Forum EARTHDAWN.PL
Forum fanów gry Earthdawn

Nowiny ze świata - Kaer Earthdawn

Kot - 2008-12-19, 14:58
Temat postu: Kaer Earthdawn
Mam zaszczyt ogłosić nadchodzącą reaktywację działu EarthDawna na Polterze, który to dział mam niestety/na szczęście* przejąć...

Dlatego też zwracam się do was z prośbą o pomoc. Jesteście najaktywniejszymi fanami ED w tym kraiku, liczę więc na jakiś artykuł, czy dwa. Wiem, że sporo z tego, co niektórzy publikowali na forum da się przy niewielkim nakładzie pracy zamienić w konkretne artykuły.

Podsumuję to po staremu: Pomożecie?

Bo i nie tylko Polter wchodzi w grę teraz, kiedy Sethariel przejął zarządzanie forum i serwisem EarthDawn.Pl - część artykułów będzie wspólnie publikowana na obu serwisach.

Sethariel - 2008-12-19, 15:12

Podsumowując:

Jeżeli jakiś artykuł zostanie opublikowany na earthdawn.pl, ja za zgodą autora przekażę artykuł Redakcji Edkowego Poltera (Kot). Artykuły ukażą się w obu serwisach, albo w jednakowym czasie albo z drobnym poślizgiem jednej lub drugiej strony.

Taka sama sytuacja będzie miała miejsce w drugim kierunku.

earthdawn.pl --> ed.polter.pl
ed.polter.pl --> earthdawn.pl

Kot - 2008-12-22, 17:29

A teraz tak na poważnie - czy ktoś ma jakieś materiały, które chciałby opublikować? Bo sam osobiście mam ich sporo z czasów szalonego tworzenia, ale nie chcę być człowiekiem-orkiestrą.

Bardzo fajnie byłoby stworzyć jakiś forumowy projekt, który później można by opublikować.

Dorzucam też treść posta z forum redakcyjnego (gdzie właściwie piszę do siebie), tak na zachętę:
Cytat:

Na dzień dzisiejszy mam pomysł na trzy cykle artykułów:

1. Narzędzia Magiczne, dywagacje starszego maga o przedmiotach ułatwiających praktykowanie magii (jak chociażby Talizmany Matrycy), uzupełnione uwagami jego ucznia.

2. Wyjątki z Barsawiańskich Ksiąg Czarów, opisujący cztery zaklęcia - po jednym dla każdej dyscypliny, zarówno mechanicznie, jak i fabularnie, okraszony ciekawostkiami, opiniami i cytatami.

3. Dzienniki Poszukiwaczy Przygód, w formie pracy młodego skryby z Wielkiej Biblioteki starającego się zanalizować zapiski podarowane Bibliotece przez wędrujących po Barsawii Adeptów.

Dziewic - 2008-12-22, 17:37

Ja się dorzucę, gadałem już o tym z Sethem (nie mówił Ci?).
Mogę dopracować (po świętach jakoś) moje Bransolety Czarnych Kości i chciałbym dodać jeszcze tłumaczenie skrótowego opisu najważniejszych trollowych przymierzy z CRoB - czekam tylko aż mystic zrobi korektę.

Kot - 2008-12-22, 18:04

Dziewic napisał/a:
tłumaczenie skrótowego opisu najważniejszych trollowych przymierzy z CRoB

Materiał oficjalny? Co z prawami autorskimi?

EDIT: Czy ktoś tłumaczył Spell Design? Może dałoby się SD i ADM przetłumaczyć i opublikować za zgodą RB? Byłoby to naprawdę mocne...

Dziewic - 2008-12-22, 18:43

Myślisz, że się przyczepią do opublikowania 2 stron tłumaczenia? (Gerion ma/miał na stronce 4 legendy przetłumaczone i chyba nikt się go nie czepiał)
Kot - 2008-12-23, 00:22

Dziewic, co innego jak Gerion coś wrzuci na swoją stronę, a co innego serwis taki jak Polter. Kwestia odpowiedzialności jakby co. A jeśli RB się zgodzi, to nie mamy problemu. W końcu macie z nimi jakieś układy i znajomości, jesteśmy reprezentatywną grupą fanów ED. W końcu to promowanie systemu.
Dziewic - 2008-12-23, 10:59

Tu to by się chyba FASA musiała zgodzić, więc... :-/

A co do tego artykułu, o którym ci pisałem, na poświętach spróbuję coś skrobnąć. Ale nic nie obiecuję - tzn. nie wiem, czy moje luźne pomysły da się jakoś zgrabnie i treściwie złożyć w tekst.

mystic - 2008-12-23, 11:07

Kot sądzisz że FASA zechce kogokolwiek pozywać do sądu za 3 strony przetłumaczonego tekstu notabene promującego jej produkt? Szczerze śmiem wątpić.
Dziewic - 2008-12-23, 11:09

Tzn. ja powiem tak. Jak Kot nie da tego na Poltera (jak da to pewnie też), to Seth da to tłumaczenie tutaj. W końcu na earthdawn.pl też coś się może dziać ;-)

EDIT:
Tzn. tak się ugadałem z Sethem, nie wiem czy nie zmienił planu.

Sethariel - 2008-12-23, 11:24

Nie zmieniłem :-)

Jutro wyjeżdzam do Niemiec, ale cały czas będę dostępny na maila i forum.

Wszystkie materiały mile widziane.

sirserafin - 2008-12-23, 15:15

Kot napisał/a:
EDIT: Czy ktoś tłumaczył Spell Design? Może dałoby się SD i ADM przetłumaczyć i opublikować za zgodą RB? Byłoby to naprawdę mocne...


Za tłumaczenie ADM ja się zabrałem i jest przetłumaczonych (tekst w większości po mojej korekcie, ale również po częściowej korekcie Geriona i mojej korekcie Geriona) 8 stron... dalej nie robiłem, bo:
1) na prośby o przetłumaczenie większych ustępów, których za ch... nie potrafiłem ruszyć nikt nie odpowiedział
2) podpunkt 1) możliwe, że dlatego, iż usiłowałem wprowadzić inne rozwiązania terminologiczne w kilku miejscach
3) ADM ma już 6 czy 8 wersję (przy czym kolejne są wypuszczane bez oznaczenia w dokumencie...) a po wydaniu Cathay i Codex'u wiele ma się jeszcze tam zmienić, bo chłopaki obiecali wtedy trochę i solidnie nad tym posiedzieć

Wątek o tłumaczeniu ADM na naszym forum

Pozdrawiam

Kot - 2008-12-23, 17:09

mystic napisał/a:
Kot sądzisz że FASA zechce kogokolwiek pozywać do sądu za 3 strony przetłumaczonego tekstu notabene promującego jej produkt? Szczerze śmiem wątpić.

Chodzi o sam fakt. Bez zgody posiadacza praw autorskich niczego nie powinno się publikować. Myślę, że można wysłać maila z zapytaniem do FASA, a tłumaczyć i tak. Najwyżej jak odpowiedzą pozytywnie to się wrzuci na serwis. Ewentualnie tak jak pisałeś - Seth wrzuci na portal EDPL, a da newsa na Poltera.

Cryingorc - 2008-12-23, 18:45

Spokojnie. Promowanie to nijakie, bo FASA już w tym nie siedzi, ale myślę, że jedynie co mogą zrobić, to kazać zdjąć tekst ze strony.
mystic - 2008-12-23, 22:43

Wiesz tak po prawdzie kazać to mogę i ja, w polsce prawnie cokolwiek nakazać może jedynie sąd. A łamanie praw autorskich z urzędu ścigane nie jest. Nawet jeśliby FASA chciała cokolwiek robić, w co szczerze śmiem wątpić, to zgodnie z prawem może jedynie wnieść pozew cywilny do sądu.
Dziewic - 2008-12-23, 22:47

Czyżby pierwszy raz polskie prawo stało po naszej stronie? ;-)
mystic - 2008-12-23, 22:52

Czemu?
Dziewic - 2008-12-23, 22:55

No wiesz, nie zakują nas od razu w kajdany (ani płacić nie każą :-P ), tylko by musieli nas pozwać - IMHO bez szans :-P

BTW, a może by wrzucić na Polter i/lub do nas ten antythroalski tekst Cryingorca? Jest naprawdę dobry...
(Jestem właśnie po lekturze, całych wreszcie, Dragons'ów i mi się antythroalskia wizja ED kreuje ;-) )

Dziewic scalaj posty jeśli możesz

Dyskusja o propozycjach artykułów na earthdawn.pl przeniesiona TUTAJ

Cryingorc - 2008-12-23, 23:36

mystic, ok, moga nas poprosic :] na tej samej zasadzie pradera poproszony byl o zdjecie ze swojej stronki map swiata ED, ale nie pamietam czy przez FASA czy LRG. (zastapil je mapkami wlasnego autorstwa).
Dziewic, dzieki.

Kot - 2008-12-23, 23:45

Dziewic napisał/a:
BTW, a może by wrzucić na Polter i/lub do nas ten antythroalski tekst Cryingorca?

Jeżeli Cryingorc wyrazi taką chęć, to mogę wrzucić. Trzeba zabrać się do roboty, bo od nowego roku jedziemy oficjalnie i pełną parą...

lord.owca - 2008-12-24, 03:07

Kot napisał/a:
Trzeba zabrać się do roboty, bo od nowego roku jedziemy oficjalnie i pełną parą...


Kot z kim jedziesz i gdzie? ;-)

Rozumiem, że redakcja na ed.polter.pl już ma pełen skład. Ludzi którzy rozkręcą portal, będą pisać artykuły, które będziemy mogli uzyskać w zamian za nasze i współpraca będzie kwitnąć.

Chciałbym poznać dokładne zasady współpracy, jak można. Co i kto komu ma udostępniać. Czy nasza ciężka praca nie będzie głównym motorem napędzającym umarły Kaer.

Kolejną rzeczą, którą chciałbym poruszyć to materiały umieszczane. Moim zdaniem przedmioty magiczne to raczej nie ta tematyka jaką bym widział w celu promowania naszego ukochanego systemu. Raczej bym był za opowiadaniami z sesji, na temat świata, lokalizacjami, które posłużą MG na stworzenia dobrej fabuły. A jak już umieszczać przedmioty magiczne to w formie historii przedmiotu od jej początku, aby zachęcić graczy do stworzenia go samemu. Miecz zakupiony przy tworzeniu postaci też może stać się wyjątkowy (wątkowy :-P ). Co do umieszczania tłumaczeń to zostawiam ten temat w kwestii administratorów i osób tłumaczących.

Po za tym Tw. entuzjazm wskazuje na dużą liczbę artykułów w jak najkrótszym czasie, ale bez zostawienia czegoś na później. Może się mylę i masz długofalowy plan, jak tak chciałbym go poznać.

Kot - 2008-12-24, 12:47

lord.owca napisał/a:
Rozumiem, że redakcja na ed.polter.pl już ma pełen skład. Ludzi którzy rozkręcą portal, będą pisać artykuły, które będziemy mogli uzyskać w zamian za nasze i współpraca będzie kwitnąć.

Jak na razie jest pełna mnie, a dla działalności tak niszowej jak dział EarthDawna powinno to na początek wystarczyć. Co do uzyskiwania artykułów w zamian, to nie do końca rozumiem - ma być wymiana. To co pojawia się na Polterze, za zgodą autora trafia na EarthDawn.Pl i odwrotnie. Jeśli zgody nie ma, leci na drugi serwis news o artykule z odpowiednim linkiem. Poza tym - Polter ma system premiowania artykułów punktami za które można z czasem sobie zamówić jakąś książkę. To wystarczy na zachętę, razem z możliwością promowania ED.

lord.owca napisał/a:
Chciałbym poznać dokładne zasady współpracy, jak można. Co i kto komu ma udostępniać. Czy nasza ciężka praca nie będzie głównym motorem napędzającym umarły Kaer.

Primo, ożywiony Kaer ED.
Secundo, ciężka praca wszystkich zainteresowanych ma go napędzać i będzie odpowiednio nagradzana (punkty) i szanowana (to chyba oczywiste).
Tertio, wyjaśniam jeszcze raz. Artykuły ukazujące się na Polterze będą za zgodą autora publikowane na EDPL. Artykuły z EDPL będą podobnie, również za zgodą autora, "przedrukowywane" na Polterze. Jeśli takowej zgody nie będzie, pojawi się na drugim serwisie news o aktualizacji.

lord.owca napisał/a:
Kolejną rzeczą, którą chciałbym poruszyć to materiały umieszczane.

Postaram się wyczerpująco skomentować.

lord.owca napisał/a:
Moim zdaniem przedmioty magiczne to raczej nie ta tematyka jaką bym widział w celu promowania naszego ukochanego systemu.

Ale jest to część świata ED. Jedna z ciekawszych, jako że wszelkiej maści magiczne skarby mają o wiele ciekawszy charakter niż w innych systemach. Poza tym - nie zamierzam odrzucać żadnych ciekawych materiałów, szczególnie jeśli zostaną opisane w sposób wychodzący poza zwyczajowe ramy i np. podsuwający pomysły na przygodę.

lord.owca napisał/a:
Raczej bym był za opowiadaniami z sesji, na temat świata, lokalizacjami, które posłużą MG na stworzenia dobrej fabuły.

Oczywiście, takie materiały będą równie mile widziane, a nawet bardziej skoro zwykle wymagają więcej pracy i zapewniają więcej ciekawych pomysłów.

lord.owca napisał/a:
A jak już umieszczać przedmioty magiczne to w formie historii przedmiotu od jej początku, aby zachęcić graczy do stworzenia go samemu. Miecz zakupiony przy tworzeniu postaci też może stać się wyjątkowy (wątkowy :-P ).

Nie wszyscy lubią samemu dedukować poziomy, tajniki, wątki i moce z enigmatycznych niekiedy opisów. A dobrze przygotowany przedmiot magiczny powinien zawierać obie części - fabularną i mechaniczną.

lord.owca napisał/a:
Po za tym Tw. entuzjazm wskazuje na dużą liczbę artykułów w jak najkrótszym czasie, ale bez zostawienia czegoś na później. Może się mylę i masz długofalowy plan, jak tak chciałbym go poznać.

O, mylisz się. Planuję spokojnie przygotowywać artykuły i regularnie, w miarę możliwości raz w tygodniu jeśli będzie dość materiałów, aktualizować dział. Nie chodzi o rzucenie się hurmem, zasypanie serwisu artykułami i powolne konanie. Chodzi o to by przy wsparciu fanów tworzyć działający, promujący Nasz Ukochany System dział na Polterze.

EarthDawn.Pl jest w moim odbiorze takim centrum dowodzenia, gromadzącym wszystko i zewsząd. Stąd mam nadzieję, że uda się nawiązać współpracę ze wszystkimi EDkowymi redakcjami.

Habib - 2008-12-24, 13:32

Wyczerpująca odpowiedź.

Ja mam z kolei takie pytanie: co z moorhold'em? W końcu część dotycząca ED w tym serwisie została też reaktywowana. Coś tam myślałeś o współpracy z Nixosem i innymi, czy na razie za daleko wybiegam?

Pozdrawiam

Sethariel - 2008-12-24, 17:51

Kot napisał/a:
EarthDawn.Pl jest w moim odbiorze takim centrum dowodzenia, gromadzącym wszystko i zewsząd. Stąd mam nadzieję, że uda się nawiązać współpracę ze wszystkimi EDkowymi redakcjami.


Z mojej strony mogę tylko prosić by nie robić z forum earthdawn.pl centrum redakcyjnego Poltera...

Bo zbanuję ;-)

Co do Moorhold to była już myśl związana ze współpracą, ale na razie jest moim zdaniem kilka istotniejszych kwestii.

Kot - 2008-12-24, 18:10

Habib napisał/a:
Ja mam z kolei takie pytanie: co z moorhold'em? W końcu część dotycząca ED w tym serwisie została też reaktywowana. Coś tam myślałeś o współpracy z Nixosem i innymi, czy na razie za daleko wybiegam?

Zostawiłem tą sprawę po konsultacji Sethowi. On będzie osobą, która ma łączyć wszystkie edkowe serwisy.

Sethariel napisał/a:
Z mojej strony mogę tylko prosić by nie robić z forum earthdawn.pl centrum redakcyjnego Poltera...

Widzisz, mógłbym to wszystko napisać na forum redakcyjnym Poltera, ale pisałbym do siebie. A tak piszę do osób zainteresowanych sprawą i mam nadzieję, że również współpracą. A centrum redakcyjne Poltera, uwierz mi, zupełnie inaczej wygląda...
Wolę wyjaśniać wszystko na bieżąco z ludźmi, z którymi chciałbym pracować...

lord.owca - 2008-12-25, 20:35

Kot napisał/a:
Co do uzyskiwania artykułów w zamian, to nie do końca rozumiem - ma być wymiana.


No tak ale na naszym forum wiadomo kto będzie pisał. Nawet inaczej mówiąc są ludzie którzy potencjalnie będą pisać, ale od Poltera tego nie widać oprócz Ciebie Kot.

Kot napisał/a:
Primo, ożywiony Kaer ED.


Ale po co nam go ożywiać? Skoro wszyscy siedzą tutaj, czy to nie będzie sztuka dla sztuki albo dla książek?

Generalnie dążę do tego, że nie widzę potrzeby mieszania się w ED Kaer bo główna wymiana artykułów będzie między nami a tobą.

Kot - 2008-12-25, 21:28

lord.owca napisał/a:
Nawet inaczej mówiąc są ludzie którzy potencjalnie będą pisać, ale od Poltera tego nie widać oprócz Ciebie Kot.

Są i na Polterze ludzie, którzy zechcą coś napisać. Swoje plany jednak wiążę przede wszystkim z tymi, którzy ciągle działają jako fani ED i będą chcieli system promować.

lord.owca napisał/a:
Ale po co nam go ożywiać? Skoro wszyscy siedzą tutaj, czy to nie będzie sztuka dla sztuki albo dla książek?

Generalnie dążę do tego, że nie widzę potrzeby mieszania się w ED Kaer bo główna wymiana artykułów będzie między nami a tobą.

Jeśli nie widzisz potrzeby, nie musisz brać w tym udziału. Ale na serwisie EDPL niewiele osób się pojawia. Spekulowałbym, że głównie są to użytkownicy tego forum.
Polter z kolei jest największym jeśli chodzi o aktywność i liczbę użytkowników polskim serwisem o fantastyce.
Moja decyzja o podjęciu próby reaktywacji Kaeru ED nie była dyktowana chęcią zrobienia kariery, czy zostania polterowym fejmusem...
Są dwie opcje - albo będziemy się rozwijać i promować nasz ulubiony system, albo zamkniemy się we własnym gronie i będziemy się w nim kisić. EarthDawn w Polsce ma się kiepsko. Wiemy o tym doskonale, biorąc pod uwagę aktywność na tym forum.
Można coś z tym zrobić. Można promować system, chociażby pisząc na Poltera. Ja zamierzałbym tak, czy inaczej pisać dla tego serwisu i udostępniać materiały EDPL do przedruku...

Nikogo nie zmuszam do niczego. Nikogo nie zamierzam błagać na kolanach i przekonywać. Nie o to chodzi w tym wszystkim, kto i gdzie więcej napisze. Chodzi o EarthDawna.

Znasz mnie, Owca. Jestem idealistą. Mam gdzieś punkty, fejmy i tym podobne. Na polterze kariery nigdy nie zrobię. A bycie redaktorem dla samego bycia mnie nie kręci. To masa roboty i będę musiał się ostro przyłożyć, żeby dać sobie radę... Jeśli nikt nie zechce pomóc we współtworzeniu Kaeru ED, to się nie uda i po prostu dam sobie spokój.

Nie, żebym nie wierzył, że EarthDawn.Pl nie może stać się dużym serwisem (na miarę fanowskich serwisów systemowych), szczególnie jeśli nawiąże większą współpracę z oficjalnym wydawcą ED. Polter już dużym serwisem jest i to na miarę kraju. Można to wykorzystać, by promować EarthDawna...

Tyle z mojej strony. Jeśli nie wierzysz, że jestem w stanie znaleźć ludzi spoza EDPL, którzy coś ciekawego napiszą, nie musisz. Może nawet i masz rację. Myślę jednak, że byłaby to gorzka prawda. A ja i tak zamierzam spróbować.

A żadnego wykorzystywania być nie może, bo z Poltera nikt poza KaDuceuszem nie był w to zamieszany... Nie zależy im - mają się dobrze i bez małego działu ED.
To nie jest mój podstępny plan, żeby zniszczyć EDPL i przeciągnąć wszystkich na Poltera. =='

Cryingorc - 2008-12-25, 23:11

Kot, Ja popieram Twoją inicjatywę. Pokaż innym, że ED żyje, może uda się kogoś w ten sposób nawet zachęcić do powrotu do gry albo nawet kupna RB ED. W końcu na EDPL też czasem zachodzą nowi, zainteresowani grą. W miarę możliwości pomogę, ale z braku czasu nie licz na zbyt wiele :P
Kot - 2008-12-25, 23:19

Cryingorc napisał/a:
Kot, Ja popieram Twoją inicjatywę. Pokaż innym, że ED żyje, może uda się kogoś w ten sposób nawet zachęcić do powrotu do gry albo nawet kupna RB ED. W końcu na EDPL też czasem zachodzą nowi, zainteresowani grą. W miarę możliwości pomogę, ale z braku czasu nie licz na zbyt wiele :P

Dzięki. Mam nadzieję, że to się uda i zaakceptuję każdą pomoc.

Dziewic - 2008-12-25, 23:51

Ja na pocieszenie mogę powiedzieć, że byłem fanem spoza EDPL i uważałem, że to forum i ta stronka są martwe.
Ale przypadkiem (tłumaczenia i kontakt z Gerionem w ich sprawie) sprawiły, że tu wszedłem i jestem bardzo zadowolony. Może są inni fani, których podobnie zaskoczymy.

Też się postaram dołożyć z moimi tekstami (jeden wiesz jaki, drugi Bransolety Czarnych Kości, jeśli chcesz).

Kot - 2008-12-26, 14:05

Dziewic napisał/a:
Też się postaram dołożyć z moimi tekstami (jeden wiesz jaki, drugi Bransolety Czarnych Kości, jeśli chcesz).

Zadajesz głupie pytania. Oczywiście, że chcę. :P
Wielkie dzięki.

A z Poltera myślę że wiele będzie nowych osób, które zechcą forum przejrzeć. W końcu nie ma porównania z polterowym co do rozmiarów i zawartości, ale przede wszystkim merytoryki.

Gerion - 2008-12-29, 13:00

No inicjatywa fajna. CHciałbym, żeby wypaliło, bo obserwuję Moorhold i Akademię Wiedzy i widzę, że nawet chwilowy zapał nie wystarcza, by ożywić działania...
Nixos tam nie za bardzo ma czas (a może i chęć), choć jest 2-3 ludków, którzy są aktywni i mają ciekawe pomysły...

pzdr

lord.owca - 2008-12-29, 13:13

A tak właściwie na kiedy przewidujesz (redakcja polter.pl przewiduje) oficjalne wznowienie tego działu?
Kot - 2008-12-29, 13:33

lord.owca napisał/a:
A tak właściwie na kiedy przewidujesz (redakcja polter.pl przewiduje) oficjalne wznowienie tego działu?

Z dniem 1 stycznia, oficjalnie. Będzie trochę zmian na Polterze, więc zamierzam dołączyć się do nich.

Dodano 2008-12-31:

A tak przy okazji - ktoś z was nie chce się może załapać do redakcji, lub na współpracę? Średnio mam ochotę robić za człowieka-orkiestrę, ale jeśli będę musiał, to trudno.

Nixos - 2009-01-02, 14:30

Jako, ze ed.pl zawsze Moorholda traktowal jak gorsze dziecko nigdy tak naprawde z ed.pl nie wspolpracowalismy i nigdy taka wspolpraca nie zostala przez nikogo zaproponowana. My dzialamy w miare czasu i mozliwosci, ale staramy sie na ile mozemy.

Wspolpraca z kaerem jest dla Nas szansa rozpromowania sie na szersza skale, bo Nam takze zalezy na dobry systemu, choc napewno nie jestesmy takimi wyjadaczami jak wy (choc nieco zamknietymi w swoim gronie, jesli moge byc szczery).

Tak czy naczej zapraszam do wspolprcay czy to z kaerem, czy to z Nami - bo chodzi tu o sile systemu, a nie konkretnego serwisu, prawda? Pewnie, Plter zdaje sie byc atrakcyjniejszy, wiekszy, bardziej prestizowy. Jak dla mnie za bardzo ;).

Pozdrawiam
Nixos

Kot - 2009-01-02, 15:34

Nixos napisał/a:
Jako, ze ed.pl zawsze Moorholda traktowal jak gorsze dziecko nigdy tak naprawde z ed.pl nie wspolpracowalismy i nigdy taka wspolpraca nie zostala przez nikogo zaproponowana. My dzialamy w miare czasu i mozliwosci, ale staramy sie na ile mozemy.

Nie do końca. Ed.pl nigdy nie był dużym serwisem, był raczej miejscem dla tego forum. Teraz, kiedy są plany jego rozbudowy myślę, że najlepiej byłoby serwis EarthDawn.Pl uczynić centrum edkowego świata. Tak, aby działał w obie strony - promując zarówno ED, jak i pozostałe serwisy.

Nixos napisał/a:
Tak czy naczej zapraszam do wspolprcay czy to z kaerem, czy to z Nami - bo chodzi tu o sile systemu, a nie konkretnego serwisu, prawda? Pewnie, Plter zdaje sie byc atrakcyjniejszy, wiekszy, bardziej prestizowy. Jak dla mnie za bardzo ;).

Kaer ED jest przede wszystkim poczwarką. Takim najmniejszym płodzikiem wśród polterowych abominacji. A dlaczego w ogóle? Bo Polter to duży, a raczej największy i najpoważniejszy serwis w polskim fandomie. Co oznacza więcej odsłon i większą reklamę, niż sam EDPL.
A poza tym, liczy się nie rozmiar, a jakość serwisu. Kaer jeszcze raczkuje, za pół roku będzie można cokolwiek powiedzieć. Chociażby "a nie mówiłem".

Nixos napisał/a:
Wspolpraca z kaerem jest dla Nas szansa rozpromowania sie na szersza skale, bo Nam takze zalezy na dobry systemu, choc napewno nie jestesmy takimi wyjadaczami jak wy (choc nieco zamknietymi w swoim gronie, jesli moge byc szczery).

Święte słowa. Chodzi o promocję ED. I o to, aby wyjadacze, starzy czy nie, wyjadali nie tylko we własnym gronie.

Nixos - 2009-01-02, 15:44

Kot napisał/a:
serwis EarthDawn.Pl uczynić centrum edkowego świata. Tak, aby działał w obie strony - promując zarówno ED, jak i pozostałe serwisy.


Mysle, ze to jest wlasnie kwitesencja. Jak juz pisalem Kotu na gg, ja widziałbym ed.pl jako zbiór, bazę i serce edkowego świata. Ale do tego potrzeba pomocy ludzi siedzących w fandomie. Jak bym to widział szczegolowo?

Na ed.pl pojawiają się newsy ze swiata i kraju. Projekty, aktualizacje stron itd. To raz.

Dwa, na ed.pl znajduje sie kompletna baza wszystkich artykulow zamieszczonych w sieci po polsku o ed. Krotko - nazwa, link i krotki opis.

Trzy, linki do stron o ed - pol i zagr - ale z podzialalem na dzialajace i niedzialajace.

Niby to jest na ed.pl, ale nieaktualne, nieczytelne i raczej malo zachecajace do walki dla zwyklego gracza.

jest nas malo, ale razem damy rady, co nie? :)

Kot - 2010-04-16, 09:12
Temat postu: Kaer Earthdawn
Jak niektórzy już zauważyli, w ramach nowych norm i porządków na Polterze Kaer przeniesiono do archiwum. Nie będę walczył o żadne reinstalacje, reaktywacje, czy cokolwiek innego. Nie mam najmniejszej ochoty robić tego sam, bez większego odzewu, czy zainteresowania ze strony czytelników.
Prawdopodobnie zostanę na Polterze i będę pisał recenzje kolejnych podręczników do ED3, może nawet co nieco napiszę z materiałów EDkowych. Ale póki co chyba jednak zajmę się swoim blogiem, jeśli chodzi o tematykę Earthdawnową.

Nie napiszę, że było miło prowadzić Kaer. Dużo pracy, dużo frustracji i niewiele efektów. Ale mimo wszystko to ponad rok pracy i myślę, że go nie zmarnowałem.

ajfel - 2010-04-19, 14:30

Polter od dawna nie jest dla erpegowców tym, czym był kiedyś. Śmiało możesz więc Kocie robić to samo, co robiłeś w Kaerze na swoim podwórku (tj blogu). Włącznie z recenzjami podręczników 3ed.
Kot - 2010-04-19, 20:52

ajfel napisał/a:
Polter od dawna nie jest dla erpegowców tym, czym był kiedyś. Śmiało możesz więc Kocie robić to samo, co robiłeś w Kaerze na swoim podwórku (tj blogu). Włącznie z recenzjami podręczników 3ed.

Nie do końca. Po prostu większość działalności dawniej zarejestrowanej dla czasopism, a potem serwisów przeniosła się na łamy prywatnych mediów jednoosobowych - blogów. Naturalna ewolucja i fragmentacja 'fandomowego rynku wydawniczego', którą można obserwować wszędzie. Blogi stają się naturalnym i popularnym medium.

Jeśli chodzi o działalność 'twórczą', to na blogu powinna być łatwiejsza, chociaż z braku presji redakcji i czytelników na pewno mniej regularna. Jeśli zaś chodzi o recenzje, to zamierzam nadal dominować temat Earthdawna na Polterze, o ile dostanę się do nowej redakcji RPGO.

A żeby nie być gołosłownym - mój szkieletowy póki co blog znajdziecie tutaj (to pierwszy link do niego w ogóle).

ajfel - 2010-04-21, 12:48

Kot napisał/a:
ajfel napisał/a:
Polter od dawna nie jest dla erpegowców tym, czym był kiedyś. Śmiało możesz więc Kocie robić to samo, co robiłeś w Kaerze na swoim podwórku (tj blogu). Włącznie z recenzjami podręczników 3ed.

Nie do końca.

Co "nie do końca" ?
Bo z Twoją wypowiedzią dot. blogów się zgadzam i nigdzie nie napisałem, że jest inaczej.

Ogólny poziom/wartość merytoryczna poltera poleciały na pysk. "Rzetelność" newsów woła o pomstę do nieba. Tam już nawet bloga wstyd prowadzić ;-)

Trochę szkoda tego serwisu. Gdy podobnych vortali było więcej, polter był bezkonkurencyjny. Obecnie konkurencji za bardzo nie ma, ale to imho zrobił się bardzo słaby serwis.
O tym całym RPGO i co o nim myślę, to się może lepiej rozwodził nie będę.

Kot napisał/a:
Jeśli chodzi o działalność 'twórczą', to na blogu powinna być łatwiejsza, chociaż z braku presji redakcji i czytelników na pewno mniej regularna.

To już kwestia podejścia, samomobilizacji, chęci stworzenia czegoś.
Teksty będące owocem molestowania redakcyjnych kolegów zwykle będą gorsze, niż takie, które popełnisz z własnej chęci/potrzeby.

Kot - 2010-04-21, 15:04

ajfel napisał/a:
Co "nie do końca" ?

Jako blogger nie dostanę podręczników do recenzji, a tym bardziej tych recenzji nie przeczyta tyle osób, ile mogłoby na Polterze. A to dość ważne kwestie.

ajfel napisał/a:
Ogólny poziom/wartość merytoryczna poltera poleciały na pysk. "Rzetelność" newsów woła o pomstę do nieba. Tam już nawet bloga wstyd prowadzić ;-)

No, niestety... Mam nadzieję, że profesjonalizacja jaka się ostatnio ma dokonać w tym pomoże.

ajfel napisał/a:
O tym całym RPGO i co o nim myślę, to się może lepiej rozwodził nie będę.

Ja mogę napisać tylko, że gdyby było np. więcej tekstów pokroju tych Scobina, to warto by było walczyć. Ale niestety, średnio informacyjny jest ten dział, a i recenzje nie zawsze są dobrej jakości. Przede wszystkim jest mało tekstów ogólnych. Ale i tak o niebo lepsze bywają, niż to co uprawia się na blogach, czyli lans na 'jaki to ja jestem fajny i lepszy od was, uczcie się ode mnie'.

ajfel napisał/a:
To już kwestia podejścia, samomobilizacji, chęci stworzenia czegoś.

Ja cały czas tworzę. Tylko nie zawsze chcę tą twórczość pokazywać światu. Myślę, że dam radę co nieco napisać w najbliższym czasie, jednak tekst o Sojusznikach jednak pójdzie na Kaer/EDPL z przyczyn praktycznych - w ten sposób dużo większy będzie jego efekt i odzew nań...

ajfel napisał/a:
Teksty będące owocem molestowania redakcyjnych kolegów zwykle będą gorsze, niż takie, które popełnisz z własnej chęci/potrzeby.

Nie zawsze. Czasami 'na zamówienie' powstaje coś naprawdę dobrego.

ajfel - 2010-04-22, 10:45

Kot napisał/a:
ajfel napisał/a:
Co "nie do końca" ?

Jako blogger nie dostanę podręczników do recenzji, a tym bardziej tych recenzji nie przeczyta tyle osób, ile mogłoby na Polterze.

Pierwsza część zdania to faktycznie argument. Co do ilości czytaczy EDkowych recenzji, to chyba Poltera przeceniasz. Recka podstawki - zgoda, wiele osób zerknie z ciekawości.

Ale o n-tym dodatku do niszowego systemu w który nie grają, raczej nie będzie się im chciało czytać. Zostają więc fani systemu, którzy w takim samym stopniu dotrą do Twoich tekstów na Polterze, jak i na prywatnym sajcie. IMHO.

Kot - 2010-04-22, 14:36

ajfel napisał/a:
Co do ilości czytaczy EDkowych recenzji, to chyba Poltera przeceniasz.

Są ludzie, którzy to przeczytają choćby i przez przypadek. Już to mi wystarczy - w końcu jakoś chcę promować ED, zamiast tylko siedzieć i mielić na forum n-te tłumaczenie, które nie wyjdzie poza zamknięte grono fanów z EDPL.
A dla fanów wybacz, ale nie chce mi się nic robić. Szczególnie, że poza małą garstką nikt z nich nie chce niczego konkretnego robić. Wystarczy im przynależność do elitarnego kółka fanów systemu i patrzenie z góry na wszystkich innych. Mnie to nie bawi...

Dziewic - 2010-04-22, 17:18

Wiesz, niektórzy mają jeszcze życie prywatne.

A co do tłumaczeń. Zajrzałem do tego, które się ukazało i co? O jej... nie było tam twojego nazwiska...
Za to Ci, których nazwiska tam są mają na koncie co najmniej jeden artykuł dla portalu RPGowego, w tym niektórzy recenzje...

Kot - 2010-04-22, 18:05

Dziewic napisał/a:
Wiesz, niektórzy mają jeszcze życie prywatne.

Klasyczna wymówka.

Dziewic napisał/a:
A co do tłumaczeń. Zajrzałem do tego, które się ukazało i co? O jej... nie było tam twojego nazwiska...

Te powstały przed moimi czasami. To raz.
Tłumaczenia miałem dość, że się tak wyrażę, z przyczyn zawodowych. To dwa.
Przydatność tłumaczeń jest dla mnie żadna. To trzy.
Poza tym - tłumaczenia mają znikomą wartość dla nie-fanów. A żeby system żył i funkcjonował trzeba zainteresować nim nowych graczy i MG. Z oczywistych przyczyn, takich jak np. prawa autorskie nie można w tym celu wykorzystywać tłumaczeń.

Dziewic napisał/a:
Za to Ci, których nazwiska tam są mają na koncie co najmniej jeden artykuł dla portalu RPGowego, w tym niektórzy recenzje...

Kiedy? Pięć lat temu? Chodzi o wspieranie systemu tutaj i teraz. Tekstów sprzed pół roku już praktycznie nikt nie czyta - taka już jest natura rynku informacyjnego.
Nie ujmuję im zasług, ale zauważ, że większość z nich już się tym nie zajmuje zupełnie, a niektórzy pewnie wycofali się i z ED.

P.S. Jeśli ktoś poczuł się (podobnie jak Dziewic) urażony moją wypowiedzią, to dobrze. Mam tylko nadzieję, że zamiast uznawać to za atak na ego, pomyśli o zrobieniu czegoś dla podtrzymania egzystencji systemu. Nie w postaci pustych deklaracji i tłumaczeń sobie a muzom.

Sethariel - 2010-04-22, 18:57

Pax Panowie! Nim ktoś powie, coś, czego może potem żałować!

Jedni robią tłumaczenia, inni robią coś dla fanów, jeszcze inni chcą coś robić dla nie-fanów, a jeszcze inni prowadzą coraz to nowszym grupom graczy, w tym początkującym.

Szczerze powiedziawszy, każde z tych działań świadczy o przywiązaniu do systemu i chęci działania na rzecz Earthdawna. I chwała wszystkim, co cokolwiek robią. Na tych, co nie robią nic natomiast nie mam zamiaru narzekać. Hobby to hobby, dla jednych większe, dla innych mniejsze.

Odnośnie porównania blogów z serwisami, powiem tyle, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jakość tekstów blogowych wcale nie musi - i w wielu wypadkach nie jest - gorsza od tych, które można znaleźć w serwisach fanowskich. To kwestia chęci, samozaparcia i dużej ilości pracy. Ostatnimi czasy więcej ciekawych tekstów przeczytałem w blogosferze niż w Poltergeist (nie przypominam sobie żadnego inspirującego tekstu, który by się ostatnio ukazał), co prawda, część z nich była na zagranicznych blogach, ale i w polskiej można znaleźć ciekawe rzeczy.

Podręczniki do recenzji też da się załatwić, ale jest to znacznie trudniejsze. Serwis wiele ułatwia, daje więcej mozliwości (o ile serwis potrafi z nich korzystać), piszący nie jest zdany tylko na siebie w kwestii organizacji czy to podręczników do recenzji, grafik do tekstów czy samej strony internetowej.

Kot napisał/a:
A dla fanów wybacz, ale nie chce mi się nic robić. Szczególnie, że poza małą garstką nikt z nich nie chce niczego konkretnego robić. Wystarczy im przynależność do elitarnego kółka fanów systemu i patrzenie z góry na wszystkich innych. Mnie to nie bawi...


Skoro nie chce Ci się nic robić dla fanów, to dla kogo? Poza tym wywyższanie się ponad fanów Earthdawna, do których także należysz, wybacz przyjacielu, ale uważam nieco nie na miejscu. Jeżeli się mylę popraw mnie, ale tak odczytałem Twoje słowa.

mystic - 2010-04-22, 20:00

Kot czego ty tak miauczysz? Seth robi to samo co ty jeśli nie więcej i nie użala się, że nikt mu nie pomaga. Nie wiem czy ktoś ci coś obiecywał. ale czytam w kolejnym twoim poście jak to nikt z nas ci nie chciał pomóc i już mi się rzygać chce. Daj se chłopie na wstrzymanie, spróbowałeś, nie udało się i już.
Kot - 2010-04-22, 20:36

Sethariel napisał/a:
Skoro nie chce Ci się nic robić dla fanów, to dla kogo?

Są Fani i fani. Z resztą - nie mam ochoty się nad tym wywodzić. Nie wywyższam się, wbrew pozorom. Chodzi mi raczej o to, że nie wystarczy być 'wiernym i elitarnym' fanem systemu, żeby coś dla niego zrobić. Po prostu mam wrażenie, że w takim kierunku zmierza to forum, na przykład. Nowi użytkownicy piszą kilka postów (w najlepszym wypadku), po czym rezygnują z pisania. Czują się kiepsko na miejscu wśród doświadczonych i elitarnych fanów. Normalne zjawisko, ale nie oznacza to, że dobre. Wręcz przeciwnie...
Nikt nie neguje wiedzy i zaangażowania. Po prostu żeby przyciągnąć i zatrzymać nowych ludzi, trzeba trochę więcej. I to chciałem robić. Ale sam? Mogę sobie co najwyżej pisywać i czytać komentarze. Ale to samo na blogu można robić.

mystic napisał/a:
Kot czego ty tak miauczysz?

Poczytaj sobie wątki z deklaracjami 'robienia czegoś' i tym podobne wypowiedzi. Porównaj do tego co zostało zrobione faktycznie. Teraz powiedz - odpowiada ci taka sytuacja? Dziwisz się, że jestem zniechęcony?

mystic napisał/a:
Seth robi to samo co ty jeśli nie więcej i nie użala się, że nikt mu nie pomaga.

Nie chodzi o to, co ja robię. Tylko o to, czego wy, ludzie z potencjałem nie robicie. Gdyby pojawił się na EDPL jeden nowy i skierowany do nowych graczy tekst miesięcznie, zrobiłby o wiele więcej dobrego, niż cała moja działalność na Kaerze.

mystic napisał/a:
spróbowałeś, nie udało się i już.

Ptffft... Jakby wszystkim, którzy deklarowali udział w Inicjatywie, czy jakąkolwiek działalność się tak nie udawało, to nie miałbym po co się odzywać. Ja ze swoich osiągnięć mógłbym być zadowolony, tyle że to kropla w morzu potrzeb.
Tu nie chodzi o udawanie się, bo to nie sztuka pisać samodzielnie teksty. Chodzi o to, żeby nie być jednoosobową redakcją, tylko grupą. Żebyśmy się nie użerali o takie rzeczy, tylko robili coś, wspólnie.

Jakby ktoś znowu zaczął to czytać jako wypowiedź w stylu 'co to nie ja', to proponuję przeczytać ją jeszcze raz. Nie dorastam do pięt Setharielowi, czy Gerionowi. Żal mi tylko, że tak niewielu pozostałych ma ochotę coś robić... Widzę, co dzieje się przy okazji wydania SWEPLa i żal mi, że ED3 nie wywołał podobnego ożywienia.
Nie piszę też, że nikt nic nie robi - same chociażby przetłumaczone zwiastuny pokazują, że tak nie jest. Niestety, dzieje się za mało i ED w Polsce wymiera. Tak jak upadł Shadowrun, chociażby - zredukowany do forum, na którym garstka znajomych przerzuca się linkami (jakkolwiek niektóre nie byłyby fajne)...


Wszelkie flejmy dla wygody i czystości forum proszę na priv. Nie gwarantuję odpowiedzi.

sirserafin - 2010-04-23, 00:21

Kot napisał/a:
Nowi użytkownicy piszą kilka postów (w najlepszym wypadku), po czym rezygnują z pisania. Czują się kiepsko na miejscu wśród doświadczonych i elitarnych fanów. Normalne zjawisko, ale nie oznacza to, że dobre. Wręcz przeciwnie...

Ja nie lubię pisać na naszym forum, jeśli mam jakiś "problem" z system... jak potrzebuję szybkiej porady to piszę by gg do Setha czy Cryingorca... jak mam trudniejsze pytanie piszę na forum RB... co mi z zadania pytania "mechanicznego" tutaj skoro nikt z nas tego systemu nie projektował, ani nie wydaje, a żeby dostać dobrą odpowiedź musiałbym poczekać na to aż ktoś inny napisze odpowiedni post na forum RB a później mi mniej lub bardziej łaskawie przetłumaczy... na niektóre pytania nawet Seth, guru edkowe jak dla mnie, nie zna odpowiedzi i wolę oraz polecam pisać wtedy do army...

ajfel - 2010-04-23, 08:21

Dla mnie to kwestia zdrowego podejścia do swojego hobby. Jak podejście masz niezdrowe, to kończy się stresem i frustracją.

Jestem fanem ED, prawdopodobnie nie wiernym, raczej marnotrawnym synem, ale jednak fanem. Earthdawn to kawał mojego erpegowego życia. Fanów ED w Polsce jest bardzo wąska grupa, ale niewielka liczebność grupy nie czyni jej jeszcze elitarną :-) Niszowy system, to i fanów mało, słówko "elitarny" jest dla mnie tutaj kapkę śmieszne.

Druga sprawa: to, że jestem fanem ED nie musi od razu oznaczać że powinienem uskuteczniać karkołomną misję popularyzacji systemu w Polsce. Wyrosłem już z takich utopijnych wizji, w których fani bez wsparcia wydawcy popularyzują erpega w swoim kraju. Bez jaj.

Porównywanie do poruszenia przy okazji wydania SWEPL jest zupełnie chybione. Savage Worlds ma POLSKĄ premierę, stąd tyle się o tym mówi. Założę się o piwo i paczkę orzeszków, że gdybyśmy doczekali się porządnej* polskiej edycji ED3, zamieszania by było o wiele, wiele więcej. Kupa nowych graczy, notek blogowych, dyskusji etc. Pamiętacie ile lepszych/gorszych sajtów powstawało w czasach, gdy MAG wydawał pierwszą edycję? A to były inne czasy, wtedy nie dało się postawić bloga w 5 minut. Trzeba sobie było zadać trochę trudu.

*) przez porządną rozumiem aktywną linię wydawniczą. Czyli bez większych poślizgów premiera podstawki i zaraz potem dodatki. Bo polskiej edycji ED zrobionej tak, jak było z Exalted, Midnight albo Dragonlance to bym sobie nie życzył.

Co tu dużo gadać: lubisz Earthdawna, to w niego grasz, śledzisz co się dzieje na świecie, wymieniasz opinie z tymi nielicznymi, co też grają. Ale fanowska aktywność nie wyciągnie systemu z niszy. To może zrobić tylko wydawca z prawdziwego zdarzenia. IMHO.

Nie jest też prawdą że "ED w Polsce wymiera". Trochę osób grało w czasach 1ed od MAGa, potem z pewnością liczba graczy zmalała. To naturalne - produkt zniknął z rynku, a jako alternatywa pojawiło się wiele innych.
W Lublinie mam kontakt z naprawdę sporą ilością rozmaitych erpegowych grup. Większość z nich bardzo miło wspomina Earthdawna ("wow, wróciłeś do ED, słyszałem, słyszałem. Fajnie, jakbyś miał w drużynie wolne miejsce..."), ale aktualnie nie znam w swoim mieście drugiej (obok mojej) grupy grającej w EDka . Przesiedli się na WoD, Dark Heresy, Warhammera, Neuroshimę i tak dalej. I w sumie nie dziwię im się. Ludzie często wybierają to, co bardziej popularne. Nie dla wszystkich nasz ulubiony system musi być numerem jeden.

A to, że wybraliśmy sobie erpega niepopularnego nie czyni nas ani lepszymi, ani gorszymi od innych.

Gerion - 2010-04-23, 11:12

DObrze do doczytałem post Ajfla, bo w sumie chciałem napisać coś bardzo podobnego. Z jednej strony Kocie rozumiem Twoją frustrację, z drugiej nie rozumiem idei zawracania kijem Wisły, czyli popularyzowania systemu niszowego, przez utyskiwanie w stylu weźcie się i zróbmy...
Super, że zacząłeś bloga (odwiedzam i czytam :)), myślę, że każdy kogo w środku coś uwiera i ma potrzebę uzewnętrznienia siebie w formie mniej lub bardziej artystycznej sięgnie prędzej czy póxniej po jakiś sposób pisania/publikowania.

Popularyzowanie systemu niszowego ... Ajfel ładnie to ujął, że wizja gdzie fani bez wsparcia wydawnictwa popularyzują erpega w swoim kraju jest utopijna. Tak sobie myślę o tym. Kocie - przecież nie zajmuje Ciebie wyłącznie ED... interesujesz się zarówno Shadowrunem jak i Światem Mroku i masz na ten temat sporą wiedzę...

Ja to dopiero musiałbym płakać, że staram się "popularyzować" system niszowy jakim jest węgierski Magus, w którego w polsce grało..yyy...5 osób? :) no może kapkę więcej. Też się zastanawiam czasami po co to robię? Może jakbym przełożył wszystko na węgierski to zaliczałbym 5 tys wizyt dziennie? :)

Ja tak se myślę, że pasja-hobby, obojętnie jak to nazwać, ma swoje prawa. I każdy z nas czuje indywidualnie na ile mu na tym zależy i ile chce dać z siebie innym.. Nie tylko pro publico bono, ale przede wszystkim dla SWOJEJ własnej satysfakcji. I to chyba jest miernikiem wszystkiego. Nie czas wolny i życie rodzinne, praca czy obowiązki. Bo jak nam na czymś szczególnie zależy to czasami świat staje do góry nogami :) WIem po sobie.

Sądzę, również, że wielu z nas ma zmienne okresy "chcenia" i angażowania się w hobby. Taka sinusoida. Ja to lubię wykorzystywać na twórczą pracę...mam miesiące gdzie nie chce mi sięnic, nawet książki przeczytać, a wolne nocki spędzam przed durnym kompem grając w durne gry. Ba, nawet starzy kumple się nie odzywają i nie namawiają, żebym coś poprowadził (widać się zestarzalem i kiepsko mi to idzie). A potem przychodzi wiatr w żagle i aż chce mi sie coś napisać, przetłumaczyć, pograć... Sądzę, że nie tylko ja tak mam. W każdym razie, Kocie pisz Ty swojego bloga, wsadzaj kij w mrowisko i twórz...
Trzymam kciuki.


pzdr

Kot - 2010-04-23, 12:13

ajfel napisał/a:
Druga sprawa: to, że jestem fanem ED nie musi od razu oznaczać że powinienem uskuteczniać karkołomną misję popularyzacji systemu w Polsce. Wyrosłem już z takich utopijnych wizji, w których fani bez wsparcia wydawcy popularyzują erpega w swoim kraju. Bez jaj.

No nie, nie chodziło mi o wielką krucjatę, tylko o zwyczajne próby utrzymania systemu na powierzchni. Też nie jestem utopijnym EDsocjalistą.

ajfel napisał/a:
Nie jest też prawdą że "ED w Polsce wymiera". Trochę osób grało w czasach 1ed od MAGa, potem z pewnością liczba graczy zmalała. To naturalne - produkt zniknął z rynku, a jako alternatywa pojawiło się wiele innych

Ale to nie jest "życie" systemu, tylko wegetacja. I alternatywy dla ED nie ma - jest jedynym systemem wysokomagicznej heroicznej fantasy w Polsce.

ajfel napisał/a:
W Lublinie mam kontakt z naprawdę sporą ilością rozmaitych erpegowych grup. Większość z nich bardzo miło wspomina Earthdawna (...)

I właśnie o takich ludzi mi chodzi. O tych, którzy miło wspominają ED i są gotowi wrócić do systemu, jeśli coś ich zachęci. I o takim zachęcaniu pisałem...

Gerion napisał/a:
Kocie - przecież nie zajmuje Ciebie wyłącznie ED... interesujesz się zarówno Shadowrunem jak i Światem Mroku i masz na ten temat sporą wiedzę...

SR, WoD, Wolsung, oraz kilka innych, plus projekty osobiste - na wpół zapomniane 'jednoosobowe autorki' i przypadkowe inspiracje. Ale tylko ED spędza mi sen z powiek, że się tak wyrażę.

Generalnie, to czuję się przytłoczony i zawstydzony tym, że Ajfel i Gerion tak z 10 razy lepiej napisali to, co ja chciałem, a mnie udało się tylko poobrażać co bardziej wrażliwych użytkowników...
To może ja się tym swoim blogiem zajmę i nie będę tu więcej mącił.

Sethariel - 2010-04-23, 21:37

Kot napisał/a:
SR, WoD, Wolsung, oraz kilka innych, plus projekty osobiste - na wpół zapomniane 'jednoosobowe autorki' i przypadkowe inspiracje. Ale tylko ED spędza mi sen z powiek, że się tak wyrażę.


Speaking of which (witch?:D)... Z kilka miesięcy temu obiecałeś recenzję podręcznika do Shadowruna... A jeżeli liczysz na większy odzew, może wystarczyłby jakiś artykulik do innych systemów, które też bardzo lubisz, a które są z pewnością bardziej popularne od ED... :)

Kot - 2010-04-23, 22:09

Sethariel napisał/a:
Z kilka miesięcy temu obiecałeś recenzję podręcznika do Shadowruna...

Ta... Tyle, że nie miałem ochoty tego pisać, bo za bardzo bym się zaangażował znowu w SR i chciał grać/prowadzić.
A poza tym - SR jest popularny w bardziej cywilizowanych krajach. W Polsce jest bardziej niszowy niż ED.

ajfel - 2010-04-23, 23:23

Kot o SR napisał/a:
W Polsce jest bardziej niszowy niż ED.

Oj chyba nie. Nie śledzę specjalnie, ale serwis Shadowrun Polska afair skupiał wokół siebie trochę graczy.

Kot napisał/a:
nie miałem ochoty tego pisać, bo za bardzo bym się zaangażował znowu w SR i chciał grać/prowadzić.

No tym tekstem to mnie szczerze rozbawiłeś;-)
"Nie napiszę, bo się podjaram i zechcę grać" :D .

Kot napisał/a:
O tych, którzy miło wspominają ED i są gotowi wrócić do systemu, jeśli coś ich zachęci. I o takim zachęcaniu pisałem...

A po cholerę na siłę zachęcać? Niech każdy gra w to, co lubi. Od zachęcania są wydawcy, którzy chcą swój produkt sprzedać i na tym zarobić.

Kot - 2010-04-23, 23:27

ajfel napisał/a:
Oj chyba nie. Nie śledzę specjalnie, ale serwis Shadowrun Polska afair skupiał wokół siebie trochę graczy.

Chodzi ci o ten serwis? Niestety, mniejszy jest, niż EDPL.

ajfel napisał/a:
No tym tekstem to mnie szczerze rozbawiłeś;-)
"Nie napiszę, bo się podjaram i zechcę grać" :D .

Nie napiszę teraz. Nie potrzebuję więcej inspiracji z kategorii 'obvious and unnecessary distraction'.

ajfel napisał/a:
A po cholerę na siłę zachęcać?

Kto mówi, że na siłę? Delikatne szturchnięcie tam, udany test Pierwszegro Wrażenia ówdzie...

Sethariel - 2010-04-23, 23:59

Ja w każdym razie chętnie bym przeczytał reckę Shadowrun 20th Anniversary Edition :) Choć systemu już raczej więcej nie poprowadzę, o wiele lepiej jako MG czuję się w innych klimatach...

Tak apropo zachęcania, to dobrze by się w tej roli sprawdził ogólny tekst erpegowy, korzystający z ED do porównań czy przykładów... Nic tylko napisać na RPGO ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group