Forum EARTHDAWN.PL
Forum fanów gry Earthdawn

Ogólne - Inicjatywy promujące Earthdawn

Muscat - 2009-01-04, 13:56
Temat postu: Inicjatywy promujące Earthdawn
PRZENIESIONE Z TEMATU O WSPÓŁPRACY Z REDBRICKIEM

Kot napisał/a:
Brakuje prawdziwej promocji produktu, kampanii reklamowej obliczonej pod całość fandomu i poza niego.


Nie zabijajcie od razu, jak Wam się wyda to głupie. Ale czy nie ma ten brak reklamy czegoś wspólnego z brakiem promocji takich grup fanowskich jak tutejsza na konwentach fantastyki (dawniej: konwentach fantastyki i RPG)? Przecież to są największe skupiska ludzi szczególnie podatnych w tym momencie na taką "indoktrynację" :) A tymczasem sesji RPG na konwentach już prawie nie uświadczysz, chociaż zapotrzebowanie jest. Promocje systemów bardzo rzadko. Prelekcje o RPG? A co to takiego? Itd, itp. (Powtarzam, nie zabijać, można mnie pewnie wyleczyć!)

Nixos napisał/a:
Chyba, zeby zaatakowac jakies wydawnictwo literacko-fantastyczne, ktore RPG sie jeszcze nie zajmowalo ;-) . Fabryka Słów ^^ ?


Hmmm... rozwijają się dość gwałtownie, skłonni są wydawać najdziwniejsze rzeczy (np. czeską fantastykę)... Może ta myśl nie jest tak dziwna, jakby się zdawało?

Kot - 2009-01-04, 14:29

Muscat napisał/a:
Nie zabijajcie od razu, jak Wam się wyda to głupie. Ale czy nie ma ten brak reklamy czegoś wspólnego z brakiem promocji takich grup fanowskich jak tutejsza na konwentach fantastyki (dawniej: konwentach fantastyki i RPG)?

Owszem, ma... I wcale nie jest to taki zły pomysł - EDkowe prelekcje, sesje i LARPy (Seth i Owca!) mogłyby to zmienić. W podobny sposób miała działać inicjatywa WoD.Polter.Pl, ale redakcja się przebudowała i jakoś się nie udało pociągnąć tego dalej...

Nad tym można by podyskutować, ale i zadziałać. Ze mnie prelegent jest marny, ale poprowadzić coś mogę, jak najbardziej. Od bardzo dawna nie prowadziłem nic na konwencie.

Muscat napisał/a:
Hmmm... rozwijają się dość gwałtownie, skłonni są wydawać najdziwniejsze rzeczy (np. czeską fantastykę)... Może ta myśl nie jest tak dziwna, jakby się zdawało?

Fabryka Słów ma się dobrze, ale raczej za RPG się nie weźmie. Musieliby wejść na zupełnie inny rynek, a to wymaga nakładów finansowych i na jeden-dwa tytuły które się sprzedadzą w 10k egzemplarzy w ciągu pięciu lat raczej się nie opłaca.

Habib - 2009-01-04, 14:35

Muscat napisał/a:
Ale czy nie ma ten brak reklamy czegoś wspólnego z brakiem promocji takich grup fanowskich jak tutejsza na konwentach fantastyki

Przypomniało mi się jak kilka lat temu zorganizowano w Częstochowie Czekon. Wybrałem się, bo jeszcze na żadnym konwencie nie byłem i chciałem wyczaić o co cho. Ogólnie z głosów ludzi tam będących był taki sobie on, ale miał kilka perełek. Jednakże co chciałem powiedzieć, była tam prelekcja o Earthdawnie, opowiadająca o tym systemie. Było może z pięciu-sześciu słuchaczy ze mną. A prelegent, no cóż, nie chciałem wchodzić w jego kompetencje, ale nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Ja wtedy jakoś dopiero poznawałem ten system, a wiedziałem dużo więcej od niego. ;-)

Samą inicjatywę popieram oczywiście rozpowszechniania wiedzy o systemie. Można by nawet na jakimś konwencie coś o tym pogadać, przedstawiać ludziom. Tylko, że ja na konwenty nie jeżdżę, bo samemu to się nie chce.

Pozdrawiam

Cryingorc - 2009-01-04, 14:38

W 10k egemplarzy? Kot, nie dobijaj Mnie. To byłby sukces :D Problem z tym właśnie, że za małe podwórko mamy. Tylko szkoda, że czasem udaje się wypuścić dziwaczne twory (w stylu "Arkona" promowana przez EMPiK), a inne systemy ze sporym wsparciem wydawniczym w rodzimym kraju, u nas nie mają okazji wypłynąć.
Dziewic - 2009-01-04, 14:48

To ja mam jeszcze inną propozycję.

Gwiezdny Pirat wychodzi, jak wychodzi (raz na ruski rok), ale Portal ma grupę odbiorców. Można by im odesłać do Pirata jakiś mocny scenariusz EDekowy, może parę osób by się zainteresowało, albo wspomniało stare lata.

Pomysł z konwentami też mi się podoba, tylko... ja nie jeżdżę od 2-3 lat, bo uważam, że konwenty umarły...

Kot - 2009-01-04, 15:00

Cryingorc napisał/a:
W 10k egemplarzy? Kot, nie dobijaj Mnie. To byłby sukces

Ale nie sukces komercyjny. Jedynie fandomowy. A wydawnictwo chce zysków, nie zadowolenia fandomu.

Dziewic napisał/a:
Gwiezdny Pirat wychodzi, jak wychodzi (raz na ruski rok), ale Portal ma grupę odbiorców. Można by im odesłać do Pirata jakiś mocny scenariusz EDekowy, może parę osób by się zainteresowało, albo wspomniało stare lata.

Może się uda, ale nie liczyłbym na to - Portal nie sprzedaje ED.

Gdyby Rebel sprzedawał polską edycję, a nie tylko angielskie podręczniki do 2ed, moglibyśmy uderzyć w tym kierunku i przez Rebel Times.

Dziewic napisał/a:
Pomysł z konwentami też mi się podoba, tylko... ja nie jeżdżę od 2-3 lat, bo uważam, że konwenty umarły...

Jadę na Pyrkon. Robimy inicjatywę ożywienia systemu? Można by coś przygotować. Wiem, że Seth i Owca mają w zanadrzu LARPa EDkowego.

Dziewic - 2009-01-04, 15:17

Kot napisał/a:
Może się uda, ale nie liczyłbym na to - Portal nie sprzedaje ED.


Nie sprzedają też WFRP i ZC, a jednak artykuły/przygody do nich ukazują się w Piracie.

Kot - 2009-01-04, 15:26

Dziewic napisał/a:
Nie sprzedają też WFRP i ZC, a jednak artykuły/przygody do nich ukazują się w Piracie.
Bo portal promował trzewiczkową jesienną gawędę i cthulhowe eksperymenty.
Cryingorc - 2009-01-04, 15:36

Dokładnie. Trzewiczek nie krył swojego braku sympatii do ED. Jedyne przychylne słowo, jakie jego pamiętam, tyczyło się M:KWT. Dlatego w Portalu nie było żadnych artów dotyczących ED. Co nie znaczy, że nie ma szans na uderzanie do Gwiezdnego Pirata. Zbaczamy trochę z tematu.
Muscat - 2009-01-04, 17:06

Kot napisał/a:
Jadę na Pyrkon. Robimy inicjatywę ożywienia systemu? Można by coś przygotować. Wiem, że Seth i Owca mają w zanadrzu LARPa EDkowego.


Będę na Pyrkonie z ekipą goblińską, mogę się przyłączyć? Pomóc jakoś?
Na LARPa EDkowego już proszę mnie zapisać!

Przepraszam, faktycznie ot się robi, przeze mnie zresztą :oops: ale skoro już zaczęłam, to skończę, a że przenieśc trzeba będzie - wiadomo.

Habib napisał/a:
prelekcja o Earthdawnie, opowiadająca o tym systemie. Było może z pięciu-sześciu słuchaczy ze mną. A prelegent, no cóż, nie chciałem wchodzić w jego kompetencje, ale nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Ja wtedy jakoś dopiero poznawałem ten system, a wiedziałem dużo więcej od niego. ;-)


To się niestety często zdarza, a przyczyna jest prosta: starszym się nie chce na konwenty jeździć, a młodzi robią je jak potrafią, często błagając, żeby ktokolwiek zrobił jakąkolwiek prelekcję :-(

Kot - 2009-01-04, 17:15

Muscat napisał/a:
mogę się przyłączyć? Pomóc jakoś?

To można by już w osobnym temacie przedyskutować... Potrzebujemy na pewno prelekcji i to co najmniej jednej, a najlepiej dwóch. Tylko że do tego trzeba ludzi, którzy umieją przemawiać.

LARP byłby dużym sukcesem. Sesje niezłą promocją. Szczególnie jako wspólna, międzyredakcyjna i forumowa inicjatywa.

Dziewic - 2009-01-04, 17:38

Tej... a gdzie i kiedy ten Pyrkon?

Mi się wydaje, że ja mam gadanę ;-)

Sethariel - 2009-01-04, 17:42

Miejsce: Poznań
Data: 27-29 marca 2009 r.

http://www.pyrkon.pl/2009/

Ja jeszcze nie wiem czy się wybiorę, na razie jadę na 60%.

W każdym razie zgadza się, mam gdzieś w swoich archiwach wstępne założenia do jednego LARPA Edkowego oraz jedną typową (a może i niezbyt typową) konwentową sesję specjalną.

Cryingorc - 2009-01-04, 17:47

Ja nie jadę na 90 %. Szkoda. Ale mogę was wspierać duchowo. :]
Nixos - 2009-01-04, 18:46

Ja też się na Pyrkon wybieram, o ile niebo nie spadnie mi na głowę. Chętnie pomogę w miarę możliwości. Może jakieś "Wieczorne przy EDku rozmowy" ? No i wspólną, ed.pl-ową sesję można zagrać ^^'.

Jak mówię - ED nie umarł i ciągle wierzę w to, że da się go odzyskać. I sądzę, że nie mamy prawa z góry skazywać jakiegoś Wydawnictwa na porażkę - co szkodzi spróbować?

Pozdrawiam
Nixos

Kot - 2009-01-04, 20:33

Dokładnie. Czas zakasać rękawy i rzucić się do pracy, niczym osadnicy z Grani Pazura, nie czekając na gotowe.

Może ustalimy jakąś nazwę dla inicjatywy, umieści się stosownego newsa, ustali kto co zechce zrobić i jak będzie z tym LARPem i sesjami?

Piotrek - 2009-01-04, 22:44

Ogólnie wszystko bardzo fajnie tylko, żeby nie wyszło tak, że w za dużo projektów zaangażuje się za mało osób, bo wtedy wszystko się wywali. Wywiady, artykuły, kolejne strony, konwenty, konkursy. Ja tam może trochę marudzę, ale najpierw niech Kaer stanie solidnie. Niech Kot zbuduje ekipę redakcyjną. Ja widzę jak jest na AW i niby z Nixem jakoś to prowadzimy, ale jakoś to najlepsze określenie. Większość z nas chyba widziała, jak kilka stron upadało, próbowało wstać i znów upadało. Teraz trochę się dzieje, wpadamy w euforię, a za dwa miesiące okaże się, że ktoś ma sesje poprawkową ktoś inny robi coś innego a reszta nie mogąc sprostać wszystkim rzeczom odpuszcza i znowu wracamy do stanu forum na ed.pl.
lord.owca - 2009-01-04, 23:25

Co do LARPA to jest głównie pomysł Seth'a ja tylko gościnnie dorzucałem pomysły i wyraziłem pełną chęć do pomocy przy realizacji. (tak w ramach wyjaśnienia)

Co do sesji ED, to kiedyś szukaliśmy 2 osób, aby z nami zagrały, ale nikt nie chciał (chyba to było na Goblikonie). Jednak trzeba próbować:D Ja jestem jak najbardziej za prelekcjami i sesjami, ale dopóki nie zobaczę to nie uwierzę ;-)

Na Pyrkon się wybieram w 50% ponieważ jestem na zakręcie życia i nie mogę tak długofalowo planować.

Kot - 2009-01-04, 23:49

Piotrek napisał/a:
Niech Kot zbuduje ekipę redakcyjną.

Staram się, ale nie mogę jej wydobyć znikąd. Póki co, bardzo możliwe że za jakiś czas (po sesji) będziemy mieli redaktorkę od korekty.

lord.owca napisał/a:
Co do sesji ED, to kiedyś szukaliśmy 2 osób, aby z nami zagrały, ale nikt nie chciał (chyba to było na Goblikonie)

Pojechaliście o jeden Goblikon za późno - ja byłem rok wcześniej i był LARP ED. Ale to nie ja powinienem się o nim wypowiadać, prawda Muscat?

Piotrek napisał/a:
Teraz trochę się dzieje, wpadamy w euforię, a za dwa miesiące okaże się, że ktoś ma sesje poprawkową ktoś inny robi coś innego a reszta nie mogąc sprostać wszystkim rzeczom odpuszcza i znowu wracamy do stanu forum na ed.pl.

Ja na przykład chcę się w coś zaangażować. Tak na poważnie, bez względu na perypetie życiowe.

Gerion - 2009-01-05, 09:28

Fajnie, że się na Pyrkon wybieracie ;) Ja jestem co roku, a od dwóch lat z synem (gra w karciankę Duel Masters), więc w marcu chętnie się spotkam. MOże jakieś piwo obalimy, albo salkę by się zarezerwowało na pogaduchy edkowe?

pzdr

Muscat - 2009-01-05, 11:46

lord.owca napisał/a:
Co do sesji ED, to kiedyś szukaliśmy 2 osób, aby z nami zagrały, ale nikt nie chciał (chyba to było na Goblikonie).


Nieeee!!! :O Naprawdę? czy to było w czasach kiedy byłam koorem? To się mogło zdarzyć, ale więcej się nie powtórzy!!!

Goblikon się zmienia z roku na rok. Nie zrezygnowaliśmy z bloku EDkowego świadomie - po prostu nie było komu tego robić. Ten konwent zawsze miał za mało ludzi do pracy. Nawet jako koordynator musiałam robić za intendenta, sprzątaczkę i robiłam LARPy i jeszcze po dwa konkursy i prelekcje. W zeszłym roku koordynował mój następca, Veetoo i zrobił to świetnie, jak na to, że w organizacji miał tylko kilka osób, nawet nie wszyscy pełnoletni. Ja spokojnie mogłam zająć się moimi stałymi punktami programu (a propos: ciągle szukam pomocy do głównego LARPa!). Sorry za OT.

Wracając do tematu: jestem chyba dość dobra w mowie ojczystej, więc jeśli trzeba posprawdzać jakieś teksty pod względem poprawności gramatycznej, stylistycznej, interpunkcyjnej, to służę. Byle nie za wiele na raz.

Nixos - 2009-01-05, 11:47

Kot napisał/a:
Ja na przykład chcę się w coś zaangażować. Tak na poważnie, bez względu na perypetie życiowe.


Hai!

:-D

lord.owca - 2009-01-05, 12:03

Muscat napisał/a:
Nieeee!!! :O Naprawdę? czy to było w czasach kiedy byłam koorem? To się mogło zdarzyć, ale więcej się nie powtórzy!!!


ha znalazłem identyfikator to był 2007 rok. Może też troszkę za mało się rozreklamowaliśmy ;-)

Muscat - 2009-01-05, 12:14

Acha! Stacja kosmiczna Last Hope.
To był ostatni rządzony przeze mnie (stąd tytuł), ale wszyscy byliśmy z niego bardzo dumni.
ED nie było w programie, a zagrać sesji jako szef stacji w żaden sposób nie mogłam.

Teraz będzie G-kon mroczny i szukamy wszystkiego, co dotyczy Cierpienia, Mroku i Horrorów (tak! ED jest od początku w planach, bo obecny koor b. lubi ten system).

Veers - 2009-01-05, 19:47

lord.owca napisał/a:

ha znalazłem identyfikator to był 2007 rok. Może też troszkę za mało się rozreklamowaliśmy ;-)


Hmm.. Ja wtedy co wieczór poprowadziłem sesje w ED (w sumie 2) i z graczami nie miałem problemu (nawet się sami zgłosili). Tylko, że na konwentach zawsze tak bywa. Raz się uda trafić a raz nie.

A co do promocji ED na tegorocznym "Goblikonie" to może ktoś się czuje na siłach zrobić mroczną i straszną prelekcję o Horrorach? Było by w klimacie.

Sethariel - 2009-01-05, 19:54

Veers napisał/a:
Hmm.. Ja wtedy co wieczór poprowadziłem sesje w ED (w sumie 2) i z graczami nie miałem problemu (nawet się sami zgłosili). Tylko, że na konwentach zawsze tak bywa. Raz się uda trafić a raz nie.


To byliśmy My 8-) Lord.Owca, Nemeyeth i Ja

I sławni na Barsawię Seebo - wietrzniacki fechtmistrz, Sotem - obsydiański ksenomanta, Cynthia - ludzka iluzjonistka...

A następnego dnia miałeś zagrać u nas...

Pech to pech...

Dziewic - 2009-01-05, 19:56

Sethariel napisał/a:
To byliśmy My 8-) Lord.Owca, Nemeyeth i Ja


Sorry za off-topa, ale :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Veers - 2009-01-05, 19:58

Sethariel napisał/a:

To byliśmy My 8-) Lord.Owca, Nemeyeth i Ja

I sławni na Barsawię Seebo - wietrzniacki fechtmistrz, Sotem - obsydiański ksenomanta, Cynthia - ludzka iluzjonistka...

A następnego dnia miałeś zagrać u nas...

Pech to pech...


Fakt, tak mi się jakiś znajomy wydawałeś! Niestety następnego dnia zostałem napadnięty i przyparty do ściany przez dwuosobową ekipę i nie było jak do was dotrzeć. Przepraszam... Błękitnołuski do tej pory nad tym ubolewa.

Nixos - 2009-01-05, 22:37

Goblikon, Pyrkon...

Zapowiada się ciekawie - pamiętajcie o mnie!

lord.owca - 2009-01-06, 13:00

Muscat napisał/a:
lepiej dać im tam jakieś ogólne hasło i obrazek i samemu to rozwijać (dla prelegenta to też ułatwienie - przypomina mu się o czym, w kolejności miał mówić).


Powiem jako osoba doświadczona w prezentacjach, tak zwane seminaria na studiach. Jak doszedłem do poziomu, że tylko ogólniki wstawiałem na prezentacjach, albo jakieś wykresy zestawienia itp. czyli to co się nie da powiedzieć ale trzeba opisać na podstawie obrazka. Temat już był dla mnie tak znany iż mimo planu prezentacji zdarza się wyprzedzać slajdy, coś dopowiedzieć później. :-o Jednak jak raz miałem seminarium z optyki w starym stylu - kreda i tablica - przekonałem się jak ciężko przemawia się przed ludźmi bez użycia multimediów.

Po za tym to niezły pomysł, bo w końcu ED ma ładną oprawę graficzną, która ułatwia spojrzenie na system, świat.

sirserafin - 2009-01-07, 00:06

pozwolę sobie na krótki off... czy na tym Pyrkonie będą bractwa rycerskie, itd.? Czy będzie tor łuczniczy? Bo ze mnie zawołany łucznik (przechodnie wołają do mnie: "Nie strzelaj, idioto, bo ludzi pozabijasz!" spokojnie... nie cierpią :-P zbyt długo) 8-) i chętnie bym w konkury poszedł... ponoć Gerion też strzelał swego czasu... W prelekcji jako spec od fajerwerków (vide rozszerzenie" Światła Kitaju or smth...) niestety nie pomogę. Jakbym się nie skupiał to nawet zwykła ognista mi nie chce wyjść :-(
Nixos - 2009-01-07, 12:22

Duzo pomysłów, duzo opcji. Ale jak zwykle bałagan.

Proponuje zrobić dwa osobne tematy - jeden dla Pyrkonu (już w marcu!) a drugi dla G-konu (własnie, kiedy :P ?). Bedzie mozna ustalic pare spraw itd.

Sethariel: Zrobione

Kiedy dojdziemy do jakiegos konsensusu bedzie mozna atakowac orgow, wydawnictwa, sklepy i Coca-Cola Company.

Muscat - 2009-01-08, 12:29

Kot napisał/a:
Może ustalimy jakąś nazwę dla inicjatywy, umieści się stosownego newsa, ustali kto co zechce zrobić i jak będzie z tym LARPem i sesjami?


Zróbmy to!
Zwłaszcza o nazwę chciałam postulować, wszak każda akcja powinna mieć swój kryptonim :-)

A jakby tak zainteresowane grono zrobiło sobie koszulki? Mogłyby być takie beżowe z brązowym logo i napisem.
Che, che, koszulka z napisem "Przebudzenie Ziemi" wyglądałaby trochę jak jakieś towarzystwo ekologiczne :lol: Już i tak, jako goblin czyli "zielony" jestem na zmianę brana za miłośniczkę nieskażonych lasów albo UFO :mrgreen:

Nixos - 2009-01-09, 01:10

Wszystko rozbija sie o fundusze. Sam wjazd na konwent to już spory wydatek - podróż, ewentualny strój do LARPa i takie tam. Pewnie, koszulki superowy pomysl, aleza co ?

Co do nazwy to jakos nic mi nie przychodzi do glowy.

P.S. Tutaj rozmawiamy o Pyroknie czy ogolnie?

Sethariel - 2009-01-09, 01:16

Ja na każdym ostatnim konwencie jakim byłem paraduję w czarnej Earthdawnowej koszulce... Co prawda napis Earthdawn jest tylko na rękawkach...

Za to na całej koszulce można podziwiać przedni (przód koszulki) i tylni (tył koszulki) profil Horrora Chantrel :evil:

ZDJĘCIE DO POBRANIA

eliandir - 2009-01-09, 07:34

Sethariel, ta koszulka to Twoja własna produkcja czy gdzieś to kupiłeś??
Sethariel - 2009-01-09, 08:50

Własna produkcja, a właściwie prezent jaki kiedyś otrzymałem.

Ale nie jest to nic trudnego. Odpowiednie grafiki, zwykły T-shirt i idziemy sobie do jakiegoś lepszego sklepu fotograficznego gdzie robią nadruki na koszulki.

Nixos - 2009-01-09, 10:11

Ta koszulka jest świetna! Aż się napaliłem! Z drugiej strony to samo, czy tam masz Chantrel-Trubadurkę ?
Sethariel - 2009-01-09, 10:33

Z drugiej strony jest rysunek z dodatku Horrory na str. 29 ;-)

Czyli tył horrora.

Muscat - 2009-01-09, 16:02

Ja ogólnie tu teraz piszę, o inicjatywach promujących Edka na WSZYSTKICH konwentach.

Nixos napisał/a:
Pewnie, koszulki superowy pomysl, aleza co ?


Jak już pisał Seth, to nie jest duży koszt: własny projekt, a wykonanie gdziekolwiek, gdzie taniej zrobią (ale żeby same koszulki były dobrej jakości). Kiedyś robiłam samoróbki (naprasowanki), ale to nie jest dość trwałe; lepsze będzie profesjonalnie zrobione.

Mnie się ta koszulka Sethariela nie podoba, jest straszna, tj. nie pasuje do celów promocyjnych, bo jakoś tak podkreśla ten jeden, mroczny aspekt ED.
Oczywiście na tegorocznym G-konie będzie Sethowi bardzo pasowała ;-)

Veers - 2009-01-12, 15:33

Sorry, muszę napisać tego posta, żeby mógł się pojawić następny post Muscat.
Muscat - 2009-01-13, 10:37

Nazwa Inicjatywy Promującej EarthDawn jest mi bardzo potrzebna niedługo.
29 stycznia robię w klubie imprezę ogólnodostępną; jest to impreza cykliczna, w każde zimowe ferie ją robimy i po każdej mamy przez pewien czas wzmożoną rekrutację do klubu.
Otóż jest to też okazja wg mnie do rozpoczęcia promowania ED w Raciborzu i chciałabym mieć już jakieś ulotki czy wlepki do rozdania.

Czy, po prostu: Inicjatywa Promująca EarthDawn IPED

czy np.: Inicjatywa Promująca EarthDawn Barsawia Walczy.
To ostatnie, to dlatego, że motyw walki jest wszechobecny w mediach i najwyraźniej bardzo marketingowy, a nie przesądza ta nazwa o tym, o co chcemy walczyć. Można o "powrót Barsawii do Macierzy (czyli Thery :D).
Logo w stylu malunku na murze sama zaprojektuję.
Ale ktoś mógłby uznać, że to obraża jego uczucia narodowe, więc jak myślicie?

Proszę wszystkich o przemyślane wypowiedzi w tej ważnej sprawie.

Sethariel - 2009-01-13, 11:09

Barsawia Walczy jest całkiem fajne. Nazwa główna nie powinna być zbyt długa można by co najwyżej rozwinąć.

np.
Barsawia Walczy - Fanowska Inicjatywa Odrodzenia Earthdawna?

lord.owca - 2009-01-13, 11:48

Ja bym tą inicjatywę nazwał "Przebudzenie Earthdawn'a". Nawiązując do historii opisanej w podręczniku.
sirserafin - 2009-01-13, 11:49

Jeżeli już wybierać nazwę i nie ma lepszego pomysłu niż "Barsawia Walczy" to polecam pozostanie przy Inicjatywie Promującej EarthDawn nawet... dlaczego? Przedstawię kawałek wiedzy wyniesionej z zajęć mediacje społeczne oraz animacja społeczna - każde skojarzenie czy nawoływanie do walki (o cokolwiek, niezależnie jak cel szczytny, np. walka o czyste środowisko, walka o wyrównanie szans, walka o równouprawnienie) powoduje najpierw zrodzenie oporu w odbiorcach (przypadkowych) komunikatu, a przy dalszym nawoływaniu czy skandowaniu swojego hasła przewodniego - uczucia zagrożenia, co często doprowadza do zamieszek. Czemu? Bo grupa promująca jakąś inicjatywę uważa, że wszystko jest jasne i dla niej hasło jest w pełni zrozumiałe, jest podsumowaniem wielu skomplikowanych (lub nie), ale przede wszystkim znanych idei. Dla pozostałych zaś jasna jest tylko walka, no więc włączają się do walki, ale że brak im argumentów (poza tym, nie ma możliwości rozmowy z grupą (tłumem)... do tłumu się przemawia, a nie z nim rozmawia...), bo nie wiedzą o co chodzi to włączają się do walki fizycznej.

Tak więc ludzie ja mówię "sorry" dla pomysłu "Barsawia Walczy" i wariacji z racji powyższego. A poza tym jak ED uczy: w czasie walki, nawet jeśli nie odnosi się obrażeń z ran, to odnosi się z Wyczerpania, co nasuwa konotację z tym, że żadna walka nie może trwać zbyt długo...

Muscat - 2009-01-13, 13:08

Cieszy mnie, że mamy specjalistę w naszym gronie.
Właśnie o taka konkretna odpowiedź mi chodziło, bo sama miałam, co do tej "walki" wątpliwości.

Czy są jeszcze jakieś konkretne propozycje?

Piotrek - 2009-01-13, 16:39

A może Earthdawn Czas Przebudzenia, albo Earthdawn Pieśń Herosów. Albo nawiązać jakoś do sformułowań takich jak wiek legend, żeby ludzie myśleli o wielkości ;) (tak po ego, co ja nie bede bohaterem). Może Earthdawn Czas Herosów. Nie wiem średnio mi pasują, ale jakoś w tę stronę bym poszedł.
Kot - 2009-01-13, 16:49

Niestety, mnie również "Barsawia Walczy" niezbyt przypadło do gustu - nie ma odpowiednich konotacji i kojarzy się zbyt negatywnie. Mnie bardziej podobało się "Przebudzenie Earthdawna". Nie pleonazm w sumie, a i nawiązuje do polskiej nazwy systemu.
Dziewic - 2009-01-13, 17:51

A ja myślę, że może ten "Wiek Legend" byłby dobry...
Chavez - 2009-01-13, 18:37

Earthdawn: Odrodzenie :>
sirserafin - 2009-01-13, 19:05

Chavez napisał/a:
Earthdawn: Odrodzenie :>

To już bardziej "ED/PZ: Reaktywacja"

bo "ED/PZ: Rewolucje" to będą w 3ed chyba :-)

Muscat - 2009-01-13, 22:23

Bardzo mi się podoba słowo "odrodzenie" - brzmi tak pozytywnie i niesie takie konotacje, że coś już było i było dobre i znowu może być... Bo ludzie tak naprawdę boją się nowości, nieufni są, a kochają to, co już znają...

No, a jakby tak pokombinować ze słowem "świt"?
Albo, w ogóle pojechać trochę na wiernym tłumaczeniu słów earth i dawn?


W ogóle nazwa powinna określać NAS, jako grupę osób, np.:
Rycerze Świtu :-P
Dziedzice Legend ;-)
Poszukujący Odrodzenia :mrgreen:
:lol:
tylko mniej pompatycznie, oczywiście!

Dzieci Świtu?
Obrońcy Legend?
Odrodzeni? :-P Wszystko brzmi, jak jakaś sekta!

Piotrek - 2009-01-13, 22:36

Czemu mniej pompatycznie :lol: ??

Wojownicy Odrodzenia,
Obrońcy Świtu
Poszukiwacze Świtu
Dzieci Świtu
Głosiciele Przebudzenia
Odrodzenie 1 generajca :lol:
Pogromcy Mroków

chyba powinienem się przespać ;)

Gerion - 2009-01-13, 22:49

A ja myślę tak. Zwykle tytuł/temat przychodzi na sam koniec, jak już wiemy o czym jest treść. Tak pisze się książki, prace naukowe, tak wymyśla się slogany copywriterów... Więc IMO wpierw ustalcie zawartość, punkty, plan...Przenieście w formę jakąś bardziej utrwaloną, a na końcu nazwa/slogan sama przyjdzie bo będzie lepiej dookreslone czego tak naprawdę Wam potrzeba.

pozdrawiam
Gerion

lord.owca - 2009-01-14, 00:56

Piotrek napisał/a:
Wojownicy Odrodzenia,
Obrońcy Świtu
Poszukiwacze Świtu
Dzieci Świtu
Głosiciele Przebudzenia
Odrodzenie 1 generajca


To troszkę brzmi jak nazwy sekty :evil: Gerion ma racje na sam koniec można dać tytuł operacji. Na razie może by tak uporządkować/podsumować to wszystko i zastanowić się nad tym co naprawdę możemy zrobić do czasu Pyrkonu.

Chavez - 2009-01-14, 08:10

Gerion napisał/a:
Tak pisze się książki, prace naukowe, tak wymyśla się slogany copywriterów...

S. King tak nie pisze :) Czesto najpierw wymyslal tytul a dopiero potem dopisywal tresc ;)

Muscat - 2009-01-14, 10:20

Dobra, myślałam, że już wszystko jasne, ale może Gerion ma rację: spisać to wszystko w jednym miejscu!

Inicjatywa Promująca EarthDawn:

1. Kto ją podejmuje?
Fani RPG, a w szczególności systemu EarthDawn - Przebudzenie Ziemi. Uczestnicy forum internetowego earthdawn.pl.

2. W jakim celu?
Propagowanie twórczej rozrywki jaką są gry fabularne RPG, rozwijanie wyobraźni i umiejętności bezpośredniej komunikacji między ludźmi w dobie komunikacji elektronicznej, umiejętności socjalnych i umiejętności współpracy w grupach.
Propagowanie czytelnictwa, nauka świadomego wyboru form rozrywki, szczególnie form interaktywnych, zmuszających do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.
Integracja środowiska fanowskiego, spotkanie poza Internetem, wzajemne poznanie się różnych grup młodzieży, z różnych środowisk i regionów Polski.
Uważamy, że środkiem do ww celów jest m.in. rozpropagowanie gry fabularnej ED - Przebudzenie Ziemi. (A dlaczego? Nie wiem. Bo ją lubimy?)

3. Jakie są formy działania?
Współpraca z (tu wymienić, z kim współpracujecie, co i po co tłumaczycie itd. itp.)
Przypominanie fanom RPG wiedzy o systemie przez wygłaszanie prelekcji i organizowanie warsztatów oraz konkursów podczas imprez fandomu (konwentów miłośników fantastyki i RPG). Organizacja LARPów i sesji RPG w systemie ED - Przebudzenie Ziemi. Aktywne uczestnictwo w konwentach na terenie całej Polski.

4. Jakimi środkami dysponujemy?
Przede wszystkim zasobami ludzkimi :)

_________________________________________

Pomóżcie redagować ten tekst, aż wyjdzie coś do zaakceptowania przez wszystkich.

Chavez - 2009-01-14, 11:36

Muscat napisał/a:
A dlaczego? Nie wiem. Bo ją lubimy?)

Bo porusza tematy istotne dla wspolczesnego czlowieka - dominacje jednego panstwa nad drugim, niewolnictwo, wyniszczenia wojenne - a jednoczesnie ma wydzwiek pozytywny - mimo wszelkich przeciwnosci spoleczenstwo jako ogol stara sie odbudowac wlasna kulture i poddzwignac z upadku.

Piotrek - 2009-01-14, 13:15

Czy naprawdę chcemy propagować ed bo niesie ze sobą jakieś głębokie treści. Ja myślałem że to dobra zabawa jest i fajnie zbudowany świat. Można zbudować całą wielką teorię na temat uniwersalizmu prawd przekazywanych przez RPG, ale chyba nikt z nas nie gra z tego powodu?
Chavez - 2009-01-14, 13:16

Ale zobacz jak to fajnie i ambitnie wyglada :> Jesli inicjatywa zamierza wyjsc poza fundom do "powaznych" mediow to takie regulki dobrze brzmia ;)
Sethariel - 2009-01-14, 13:17

Mamy jeszcze z miesiąc czasu na tą nazwę. Więc, aż tak się nie spieszy. Ale temat musiał być już teraz podjęty. Zostawmy na razie tą roboczą nazwę: Inicjatywa Promująca Earthdawn. I zastanówmy się nad najbliższymi celami.

1. Chciałbym byśmy stworzyli wspólny, spójny system mechaniki LARPów EDkowych. Temat rozpoczęty już odnośnie LARPa na Goblikonie.
2. Druga sprawa to Prelekcje. Zbliża się już dużymi krokami Pyrkon. Prelekcji na konwencie nigdy nie prowadziłem, poza tym LARP to dla mnie i tak spore przedsięwzięcie. Czy jest wśród nas ktoś kto byłby w stanie nad taką prelekcją zapanować? Możemy, tak jak planowaliśmy, zrobić to kolektywnie, ale tak czy siak przydałaby się osoba prowadząca.
3. Konkursy, do przygotowania i poprowadzenia kolektywnego, ale i tu też by się przydała osoba prowadząca, ktoś kto robił już konkursy, brał w nich udział i jest w stanie nakreślić wizję dobrego konkursu. (tak z pomysłów na konkurs dobrze by było mieć materiały multimedialne, zdjęcia, rysunki do wykorzystania w pytaniach.)
4. Ulotki rzeczywiście możnaby przygotować. Jeżeli odpowiednio się to zrobi to i tuszu dużo się nie zużyje. Poza tym widziałbym przede wszystkim jakieś plakaty, nawet wielkości A4, do powieszenia przy akredytacji.
5. Sesje. Ilu z obecnych na forum MG będzie w stanie poprowadzić jakąś sesje ED na konwencie?

Piotrek - 2009-01-14, 13:44

Spoiler:
Ale zobacz jak to fajnie i ambitnie wyglada :> Jesli inicjatywa zamierza wyjsc poza fundom do "powaznych" mediow to takie regulki dobrze brzmia ;)


Zależy jak dla kogo? Jeśli teraz zaczynamy projektować ulotkę, którą bedziemy rozdawali dzieciom to mnie się wydaje, że one nie chcą tam czytać o dominacji jednego państwa nad drugim itd. To są smaczki ed, których zaczynasz używać jak trochę już pograsz.

Chyba nie planujemy przy kawie i herbacie opowiadać rodzicom czemu chcą, żeby ich dziecko rozwijało się grając w ed :).
Znowu się nie znam ale wydaje mi się, że mamy inną grupę celową. Przypuszczam, że to co chcemy osiągnąć to danie dziecku karteczki, zachęcenie go do rozmowy i powiedzenia pod koniec słuchaj, zagraj z nami sesjie to sam zobaczysz, albo jeśli to ktoś, kto już siedzi w klubie to żeby powiedział sobie kurcze może warto przynajmniej przeczytać podręcznik do ed1.

Chavez - 2009-01-14, 13:52

Piotrek napisał/a:
Znowu się nie znam ale wydaje mi się, że mamy inną grupę celową.

Niewykluczone. Jesli chcemy zachecic dzieci, to musimy uspokoic ich rodzicow, ze RPG i Ed to nie dzielo szatana czy innego belzebubcia ;) Tylko co tak wlasciwie ma ta inicjatywa osiagnac? Przypomniec fundomowi ED, czy zainteresowac nowe osoby i ew. nowego wydawce? Nowe osoby dorosle? Dzieci? Jaki jest target?

lord.owca - 2009-01-14, 14:53

STOP STOP STOP

Dyskusja oddala się od początkowych założeń. Przypominam, że chodziło nam o przypomnieniu ludziom o istnieniu EDka. Czyli wszystkim od starych wyjadaczy po ludzi zaczynających grać. Nie zaczynajmy rozwadniać tematu o ratowanie RPG w Polsce, przekonywania ludzi, że to jest świetny sposób rozwoju osobowości, myślenia, umiejętności pracy w zespole czy fajne hobby. Czym bardziej skomplikowany plan tym gorzej wychodzi wykonanie go. Dlatego wróćmy do prostych inicjatyw na konwentach: LARPY, prelekcje i sesje. Nie musi być tego wiele od razu. Proste akcenty takie jak koszulki z obrazkiem z podręcznika i np. logiem earthdawn.pl na plecach. Plakat na konwencie, czemu nie, jeden fajny kolorowy przy akredytacji z informacja o sesjach, LARPIE i witrynie. To nie jest duży koszt i nawet ja mogę wyłożyć z własnej kieszeni.

I ostania rzecz. Artykuły takie jak opisy miejsc, bohaterów niezależnych, przedmiotów, legendy. Bo głównym problemem jest to, że strona ED.pl jest potworem potrzebującym paliwa. Zobaczcie, że od chwili modernizacji zamieszczania artykułów więcej ludzi nas odwiedza. Wieści rozchodzą się pocztą pantoflową i to jest dobry start. Pracujmy nad tym, aby utrzymać ciekawość ludzi. Niech odwiedzają nas i niech widzą, że tu ED nadal żyje.

A nazwa inicjatywy nie jest potrzebna dla nikogo oprócz ludzi tworzących ją. Dla reszty ważne są czyny.

Muscat - 2009-01-14, 15:04

Piotrek napisał/a:
Czy naprawdę chcemy propagować ed bo niesie ze sobą jakieś głębokie treści.

Chcę to propagować, żeby mieć z kim grac teraz i w przyszłości, ale bez tych "głębokich treści" grać by mi się nie chciało. Gdyby było inaczej, to grałabym we współczesne, bezideowe systemy, gdzie tylko łazi się, tłucze mopki i zbiera wydropione itemy.

Popieram to, co napisał Chavez, a także te konkretne listy celów, które wymienili Sethariel i lord.owca.

Moja konkretna odpowiedź: jestem w stanie poprowadzić konkurs na Pyrkonie z druga osobą do pomocy, a zrobić z pomocą pewnej grupy osób, bo za mało się znam i brak mi materiałów. W prowadzeniu konkursów mam wieloletnie doświadczenie (na każdym G-konie przynajmniej dwa, a wiele też na innych konwentach przez te lata).
Jeśli się zgadzacie na moją kandydaturę, to zaraz zakładam temat o konkursie (musi być ukryty przed resztą).

lord.owca - 2009-01-14, 15:25

Co do pomocy przy konkursie niema sprawy. Ile będę mógł to pomogę. Również jak będę jechał na Pyrkon mogę pomóc go przeprowadzić. Jednak tą deklarację będę mógł złożyć na początku przyszłego miesiąca.
Piotrek - 2009-01-14, 16:12

Owca w sumie dobrze mówi :). Nie budujmy ideologi. Jeśli chodzi o ulotki, to krótko dwa trzy zdania czemu warto zajrzeć do ed i gdzie nas znaleźć.
Nie wiem coś w stylu.

Lubisz fallouta i klimat świata po armagedonie, pełen strachu, żądzy władzy i kontrastów? Tęsknisz za herosami, którzy z mieczem w dłoni stawali na przeciw armii by zwyciężyć? Earhdawn jest dla ciebie. Czas odkurzyć jeden z najlepszych systemów Heroic Fantasy, i zabrać się do odbudowy Barsawii po magicznej zagładzie.
Szukaj nas na http://earthdawn.pl/joomla/index.php

Kot - 2009-01-14, 16:21

Chavez napisał/a:
Ale zobacz jak to fajnie i ambitnie wyglada :> Jesli inicjatywa zamierza wyjsc poza fundom do "powaznych" mediow to takie regulki dobrze brzmia ;)

A miałeś się już w ED nie bawić, oszuście... :P

A Owca ma rację - nie bawmy się w pijar i marketing, skoro chcemy wyjść do ludzi, którym tego nie trzeba. Interesuje nas przede wszystkim fandom jako skupisko wszelkiej maści fantastów. Oni są naszym "targetem" i to dla nich musimy przygotować interesujące i zachęcające treści. Czyli - LARPy, sesje, konkursy, dyskusje, prelekcje, itp., itd.
Nie mówiąc już o tak prozaicznych rzeczach jak wspópraca między serwisami tematycznymi i duże ilości ciekawych materiałów na tychże serwisach.
I tu jest mały problem, bo będzie to trzeba zrobić mimo współzawodnictwa tychże serwisów...

Piotrek - 2009-01-14, 16:33

Cytat:
I tu jest mały problem, bo będzie to trzeba zrobić mimo współzawodnictwa tychże serwisów...


Odczułeś gdzieś negatywne skutki współzawodnictwa :lol: ??

Kot - 2009-01-14, 16:47

Piotrek napisał/a:
Odczułeś gdzieś negatywne skutki współzawodnictwa

Jeszcze nie. Co nie znaczy, że ich nie będzie - Seth pisze jakieś zasady współpracy, co powinno pomóc.

Piotrek - 2009-01-14, 17:06

Nie kombinuj jak się pokłócić :P. Lepiej pisz kolejny artykuł, masz lepsze pióro niż my wiec go nie marnuj ;).
Dziewic - 2009-01-14, 18:27

Ja odnośnie dyskusji Chavez - Piotrek. Trochę późno, więc nie będę nic cytował i ciężej ładnie się w kontekst (po komentarzach reszty) wkraść, ale...

Bardzo sobie cenię EDeka za wszystkie te istotne, głębokie wątki ale - jak już zostało powiedziane - one zyskują swą prawdziwą wartość dopiero po zapoznaniu się z systemem. Pokazują, że ED nie jest płytkim fanstasy jak inne.

Ale... takie teksty na ulotce będą pompatyczne i zniechęcające!

Lepiej pokazać od od strony... hmm... powiedzmy "grywalnościowej" jaką EarthDawn ma przewagę nad innymi systemami.

Moim zdaniem jest tu świetnie opisana polityka, pozwalająca świetnie rozwijać fabułę, tworzyć ciekawe intrygi. Do tego nie jest jednolita (Dobro - Zło albo Ład - Chaos).
Po drugie magia - świat jest nią nasycony, do tego jest spójnie opisana, a co ważne - mimo tej spójności pozwala na wiele wyjątków (patrz np. Legendy).
Do tego nowe rasy i stare ukazane w innym świetle.

lord.owca - 2009-01-14, 19:04

Tak naprawdę to wszystko co piszesz jest bardzo istotne i wskazane na prelekcje. Nie da sie ED'ka zamknąć w paru zdaniach. Więc akcja ulotkowa powinna być raczej zachęcająca do poznania systemu.

Postawić pytania na ulotce: Czego oczekujesz od systemów Fantazy w które grywasz? Czy masz poczucie, że czegoś tobie brakuje w nich? Przyjdź na prelekcje dowiedz się o systemie Earthdawn, w którym drzemie duży potencjał. Odkryj czas legend i bohaterów.

Czy coś takiego :-P

Dziewic - 2009-01-14, 19:41

A może tak:

Potężna Magia, Wielka Polityka*, Cudowna Kraina
EarthDawn - Wiek Legend


Krótko, zwięźle, treściwie (ew. poprawcie pod względem estetyki).


-----
* sorry, że ja znowu z tym Nietzschem... :-P

Chavez - 2009-01-14, 19:42

Kot napisał/a:
A miałeś się już w ED nie bawić, oszuście... :P

Bywam sentymentalny, po prostu mam ostre deficyty czasowe, przynajmniej do obrony w czerwcu/lipcu ;)

Cytat:
Ale... takie teksty na ulotce będą pompatyczne i zniechęcające!

Bo to nie sa teksty na ulotke dla graczy w inne systemy RPG, tylko teksty dla rodzicow dzieci, ktore w zadne rpg jescze nie graly ;) Dla graczy powinny byc raczej o fajnosci systemu, o swietnym zgraniu mechaniki ze swiatem, o wylamaniu sie ze stereotypow w podejsciu do ras :)

mystic - 2009-01-14, 20:33

No i nie zapominajcie o świetnej mechanice :)
Muscat - 2009-01-14, 20:36

Róbcie reklamę dla graczy, bo chyba nie chcemy grać z takimi młodymi, że rodzice im będą kupować podręczniki? Wierzcie mi, ja to już mam za sobą. To nie to, że całkiem nie warto. Warto zobaczyć, jak ktoś nieśmiały i z trudem się wypowiadający w gronie kilku osób, po 3-4 latach w klubie zaczyna sam prowadzić sesje i nawet prelekcje na mniejszych konwentach. Dumę czuje się, kiedy chłopaki znające wyłącznie TV i gry komputerowe, zaczynają pytać, co warto by przeczytać jeszcze, bo to, co im pożyczyłeś ostatnio było takie ciekawe.

Ale pograć, to sobie przez te lata nie pograłam.
Czas to zmienić! :mrgreen:

lord.owca - 2009-01-14, 20:47

Zachęcając ludzi do udziału w prelekcji nie patrzy się czy to będzie dobry gracz, czy przyszedł poznać coś nowego o RPG. Ewentualna reklama może tyczyć się prelekcji i LARPA, a sesje to już inna para kaloszy. Proszę skupcie się i pomyślcie jakie hasła umieścić na ulotce czy plakacie. Ogólne zachęcające do zajścia chociaż na jeden punkt programu odnośnie ED'ka.
Muscat - 2009-01-14, 21:04

Haseł padło już dość.
Teraz JEDNA osoba powinna przysiąść i zrobić tę ulotkę.

(dalej nie mogę dodawać tematów, więc na posta o konkursie jeszcze poczekacie)

lord.owca - 2009-01-14, 21:42

Dobra postaram się zrobić tą ulotkę jakoś może w weekend albo w przyszłym tygodniu.
Nixos - 2009-01-16, 10:55

Ou, widzę, że nie wchodzę na forum dwa dni, a już dyskusja na 2 strony rusza do przodu ;).

Ja tak w skrócie:
target: fandom, młody i stary
sposób działania: LARPy, sesje na konwentach, prelekcje tematyczne, artykuły na witrynach, reklama tychże, konkursy (zarówno konwentowe jak i literacki).

Co do prelekcji - ja się czzasami zacinam, to nie jest zaleta dla prelegenta. Ale fakt jest taki, że przydałoby sie zrobić taką jedną, godzinną prezenacja świata ogólnie, do wykorzystania na różnych konwenatch. Wprowadzenie w historie, opis świata, grywalność. Max. godzina, a potem można przechodzic do dalszych części.

Nazwa - ja tam lubuje się w nazwach. I jestem za tym, żeby nadać sobie tytuł Dzieci Świtu ;).

Pozdrawiam
Nixos

Gerion - 2009-01-16, 11:00

Wspominaliście o tym, żeby wydrukować podręcznik Legendy Przebudzeni Ziemi, jako nagrodę na konwencie.
Liczyłem ile by mnie kosztowało druknięcie 10 egzemplarzy z kolorową, foliowaną okładką (tak jak oryginały). Wychodzi mi 260 zł brutto u mnie w firmie, w dziale druku cyfrowego.

Sam tego nie pokryję...ale gdyby się dogadać z organizatorami konwentu, to byłbym w stanie pokryć 50%.

Musielibyśmy je rozdać za darmo oczywiście, bo nie mamy żadnych praw autorskich do tego. Natomiast w stopce możemy napisać, że to edycja specjalna, limitowana, wyłącznie na konwent i robiona przez fanów dla fanów.

Co o tym sądzicie.

Nixos - 2009-01-16, 11:38

To wydrukuj 11, to jeden odkupie ;)
Muscat - 2009-01-16, 12:43

12, bo i dla mnie.

Na Pyrkonie to nie wiem, ale na Goblikonie jestem w stanie to załatwić, żeby te Legendy były zrefundowane (tylko my musimy mieć faktury wystawione na Bibliotekę Miejską).

Nixos, "Dzieci Świtu" bardzo mi się podobają, ale czy "Kronikarze Świtu" nie oddawałoby bardziej literackiej, translatorskiej, edytorskiej i w ogóle piśmienniczej działalności tutaj zebranego grona? A "Trubadurzy Świtu" lub "Głosiciele Świtu" nie pasowałoby bardziej do działalności prelekcyjno reklamowej na konwentach?

eliandir - 2009-01-16, 14:43

Ja myślę Gerion, że powinieneś pomyśleć nad taką nieoficjalną opcją PoD dla chętnych na Legendy po ich publikacji. Mam na myśli coś w rodzaju, że jak wystarczająco dużo osób zadeklaruje chęć posiadania Legend na papierze (np. duża cześć użytkowników tego forum), to mógłbyś zrobić kalkulację kosztów odpowiednio do liczby chętnych, potem chętni wpłaciliby daną kwotę na jakieś konto i po zebraniu całości, druk i wysyłka.

Fakt faktem, że takie coś jest chyba jeszcze bardziej nielegalne niż wydanie PDFa :-/

Gerion - 2009-01-16, 15:45

Pod warunkiem, że ktoś (np ja) czerpie z tego korzyści majątkowe...

Ja bym tylko opłacił koszty druku i klejenie książek. NIe mówiąc o tym, że skład robię sam :D
Co za różnica, czy ktoś jak już ma naszego pirackiego pdfa, wydrukuje to sobie sam, czy zaniesie plik do pierwszej lepszej drukarni cyfrowej (albo ktoś mu zaniesie)?

Koszt 1 podręcznika to coś koło 120 zł, przy 10 książkach schodzi do 25 z hakiem ..

Kot - 2009-01-16, 16:06

Nixos napisał/a:
sposób działania: LARPy, sesje na konwentach, prelekcje tematyczne, artykuły na witrynach, reklama tychże, konkursy (zarówno konwentowe jak i literacki).

Dodajmy do tego Ulotkę, którą można by sygnować wszystkimi działającymi w ramach inicjatywy serwisami...

Ale owszem, na taką listę wszyscy się chyba zgodzą, prawda? Możemy już chyba rozbić się na poszczególne tematy.

Pozwolę sobie podsumować, zaznaczając, że próbuję zebrać wszystko w całość i dokładam do rzeczy, które możemy zrobić w miarę szybko także te, na które potrzebujemy czasu:
Promocja, czyli
-Plakaty: najlepszy będzie jeden wzór dla całej inicjatywy, plakat główny i kilka odmian
-Ulotki: mniejsze lub większe "flyery", które będziemy zostawiać na konwentach, w klubach fantastyki, sklepach z grami, itp. (to każdy może zrobić na własną rękę)
-Newsletter: wspólne podsumowanie, powiedzmy kwartalne, w którym wszystkie redakcje i forum skompilują najważniejsze newsy i podlinkują pokrótce opisane artykuły, które ukazały się w danym okresie czasu; plus wstępniak i kilka tekstów publicystycznych, jeśli się uda... :P
-Inne środki: Jak chociażby wspomniane koszulki, czy fanowskie materiały promocyjne (wcale nie musimy drukować Legend - można wyłapać najciekawsze materiały z serwisów, czy z EDPL i po przeredagowaniu wydrukować je w kilkunastu egzemplarzach, np. dodając do puli nagród, czy rozdając graczom na konwentowych sesjach/LARPach lub słuchaczom na prelekcjach/panelach).

Działania konwentowe
-Prelekcje, konkursy i Panele: Propowałbym w miarę możliwości na każdym objętym Inicjatywą konwencie wykonać wszystkie trzy. W ten sposób możemy spokojnie przyjąć, że łącznie z LARPem i sesjami stworzyliśmy blok Earthdawna, a i organizatorzy chętniej widzą pełny blok, bo to niezła reklama.
-LARPy: Seth ma już swój zaplanowany, to tylko kwestia współpracy z nim. Resztę możemy z powodzeniem stworzyć wspólnie.
-Sesje: Warto stworzyć osobny temat z opisami kto co może poprowadzić. I przedyskutować może jakąś wspólną linię w prowadzeniu. A może niech każdy poprowadzi w odrobinę odmiennym stylu?

Działalność serwisów
-Konkursy (wspólne i indywidualne): Tutaj już pole do popisu mamy mniejsze, bo najpierw trzeba nakręcić fanów, żeby wogóle chcieli się udzielać. Dopóki nie będziemy mieli 90% pewności, że na konkurs napisze coś conajmniej pięć osób, to nie ma co go ogłaszać.
-Wspólne inicjatywy tematyczne: Tutaj również musimy trochę ożywić fanów, bo na EDPL i ekipę Akademii nie ma co tego zrzucać.
-Wieści o aktualizacjach partnerów: To już robimy, z pewnym powodzeniem. Jak się środowisko ożywi, będzie o wiele skuteczniejsze.

mystic - 2009-01-16, 21:15

Nic wam nie zrobią jeśli na przesłuchaniu będziecie twierdzić, że daliście przyjaciołom za free i oni to potwierdzą :). Poza tym jak już wspominałem to nie jest ścigane z urzędu, musi wpłynąć do prokuratury, bądź policji wniosek od właściciela praw autorskich. :)
Muscat - 2009-01-17, 08:52

Myślę, że to nie tyle chodzi o to "co nam zrobią", ale jak będziemy postrzegani w fandomie. Jeśli ludzie pomyślą, że robimy coś nielegalnego, że mamy z tego jakiś zysk, to na pewno zaszkodzi inicjatywie.
mystic - 2009-01-17, 08:56

No jest to jakiś ewentualny problem, może nie dla wszystkich bo część z nas raczej ma styczność z fandomem jedynie przez internet, ale sam jestem w sumie ciekaw jak izareagują inni.
Muscat - 2009-01-17, 09:13

mystic napisał/a:
część z nas raczej ma styczność z fandomem jedynie przez internet


Hmmm... ale Inicjatywa Promująca EarthDawn TO właśnie ma zmienić :-P
Tak, tak, pora wygrzebać się z kaerów i wyjść do ludzi :mrgreen:

Chavez - 2009-01-17, 09:19

Co tam chcecie drukowac? ;) To do ed1, ed2 czy classic? ;)
lord.owca - 2009-01-17, 13:20

Może lepiej zebrać najciekawsze artykuły z serwisów zredagować jako zbiór opowiadań czy dodatku dla MG. Łatwiej uzyskać zgodę autorów, aby wydać to jako nagrodę do konkursu ED. Po za tym pokaże, że istnieje jakaś inicjatywa Fanów.
Gerion - 2009-01-17, 16:23

Kto przygotuje wybór? Kto zapyta autorów, kto zrobi ilustracje i kto się zajmie składem graficznym?
Powiedzieć łatwo.., Mam wrażenie, że nie ma szans, by to organizacyjnie dopiąć do Pyrkonu. Nie żebym źle wróżył, wręcz przeciwnie, ale jestem realistą...Preludium mieliśmy opublikować do końca zeszłorocznych wakacji ....

pozdrawiam
Gerion

Nixos - 2009-01-17, 18:39

Legendy - jestem bardzo za, ale faktycznie z legalnością może być średnio. Ale jakby się jakos dało, to byłoby naprawdę super.

Co do zbioru - też dobry pomysł, ale na to potrzeba sporo czasu. Do Pyrkonu - niewykonalne moim zdaniem. Ale do Goblikonu - myslę, że tak. Z tym, że trzeba się wokół tego zakręcić już teraz, czyli:
-wybór textów
-zgoda autorów
-redakcja owych
-ilustracje
-skład

Czyli roboty dużo. Tak samo zastanowić się jakie te texty - najlepsze, ale pod jakim względem? Treść? Klimat ? Przydatność na sesji?

Poza tym uważam, że powinniśmy dołączyc do tego jakiś 1-2 nowe artykuły, dostępne tylko w owym "dodatku" - w tym jeden, koniecznie, opisujący świat ED.

---

Poza tym - lista Kota jest bardzo fajna, mam nadzięje, że do realizacji. Rozpisać teraz plan i rozdzielić zadania. Do młotów, Dzieci Świtu. Do piór, Trubadurzy. Do walki, Barsawianie!

Pozdrawiam
Nixos

Chavez - 2009-01-17, 20:12

Nixos napisał/a:
Czyli roboty dużo.

Czy ja wiem. Jesli ustali sie jakis limit tekstow, to kazdy moze wybrac jakies teksty ze swojej strony/serwisu. Zlapac ajfla chyba tez nie tak trudno o jego strone. duce jak wiadomo jest online bez problemu, a afaik tez ma troche swoich tekstow.

Grafika - polter ma caly dzial grafikow, jak Kot kopnie kogo trzeba, to i pewnie by ktogos znalazl. Jak nie, to ja kopne kogo trzeba i zobaczymy - ale to i tak dopiero po wybraniu tekstow.

Redakcja - no jak sa serwisowe, to juz chyba po redakcji, no nie?

Sklad - no tutaj to bym liczyl na Geriona. Jesli nie, to tez moge spytac pare osob ;)

Tak ze to nie jest ani niewykonalne, ani jakos specjalnie trudne. Po prostu wymaga pokombinowania.

Kot - 2009-01-18, 21:27

Chavez napisał/a:
Grafika - polter ma caly dzial grafikow, jak Kot kopnie kogo trzeba, to i pewnie by ktogos znalazl. Jak nie, to ja kopne kogo trzeba i zobaczymy - ale to i tak dopiero po wybraniu tekstow.

Powiedzmy, że moje możliwości kontaktu z grafikami są bardzo ograniczone z przyczyn, których wolałbym nie poruszać. Mogę spróbować uderzyć bezpośrednio do znajomej z klubu, która jest grafikiem na Poltku... Ale nie wiem co będzie, bo to byłby materiał całkowicie darmowy... A grafik to nie instytucja charytatywna.

Muscat - 2009-01-19, 10:21

A ja bym mogła zrobić parę rysunków? Tylko nie wiem, czy będą podobne do tych oryginalnych. (Jestem z wykształcenia plastykiem. Specjalizowałam się w linorycie.)


Może przegłosujmy w końcu nazwę tej inicjatywy?
Albo ankietę jakąś zrobić, czy co?

Z tego, co sobie przypominam, to najczęściej padało "Dzieci Świtu",
a jeśli nie, to niechby choć było "Inicjatywa Promująca EarthDawn" jako nazwa właśnie. Nazwa grupy, z którą można by się identyfikować.

Kot - 2009-01-19, 13:05

Owca wrzucił plakat, na którym jest "Earthdawn - Wiek Legend". Sama nazwa systemu doskonale sprawdzi się jako tytuł inicjatywy i ja byłbym za tym, aby nie bawić się w wydumane nazewnictwo. Z resztą, "inicjatywą" to jest dla nas - jej docelowi odbiorcy będą widzieli poszczególne jej elementy.
A kojarząc to co się dzieje z systemem, tym chętniej po niego sięgną...


Dobrze byłoby też zlokalizować wszelkie możliwe źródła z jakich można zdobyć podręcznik podstawowy do ED, dla wygody zainteresowanych.

Muscat - 2009-01-19, 19:12

Kot napisał/a:
Dobrze byłoby też zlokalizować wszelkie możliwe źródła z jakich można zdobyć podręcznik podstawowy do ED, dla wygody zainteresowanych.

TAK.

Czy inni też są podobnego zdania o nazwie inicjatywy? Głupio by było, jakby komuś potem było żal, że zadecydowano nie biorąc wszystkich zainteresowanych pod uwagę.

Kot - 2009-01-19, 19:59

Muscat napisał/a:
Czy inni też są podobnego zdania o nazwie inicjatywy? Głupio by było, jakby komuś potem było żal, że zadecydowano nie biorąc wszystkich zainteresowanych pod uwagę.

Ja uważam, że nie potrzebujemy dodatkowej nazwy - ED ma już wystarczająco atrakcyjną i klimatyczną. Głos oddany.

Muscat - 2009-01-19, 20:16

Pytam INNYCH, Koteczku :mrgreen:
Kot - 2009-01-19, 20:44

Muscat napisał/a:
Pytam INNYCH, Koteczku

"Kocie", jeśli można. Nie toleruję zdrabniania w tej formie. Dziękuję.

Muscat - 2009-01-26, 23:54

lord.owca napisał/a:
Dobra postaram się zrobić tą ulotkę jakoś może w weekend albo w przyszłym tygodniu.

Jeśli mam reklamować inicjatywę w R. to potrzebuję jej na czwartek, a że drukarki nie mam w domu, to musiałabym ją mieć w skrzynce najpóźniej jutro. Czy to możliwe?

lord.owca - 2009-01-27, 14:20

Widzisz pojawiły się pewne komplikacje. Próbujemy zrobić tak akcje aby RedBrick objął patronatem ją. Pogadaj z Sethem czy wypuścić wcześniej ulotki czy nie.
Muscat - 2009-01-27, 15:47

Dla Raciborza to jedna z nielicznych okazji rozprowadzenia czegoś takiego. Nalegałabym na wstępną wersję bez loga Redbrika.
Kot - 2009-02-12, 21:59

A co byście powiedzieli na stworzenie Earthdawnowego bloga prowadzonego wspólnie? Teraz ta część społeczności fandomu staje się niezwykle popularna...
Muscat - 2009-02-12, 23:16

Nie!
Nixos - 2009-02-12, 23:21

E, a czemu nie?
Muscat - 2009-02-13, 09:55

Forma bloga to z założenia coś osobistego, intymnego. Blogi prowadzone przez grupy i organizacje są, moim zdaniem, totalnym nieporozumieniem. Jak możemy konkurować np. z nastolatką, która zaczęła pisać bloga po śmierci ojca (laureatka konkursu na onecie)?

Poza tym mamy stronę i forum i dość jest z tym roboty; po co dodawać jeszcze coś? Kto będzie przy tym pracował, skoro i tak jest nas tak mało?

Na koniec dodam, że nie lubię czytać blogów, uważam,że są niewygodne dla odbiorcy, trudne do komentowania, a ich forma graficzna razi mnie przeważnie.

Piotrek - 2009-02-13, 10:13

Nix, nie bo masz studia i nie wyrabiasz się z działalnością na Akademi Wiedzy. Nie można ciągnąc zbyt wielu srok za ogon. To co można zrobić, to dać przekierowanie z ed.pl do kilku stron opisujących kampanie prowadzone w ED i prowadzić wpisy w nich w formie bloga, a nie narracyjnie. Ale nie wiem czy komuś się chce.
Muscat - 2009-02-13, 11:26

Dodam jeszcze, że blogi są mało interaktywne. Nie służą dobrze porozumieniu się z odbiorcami danych inicjatyw.
No i a propos łapania wielu srok za ogon, tylko tym razem z punktu widzenia użytkowników: Obserwuję właśnie totalny letarg na jednym forum konwentowym (od tygodnia zero postów) i podejrzewam, że to ma coś wspólnego z ich blogiem właśnie.

Dziewic - 2009-02-13, 13:31

Poza tym... Gerion ma bloga ;-)
Kot - 2009-02-13, 14:09

Muscat napisał/a:
Forma bloga to z założenia coś osobistego, intymnego.

M., jak intymne jest to: http://earthdawn.blogspot.com/ ???

Blogi wcale nie są nieinteraktywne, a ich konstrukcja pozwala spokojnie działać z powodzeniem kilku osobom. A na dodatek nie wymagają stałych aktualizacji. Dla przykładu, kolejne linki do odwiedzanych przeze mnie blogów nie będących emocjonalnym ekshibicjonizmem:
http://nerdpunk.wordpress.com/
http://www.nawschod.com/

lord.owca - 2009-02-13, 14:46

Czy forum i witryny o ed już nie starczają?
Kot - 2009-02-13, 18:57

lord.owca napisał/a:
Czy forum i witryny o ed już nie starczają?

Szczerze? Nie chodzi o to, że nie starczają. Chodzi o promocję systemu, tak? Więc każdy środek przynoszący efekt wart jest starań. Teoretycznie nie potrzebujemy plakatów. Ale w praktyce pomogą...

Propozycja jest tylko propozycją. A taki blog na którym ludzie z EDPL zapisywaliby przemyślenia na temat systemu, pomysły, motywy, zagadnienia, itp. - samodzielnie, lub wspólnie. Właściwie to samo robimy na forum, ale dla siebie i w typowo forumowej formie. Zauważyłem, że gdyby przełożyć to na formułę blogową, mogłoby dać naprawdę niezłe efekty...

Nixos - 2009-02-15, 12:11

Fakt jest taki, że łatwiej jest komuś zajrzec na bloga niż wkręci się na forum, bo ono jest z reguły raczej czymś zamknietym i elitarnym. Pomyśle można i nad blogiem, w formie felietonów ze świata ED ;).
Kot - 2009-02-15, 13:14

Nixos napisał/a:
Pomyśle można i nad blogiem, w formie felietonów ze świata ED ;).

Ja właśnie o tym cały czas... A formy dziennikarskie i odpowiednia korekta mogą zdziałać więcej dobrego, niż promocja forum. Szczególnie jeśli zabiorą się za nie ludzie z pasją... A takich nam nie brakuje.

Sethariel - 2009-02-15, 13:44

Kot napisał/a:
A formy dziennikarskie i odpowiednia korekta


Ale od tego są serwisy. Blog ma szansę powodzenia o ile właśnie odejdzie się od czystych form dziennikarskich i będzie się pisać prosto i w miarę prywatnie. Nawet Earthdawn Blog Mordoma ma w sobie tą prywatność.

Blog ma też jedną słabość i zaletę. Jest szybki, ale krótkotrwały. Po wielu wpisach trudno zorientować się w zawartości. Owszem można wstawić tagi, ale nie jest to w sumie wygodne.

Przemyślenia, owszem... w formie prostych felietonów. Tak.

Jak znajdziesz chętnych Kot to proszę bardzo... Może sam już załóż Bloga... Ja mówię pas.

Natomiast bardzo chętnie mogę zalinkować na ed.pl Blogi poszczególnych osób, czy to o przemyśleniach z prowadzonych kampanii czy przemyśleniach z systemu.

Co do wkręcania się w forum, to troche inna sprawa. Forum a Blog... Na Forum szukamy pomocy w danym aspekcie. Blog to po prostu inna forma przekazu, czy lepsza od serwisów? Ja tam wolę serwisy, nie mam czasu na przeszukiwanie blogów.

Blog może też być prostą formą serwisu... ale jeśli już mamy serwis (a nawet trzy, licząc aktywne ed.pl, Kaer Earthdawn i Akademię Wiedzy), to tworzenie dodatkowego serwisu jest bez sensu.

Kot - 2009-02-15, 14:14

Sethariel napisał/a:
Blog może też być prostą formą serwisu... ale jeśli już mamy serwis (a nawet trzy, licząc aktywne ed.pl, Kaer Earthdawn i Akademię Wiedzy), to tworzenie dodatkowego serwisu jest bez sensu.

No cóż... Ja nadal uważam, że to dobry pomysł. Ale nikogo w końcu nie będę zmuszał.

Aha, jeszcze jedno. Byłoby bez sensu, gdyby którykolwiek z tych serwisów prowadził jakąś formę publicystyki. Jak na razie - nie jest. Ale cóż. Najwyżej zacznę blogować w tej formie na Polterze.

Vir-Ven - 2009-03-20, 15:31

Zacznijmy od początku.

Z mojej strony jeżeli chodzi o nazwę to Dzieci Świtu mi się spodobały ale z drugiej strony wyobraziłem sobie przykładowy spot z wielkim napisem "Dzieci Świtu" i jakoś mi to śmieszne się wydało. Znów "Earthdawn- Wiek Legend" to już brzmi bardzo poważnie. Wyrażamy grę. Nie samych siebie. To gra zachęca nie my. Im lepiej ją ubierzemy w odpowiednie pomysły, słowa i obrazy tym więcej osób będzie chciał zajrzeć do podręcznika.

Teraz zastanówmy się do kogo będziemy trafiali? Na pewno będą to uczestnicy danej imprezy. Czyli któryś z konwentów. Większość osób zaglądających tam to ludzie którzy przynajmniej raz zetknęli się RPG lub o nim słyszeli. Tutaj zatem można zastanowić się głębiej jak uderzyć w takiego odbiorce. Każdy kto jeździ na konwent zazwyczaj ma już swój ulubiony system itd. Przekonanie takiego osobnika to ciężka sprawa. Tutaj sprawa ulotek to kwestia informacyjna i na tym trzeba by było się zatrzymać.

Jeżeli chodzi o przebieg takiego bloku programowego to jedynie mogę się domyślać co powinno być. No cóż aż wstyd się przyznać ale nie zdarzyło mi się być na żadnym konwencie. Tak jakoś wyszło. No cóż w każdym bądź razie mam zamiar to zmienić ale sami wiecie jakie życie potrafi być złośliwe. Myślę że po dwóch trzech takich wyjazdach będę mógł więcej powiedzieć na ten temat. Uważam również że nie ma sensu wymyślać nowych form ponieważ to co jest w zupełności wystarcza. Jedynie trzeba to zrobić z pomysłem.

No cóż moi gracze nie narzekają na mój styl prowadzenia. Nie jestem w stanie porównywać swych sił ale jeżeli już dojdzie do mojego wyjazdu na któryś z danych konwentów to na pewno można liczyć na sesje z mojej strony.

Następną sprawą jest wiedza o ED. Tutaj też nie czuję się na siłach ponieważ nie skupiam się wyłącznie na ED. Jeżeli będę jakoś w stanie pomóc to walcie. Z chęcią pomogę w przygotowaniach.

Jeżeli chodzi w kwestii nagród to Legendy byłyby świetne. Wydaje mi się że budziłyby wielki podziw. Wątpię by wynikły z tego jakiekolwiek nieprzyjemności. Nie oszukujmy się. Każdy kto ma komputer jest piratem. Większość z was jak nie wszyscy(nie pomijam tutaj siebie) ma jakieś pirackie pdfy, muzykę, film. No cóż taka już rzeczywistość.

No i sprawa blogu. Ja jestem na nie. Może kiedyś się przekonam ale moja zdanie na dzień dzisiejszy to nie.

A tak po za tym. Jeżeli ktoś by mi pomógł w opracowaniu materiałów to myślałem nad takim spotem ala Intro do gry, Zwiastun filmu, coś w ten deseń.

Pozdrawiam.

lord.owca - 2009-03-20, 18:02

Vir-Ven napisał/a:
A tak po za tym. Jeżeli ktoś by mi pomógł w opracowaniu materiałów to myślałem nad takim spotem ala Intro do gry, Zwiastun filmu, coś w ten deseń.


Już nad tym myśleliśmy. Plan wybiegający daleko w przyszłość to nakręcenie serii recenzji podręczników do ED. Jak ten projekt pojawi się w zasięgu naszych możliwości - czasu itp to na pewno damy znać. Każda pomoc będzie na wagę złota.

Muscat - 2009-03-31, 11:41

Ogólnie a propos "inicjatywy ED": dużym konwentom (powyżej 1000 uczestników) mówię stanowcze NIE. Znikamy w tłumie. Lepiej chyba, żebyśmy byli jedną z głównych atrakcji.
Sethariel - 2009-06-18, 21:40

Trochę pomącę...

Pierwsza kwestia. Nazwa Inicjatywy. Chciałbym ją zmienić. Proponuję nową nazwę.

INICJATYWA WIEKU LEGEND

Dlaczego? Bo tworzy się banner (logo już prawie prawie jest) i taka nazwa moim zdaniem będzie lepiej się prezentować, przy okazji wskazując na to, że jest jakaś inicjatywa. Poza tym mimo wszystko EARTHDAWN - WIEK LEGEND mnie do końca nie przekonuje. Ehh...

Ewentualnym rozwiązaniem jest zostawienie EARTHDAWN - WIEK LEGEND i dodanie dopisku "Fanowska Inicjatywa Promująca System". Oczywiście mam na myśli banner...

Chciałbym jednak usłyszeć zdanie na temat nazwy INICJATYWA WIEKU LEGEND

Druga kwestia. Blog :-)

Nie wiem czy widzieliście newsa na EDPL, czy bezpośrednio na EARTHDAWN BLOG, Mordom robi rekrutację na gościnny wpis na jego blogu. Więc jeśli ktoś z was ma jakiś fajny pomysł, to dawajcie. Jakby co to mogę pomóc.

Piotrek - 2009-06-18, 23:32

Mnie się nowa nazwa podoba. Tak naprawdę, my nie chcemy dotrzeć do ludzi którzy grają w ed od 10 lat, takich jak my. Tak mi się wydaje. Owszem warto byłoby ich wyciągnąć i obudzić ale do tego nie trzeba mieć napisu Earthdawn w tytule.

Jakkolwiek uważam, że warto żeby ten napis gdzieś był ;-) .

Tak jeszcze z dziwnych myśli, które mi przyszły do głowy. Czy ktoś ma jakąś na maksa zniszczoną podstawkę do ED. Bo mam taką wizję. Ktoś pokazuje tę książkę i mówi do słuchaczy.
Wiecie czemu tak książka tak wygląda? Bo czytało ją wielu MG i każdy do niej wracał. Robili to dlatego, że to cholernie dobry system.

Coś ala, że to ma ducha historii to nie jest komercyjny produkt. To nie jest D&D do którego osobiście nic nie mam bo za bardzo go nie znam, ale wszyscy na nie psioczą bo jest liderem na rynku. To nie jest kolejny kit który ktoś chce wam wcisnąć, wyciągnąć od was kasę. Nie damy wam książek na kredowym papierze, ładnych pachnących farbą drukarską. To są książki zalewane kawą, męczone, czytane po wielokroć. O nie trzeba dbać bo więcej ich nie będzie. Co więcej my wam ich nie damy. Sami musicie je zdobyć, nie ma ich w empiku, ale czasem ktoś sprzedaje swoją by dalej służyła. Pobudzić wyobraźnię ludzi w tę stronę. Chyba jestem psychiczny. :mrgreen:

Acha i nieważne, że chcemy, żeby 3 edycja wyszła po polsku o tym nie musimy wspominać ;-) . Na wojnie wszystkie chwyty dozwolone.

sirserafin - 2009-06-18, 23:50

Psychol :mrgreen:

Ja już Sethowi napisałem, że zawsze można zostawić poprzednią nazwę i dodać pod spodem napis w stylu "fanowska inicjatywa promująca system"... ew. "w 100% fanowska..." ;-)

Cryingorc - 2009-06-19, 12:03

INICJATYWA WIEKU LEGEND Mi nie podchodzi. IMHO lepiej brzmi INICJATYWA - WIEK LEGEND tudzież INICJATYWA NA RZECZ WIEKU LEGEND - ale optowałbym prędzej za pierwszą z tych dwóch.
Kot - 2009-06-19, 13:18

Cytat:
Chciałbym jednak usłyszeć zdanie na temat nazwy INICJATYWA WIEKU LEGEND

Nie. Brzmi źle. Brzmi wręcz politycznie. Poza tym, nazwa "inicjatywa" źle się kojarzy i będzie odstraszała potencjalnych uczestnika. A poza tym oficjalny i sztywny wydźwięk "inicjatywy" zabija drugą część nazwy.
Ja jestem przeciw. I szczerze mówiąc, nie chciałbym posługiwać się taką nazwą.

Sethariel - 2009-06-19, 14:43

Ok. To zostaje: Earthdawn - Wiek Legend.

Na banner da się jedynie może ten dopisek o którym wspomniałem.

Jak tylko banner będzie na ukończeniu to dam znać w odpowiednim temacie.

Habib - 2009-06-19, 14:44

Mi Inicjatywa kojarzy się z Inicjatywą Dharma. ;-)
Ja wolałbym żeby było w nazwie tej inicjatywy nazwa Earthdawn lub Przebudzenia Ziemi, coby się z systemem kojarzyło.
Kot napisał/a:
Brzmi wręcz politycznie.

E tam.

Kot - 2009-06-19, 15:05

Habib napisał/a:
E tam.

Nie "e tam", a tak. Wklep słówko w Google, a zobaczysz...

Cytat:
"Fanowska Inicjatywa Promująca System"

Meh. Przeoczyłem. W tej sytuacji słówko jest "rozbrojone".

Habib - 2009-06-19, 15:15

Mi się nie kojarzy z polityką.
Jak podaje słownik, coby rozwiać wszelkie wątpliwości:

Inicjatywa (Europa)
(fr. initiative z łc. initiare ‘dopuszczać do tajemnic religijnych; zaczynać’) 1. pomysł przedstawiony do akceptacji lub realizacji, projekt czegoś; także prawo do składania takich projektów. 2. przewaga w jakimś działaniu, prymat.

Zero zgryźliwości.
PS. Wklepałem w Google.

Cryingorc - 2009-06-19, 17:40

"Inicjatywa" brzmi nazistowsko. ;)
Kot - 2009-06-19, 18:51

Cryingorc napisał/a:
"Inicjatywa" brzmi nazistowsko. ;)

A teraz zajrzyj do innego tematu, w którym prorokowałem, że niedługo pojawi się coś takiego, co się odwoła do prawa Godwina.

I mogę z całą satysfakcją powiedzieć:

A nie mówiłem!!!

Cryingorc - 2009-06-19, 19:14

Problem w tym, że Ja nie przyrównuję, w myśl tej zasady niczego/nikogo do nazizmu. Ja tylko żartobliwie się zgrywam. :P
Piotrek - 2009-07-20, 09:49

Jakiś czas temu rozmawiałem o tym z Sethem. Na Avangardzie było rozdanie nagród Quentina, konkursu na najlepszy scenariusz. Co jest fajnego w tym konkursie
1) Scenariusz może być w dowolnym świecie do dowolnego systemu.
2) Czytają go różni ludzie, co więcej chyba w miarę opiniotwórczy w polskim świadku RPG.
3) Zajęcie dobrego miejsca może dać więcej niż 10 prelekcji i larpów. Tak mi się wydaje.

Uważam, że dobrze byłoby wystartować w następnej edycji. Sam nie podejmę się pisania scenariusza, bo
1) Pracuje nad Is
2) Nie pisałem w życiu takiej pracy i zanim będę wstanie stworzyć coś co będzie dobrze napisanym scenariuszem to wyjdzie pewnie 5 edycja ;-) .

ale chętnie pomogę, skonsultuję wyrażę swoją opinię lub postaram się rzucić fajnym pomysłem. Ci co mieli okazję ze mną współpracować wiedzą, że przeważnie staram się pomóc. Nie wiem jak inni, ale sądzę, że też pomogą. No bohaterowie do dzieła ;-) .

Perim - 2009-07-25, 22:09

Piotrek napisał/a:


Tak jeszcze z dziwnych myśli, które mi przyszły do głowy. Czy ktoś ma jakąś na maksa zniszczoną podstawkę do ED. Bo mam taką wizję. Ktoś pokazuje tę książkę i mówi do słuchaczy.
Wiecie czemu tak książka tak wygląda? Bo czytało ją wielu MG i każdy do niej wracał. Robili to dlatego, że to cholernie dobry system.

Coś ala, że to ma ducha historii to nie jest komercyjny produkt. To nie jest D&D do którego osobiście nic nie mam bo za bardzo go nie znam, ale wszyscy na nie psioczą bo jest liderem na rynku. To nie jest kolejny kit który ktoś chce wam wcisnąć, wyciągnąć od was kasę. Nie damy wam książek na kredowym papierze, ładnych pachnących farbą drukarską. To są książki zalewane kawą, męczone, czytane po wielokroć. O nie trzeba dbać bo więcej ich nie będzie. Co więcej my wam ich nie damy. Sami musicie je zdobyć, nie ma ich w empiku, ale czasem ktoś sprzedaje swoją by dalej służyła. Pobudzić wyobraźnię ludzi w tę stronę. Chyba jestem psychiczny. :mrgreen:


Jezeli chodzi o inicjatywe, to prosze mnie wpisac na liste :)
Poki co, wyjazdy w rozmaite zakamarki europy nie pozwalaja mi brac czynnego udzialu w konwentach, lecz propos powyzszego pomyslu - Jeden z moich graczy ma podstawke do ED zakupiona w 1998. Kazda kartka podrecznika jest w osobnej koszulce, jako ze podstawka nie wytrzymala proby czasu. Umieszczone w koszulkach kartki spiete sa srubami i usztywnione deszczulkami, by calosc trzymala fason ksiegi. Podstawka ma za soba -nastu MG i setki godzin sesji. Czyli jest jak najbardziej odzwierciedleniem idei Piotrka. Prosze o PM w tej sprawie.

Co do promocji. Sluze pomoca wszelkiej masci - Na dobra sprawe mozna ulozyc niezla kampanie w oparciu o materialy pozostale z edycji KSL. Uzycie Kreanskiego Tarota rowniez mogloby ubarwic rozgrywki - Skontaktuje sie z pomyslodawca powyzszego. Mysle, ze Maciek i Aska Szalencowie nie bede mieli nic przeciwko.

To tak tytulem wstepu - Czekam na odzew ;)

Pozdrawiam

Kot - 2009-07-25, 22:19

Perim napisał/a:
To tak tytulem wstepu - Czekam na odzew ;)

Kaer Earthdawn na pewno cierpi na chroniczny brak ludzi, którzy zechcą coś napisać. Więc w razie czego polecam się na przyszłość...

Sethariel - 2009-08-06, 03:15

Kot napisał/a:
Kaer Earthdawn na pewno cierpi na chroniczny brak ludzi...


Wszyscy cierpimy ;-)

Perim, bardzo się cieszę, że chcesz pomóc w promowaniu naszego EDka. Co do inicjatywy to z uwagi właśnie na chroniczny brak ludzi nie widzę na razie inicjatywy w jakiejś formalnej formie... co nie oznacza, że nie będziemy działać ;-)

Jak Kot wspomniał Earthdawn cierpi na brak ludzi chętnych i będących w stanie spłodzić jakieś teksty. Zapraszam więc, czy to do pisania dla EARTHDAWN.PL, Kaeru ED czy Akademii Wiedzy, czy dla wszystkich serwisów.

W razie czego zawsze możesz liczyć na moją większą lub mniejszą pomoc.

Kot - 2009-09-01, 09:16

Ja odgrzeję temat, próbując poruszyć dość ważną kwestię.

Polska społeczność fanów ED ma całkiem dobrą opinię, głównie dzięki linii wydawniczej MAGa i wpisom Modroma. Dlaczego nie mielibyśmy również na zewnątrz promować ED, poprzez tłumaczenie swoich prac na język angielski - coś, z czym z pewnością użytkownicy forum sobie poradzą...

Mam na myśli nie tylko tłumaczenie własnych tekstów (nie wszyscy je piszą), ale też kontakt z autorami co ciekawszych artykułów i zapytanie, czy byliby zainteresowani przetłumaczeniem ich i publikacją. Być może niedługo znajdzie się okazja, by je opublikować w ten, czy inny sposób?

Dziewic - 2009-09-01, 09:54

Moje teksty możecie przetłumaczyć jeśli chcecie :-P

Ja, niestety, potrafię tłumaczyć tylko w jedną stronę :-/

Piotrek - 2009-09-01, 10:49

Na razie jest plan żeby przetłumaczyć zwycięską pracę z konkursu. Pożyjemy zobaczymy, jak napiszesz coś dobrego to masz szanse ;)
Sethariel - 2009-09-01, 11:21

Kot napisał/a:
Mam na myśli nie tylko tłumaczenie własnych tekstów (nie wszyscy je piszą), ale też kontakt z autorami co ciekawszych artykułów i zapytanie, czy byliby zainteresowani przetłumaczeniem ich i publikacją. Być może niedługo znajdzie się okazja, by je opublikować w ten, czy inny sposób?


Pracuję od jakiegoś czasu nad tłumaczeniem tekstów Andrzeja Swędrzyńskiego i Ajfla. Planowałem stworzenie angielskiej wersji EARTHDAWN.PL. To przy najbliższej modernizacji strony.

Dziewic - 2009-09-01, 11:39

Piotrek napisał/a:
Na razie jest plan żeby przetłumaczyć zwycięską pracę z konkursu.

Jakiego konkursu?

Sethariel - 2009-09-01, 11:52

Dziewic napisał/a:
Jakiego konkursu?


:mrgreen:

Zobaczysz w ciągu najbliższych dni.

Piotrek - 2009-09-01, 12:33

A jednak data rozpoczęcia się przesuwa no nic Dziewic, poczekasz zobaczysz.
Dziewic - 2009-09-01, 12:45

Mam nadzieję, że czas oddania prac konkursowych będzie długi :-P :-P :-P
Habib - 2009-09-01, 13:04

Już się przestraszyłem, że był ten konkurs, a to on będzie dopiero.

Co do samej inicjatywy promującej, to mam kilka przemyśleń. Zauważyłem, i chyba nie tylko ja, że najwięcej osób przychodziła na LARPy, czy to w Poznaniu czy w Raciborzu, a stosunkowo mniej na pozostałe punkty, zwłaszcza na prelekcje.
Tak sobie myślę, po współmistrzowaniu z Sethem Goblińskiego LARPa, że połowa graczy nie wiedziała co to za system. Więc, najlepiej byłoby, by przedstawić pokrótce (ja wiem, z 10 minut?) tym osobom ogólne założenia świata lub dać do przeczytania jakieś krótkie info jednostronicowe, żeby się orientowała co i jak. Bo nagle podczas przeprowadzania akcji bodajże Iluzjonisty udającego Czarodzieja, koleś nie wiedział nic o przestrzeni astralnej, rzucaniu czarów i dostrajaniu się do przedmiotów, i przez to ostatnie właściwie wpadł.

Myślę, że na mniejszych konwentach, można by zmniejszyć czas prelekcji poświęcając się bardziej jednak LARPowi i jego możliwościom promocyjnym.

Piotrek - 2009-09-01, 14:53

W sumie racja, być może w samym larpie wstawić przerywnik w którym podstawiony trubadur opowie trochę o historii świata ?? Albo na samym początku, a potem zginie i zacznie się dochodzenie ;).
Sethariel - 2009-09-01, 15:01

Piotrek napisał/a:
W sumie racja, być może w samym larpie wstawić przerywnik w którym podstawiony trubadur opowie trochę o historii świata ?? Albo na samym początku, a potem zginie i zacznie się dochodzenie ;).


Rozwiązanie jest proste... Zabił go MG, bo trubadur za dużo wiedział ;-)

Piotrek - 2009-09-01, 15:23

Tak sądzę, że gracze mogący zlinczować MG pod koniec sesji to to co przyciągnie ludzi.

Albo zrobić sesje w której Horror podszył się po MG i po dłuższej chwili gracze znajdują prawdziwego związanego w jakiej komórce :-) . I razem z nim pokonują złego MG horrora. :lol:

Kot - 2009-09-01, 15:49

Piotrek napisał/a:
Albo zrobić sesje w której Horror podszył się po MG i po dłuższej chwili gracze znajdują prawdziwego związanego w jakiej komórce :-) . I razem z nim pokonują złego MG horrora. :lol:

Doooobre. :P

Habib - 2009-09-25, 19:24

Pogońcie Nixosa, by dawał niusy na Moorholdzie, bo coś licho z tym tam, i nie chodzi mi o to, że wyjechał do Bułgarii czy gdzieś tam, po prostu się opierdziela. :evil:

To tyle

Kot - 2009-09-25, 19:28

Nie wiem, czy mamy do tego prawo. W sumie, to jego serwis.
Piotrek - 2009-09-26, 17:57

On jest bardzo oporny ;-) trułem mu przez pół roku potem dałem sobie spokój czasem jak mnie najdzie to jeszcze mu jęczę, ale to nie ma sensu. Nix jest fajny, ale za mało obowiązkowy by odpowiadać za coś.
Habib - 2009-09-26, 23:55

Da się zauważyć. A ty nie możesz dawać tam co jakiś czas niusów? W końcu jesteś/byłeś redaktorem Moorholda, a samo danie niusa raczej nie zajmuje wiele czasu.

Tak tylko marudzę.

Piotrek - 2009-09-27, 09:24

Właśnie chodzi o to, że byłem i odszedłem. Pewnie mógłbym to zrobić, ale to Nix jest redaktorem, to on odpowiada za ten serwis, więc niech się sam zatroszczy. Jeśli sam nie chce pisać niusów niech znajdzie do tego kogoś, niech zrobi cokolwiek. Może się za bardzo nakręciłem, ale po prostu nie.
Chavez - 2009-12-15, 14:07

Ta inicjatywa to jeszcze jakos zyje? :P
Sethariel - 2009-12-15, 14:17

Umarła śmiercią naturalną...

Co nie oznacza, że nic nie będzie robione celem promocji ED. Tyle, że raczej nie w jednej skonsolidowanej formie.

Kot - 2009-12-15, 17:45

Dokładnie. W związku z tym, że prawie nikomu nic się nie chciało robić, postanowiliśmy zajmować się tym bez jakiejś większej grupy.
Xiaomei - 2013-11-14, 07:35

Widziałem gdzieś relację z akcji, gdzie zorganizowano zajęcia w bibliotece dla młodszych o RPG i MG prowadzili im ED. W ogóle młodzież okołolicealna to najłatwiejszy target dla promocji RPG.
Kosmit - 2013-11-14, 13:39

Ja od roku po konwentach zacząłem prowadzić prelkę przedstawiającą świat ED. Ostatnio skupiłem się na przenikaniu się ED i Shadowruna, co przyciąga więcej chętnych. Na Toporiadzie prowadziłem ED, ale wiadomo - Rawa Mazowiecka to earthdawnowe zagłębie Polski :D W każdym razie ja jakoś staram się promować system :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group