistyczne. Chyba gdzieś widziałem zasady nakładania bełtów, które uzależniono od siły, co skutkuje tym, że zakładanie bełta może nie być czynnością niewymagającą akcji...

Kot - 2009-07-07, 10:10

Cryingorc napisał/a:
Właściwie to jedna tylko rzecz, typowa kusza po dostrojeniu na pierwszy poziom zadaje obrażenia z 9 stopniem. Czy to znaczy, że stopień obrażeń nadal dodaje się do SF? Jesli tak jest, to SyF po dziewięciokroć.

Panowie. Kusze mają konkretny naciąg. Jeśli ktoś sobie taką kupuje, dobiera ją do swoich możliwości. Stąd sumowanie Siły Fizycznej i stopnia obrażeń kuszy. Stąd jest to rozwiązanie realistyczne. I przeciętna kusza zadaje 10 stopień obrażeń dzierżona przez przeciętnie silnego strzelca. A Dostrojona na poziomie pierwszym kusza wątkowa dodaje premię +3 stopnie do obrażeń. Tyle.

Piotrek napisał/a:
Ale kusza wcale nie powinna zadawać dużych obrażeń :) powinna tylko dobrze pancerz przebijać jeśli by tak na to patrzeć. Tak mi się wydaje.

Niekoniecznie. Długie łuki, oraz refleksyjne łuki przebijają niektóre pancerze o wiele łatwiej. Kusza ma po prostu o wiele większą siłę rażenia na krótkim i średnim dystansie.
Co jest spowodowane tym, iż łuki w walce służą do strzelania raczej balistycznego, lub na krótkim dystansie, jeśli wchodzą w grę mocno opancerzone cele.

Cryingorc - 2009-07-07, 10:45

Kot. Dobrze wyjaśniłeś różnice między łukami i kuszami. Ale nie rozumiem Twojej pierwszej wypowiedzi. Jeśli zwiekszysz swoją SF to "konkretny naciąg kuszy" której używasz też się zwiększy czy to znaczy, że musisz kupić nową z naciągiem na tę nową akurat SF? Wyjaśnij.

Piotrek, przyznanie kuszy 13 stopnia obrażeń lub np przebicia pancerza przy dużym sukcesie ani nie tworzy tabelek, ani nie komplikuje walki IMHO.

Sirserafin. To jest odgrzewanie kotletów takie samo jak każda zmiana w mechanice przy tworzeniu nowej edycji. To samo, co np z hełmami. Jednego razi bardziej to, że hełmy nie działają, innego to, że kusza działa nielogicznie. :) Mi obie te kwestie wydawały się kuleć i mam nadzieję, że przy kuszach co zmienili. Jeśli np system walki tarczą będzie sprawniejszy niż w poprzednich edycjach, to pewnie go zastosuję (obecnie tarcze zwiększaja u Mnie OF w miejsce PF).

Na forum RB też pojawiają się ciekawie zróżnicowane opinie - jeden lubił to, a mu zabrano, inny za to skacze przez to z radości. Oczywiście nie urodził się taki, co by wszystkim dogodził i tak też będziemy mieć z tą edycją.

Kot - 2009-07-07, 13:36

Cryingorc napisał/a:
Ale nie rozumiem Twojej pierwszej wypowiedzi. Jeśli zwiekszysz swoją SF to "konkretny naciąg kuszy" której używasz też się zwiększy czy to znaczy, że musisz kupić nową z naciągiem na tę nową akurat SF? Wyjaśnij.

Powinno być zgodnie z tą drugą opcją. Ale - uproszczenie mechaniki powoduje że lepsze jest trzymanie się normalnego sumowania.

Cryingorc napisał/a:
Piotrek, przyznanie kuszy 13 stopnia obrażeń lub np przebicia pancerza przy dużym sukcesie ani nie tworzy tabelek, ani nie komplikuje walki IMHO.

Przebijanie pancerzy zależałoby od pocisków, nie od kuszy. A lepszym sposobem byłoby pomijanie współczynnika "deflection modifier".

sirserafin - 2009-07-07, 15:21

Hehe... a najlepiej to uznać, że w ed w ogóle nie ma kusz, tak samo jak kawy (ale w sumie to dziwne, że pyry są -.- ) :-D i po problemie.

Propozycja z pomijaniem bonusu jaki daje pancerz w przypadku używania kuszy jest całkiem ciekawy.

Nadal jednak sprawa z SF do kuszy jest nierozwiązana... i wydaje mi się być nierozwiązywalną. Są tylko lepsze lub gorsze sposoby obejścia tego problemu i przyjęty w systemie nie wydaje się być najgorszym, a może nawet jest najlepszym... jakby się uczepiać takich rzeczy to np. można by się pytać o strzelanie z łuku, bo tutaj np. jak używamy krótkiego łuku 10 kg a krzepy myamy tyle co rosły troll to i tak nie zrobimy, że ta strzała poleci dalej niż łuk pozwala, czyli de facto strzelamy słabiej, bo nie wykorzystujemy całej siły a tylko tyle na ile pozwala konstrukcja łuku... moja siostra gdy miała 11 lat strzelała tak samo daleko co ja z 8-10 kg łuku... dlatego kupiłem sobie cięższy... Innym przykładem czego można by się tu uczepić i powiedzieć, że można by Edkową mechanikę o kant d*** roztrzaskać mogłyby być przykłady broni miotanych. Każdy kto rzucał oszczepem wie, że nie jest to taka łatwa sztuka, a co dopiero w przypadku noży czy sztyletów - w rękach niewprawnego miotacza większość rzutów kończy się uderzeniem w cel płazem lub rękojeścią... a czemu nasze edkowe wszystkie się wbijają? (Pewnie powiecie, że trafienie wcale nie oznacza, ze się wbiły tylko, że zraniły cel, ale darujcie sobie taki argument, bo NIE UWIERZĘ w barwne relacje opisujące jak to potężni adepci u każdego na każdej sesji nokautują swoich przeciwników trafieniem płazem czy rękojeścią).

Habib - 2009-07-07, 16:27

sirserafin napisał/a:
Hehe... a najlepiej to uznać, że w ed w ogóle nie ma kusz, tak samo jak kawy (ale w sumie to dziwne, że pyry są -.- )

;-)
Ziemniaki są nieznane w Throalu jak podaje Throal: the Dwarf Kingdom. Można wnioskować, że jak tam nie są znane, to i w całej Barsawii. Jednakże w przygodzie Koszmar z Przestworzy, w travarskiej karczmie "Wykwintne Podniebienie" można kupić wołowinę z dodatkiem gotowanych ziemniaczków.

Kwestia sporna i tego co uzna MG za prawdziwe.

Sethariel - 2009-07-07, 18:20

Dopiero dziś miałem szansę zobaczyć nowy Preview, wróciłem z Krakowa...

Ogólnie, może oprócz kwestii przekuwania broni i braku takiej możliwości w przypadku wątkowego oręża, nie ma według mnie nic kontrowersyjnego...

EKWIPUNEK

Zmiana zasięgów, można się była jej spodziewać po zmianach jakie nastąpiły w poruszaniu się bohaterów. Po zmniejszeniu szybkości, walka i sposób jej prowadzenia zapewne ulegnie zmianie, uproszczenie do dwóch rodzajów zasięgu jest dość logiczne...

Hełmy z modyfikatorami, jako część zestawu zbroi. Tego brakowało i luka została uzupełniona.

Deflection Bonus... Podejrzewam, że wprowadzono jakiś wzorek na to... na przykład (PF+Wielkość)/2 czy coś w tym rodzaju... Dzięki czemu uwzględniamy więcej niż tylko PF, który tak naprawdę nie zawsze wiele mówi, bo możemy mieć i bardzo małą tarczę z dużym PF i premia z PF do Trudności Przebicia może być wtedy trochę niesprawiedliwa.

PRZEDMIOTY WĄTKOWE I TWORZENIE PRZEDMIOTÓW WĄTKOWYCH

Kolejne uporządkowanie, i jak w przypadku innych rzeczy niejako "wzorcowanie". Wszystko jest ze sobą lepiej połączone, oszczędzamy też miejsce w podręczniku, znikają PL przy przedmiocie, zamiast tego wystarczy zajrzeć do odpowiedniej tabelki.

Uproszczenie tajników do samej nazwy na 1 poziomie na plus. Usunięcie nagrody w PL za Czyny na duży plus. Przerzucenie Przedmiotów Wątkowych do Podręcznika dla graczy rozsądne. Skoro przedmioty można kupić, są jako tako powszechne wśród adeptów, to logiczne powinno być ich umieszczenie właśnie w PG (Player's Guide)

Szkoda mi usunięcia możliwości przekucia Broni Wątkowej.

Tu zależy jak spojrzymy na Przekucie ostrza. Jeżeli przyjmiemy, że Przekucie jest pewnym odziaływaniem na wzorzec broni... to ok wtedy zmiana wydaej się logiczna. Natomiast jeżeli przyjmiemy, że Przekucie jest zewnętrznym magicznym odziaływaniem (taka była interpretacja dotychczas), takim jak na przykład czary... to wtedy zmiana nie jest w porządku. Jeżeli w wypadku 2 interpretacji nie pozwalamy na Przekucie, logicznie rzecz biorąc nie powinniśmy wtedy pozwolić także na rzucenie czaru na broń... Tutaj więc przed ostatecznym werdyktem, chciałbym wpierw zobaczyć jak wygląda teraz Przekucie ostrza.

Ogólnie zmiana podyktowana chęcią zbalansowania rozgrywki...

Cryingorc - 2009-07-07, 19:25

Sethariel napisał/a:
Dzięki czemu uwzględniamy więcej niż tylko PF, który tak naprawdę nie zawsze wiele mówi, bo możemy mieć i bardzo małą tarczę z dużym PF i premia z PF do Trudności Przebicia może być wtedy trochę niesprawiedliwa.

Bo Ja wiem.. Raczej tak jest, że małe tarcze - niska premia do PF. Zobaczymy.

Sethariel napisał/a:
Tutaj więc przed ostatecznym werdyktem, chciałbym wpierw zobaczyć jak wygląda teraz Przekucie ostrza.

Już nie Ostrza ale Przekuwanie Broni. :)

Sethariel - 2009-07-07, 19:31

Cryingorc napisał/a:
Już nie Ostrza ale Przekuwanie Broni. :)


He he racja, Forge Weapon. Przyzwyczajenia robią swoje ;-)

Kot - 2009-07-07, 20:38

Sethariel napisał/a:
Szkoda mi usunięcia możliwości przekucia Broni Wątkowej.

A mnie nazywałeś manczkinem. :P

Cryingorc napisał/a:
Bo Ja wiem.. Raczej tak jest, że małe tarcze - niska premia do PF. Zobaczymy.

Idąc za ciosem, czy też strzałem z kuszy: Premia do Pancerza Fizycznego za tarczę obrazuje raczej wysiłek, jaki zostaje włożony w jej ominięcie i zadanie ciosu w nie chroniony nią obszar, niż jej solidność. Chociaż słabsze jakościowo tarcze będą dawały faktycznie mniejszą ochronę, ze względu na to, że ich materiał umożliwia "przebicie się". A z drugiej strony, drewniana tarcza będzie równie skuteczna, co metalowa, bo jest lżejsza i łatwiejsza do manewrowania. Zaś puklerz powinien mieć minimalny PF, ale za to całkiem słuszną premię do Parowania, jak dla mnie co najmniej +3, ze względu na jego poręczność i fakt, iż to właśnie do parowania został stworzony...

Sethariel napisał/a:
He he racja, Forge Weapon. Przyzwyczajenia robią swoje

O właśnie - może wreszcie ten talent umożliwi wykuwanie broni. Bo samą niską magią ciężko się pracuje...

Sethariel - 2009-07-07, 21:35

Kot napisał/a:
A mnie nazywałeś manczkinem. :P

:mrgreen:

Nie tyle co szkoda, a raczej chciałbym by zmiana była spójna z całą teorią magiczną wątków, wzorców i oddziaływania magii. Jeżeli Przekucie Broni działać będzie na wzorzec broni, to zmiana w postaci braku możliwości przekucia Przedmiotów Wątkowych jest jak najbardziej w porządku.

Z resztą długi czas w ogóle grałem w ED1 bez możliwości przekucia Przedmiotów Wątkowych...

Kot - 2009-07-08, 10:23

Sethariel napisał/a:
Jeżeli Przekucie Broni działać będzie na wzorzec broni, to zmiana w postaci braku możliwości przekucia Przedmiotów Wątkowych jest jak najbardziej w porządku.

Bo tak jest - przekucie Wzmacniało zwykły Wzorzec, a zaklęcie zmienia go w Prawdziwy Wzorzec, stąd nie potrzebuje Wzmocnienia i nie da się go Wzmocnić...

Sethariel - 2009-07-08, 10:45

Jedna z interpretacji, nigdzie nie potwierdzona. Gdyby Przekucie tak ingerowało bezpośrednio na wzorzec, przekuta broń stawałaby się magiczna, a tak nie było. Przekucie liczone było jako zewnętrzny efekt magiczny (Zgodnie z Zasadą Trzech i Maksymalnego Obrażenia z Broni). Cieszyłbym się zatem, gdyby Przekuta Broń liczona była teraz jako magiczna.

Poczekamy, zobaczymy...

Kot - 2009-07-08, 16:49

Sethariel napisał/a:
Jedna z interpretacji, nigdzie nie potwierdzona.

W sumie moja.

Sethariel napisał/a:
Gdyby Przekucie tak ingerowało bezpośrednio na wzorzec, przekuta broń stawałaby się magiczna

Jak dla mnie owszem. Tymczasowo, ale jednak.

sirserafin - 2009-07-08, 21:23

Przekucia nie ingerują we wzorzec broni (mam tu na myśli przynajmniej to, że nie zmieniają go na stałe, ani jakoś szczególnie mocno... przekuta broń chyba nie jest wytrzymalsza od nieprzekutej, a na pewno się sama nie naprawia), lecz proces jej umagiczniania (uwątkawiania) w niego ingeruje sprawiając, że wszystkie przekucia, które broń "zgromadziła" do czasu jej umagicznienia (uwątkowienia) stają się częścią wzorca tej broni (czy innego "obrabianego" przedmiotu).

Dobre wyjaśnienie podał Raven Bloodeyes:
Cytat:
The warhammer would be forged as part of the enchanting process, but the transformation into a thread item makes that forging PART of its True pattern as a thread item. Thus without a thread, the "forging" is inaccessible. The weapon is no longer considered forged at all. The bonus that is equal to what would be gained by forging it fully, is permanent with a woven thread. There is no need to have it renewed by a Weaponsmith every year, it is now INTRINSIC to the item. However to access the powers of the item at all, threads are needed....

This was my logic at least (and some approximation of others working on it), you certainly have a right to disagree, and its easy enough to compensate for... just have it stay fully forged and turn Rank 1 into a +1 beyond what is reachable with forging, and so on...

Sethariel - 2009-07-11, 10:32

Najnowsze wieści z Mongoose Publishing:

Matthew SPRANGE napisał/a:
The two Earthdawn core books are on their way to our warehouse right now, and should be on their way to distributors later next week. Not long to wait now! The two Companion books are already at print, and will be following quickly.


Dodane 2008-07-13

Dzisiaj do Mongoose Publishing dotarły pierwsze egzemplarze podręczników do Trzeciej Edycji Earthdawna (razem z dodatkami do gier Spycraft oraz Runequest).

A tymczasem spóźniają się z kolejnym zwiastunem...

EDIT:

Już jest ;-)

Cryingorc - 2009-07-14, 11:02

Z akcjami nam się wyjasniło. "Wolna" oznacza akcję wykonywaną poza rundą. Bardzo fajnie, że wprowadzili taki podział.

Mocno zmienili tabele stopni. Ogólnie fajnie, ale bo Ja wiem czy na dobre to wychodzi, kiedy trzeba siegac po tyle k-dwunastek przy wyższych stopniach...

No i zdziwko, że opcję z classicowym modyfikowaniem wyników zepchnięto na rzecz starego modyfikowania stopni. Tzn obie opcje są do wyboru, ale generalnie powrót do starej zasady.

Podoba Mi się też określenie żywiołu (rzecz bardzo przydatna np. w przypadku specjalistów w danym żywiole), czy Obszaru Działania zaklęć.

Podsumowując. Zmiany na plus. Najbardziej uderzająca jest zmiana tabeli stopni. Ciężko się będzie odzwyczaić.

Sethariel - 2009-07-14, 11:12

Szkoda będzie przerzutów na K20. Ale jak stwierdził Owca to w sumie dość mądra decyzja. K20 charakteryzowało się dość mocnym rozrzutem (w sumie na ostatniej sesji mogliśmy to odczuć, kiedy kilka razy pod rząd wypadały na niej słabe wyniki).

Przejdziemy więc na nowy system. Najwyżej jak nam się nie spodoba to wrócimy do starego.

Co do modyfikatorów, to mnie też na początku to zdziwiło. Ale potem Arma i Dammi wyjaśnili, że w całej grze nie ma mowy o tym jakiego rodzaju są to bonusy. Jest po prostu np. +3 bonus i -3 penalty. Tak więc istnieje całkowita dowolność, a opisy modyfikatorów sytuacyjnych nie preferują ani jednej ani drugiej metody. (A jak się jednak okazało są tam fani ED którzy jednak wolą modyfikatory stopni)

Co do K12... Chyba będę musiał zaopatrzyć się w jeszcze jeden zestaw :-)

Już od 21 stopnia mamy 3k12, a 28 to już 4K12

Zauważyliście, że jest większa regularność w tych stopniach? Każda kolejna k12 dochodzi co 7 stopni na przykład.

sirserafin - 2009-07-14, 18:33

Habib podał na naszym prywatnym forum, że oto trzecia edycja jest już do kupienia.

http://www.mongoosepublis...bd899f50fdcde2d

oraz

http://www.mongoosepublis...=1699&qsSeries=

Cryingorc - 2009-07-14, 21:00

Czy ktoś z was planuje kupno Przewodników w pdf?
Sethariel - 2009-07-15, 12:42

Choć ostatnio coraz częściej korzystam z pdf, to chyba jednak będę brał wydrukowany podręcznik...

Choć nie wiem tak naprawdę jeszcze. Pdf jak się okazuje ma sporo zalet (erraty itp.)

EDIT

I mamy pierwszy błąd. Mam nadzieję, że tylko w Zwiastunie.

Stopnie 36-40 nie powinny mieć 5k12 w sobie, a powinny wyglądać tak:

35 5D12
36 4D12+2D6
37 4D12+D8+D6
38 4D12+2D8
39 4D12+D10+D8
40 4D12+2D10

Kot - 2009-07-27, 17:08

Moje pierwsze wstępne wrażenia z podróży z podręcznikami:

Okładki rewelacyjne. Jeszcze lepiej wyglądają na żywo, chociaż przesyłka i wędrowanie do mnie nie obeszły się zbyt miło z rogami okładek, które są trochę postrzępione i porozbijane. Kolory żywe, intensywne, wpadające w oko... Ozdobniki rewelacyjne, tekst na okładce z polotem i dobrze podsumowujący...
[quote]Earthdawn is a roleplaying game set in a world of high adventure, high magic, and terrible danger.[quote]
Szczególnie to zdanie przypadło mi do gustu.

Rewelacyjna kolorowa mapa na wewnętrznej stronie okładki, również przyciągająca żywymi barwami. Reszta zawartości nie jest niczym nowym w większości, ale została wprawnie odnowiona. Rozszerzone opisy wszystkich co ciekawszych zagadnień (jak postrzeganie astralne, czy Pogrom), mnóstwo ramek, czytelne tabelki, liczne przykłady...
Mnóstwo ramek. W szczególności z rozwinięciami zagadnień i opcjonalnymi zasadami.

Rewelacyjne zdolności dyscyplinarne, szczególnie u Powietrznego Żeglarza (2 wyczerpania za +2 do testu sojusznika, jeśli dąży do tego samego celu, co Żeglarz, na 6 kręgu karma do wszystkich testów akcji na pokładzie okrętu), Ksenomanty (pozwalające na wywołanie rozkładu, lub odnowienie obiektu), Trubadura (dorzucanie karmy do niezdanych testów interakcji, dodawanie karmy do testów interakcji sojuszników), Wojownika (miast kupować karmę danego dnia używa rytuału, płaci 2 wyczerpania i 1 karmy i w następnej walce tego dnia jeden powodujący wyczerpanie talent jest "darmowy" raz na rundę), Zbrojmistrza (za 1 wycz. na godzinę tymczasowa kuźnia z podstawowych materiałów - narzędzia+ogień np.), czy Czarodzieja (za 2 wycz nie dostaje minusów za dostrajanie i rzucanie czaru z księgi).
Rozwinięte opisy niskiej magii, dokładnie wyjaśnione zalecane rekstrykcje dyscyplinarne, świetnie opisane talenty... Niektóre dodatkowe talenty: Wytrzymałość dla towarzyszy Władcy Zwierząt i dla Chowańca, Ukrycie Przedmiotu dla iluzjonisty, Etykieta, Dyplomacja i Prowadzenie rozmowy jako talenty, podobnież Spostrzegawczość (Search), Odwrócenie Uwagi (sojusznicy mogą atakować rozproszonego wroga, jakby był zaskoczony). Kilka ciekawych zmian (Riposta daje tylko jeden kontratak na rundę, Parowanie dostaje bonusy za rozmiar broni i tarczę), umiejętności będące odpowiednikami wysokokręgowych talentów mają generalnie podniesiony koszt wyczerpania (2 pkt. za Drugi Atak).
CDN...

Dziewic - 2009-07-27, 19:38

Powiedz (lub napisz na priva, jeśli to intymna sprawa) ile zapłaciłeś za całość, razem z przesyłką, w PLN :-P

BTW, wiecie coś na temat tego, czy Rebel sprowadzi ED3?

Kot - 2009-07-27, 19:50

Hem. Mogę nie na priva: ani złocisza. Egzemplarze recenzenckie dla Kaeru Earthdawn. A że Kaer Earthdawn to ja... :P
Dziewic - 2009-07-28, 11:19

O rzesz ty ! :-P
Kot - 2009-07-28, 13:09

A tak przy okazji, mała próbka zawartości w postaci nowych grafik z Player's Handbook.
Gerion - 2009-07-28, 14:57

Dziżas..ostatnie zdjęcie powala...co to za wykrzywione ostrze? Centalnie w środku ilustracji broń jakiej nie widziałem wcześniej w ED :D
dobre...

pozdrawiam

sirserafin - 2009-07-28, 17:36

jakiś finezyjnie wykonany toporek...

a grafiki ogólnie świetne

Dziewic - 2009-07-28, 22:03

Graficzki ekstra, ale... to tylko przedmioty :-P
Po NPCach z Kratas mam kiepskie zdanie o rysunkach postaci...

Kot - 2009-07-28, 22:44

Gerion napisał/a:
co to za wykrzywione ostrze?

To tylko rysunek, bez odwzorowania w opisach ekwipunku. Takie szkice modeli broni...

sirserafin - 2009-07-30, 10:42

Wyczytałem na forum RB o kilku kolejnych zmianach w 3ed...

O tworzeniu postaci...

1. Bazowe wartości dla człowieka do 10 na wszystkie cechy. W przypadku gry innymi rasami istnieją odpowiednie modyfikatory, które uwzględnia się już na starcie (Elfy, na przykład, zaczynają z 12/10/8/11/11/11).

2. Na zwiększanie cech mamy 25 punktów. Każde zwiększenie cechy kosztuje 1 punkt, a za obniżenie wartości o 1 pula naszych startowych 25 wzrasta o 1.

3. W czasie gry każdą cechę możemy zwiększyć 3 razy.


Wnioski po testach:

Dostajemy lepsze postacie na starcie, ale mamy większe trudności z wypucowaniem ich później. Ogólnie jednak adepci tworzeni przy użyciu tych zasad są lepsi i bardziej wszechstronni niż we wcześniejszych edycjach. Możliwość podniesienia cechy o 5 dla większości pozostawała jedynie możliwością nie do wykorzystania, więc nawet jeśli okazuje się, że postacie mają mniejsze możliwości rozwoju to w nowej edycji z większej ilości dobrodziejstw skorzystają.

Dobrze by było gdyby Kot napisał jakieś uszczegółowienia tutaj. Bardzo proszę. Chodzi mi głównie o to czy są ograniczenia co do wartości cech, jakie postać może mieć na starcie czy też można, na przykład, u człowieka ze startową "dziesiątką" uzyskać 19 ZR.

Cryingorc - 2009-07-30, 20:45

Ciekaw jestem rownież co z ograniczeniami rasowymi dla Dyscyplin.
Kot - 2009-07-30, 21:50

Cryingorc napisał/a:
Ciekaw jestem rownież co z ograniczeniami rasowymi dla Dyscyplin.

Są zasadą opcjonalną. Można, ale nie trzeba ograniczać i jest wyjaśnione dlaczego np. wietrzniaki nie bywają Ksenomantami.

sirserafin - 2009-07-30, 23:36

No tak... a Kot moje posty nadal ma na ignore, więc może ktoś, kto też chciałby poznać odpowiedź na moje pytanie zada je w swoim poście?
mystic - 2009-07-31, 16:37

Cza było nie kozaczyć :)
sirserafin - 2009-08-01, 11:11

Z postów na RB'owym forum wynika, że początkowe wartości cech można modyfikować w zakresie od -2 do +8, a niewykorzystane punkty (ciekawe czy ktokolwiek postanowił ich kiedyś nie wykorzystać...) zwiększają współczynnik maksymalnej ilości punktów karmy w stosunku 1:1.
Cryingorc - 2009-08-01, 23:45

Rozsądnie zrobili. Zwieksza się maksymalna karma, nie aktualna. No teraz mozna by się zastanawiać, zwłaszcza po tak mocnym przycięciu maksymalnej ilości karmy.
Dziewic - 2009-08-04, 13:10

Jeśli was to interere, to do Rebela właśnie doszła paczka z podstawkami do ED3, obie za 120 zł (bez 5 gr).

EDIT:
Nie obie za 120, tylko obie po 120 zł. Źle się wyraziłem.

sirserafin - 2009-08-04, 13:32

No nie "obie za" tylko "obie po".

A ceny to rebel chyba z d... bierze. Jeśli na amazon sprzedają po ok. 26$ i im się opłaca to znaczy, że za podręcznik pewnie płacą ok. 20$. 20$ to obecnie niecałe 60 PLN. Marża ponad 50% jest IMO przesadzona.

Dziewic - 2009-08-04, 14:01

Masz rację - o to mi chodziło, tylko źle napisałem.
sirserafin - 2009-08-08, 09:21

Pojawiły się aktualizacje "Free Stuff" (mapa, tabelki), w krótych poprawiono zgłoszone przez ostatnie tygodnie błędy. Dodano również do ściągnięcia starą tabelę z poziomami wyników.

Więcej tutaj:
http://www.redbrick-limit...45.msg91071#new

Dziewic - 2009-08-12, 13:12

Jeśli jeszcze nie wiecie, to wygląda na to, że na GenConie pojawią się Player's i Gamemaster's Companions.

Kocie - ty masz podstawki. Powiedz mi - brakuje Wielkich Smoków i Nazwanych Horrorów? Bo zastanawiam się co mają zamiar dodać w Companionie dla MG.

Sethariel - 2009-08-12, 13:49

Dziewic napisał/a:
Kocie - ty masz podstawki. Powiedz mi - brakuje Wielkich Smoków i Nazwanych Horrorów? Bo zastanawiam się co mają zamiar dodać w Companionie dla MG.


Brakuje Wielkich Smoków, poszczególnych Smokowców, Nazwanych Horrorów, Legendarnych Skarbów Magicznych (Maska Oltiona itp.), Zasad tworzenia nowych stworów, statystyk statków powietrznych i rzecznych...

W Player's Guide, co mnie najbardziej zaskoczyło, brakuje opisu Pasji, jakiegokolwiek... jest tylko wzmianka, że sobie w Barsawii istnieją ;-)

Kot - 2009-08-13, 11:24

Faktycznie, brakuje. Szkoda, ale z drugiej strony to za dużo materiału, aby się zmieściło wszystko w dwóch podręcznikach. W sumie, podręczniki dla Graczy zawierają głównie mechanikę, zaś te dla MG, informacje o świecie i uzupełnienia. Jak dla mnie, to całkiem dobry podział.
Dziewic - 2009-08-13, 12:03

Czy ja wiem czy dobry? Nie uważasz, że gracze także powinni znać historię świata, wiedzieć trochę o Pasjach itp.
Piotrek - 2009-08-13, 12:29

No nie :P. Każdy gracz powinien przeczytać chyba oba podręczniki, ale na sesji może używac tylko podręcznika dla graczy. Jeśli pamięta jak atakuje jehutra jego plus, jeśli wie jakie moce ma maska oltona, może mu się przydać. :mrgreen: Ja tak na to patrzę. Choć nie mam 3 edycji.
Dziewic - 2009-08-13, 12:36

A ja uważam, że skoro już dzieli się podstawki na część dla MG i graczy, to w tej dla Misia powinny się znaleźć tajemne, mroczne, zakazane rzeczy, za których zobaczenie gracza powinno się wrzucić do Morza Śmierci... albo nie dzielić podręczników i tyle.

I np. takie podręczniki jak T:TDK mają tę wadę, że w treść, która powinna być ogólnodostępna wplecione są pomysły na przygody i różne sekrety. Tu przydałby się osobny rozdział (albo książeczka) dla MG.
Np. Legendy są pod tym względem świetnie podzielone.

Sethariel - 2009-08-13, 12:53

Dziewic napisał/a:
Czy ja wiem czy dobry? Nie uważasz, że gracze także powinni znać historię świata, wiedzieć trochę o Pasjach itp.


O Pasjach będzie w Gamemaster's Companion. Nie widzę problemu z przerzuceniem tam wielu informacji o Pasjach, natomiast w Player's Guide mimo wszystko przydałaby się chociaż wymienienie Pasji i króciutkie streszczenie czym się każda zajmuje. To wcale dużo miejsca by nie zajęło. Skoro znalazło się na końcu miejsce dla opisu Barsawii, podobnego do tego w pierwszej edycji Podręcznika Głównego, a nawet bardziej rozszerzonego...

Sir Valeq - 2009-08-13, 16:13

We wszystkich politeizmach (starożytnych, średniowiecznych czy dzisiejszych) każdy dzieciak potrafi wymienić cały panteon, z imionami, przymiotami i sferami zainteresowań bóstw. I wcale nie musi przy tym chodzić do szkoły. To po prostu wiedza, którą uznaje się za podstawową do funkcjonowania. Nie widzę powodu, by w ED było inaczej. Tym bardziej, że postaci gracza są Adeptami, Dawcami Imion ponad przeciętnymi.
Jakoś nie widzę Wojownika z 5+ Kręgu, który inicjuje na Adepta kogoś, kto na dźwięk słowa 'Thystonius' robi wielkie oczy, albo pyta czy to gatunek trunku. Nie wyobrażam sobie adepta Zbrojmistrza, choćby I Kręgu, który nie rozmawia w duchu z Upandalem.

Co innego za to właśnie z geografią i polityką. Mogę zrozumieć adepta, który nigdy nie wyściubił nosa poza własną wioskę, bo tam ma już dosyć do roboty. Nie musi wiedzieć gdzie i jakie leżą miasta i kto kogo nie lubi.

Sethariel - 2009-08-21, 11:25

Prawdopoodbnie w przyszłym miesiącu na stronie RedBrick Limited zostaną udostępnione wskazówki dotyczące konwersji z poprzednich wersji ED na ED3.

A wracając do tego, czego brakuje w podręcznikach podstawowych ED3, zapomniałem dodać, że nie ma też Rozwinięć talentów...

Gerion - 2009-08-21, 13:47

A coś wspominają kiedy pojawią się wersje pdf do kupienia?

pzdr

Sethariel - 2009-08-21, 18:36

Wspominają by spodziewać się jakiegoś ogłoszenia niebawem.

W sumie jakoś tak miały być miesiąc po wydrukowanych. Więc pewnie do końca sierpnia będą dostępne w sprzedaży.

Dziewic - 2009-08-21, 19:06

Ja tam, jak będę miał kasę, kupuję wersję książkową - te okładki mnie przekonały, chce mieć je na półce.
A Ty Gerion zarabiasz, to też się nie żyl ;-)

Piotrek - 2009-08-21, 19:28

Dziewic czy oni cię zatrudnili w dziale sprzedaży ?? :-P
Dziewic - 2009-08-21, 20:23

A czy ty mnie zatrudniłeś w dziale reklamy? 8-)

Ja po prostu tak mam, że jak mnie coś zachwyci to chodzę i wszystkim w koło o tym mędzę ;-)

mystic - 2009-08-21, 20:29

Do marketingu to dobry jest Nixos :)
Chavez - 2009-08-21, 21:29

Dziewic, to jeszcze zorganizuj wydanie pl :P
Gerion - 2009-08-21, 23:46

Ale ja wole pdfy :) papierowe badziewia nie mają errat :D
Dziewic - 2009-08-22, 09:44

Co do errat fakt, masz rację.

Z drugiej strony pdf-y kojarzą mi się ze starymi "dobrymi" czasami, kiedy się ściągało skany z netu :-P

sirserafin - 2009-08-22, 12:05

Ze stron RB z działu Free Stuff można pobrać wyjątki z Player's Guide zawierające postaci przykładowych adeptów ("Sample Characters").
Sethariel - 2009-08-22, 16:21

Przygotowywana jest errata do Niskiej Magii dla różnych Dyscyplin...

Dla Zwiadowcy będzie:

Cytat:
A Scout may use half-magic to recognize tracks and trails left by different types of animals and Namegivers in wilderness or urban environments. They gain access to the Search and Detect Trap skills via half-magic. Scouts also gain access to the Navigation and Mapmaking skills (see p. 98 and p. 99) via half-magic.


Oj teraz to chyba też zdecyduję się na PDF... Choć książki rzeczywiście ładnie wyglądają na półce ;-)

Cryingorc - 2009-08-23, 17:36

Są pdfy i jest obiecana zniżka dla tych, którzy kupili classica. :)
Habib - 2009-08-23, 19:54

Mam nadzieję, że spora obniżka. ;-)
Cryingorc - 2009-08-23, 20:06

Tak jak w komentarzu wieści na stronie głównej - z obnizką wychodzi 20 dolarów za podręcznik.
Gerion - 2009-08-24, 11:02

Kupiłem :) na razie sie ściągają, ciekaw jestem jak sobie acrobat reader poradzi z nowym pdfem. Pamiętam pierwsze Classici jaka była masakra przy przewijaniu stron...

pzdr

Cryingorc - 2009-08-24, 11:35

I co? I co? :)
Gerion - 2009-08-24, 12:46

Heh i takjak się spodziewałem jest masakra :) Tam gdzie jest więcej grafik, tam acrobat chwilę wisi (1-3 sekundy) i wczytuje. Mam readera 8, angielskiego i Vistę (2 Gb ramu).

Może polecicie inną czytaczkę pdfów do Visty, bo coś czuję, że znów się będę wkurzał na te pdfy... Ewentualnie pogrzebię w opcjach może nie będzie wyświetlał grafik i szybciej przewinie tekst :)

Habib - 2009-08-24, 12:55

Gerion napisał/a:
Może polecicie inną czytaczkę pdfów do Visty, bo coś czuję, że znów się będę wkurzał na te pdfy...

Ja używam Foxit Reader'a. Zajmuje dużo mniej miejsca na dysku i nie wiesza tak pdfów.
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1332

Dziewic - 2009-08-25, 14:13

sirserafin napisał/a:
No nie "obie za" tylko "obie po".

A ceny to rebel chyba z d... bierze. Jeśli na amazon sprzedają po ok. 26$ i im się opłaca to znaczy, że za podręcznik pewnie płacą ok. 20$. 20$ to obecnie niecałe 60 PLN. Marża ponad 50% jest IMO przesadzona.


Jak widać po cenach pdf-ów Rebel chyba jednak aż tak bardzo nie przesadził :-P

Cryingorc - 2009-08-25, 15:15

Zdaje się, że ta cena na amazonie była po prostu ofertą promocyjną. Mongoose sprzedaje podstawki za 25 funtów, na ebayu leżą za 22 funty.
Habib - 2011-02-08, 14:06

Zauważyłem, że w Players Companion na końcu w TALENT KNACKS MASTER TABLE jest rozwinięcie Maintain Spell Threads, które nie jest opisane w rozdziale Knacks Talent. Jedynie wspomniane przy Using Talent Knacks.
I teraz weź tu się zastanawiaj czy się coś zmieniło w tym Rozwinięciu od czasów 1ed.

sirserafin - 2011-02-08, 14:27

A mógłbyś podać strony? Zgłoszę na forum RB (chyba, że sam to zrobisz) i w ciągu kilku godzin będzie odpowiedź.

Mi osobiście wydaje się, że wyrzucili to rozszerzenie, bo niejako dublowało ono talent Hold Thread i rozszerzenie Hold Multiple Thread. Opis Maintain Spell Thread znajdziesz w podręczniku do edycji Classic - lepiej już się na nim wzorować niż na 1ed.

Czarodziej uczy się Hold Thread jako talentu dyscyplinarnegona VII Kręgu, a Ksenomanta i Iluzjonista mają go w puli talentów opcjonalnych od IX Kręgu.

Habib - 2011-02-08, 14:47

TALENT KNACKS MASTER TABLE - str. 183.
Using Talent Knacks - str. 119.

Maintain Spell Threads jest Rozwinięciem Spellcasting.

sirserafin - 2011-02-08, 16:31

Póki co Dammi i arma odpisali, że usunęli to rozwinięcie z takiego samego powodu, jak podałem wyżej. Arma będzie jeszcze sprawdzał czy czegoś nie przeoczyli.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group